Virtualizacia - ktory windows

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.12.2015 | 14:28
Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

ano viem ze to nie otazka o úplne linuxe ale predpokladam ze tu je viac ludi co mam windows v nejakom virtualnom stroji

-

momentalne mam nahodeny vo VirtualBoxe Windows XP SP3 ALE narazil som na zadrhel ze niektore programy co potrebujem prestavaju podporovat XP-cko

-

hlavne ma zaujima rozdiel medzi HW narocnostou (pouzivam notebook s i5-2410M CPU @ 2.30GHz - dvojjadro s HT, 8GB RAM a SSD disk) a ci mi bude bezproblemovo fungovat zdielanie suborov/adresarov medzi systemami. 

-

Primarne pouzitie je na pracu - takze potrebujem aby to bolo plynule a nezdrzovalo ma to. Ziadne HW narocne aplikacie nepouzivam - hlavne Office, ASPI (automatizovany system pravnych predpisov), SW na manazovanie elektronickeho spisu (nie ani jedno nefunguje pod wine podla mojich predstav)

-

s XPčkom to funguje fantasticky  - start do 30s a vo virtualboxe mam nastavene zdielanie HOME priecinku a DATA particie ktore funguje velmi dobre

-

uvazujem samozrejme medzi W7, W8.1 a W10

ak mate lepsie riesenie ako virtualbox - tiez ma potesi akakolvek rada

-

dakujem pekne

Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 15:17
      Avatar Andrej Lacho Debian, CentOS ...  Administrátor

      Ved si ich instalni a vyskusaj. My neviem ako sa to bude tvarit s tymi aplikaciami.

      • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 19:43
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        mam medium a licenciu len pre W7

        nerad stahujem nelegalne verzie a kadejake cracknute 

        a dufal som ze usetrim cas skusanim ak mi niekto poviem napr len to ze w8.1 je uplne nevhodny lebo ...

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 15:41
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

      Podľa WineHQ má ASPI hodnotenie Platinium, čo je nerozpoznateľné od natívnej aplikácie pre Linux. Je to z roku 2009, ale až to moc nemenili, tak by malo chodiť.

      Čo sa týka MS Office, tam je jediný problém a to že nefunguje VBA, kto to nepoužíva, tak nepozná rozdiel. Treba ho inštalovať cez Play On Linux.

      S Windejsi nikdy nezdielaj $HOME, to je sebevražda.

      Do vyrtualizácie by som dal najskôr sedmičky, nemajú veľké nároky a nieje tam toľko spyware ako v neskorších verziách. No aj s ovládačmi niesu väčšinou problémy.

      OT: Čo ma pobavilo: ASPI - automatizovany system pravnych predpisov, to bude nejaká právnická presmyčka :)

      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 19:42
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        ASPI - to posledne slovo ma byt informácii :-D

        ASPI cez wine mi robi rozne graficke artefakty v menu a online verzia sa casto tvari ze ju mam spustenu dvakrat (teda prekracujem licenciu) plus musim pre funkcionalitu manualne menit aspi.conf lebo adresu su tam uvedene windows stylom a (opacne lomitka) a relativnymi adresami

        MS Office - mam taku skusenost ze raz funguje raz nie a 2013 ktoru aktualne pouzivam mala stale nejake problemy pri spustani (viem ze to ide opravit ale ten win musim mat tak ci tak pre ine veci a nemusim sa trapit s wine) 

        HOME mam zdielany dlhodobo a pouzivam ho len na pristup k dokumentom (.doc a .pdf) a nikdy mi tam nezapisal nic co som manualne nenavolil - ale ked vravis tak si spravim len osobitnu data particiu a home vynecham

        na W7 ma mata najme koniec podpory - teda ze za rok sa zase dostanem k tomu kde som s XPckom ze daco nepojde - ja nerad prechdzam na nove verzie ked nieco funguje ako ma

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 20:16
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          Tak desina je zas čistý spyware a odosiela veľa informácií defaultne aj šifrovanú komunikáciu obchádza tým, že posiela slová do MS aby ti mohli ponúknuť cielene zameranú reklamu. Dá sa to povypínať, Návod nájdeš aj na YouTube.

          Čo sa týka Wine, treba vždy použiť odporúčanú verziu, to najlepšie poriešiš cez Play On Linux. Pre každý program si nastavíš tú odporúčanú.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 20:18
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

          INak desina na HW nieje moc náročná a nemal by s ňou mať problém. Teda môžeš mať, páč Winejsi na starší HW kašľu a možno ti nepôjde tlačiareň, treba vyskúšať.

          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • RE: Virtualizacia - ktory windows 05.12.2015 | 19:59
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

            nieco podobne som potreboval pocut - dakujem

            skusim teda W10, nejake sledovanie ma nezaujima ten virt stroj nepotrebuje a ani nebude mat pristup k internetu

            s periferiami by tiez snad nemal byt problem kedze ten obsluhuje linux a tam mi funguje vsetko 

            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 17:41
      Avatar WlaSaTy   Návštevník

      Ak chceš odpoveď, tak sa najprv zamysli nad licenciou ktorú máš alebo ktorú si plánuješ dokúpiť. K tomu potrebuješ tvoje info ako dlho to chceš mať podporované. Z toho ti vypadne zlomok pôvodných možností. A tie môžeš neskôr vyskúšať. Máš na to jeden mesiac. Áno. Túto otázku si vieš zodpovedať aj sám. A tak isto môžeš vuužiť aj helpdesk firmy MicroSoft. Kedysi dávno si zriadili pobočku na Slovensku. Pozriem ti na nich telefón? Oni sú najkompetentnejší zodpovedať túto otázku. Tu ti nikto asi nedokáže odpovedať keďže nepíšeš ktorý virtualizačný nástroj používaš. Či už VMware player, ESXi, MS HyperV, VirtualBox, KVM, ... V každom je to iné, a obvykle použiteľné bez ohľadu na hosťovaný systém. PS XP je už dávno nepodporované, a virtualizácia ťa neochráni od mallware. A iASPI je na webe, zdarma.

      • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 19:35
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        1. napisal som minimalne raz ze pouzivam VirtualBox

        2. licencie nie su problem - W7 mam liceniu (nie OEM, riadnu) a vyssie viem kupit - takze zostavaju vsetky

        3. pisal som sem lebo som nechcel zabijat cas instalovanim 6 windowsov (32/64bit), ovladacov a programov ked mi niekto z hlavy povie ze W10 urcite nie to sa ten virtualny stroj ani nerozbehne a je tam problem napr zo sietovymi nastaveniami pri virtualizacii

        4. aj ked od teba som realnu odpoved necakal lebo ty si ju tu nikomu nedal, radsej napises elaborat ako si to mam zistit sam - nacu je tu potom forum

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 19:49
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

        este som chcel dodat ze ak sa mi cez "zadarmo" iaspi dostanes k mojim sedym komentarom od C H Beck - (licencia na rok vyjde aj 500€ - podla rozsahu) tak ti budem ruky nohy bozkavat

        ked uz predpisy online tak radsej slov-lex.sk

        a nepotrebujem ochranu pred malware - ani som sa na nu nepytal

        zaujimala ma pouzitelnost napr W10 pri HW ktory mam a nejake skusenosti

        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 20:56
          Avatar samalama   Návštevník

          nainstaluj si windoze 7 a mas pokoj. bezia v pohode pod vboxom, ale lepsie je pouzit nieco normalne (xen, kvm)...

        • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 21:11
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Informácie o použiteľnosti a podpore ti najlepšie dá výrobca daného windows ktorého sa tvoja otázka týka. Ohľadne tvojej otázky (neviem či som ju kompletne pochopil, bola písaná ťažkopádne ako vyjadrenie prečo nebudú vianočné prémie), tak pri železe ktoré má aspoň základnú podporu virtualizácie je výkon na bežné veci dostatočný pri akejkoľvek kancelárskej práci. Ak si však chcel od niekoho aby otestoval špecifickú verziu kombinácie komerčného SW a porovnal výkon oproti nepodporovanej verzii OS, tak si to mohol dať ako zákazku. Aj s poznámkou či sám zabezpečíš testovacie železo alebo ho len zaplatíš.

          Viem že je pre teba problém si tú zombie virtuálku vuexportovať do zálohy, dať upgrade os, a vyskúšať. Ale komerčná podpora vznikla pre zanepráznených ľudí. Aj ja ju občas využijem, i keď nie u MS. A pokiaľ ti vadí že tvoja otázka ohľadne komerčného OS využívaného tebou na komerčné účely mala u mňa negatívny ohlas, tak s tebou súcitím. Ale nesúhlasím. Tento typ šetrenia je trošku rizikový.

      • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 20:50
        Avatar samalama   Návštevník

        uz som sa bal, ze co je s tebou, ked si hned nezablabotal o tej tvojej legalnosti. ale vidim, ze si v "poriadku" a "zdravy".

        A tak isto môžeš vuužiť aj helpdesk firmy MicroSoft. Oni sú najkompetentnejší zodpovedať túto otázku.

        :D :D :D a teraz tu o cervenej ciapocke :D :D :D

        • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 21:16
          Avatar WlaSaTy   Návštevník

          Ty tvrdíš že helpdesk firmy MS neodporučí verziu OS najvhodnejšiu pre svojho súčasného klienta, aj s doporučením virtualizácie ktorú ten klient chce použiť? Tým doznávaš že pracuješ na tom fleku. Som rád, že s ľuďmi jednáš priamo.

          • RE: Virtualizacia - ktory windows 03.12.2015 | 23:32
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor

            No slečny z help desku dokážu odpovedať na naučené otázky a keď nezaberie "Shibboleth" tak sa dozvieš kulové.

            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • RE: Virtualizacia - ktory windows 04.12.2015 | 06:43
              Avatar WlaSaTy   Návštevník

              Na helpdesk MS som ešte nevolal, takže neviem potvrdiť či je samalama slečnou alebo či sa cíti byť mládencom. A je mi to jedno. Som liberál. Neposudzujem ľudí podľa farby pleti, pohlavia, alebo vzhľadu. Ja posudzujem ich činy.

              Nič viac, nič menej.

              • RE: Virtualizacia - ktory windows 04.12.2015 | 13:37
                Avatar samalama   Návštevník

                ja o voze a ty o... ty o nicom. na abicku a roote ta uz beru za kokota, a myslim, ze uz aj tu...

                • RE: Virtualizacia - ktory windows 04.12.2015 | 15:32
                  Avatar WlaSaTy   Návštevník

                  Tvoja reakcia sa dá ako obvykle zhrnúť: Podľa seba súdim teba.

    • RE: Virtualizacia - ktory windows 14.12.2015 | 13:11
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      Tak aby tu bol aj vysledok.

      Pouzil som W10 a funguje svizne - boot 40s a bezne pouzivanie uplne plynule.

      ALE vyskytol sa problem s vbox additions s ovladacom ma grafiku - nefungovalo prisposobovanie rozlisenia (vyriesene po chvile googlenia)

      Takze kto potrebuje 10tku mozem odporucit (zatial)

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment