Prosím o radu. Na Toshibe C660 s procesorom Pentium Dual Core T4500, 3GB RAM, 300GB HD... mám nainštalované Ubuntu 12.04 LTS 64bit. Pracuje k mojej spokojnosti vynikajúco, no na druhej partícii testujem iné distribúcie pre prípad, že budem musieť upgradovať z 12.04, lebo v apríli bude končiť LTS. 12.04ka sa prebúdza zo spánku spoľahlivo. Už som vyskúšal mnoho nových distier, no ani jedno sa nevie na mojom kompe prebudiť. Rozbehne sa ventilátor, rozsvieti sa ledka zapnutia, ale display je čierny a nefunguje ani keyboard. Musím natvrdo vypnúť a to dvakrát po sebe, lebo po prvom vypnutí sa zapne, ale nenabehne display, ani keyboard. Teraz mám v compe Linux MX16 32Bitovú verziu s jadrom 3.19 a problém pretrváva.
Prebudenie zo spánku
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Áno, budeš musieť.
Prečo 32bit keď máš 64Bit CPU? Odporučil by som aj nejakú distribúciu ktorá má viacej užíateľov. Vpravo máš anketu, môžeš sa zariadiť podľa výsledkov. Ak použiješ distro ktoré používa viac užívateľov ako jeden, tak máš vyššiu šancu že ti niekto poradí.
Bolo by rozumné vupnúť grafickú animáciu pri štarte, zapnúť ukecaný mód a pozrieť na čom to padne. Najčastejšie sa to stáva pri použití nevhodných ovládačov pre grafickú kartu.
32bit mi bolo doporučené, že na staršom kerneli by to mohlo fungovať. Zaujíma ma ten UKECANÝ MÓD. Čo to sakra je? Ja som len skúsenejší používateľ ale neskúsený správca. OS chcem nainštalovať s minimálnymi zásahmi do systému a používať.
a vyskúčal som všetky najpoužívanejšie distrá. A to v 64 bitových verziach. Nechápem, že stará 12.04ka fachčí jak swiss watches a nové jak 中国制造.
Čína má aj veľmi kvalitné výrobky, väčšina techniky sa ajtak vyrába v Číne. Šunty si žiada trh ktorý chce znížiť cenu tak, aby nevydržala ani dvojročnú záručnú dobu. Čína vyrába a predáva to, čo si zákazník praje.
To sú podľa Teba ktoré?
Odporúčanie používať 32bit OS na 64bit CPU dávajú len odchovanci Windows a ani nevedia prečo. V Linuxe použitím 32bit OS na 64bit len stratíš.
Nie je to nič sakrálne, cirkevné a ani posvätené. Dočasne sa to zapína pri štarte pomocou klávesy ESC, a trvalo sa to prepína v konfigurácii pre zavádzač systému. Ten je obvykle v /etc/default/grub, a treba nahradiť slová
silent splash
zaverbose nosplash
a pregenerovať to obvykle príkazomupdate-grub
.To si niekto robí srandu? Upstream z kernel.org to jadro už nepodporuje, a pochybijem že komunita okolo MXLinux má dostatok prostriedkov aby také jadro udržiavalo pri živote. Posledný patch čo som na kernel.org našiel pre danú verziu bol 3.19.7 z mája 2015. To je skoro dva roky dozadu. Odvtedy bola opravená pekná zbierka šťavnatých chýb.
# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.
# For full documentation of the options in this file, see:
# info -f grub -n 'Simple configuration'
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -d -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""
# Uncomment to enable BadRAM filtering, modify to suit your needs
# This works with Linux (no patch required) and with any kernel that obtains
# the memory map information from GRUB (GNU Mach, kernel of FreeBSD ...)
#GRUB_BADRAM="0x01234567,0xfefefefe,0x89abcdef,0xefefefef"
# Uncomment to disable graphical terminal (grub-pc only)
#GRUB_TERMINAL=console
# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
#GRUB_GFXMODE=640x480
# Uncomment if you don't want GRUB to pass "root=UUID=xxx" parameter to Linux
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true
# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
GRUB_DISABLE_RECOVERY="true"
# Uncomment to get a beep at grub start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"
GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false
GRUB_BACKGROUND=/usr/local/share/backgrounds/MX16/grub/maine-sunrise-grub.png
Tak tuto žiaden splaš neni... ???
</pre>
vymaz to quiete a uloz pak daj
Škoda. Chcel som vedieť či vie čo robí.
Tu ani nejde o to, či 32 bitová architektúra, alebo 64, problém je ten, že to nefunguje nikde. Vyskúšal som Ubuntu 16.04 aj Lxde. Mint, Open Suse a aj Manjaro, či Fedoru. Všetko 64 bitové. MX16 nekomentujem. Najradšej používam Lubuntu. Je tam všetko čo potrebujem, len keby sa mi to podarilo uspať a zobudiť a mal by som vystaráno na dlhší čas.
Keď myslíš. Predpokladám že sa ani naďalej nepozrieš na to, čo to vypíše ako posledné. To je obvykle informácia čo to posledné urobilo pred zlyhaním. Z toho rozumný človek vie kde má hladať chybu.
PS: Predpokladám že to bude buď problém s rozstrihnutou RAM (ten NB sa dodával s 2x2G ale Ty máš ževraj 3G), jednoducho vypadnuté podsvietenie pri prebudení, alebo problém s grafickou kartou. Napríklad vtipným inteláckym GMA kartám svojho času vadil kernel modesetting, a tak im svečil parameter nomodeset. Ale neviem či je to rada pre teba, o grafickej karte zaryto mlčíš.
Asi bude lepšie keď to tak ostane aj naďalej.
Rozhodne sa na to pozriem, som vďačný za každý príspevok, no nebudem to robiť na tom neznysle MX16 so starým jadrom. Nainštalujem späť Lubuntu 16.04 LTS 64 bit a potom to začnem riešiť. Zatiaľ ďakujem ozvem sa potom.
Používaš na uspanie 'suspend' alebo 'hibernate'?
V čom je problém na MX16? Defaultne staré jadro? To je patchované Debianistami, takže sú v ňom aj novšie vychytávky. Ja používam antiX a uspávanie ide v pohode, no jadro mám s backportu 4.4.10.
Včera som inštaloval na NTB s Intel grafickou kartou MX16 a všetko fachá jak hodinky. Hibernate som neskúšal a ani ho nikdy nepoužívam. Pri hibernate potrebuješ aj dostatočne veľký swap pre uloženie RAM na disk.
Čo je zlé na starom jadre? To vieš aj sám keďže si ho z nejakého dôvodu vymenil za novšie.
A ohľadne toho SWAPu na hibernáciu. Ak by sa mu to tam nezmestilo, tak sa mu to neuspí ale ostane to prebudené.
Dôvod nebol uspávanie, ale prechod na Liquorix Kernel, kde ale časom rozhasili headers, tak som siahol po backporte, pretože sa tam naťahali závislosti na novšie jadro ako 3.19. Keď budem v práci pozriem aké jadro je na tej čistej inštalácií.
Takže Debian, vravíš? Momentálne sa dá stiahnúť len Jessie s jadrom 3.16 (Podpora v upstreame do Apr, 2020) a Stretch s jadrom 4.9 (upstream podpora len do Jan, 2019, ale stretch ešte nebol oficiálne vydaný). Ak chceš tvrdiť že sa niekto stará o 3.19, tak zisti kto. A prezraď.
Tie desatinky som sa možno sekol, ale pozrel som teraz do čistej inštalácie MX16 a je tam jadro 4.7.8 bez toho že by som upravoval zdroje softvéru.
Čiže tu máme teoretickú otázku z ekonomickej učňovky. Aj som sa divil že prečo sem nedal reálne informácie. Ale má u mňa malý bod za teoretické copy and paste z webu.
@Bedňa Len doplním: MX16 32bit má kernel 3.16 (nie 3.19) a MX16 64bit kernel 4.4 ako spomínaš. Pri testovaní MX16 32 bit na 32 bitovom stroji nebol problém s uspávaním do pamäte. Uspávanie na disk som netestoval páč ho nepoužívam.
@JaBuko Ako si prišiel k tomu, že MX16 je nezmysel? Je to perfekne urobené distro na nové aj staršie stroje. Neuviedol si, ako máš rozdelený disk na testovacích distrách. A tiež si neuviedol, či uspávaš do pamäte alebo na disk.
Ak sa distrá chovajú rovnako, možno robíš všade rovnakú chybu. Často je problém medzi stoličkou a klávesnicou. Z Ubuntu 12.04 by som skôr preinštaloval na Ubuntu 14.04 alebo Mint 17.3. (podpora do r. 2019) Cinnamon by mal na 3GB chodiť ok. Ak nie, máš na výber ešte MATE alebo Xfce. 16.04 by som na stašom stroji nechal na pokoji.
Nefunguje to ani na 14.04. To mám vyskúšané. Inak, všetky nové distrá fungujú svižne a bez problémov. Len jedna vec mi na nich vadí a preto som tu.
v 64 bitove je 4.7.8 ale jadro v 32 bitovej verzii 3.16.0 nie 3.19
Obávam sa že sa mýliš. V Debian Jessie (stavble) je východzie jadro 3.16, nie 4.7. A to platí ako pre x86, tak aj pre AMD64. To zodpovedá upstreamu. Ostatné verzie Debianu sa hľadajú pre BFU trocha ťažkopádne.
myslel som ako reakciu k MX 16
Aha, takže sa o to jadro v MX nestartajú debianisti, nesedí verzia. Stretch má 4.9, a bude mať novšie keď LTS Vanilla dostane 5 ročnú podporu. Debianisti nebudú plytvať prostriedkami aby backportovali opravy do jadra ktoré už upstream nepodporuje.
To 3.16 je z Debianu, len v antiXe sa dejú zmeny častejšie, tak som si ani nevšimol, že jadro pre 64bit je defaultne štvorkové jadro.
Zmeny tam môžu mať tak často ako len chcú. Ale riešiť nepodporované jadro 4.7 o ktorom píšeš je plytvanie prostriedkami ľudských zdrojov. A to sa musí niekde prejaviť.
Za každým núteným reštartom mi hlási systémový problém - zlyhanie prebudenia počítača a odoslanie chybového hlásenia do Canonicalu. Možno sa bude niečo diať. Ale ja sa môžem pozerať na LOGy koľko chcem, keď tomu nerozumiem
ja by som 16.04 nepouzival, rovnako ako MINT 18.X. velmi vela problemov a v Minte sa objavuje par konfliktov prave so spravou napajania Intel procesorov. Ten problem je aj na Ubuntu 16.04 a 16.10.
MX-16 mi funguje vsetko aj na ASUS X101CH (atom + 1GB ram) dokonca s prepinanim sa medzi xfce a MATE desktopom.
inak uspavanie mi funguje na HP G6-1270ec, ASUS X200CA, MacBook AIR late 2013 aj 2014 (dual boot Mint 17)
Tu MX16 by som dal 64 bit (kedze to robi na jadre 3.19 v 64bit je jadro 4.7.nieco) ale skor by som sa pozrel na nastavenie v BIOSe ako je power management nastaveny
potom pozrel vo funkcnej 12.04 a pozrel co je rozdiel v 16.04 a nastavil to tak.
a neviem ci to nebude nasim slavnym systemd sposobene. Treba skusit mint 17.3 (staci live a uspat.)
sory, naozaj tam bolo jadro 3.16 a nie 3.19 ale to už je jedno, lebo som prešiel späť na Ubuntu 16.04. Nemám toľko času venovať sa bádaniu a učeniu, aby som z toho dostal takú jednoduchú vec ako je uspanie a prebudenie. To bol dôvod, prečo som sem prišiel a spýtal sa na to, či niekto vie, kde je zakopaný pes. Chodím do práce, venujem sa rodine a mám aj iné hobby ako sa vŕtať v počítači. Ten použávam na komunikáciu, internet a Libre Office.
Nepoužívam hybernáciu ale uspanie (suspend). A viem prd, či sa to uspáva na disk, alebo do RAMky. Viem len, že Ubuntu 12.04 má teraz jadro 3.13.0-110-generic a prebúdza sa bez problémov.
Zatiaľ sa na to vybodnem a príležitostne vyskúšam nejaké distro ktoré mi niekto prichváli.
Ďakujem všetkým prispievateľom za snahu.
Pokiaľ očakávaš abrakadabra, tak budeš asi sklamaný. Keby si sem dal informácie ktoré sa od teba požadovali, tak by sa dalo pomôcť. Bez nich je to len veštenie z kariet.
Akurát s tým Ubuntu na jar už nechoď na internet. Teda ak to má ten klasický "Ubuntu" desktop. Iné desktopy založené na LXDE (Lubuntu), XFCE (Xubuntu) a podobne sú už nepodporované dva roky, s nimi by som na internet nešiel už dávno.
PS: Veľa ľudí si myslí že pri počítačoch existuje niečo ako univerzálne riešenie na akýkoľvek, aj nepopísaný problém. Keby také niečo existovalo, tak by bolo to riešenie aplikované ešte pred vznikom problému.
V pohode, je to na tebe, či to necháš tak, nájdeš si niekoho kto to vyrieši, alebo sem občas zavítaš, dáš sem výstupy logov a výstupy z detekcie hardvéru.
Zrovna na problémy s hardvérom neexistuje jednoduchá a jednoznačná odpoveď.
Život je otázka priorít.