Ahojte, radšej som založil novú tému a idem hneď k veci. V minulosti som vlastnil zrkadlovku a vyvolával som raw súbory v Adobe Lightroom, potreboval by som rozbehať v Linuxe nejaký podobný soft, kus budem špecifikovať: Aby soft podporoval nové raw formáty, ešte neviem akú DSLR v najbližšej dobe kúpim (Nikon/Canon) ale určite nie najnovší model. Potrebujem aby soft vedel doostrovať a odšumovať cez náhľad, optimálne je aby som vedel ako v Lightroome určiť mieru doostrenia podľa detailov - volil som si či bude doostrená celá plocha alebo len body s ostrými hranami a výraznejšími detailami (nespomeiem si ako sa tá funkcia volá, cez skratku som videl ktorá časť fotky bude doostrená). Toto som u žiadneho iného softu nepostrehol, samozrejme aby som vedel pracovať s vyvážením bielej, jasom/kontrastom, vedel vytiahnuť svetlá/tiene a aby soft vedel korigovať optické chyby podľa objektívov. Prípadne vedel softvérovo prechodový filter, v Linuxe som skúšal rôzne programy a nepodarilo sa mi dosiahnuť výsledkov ako v Adobe, preto som to hodil do fóra,,,
Adobe Lightroom
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
A zabudol som spomenúť dávkové spracovanie a náhľad neupraveného raw formátu a výsledku po úpravách pred exportom do jpgčka,,, Toto keby sa mi podarilo dosiahnuť v Linuxe bolo by fajn, ďakujem za rady,,,
Ak by ti stačila verzia Adobe Lightroom 5.4, tak tá sa dá nainštalovať V Playonlinuxe ako podporovaná aplikácia. Píšu tam, že to nemusí fungovať na intel grafike. Vyskúšaj a uvidíš. Trial verzia je tuším na 30 dní.
snímok
ak by bolo treba češtinu čestina
to doostrovanie nepoznam a nepouzival som ho nikdy ale mne darktable celkom vyhovoval na digitalne vyvolavanie
asi stoji za pokus ist zaradom podla tohto zoznamu: http://alternativeto.net/software/adobe-lightroom/?platform=linux
ale k urovni adobre produktov sa ziadna free alternativa len tak lahko nepriblizi, najma ak uzivtel pouziva pokrocile funkcie
dalsia možnosť ako už bolo spominane je WINE (alebo play on linux) a samozreme aj virtualizacia
Čo sú to pokročilé funkcie? Algoritmy na úpravu histogramu sú verejne známe a určite je to aj v slobodných softvéroch funguje rovnako, podobne aj iné úpravy. To ostatné pokladám za bullshit propagovaním na predávanie produktu.
Na nete sa dá ľahko nájsť pár profíkov čo robia len so slobodným softvérom.
len k tym pokrocilejsim funkciam
ako priklad uvediem Premiere Pro - a vytvarnie keystones a ich automaticka uprava s ktorou plynule viem upravit ovladanie rychlosti, pozicie, velkosti, rotacie je vykonatelna par kliknutiami (napr ponustim videa mysou a potiahnutim za roh)
pricom vacsina inych SW na strih videa kľúčovanie buď nepodporuje, alebo len u určitých funkcií alebo ovela zlozitejsou cestou (BLENDER - manualne nastavovanie hodnot pre kazdy keystone)
dalej napriklad stabilizacia videa, v premierovi kliknem na video na osi a zvolim warp stabilizer a v pozadi mi ho analyzuje a zostabiluzuje
v blenderi musim manualne sledovat identicke body aby stabilizacny plugin vedel co robit. v kdnelive vie stabilizovat len cely videosubor - co trva strasne dlho alebo vyzaduje najprv export len potrebnej casti video (premier analyzuje len zvolenu cast videa na osi)
Podobne Photoshop a tvorba panoram - bez dodatocneho nastavovania automaticky vyhodnoti ci sa jedna o jednourovnovu panoramu alebo 3x3 panoramu, prisposobi farebnosť a svetelnost. Vyskusal som vela SW pod linuxom a ak bol vysledok rovnaky(obdobny) tak vyzadoval mrte casu a nastaovania
Takto viem pokracovat velmi dlho. Pouzivam GIMP, BLENDER VSE, DARKTABLE pravidelne ale netvarme sa ze nahradia adobe produkty v uzivatelskej privetivosti a pohodlnosti ani funkcnosti.
Beznemu uzivatelovi (ako mne) free linuxove alternativy stacia ale skarcovanie cau starveneho pri postprodukcii je pre profika asi klucove, ci ??
Život je otázka priorít. Ono zas pod Linuxom toho ide veľa zautomatizovať. Keď zoberiem že používaš väčšinou ten istý foťák, tú istú kameru ... Tak si k tomu raz sadnem, napíšem si jeden skript, pripojím kameru a idem na pivo. Sprav hocičo inteligentné vo Windejsi, to si stiahni toto, hento a uklikaj sa k smrti, to nieje pre mňa.
Keby to išlo zautomatizovať, tak prepne ukladanie raw do jpeg a urobí to foťák sám ako keď máš predvolenú automatiku na kompakte alebo keď fotíš mobilom. Ver že veľa ľudí to využíva, strašne veľa a vo veľkých množstvách. Z tých stoviek fotiek vyjdú automatovi tak jedna, možno dve za deň.
Po pravde uz som nemal dvanejsie nahodeny Lightroom, ked zatlacis tusim ALT ale nie som si isty zobrazi sa ti v nahlade odlisnou farbou oblast ktora je zaostrena a vies si ju menit od nic zaostrene po celu plochu,,, Je to super vec aby si zbytocne nepreostroval napriklad oblohu a jednolite plochy a doostris len napriklad obrysy stromov a vyraznejsich objektov,,,
Ja som fotografický ignorant, ale doostrovať v softvéri pre profesionálov, mi príde prinajmenšom divné. Hoci do Darktable taký plugin existuje. Mám kámoša čo je profesionálny fotograf, ale že by doostroval svoje výtvory to som fakt od neho nepočul. Vždy si kupoval objektívy podľa toho ako vykresľujú. Na bežné hranie nepotrebuješ profesionálne nástroje.
Treba možno zmeniť návyky, zrovna táto vlastnosť mi príde do sekcie homemade softvérov.
Osobne si počkám na vyjadrenie Mireca, ten robí pekné veci a počítam že mu toto vlákno neunikne.
Na tom nie je nic divne, raw format su neupravene data, ak pouzivas vystup jpg uz mas upravu podla nastaveni fotaku vcetne doostrenia,,,
Ty máš ten holografický foťáḱ s jedným objektívom kde si musel poveda ktorý priestorový rez má vybrať na fotku? Čo si spomínam, tak mal dosť zúfalé rozlíšenie, vysokú cenu a divný SW kde na jednu fotku potreboval 8G RAM.
Ja mám celkom bežný fotoaparát a darktable bežne používa 6 GB RAM pri niektorých filtroch.
Z prvej generácie toho holofoťáku liezlo myslím že smiešnych 640x4.., a vyvolanie takej fotky potrebovalo 8G. Keď som o tom holofoťáku prvý krát čítal, tak som to považoval za zlý vtip. Pri zrkadlovke si neviem predstaviť objektív ktorý potrebuje doladiť rozdiel lomu svetla na šošovkách pri rôznej vlnovej dĺžke. Tie výbrusy to majú kompenzovať.
Lytro je celkom šrot, ale dostatok RAM je nutný aj pri bežných fotografiách kde niektoré filtre vyžadujú určitý počet alokovaných pixmáp (napr. 50 pixmáp po 100MB v mojom prípade).
V prvom rade je ten holofoťák určený pre inú cieľovú skupinu. Predstav si, čo s tým dokáže žurnalista. A inak, tie výbrusy sa stále robia tak že nedikážu kompenzovať farby? Rád by som zrecykloval prívlastok čo si použil, ale asi by to vyvolalo nedorozumenie podobne ako zacláňajúci selfí stick.
O problémoch s chromatickou aberáciou som nečítal. Pri tom malom rozlíšení by mala byť minimálna.
Mám dojem že si tu o nej písal.
skus pozriet na Aftershot Pro, byvaly Bibble Pro. Je to sice uzatvoreny a plateny software, ale ma dostatok pluginov. Ma aj 30 dnovy trial na otestovanie.
Ja by som odporúčal darktable. Má dobrú podporu nových zrkadloviek (ja som napríklad kupoval Pentax K3 keď bol celkom nový na trhu, K3 mala vtedy úplne nový formát PEF a v darktable to bolo v pohode), úpravy sú tiež fajn. Všetko, čo mám na 500px je upravované v darktable. Ešte ukážka ako vyzerá pri úprave fotografie.
A ehm ešte som zabudol, darktable všetko toto samozrejme zvláda, všetky filtre sa dajú kombinovať s parametrickou / kreslenou maskou (alebo ich kombináciou), doostrenie na hranách cez ekvalizér, možností nastavenia je dosť, doostrovanie je default zapnuté na rozumnej úrovni, vyváženie bielej načítava z metadát RAW + možnosť nastaviť predvolené ako tieň, možnosť nastaviť farebnú teplotu, bodové vyváženie z vybranej oblasti ...
Dobre fotky, skusim ho teda nahodit a vyskusat par rawiek z disku, tusim su tieto vystup z Lightroomu:
Krídelková,,,
Nerušiť,,,
Tak som si prešiel narýchlo Darktable a RawTherapee a druhá možnosť je pre mňa príjemnejšia na ovládanie. Keď budem mať čas skúsim cez Wine rozbehať Lightroom a vyvolať v ňom rovnaké rawko ako v RawTherapee a som zvedavý na výsledok,,,
Inak toto je narýchlo upravené rawko, mám pocit ze RT mi neukazuje presne aplikované zmeny v náhľade:
http://www.dumaru.wz.sk/temp/RT.jpg
Ako vidíte tieto fotky vy? Myslim detaily, farby a otepľovací filter použitý v Lighroome neriešim. Ťažko sa mi hodnotí po sebe, dám linky na fotku vyvolanú v Lightroome a RawTherapee. Vo Windowse bol vytiahnutý kontrast vo Photoshope a v Linuxe po exporte z RawTherapee v GIMPe:
Lightroom
RawTherapee
Lightroom
mne osobne sa ten "teply" filter nepaci na tej fotke ale bez ohľadu na to myslim ze lepsi vysledok vysiel z lightroomu
Skúšal som vytiahnuť viac detailov z lacnej Minolty ale nevedel som to v RawTherapee veľmi kontrolovať ani pri zväčšení a možno som to prepálil, zmeny sa aplikovali v náhľade len minimálne,,, Ešte by to chcelo nájsť profily objektívov kvôli korekcii optických chýb,,,
Za seba tá sepia sa mi moc nepáči, ale ak pozerám len na kontrast a detaily tak Lightroom vyzerá lepšie.
Ja si zvyčajne vystačím sa nastavením expozície a krivky a výsledok vyzerá takto: IMGP0127.jpg, IMGP0128.jpg, IMGP0125.jpg, IMGP0143.jpg a niečo v plnom rozlíšení IMGP1011.jpg.
Celkový čas úpravy jedného záberu je do minúty, doostrovanie a podobné veci do toho sa nestarám a nechávam predvolené.
Nie je to sépia ale softvérovo otepľovací filter, ale to je nepodstatné. Ja som mal zaužívaný Lightroom, vytiahol som zo svetiel a tieňov detaily a kontroloval prepaly a podpaly, doostril len čo chcel s rozumnou mierou, zvýraznil som čierne obrysy (tuším fn. clarity) a po exporte do jpgčka som sa ešte pohral v Photoshope s kontrastom a krivkami. Inak paradoxne na monitore v práci sa mi zdá výstup z RawTherapee o dosť detailnejší a ostrejší, kontrast sa dá doladiť,,,
Nebol aj v RawTherapee aplikovaný filter clarity? Okolo tmavých okrajov tam vidieť auru typickú pre clarity, vo vnútri tmavších oblastí zase tmavé pri okrajoch.
Dobrý zrak, hej skúšal som clarity, je to super napríklad na zvýraznenie trávy a stromov v krajinkách,,,
Veľmi závisí na monitore, ideálne by bolo keby si si to nechal vytlačiť ako fotku a to porovnával, lebo mne tiež na mojom NEC 2060NX čo mám kalibrovaný monitor viac pozdáva výstup z RawTherapee.
Pozeral som to na kancelárskom Delle a vyvolaná v Lightroome vyzerá oproti RawTherapee ako maslo, sranda, na notebooku závratné rozdiely nevidím,,,
Ak by si skúšal inštalovať Lightroom cez Playonlinux, tak si stiahni z Adobe verziu 5.7 je to predsa len o rok novšia verzia. Playonlinuxu je to jedno. Len treba vždy inštalovať 32 bitový program, aj v prípade, že máš 64 bitový system. Tá čeština uvedená vyššie funguje aj tu. Prípadné problémy konzultuj. PS: nepochádzaš z Lučenca?
S Playonlinux mám zlé skúsenosti, tuším som už skúšal cez neho Photoshop alebo Lightroom, ani úspešná inštalácia ti nezaručí že spustíš program. PS: Som z VK, robím v Blave,,,
Skúšaš to cez Mint? Ja som mal probléby s spustením aplikácie cez PoL len v KDE (chýbali nejaké gtk knižnice) Ináč radšej PoL lebo si môžeš meniť verzie Wine.
Čerstvé poznatky z inštalácie Lightroomu cez PLayOnLinux (Mint 17.3, MATE): Soft nainštalovaný bez problémov, spustený bez problémov, pomaly načítava zmeny pri práci s raw a niekoľkokrát padol. Takže nie všetko je o úspešnej inštalácii ale o použiteľnosti a stabilite,,,
Prebehni toto vlákno či netreba doinštalovať nejaké knižnice, ten chlapík je veľmi šikovný kopec programov rozbehal.
Alebo napríklad WoT, v minulosti som ho nainštaloval v Playonlinux bez problémov a naposledy bez šance,,,
Inštaloval som to pred dvoma hodinami a program funguje. Dá sa to aj cez wine, ale treba vedieť, aké programy a dll-ká treba doinštalovať.
Treba si uvedomiť že rôzne programy majú rôzne ovládanie a budeš inklinovať k tomu čomu si zvyknutý. Ja to vidím na sebe v CAD-e, alebo na priateľke keď sa trápila v Gimpe lebo je zvyknutá na Photoshop Elements
Nebránim sa zmenám a najradšej by som mal všetko pod rúškom Linuxu, u mňa rozhoduje výsledok a určité pohodlie v používaní softu, RawTherapee mi celkom sadol ale napríklad odporúčaný Darktable vôbec,,,
Pavel, na doladenie fotiek som skúšal aj tento program Má veľa prednastavených úprav, napr: obr1 obr2
HDR obr1 obr2
obr 3
mmmm odpovedat na post z 2016teho ktorým zadávateľ hladal linuxovu alternatívu k windowsackemu programu tým že mu odporučí iný uzatvorený windowsácky progam
zaujímavé, zaujímavé
No ale za cenu 99$ to určite kúpi aj ten, čo to nechce používať.
Ak som správne pochopil tak ten soft je špecializovaný na HDR úpravy, a to ja nemusím,,,
ja som to s Darktable vzdal.
Radsej som si zakupil Corel Aftershot Pro.
Vystup z D700 a D850 je vyrazne lepsi ako zo stareho Lightroomu a CC nechcem.
na ukazku foto z D700 https://bit.ly/33GyEUv
Camera : Nikon D700
Lens: Tamron SP AF 17-35mm F/2.8-4 Di LD IF (Asph.)
ISO: 400
Shutter speed: 1/500s
Aperture: f/11
Focal length: 35mm
Noo netvrdím že sa nenechám inšpirovať, zohnal som si Alphu 7ku a chcel by som dostať z rawiek viac ako z jpg výstupu,,,
Ten obrázok z prílohy je akože dobrý výstup, alebo zlý výstup?
v prilohe je darktable, v linke na flickr je vystup Corel
Hmm pozerám na to v gimpe, dávam difference a nie je tam žiaden rozdiel okrem rozlíšenia.
ja za seba tiež môžem povedať že nevidím rozdiel (aj ked to pozeram na obyčajnom kancelárskom monitore) a preto som aj prestal používať raw formát - pre mna vela roboty bez očividne pridanej hodnoty (ale to viac hovorí o mojich schopnostiach ako o možnostiach darktable a rawtherapee, ktoré som používal)
Objektívne tam rozdiel nie je, predpokladám, že problém je len v zámene súborov, takže oba sú z rovnakého softvéru.
Je to ten istý stúbor :)
Noo je na to rôzny pohľad, mne práve rawká zachránili minule fotky z jednej akcie, pýtal som sa na tipy od profi fotografa a nevšimol som s že mi zmenil vyváženie bielej na krásne oranžové farbičky. Keby som nefotil JPG+RAW tak som v prdeli. Na druhej strane bežný človek nepostrehne rozdiel vo výstupe, stačí aby bol pekný na fotke a hneď sú dobré fotky :-) Pár rokov dozadu som používal staršiu verziu Lightroomu ešte keď som začínal so Sony A200 a hlavne pri krajinkách to bol sakra rozdiel, výstup z rawka. Zachraňovanie prepalov a podpalov, dynamický rozsah, detaily. Ja to idem riešiť tak, že som kúpil ďalšie ssdčko do kompu, hodím naň Windows ktorý mám a kúpim asi Zoner, chcem mať pozichrované aj rawká. Čo sa týka rýchlosti tak Darktable je na tom lepšie ako RawTherape ale nejako mi nesedí ovládanie,,,
Ja používam darktable pretože som lenivý skúšať niečo iné. Farby má občas divné a napríklad taká redukcia šumu je podľa mňa celkom nepoužiteľná, ale až tak mi to nevadí pretože fotografie bez šumu podľa mňa vyzerajú divne. Tu je napr. ukážka môjho výstupu.
Vyzerá to slušne, čím je to fotené?
Telo Pentax K3, objektív Pentax 50mm f/1.8 DA.
Takto vyzerá trochu jasnejšie obr.
Neviem, či by miesto ZoneruX nebol lepší Alien Skin Exposure X4, kukni tieto wideá video1 video2 navyše by si nemusel tak často ísť do windowsu, lebo Exposure X4 beží v linuxe celkom dobre a ZonerX nie. Ber to prosím len ako inšpiráciu. obr1
Nechcem skúšať "exotické" programy na omaľovánky, radšej niečo rokmi overené,,,
Tento možno nie je na omaľovánky obr
Noo verzia z AUR repozitára mi nepozná rawká z Nikonu D5600 čo mám na disku tak narýchlo skúšam na starých rawkách zo Sony A200. A7ku mám len čerstvo,,,