Programy vo formáte tar.xz (resp. balíčky určené pre distribúcie Linux Arch) sa nedajú nainštalovať v Linuxových distribúciach rodiny Debian.
Do Ubuntu je možné nainštolovať Pacman (čo je správca balíčkov distribúcie Arch Linux), ale ako som čítal, nie je to príliš odporúčané.
Myslíte si, že inštalácia Pacmanu v Ubuntu umožnila spúšťať v Ubuntu aj programy (balíčky) určené pre distribúcie Arch Linux (tar.xz)?
Možné to je, ale efektívne by to popravilo systém. Máš nejaký príklad programu ktorý je v ARCHu a nie je v Ubuntu?
Myslel som si, že je to Tor Browser lebo bol zazipovaný v tar.xz. Ale teraz som len čistou náhodou rozbalil súbor a bol som prekvapený, že ho išlo spustiť takto veľmi jednoducho - bez inštalácie :)
Technicky vzaté, TOR je priamo v Ubuntu. Nahodiť ho je triviálne. Ale nastaviť ho tak, aby nebol človek exit nodom a aby si naštartoval prehliadač s nastaveným TOR SOCKS proxy je už o štipku zložitejšie. Ale existuje už aj nielen hotový bundle ktorý si použil, ale aj virtuálka zo všetkým.
PS ten bundle mal kedysi aj doplnkový PPA repozitár.
To áno, keď som spustil ten Tor Browser, bolo vydieť v správcovi úloh, ako sa na to Tor Browser používa Mozillu Firefox
Neodporúčam, pokiaľ si nechceš rozbiť distro.
1. riešenie
Ak ten program nie je v zdrojoch softvéru, tak si ho nainštaluj podľa návodu na stránkach autora, teda ak ho distribuuje v binárnej forme.
2. riešenie
Netreba sa báť ani kompilácie, napr.:
Len posledný príkaz zameníš za
To ti okrem inštalácie programu spraví aj balíček, takže ho hocikedy odinštaluješ cez správcu softvéru.
Projekty majú popísané aj závislosti ktoré si musíš pred tým nainštalovať. Nejaké libxyz v Debian like distribúciach to bude libxyz-dev.
3. riešenie
Rovnako sa dá projekt vyhľadať na stránkach Arch Linuxu. Pozrieš si PKGBUILD, tam máš návod ako ho skompilovať a máš tam aj všetky závislosti.
Ďakujem za informácie, dosť ma to naučilo. Doteraz som si myslel že konverzia a kompilácia je to isté. Je v tom teda veľký rozdiel :)