Zdravím
Chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadne riešenia pre RPi3
Som novým úživateľom RPi a doteraz som s Linuxom nemal žiadnu skusenosť. Rád by som si spravil NAS tak aby mi slúžil aj ako Cloud a mohol naň ukladať mediá nielen z domu, ale aj cez aplikácie z telefónu napr. na dovolenke. No zároveň by som chcel aby RPi bolo doma zapojené na telku a v ňom KODI ako multimediálne centrum.
Kodi mám už odskúšané samostatne ako OS a aj pod Raspbianom, pod raspianom mám aj owncloud ktorý sa tváry že funguje (musím ešte vyriešiť verejnú IP a platenú verziu owncloud kvoli pripojenu HDD) a súškal som aj openmediavault no tam mi zadial nefungoval plugin owncloud. Prosím o radu ako najlepšie skombinovať SW aby to bolo multimediálne Kodi a aj NAS s cloudom s 1TB HDD ktorý potporuje aj app pre android. Pozeral som aj plugin pre OMW PLEX no ten sa mi zatiaľ nepodarilo rozbehnuť.
Ďakujem
Vacsina tych OS, ktore maju prednastavene KODI pre RPi je zalozena na debiane, ci OSMC OpenELEC, raspbian, a neviem ake vsetky este su teraz
Ku kazdemu sa teda daju doinstalovat balicky urcene pre debian
Teda aj owncloud alebo nejake FTP, VPN ci zdielanie dat v sieti
Neviem co ponuka owncloud app pre android, ale ja mam moj externy nas pripojeny k telefonu cez android rozhranie ako sietovy disk (v casti nastaveni - ulozisko) pripadne pouziam es file explorer na pripojenie cez sftp
Takze odporucam nainstalovat os, ktory sa ti najlepsie ovlada a manazuje, ak ti fungival raspbian, nemenil by som
Len si nastav dynamicke dns (napr cez no-ip) alebo staticku verejnu ip a spojazdni si pristup cez ssh
Neviem či nebudú tie cloudy ako openmediavalut, owncloud a plex kanóny na vrabce. Čo na tom domácom cloude chceš prevádzkovať, jednoduché zdieľanie multimediálneho úložiska s dátami z internetu? Nič iného si neviem predstaviť na USB disku.
presne ako pisal Branislav a Wlasaty - vsetko bezi na debiane a je to delo na vrabce :) mozes tam nainstalovat debian a nato OMV (samba/ftp/rsync na zalohy) + plexserver + nextcloud (synchronizacia malych suborov medzi telefonom, pc, zaroven dostupne zvonka cez web prehliadac - ak si nastavis port redirect na routeri). OMV bezi na standardne na nginx, odporucam prestavit na port 8080 a 44380 uvolnene porty budes potrebovat pre apache na nextcloud. odporucam skombinovat s let's encrypt a spravit redirect na routeri len pre 443. nehovorim ze sa neda pouzit 1 webserver pre obe aplikacie, takto by to ale mal zvladnut aj menej skuseny uzivatel. daj si pozor na prudovu zataz, oficialne odporucanie je mat napajany USB switch. ja by som to skusil s jednym SSD diskom (ano, kalsicky 2.5" disk ma roznaku spotrebu, ale vadi mi hluk) a zapojenym cez Y sata-to-usb kabel do nabijacky s 2 portami co dava 2A na port (4A spolu = 20W).
Inak dosť sranda je v tom, že uvedenú funkcionalitu už dávno zvládajú aj routre s USB portom. Tie routre potom zvládnu nastaviť a spravovať aj ľudia bez vysokej školy ITčkarskej alebo 10 ročnej praxe v obore na plný úväzok.
mám jeden taky router od TP-LINK a jeden XIAOMI router
mal som k obom na skúšku pripojeny externy USB disk (s externym napajanim) - odozva v desiatkach sekúnd a rýchlosť prenosu v lokálnej sieti na urovni max 1-2MB/s (to 2MB/s prvých 5s prenosu vacsieho súboru, pričom ten usb3 disk aj cez USB 2 dá 25MB/s ako nič)
ale to bude aj tým že tie routre stáli po 20e - nečakal som zázrak ale aspoň 8 MB/s som dúfal (to zvladne RPI)
Protokol USB3 používa DMA (ak to niekto z bezpečnostných dôvodov nevypne ako onehdá hejteri vypínali s FireWire), a tak dokáže dosiahnuť vyššie rýchlosti ako USB2 ktoré žerie CPU. Mne dával cca 10Mbit/s router z pred desiatich rokov (Asus s CPU 120MHz), a v pohode mi to stačilo na prehrávanie FullHD filmov z neho. Na zálohovanie je ovšem aj 8MByte/s v dnešnej dobe málo. A to sú v bežnom predaji routre s vyše gigahercovými procesormi, takže by mali zvládať viac ako desaťnásobok prenosovej rýchlosti toho môjho prastarého routera.
PS: Ale USB2 Disk čo zvláda 25MByte, teda 200Mbit/s, tak to by som si pozrel. Nepletieš si náhodou rýchlosti v MB a Mb len kvôli cache?
Ale USB2 Disk čo zvláda 25MByte, teda 200Mbit/s, tak to by som si pozrel. Nepletieš si náhodou rýchlosti v MB a Mb len kvôli cache?
no co chytreho nam k tomu zase povies ty mudrlant...?
Pokiaľ potrebuješ vysvetlenie k jasne napísanému textu, tak je to len tvoj problém. A riešenie je tým pádom len v tvojom záujme.
zase zo seba robis chuja (ako vzdy). usb2 (usb2 disk) ti v pohode da 30MB/s. ale samozrejme opat prides s nejakym tym tvojim bla-bla-bla...
Ty si už jak predajcovia v elektre čo mi tvrdili že USB2 disk dosiahne rýchlosť zápisu 480Mbps (60MB/s).
boha ty si ale falat chuja...
Tvoje chúťky si nechaj pre seba.
len pre teba som si dal tu namahu prekopirovat novy projekt pomocou toho externeho disku
36MB/sek
disk je sice usb3 ale porty na mojom NTB su USB2
spravil som 2 screen shoty aj na zaciatku aj na konci (aby si zase netvrdil ze to bola cache), je to 300 video suborov s velkostou 15GB
screenshoty
To máš cez i7 alebo cez aké CPU?
USB2 nieje až tak pomalé, ako sú pomalé pripojené periférie, mal som (možno ešte niekde mám) USB kľúč ktorý nešiel cez 1MB/s, ale zas bol zadarmo.
Dnes som kolegovi kopčil fotky na USB kľúč a šlapalo to medzi 9-10MB/s, tak je možné, že na kvalitnom USB2 hube s pripojeným USB3 diskom to dá odosť viac.
Je rozdiel medzi USB1, USB2 a USB3 zariadeniami. Aj vo výkone.
Hub ti len trošku ureže z pásma. Na kvalitnom radiči a s výkonným CPU na jedno jadro môžeš dosiahnuť viac, ale aj to má svoje limity. Tých 480Mbit/s pri USB2 je len teória ktorú ľudia nedosiahli ani v laboratóriu, ale zato ju vidia v produktových katalógoch.
PS: Zaujímalo by ma kedy už konečne začnú pchať do routrov min 2xUSB3, a ako sa s tým vysporiada ZFS zpool.
Tak stále je rozhodujúca cena čipsetov a USB2 populárne ešte asi chvíľu bude.
Samozrejme, že tie teoretické hranice nijak nerátajú s chybovým prenosom a opakovaním paketov, to je cítiť aj na tienenom a netienenom kábli a plus to všetko rušenie okolo.
Tak som zo srandy hodil okom, akou rýchlosťou kopírujem dáta ja keď to tu porovnávate. Na USB kľúč Kingstom bolo kopírovanie cca 5 MB/s a na externý disk cca 25-32 MB/s. Rozmýšľam že môj starý Dell rozšírim o USB 3.0 radič niečím takýmto a nahradím aj externý disk, máte s tým niekto skúsenosti? Dáta z kompu často zálohujem na externý disk a už dlhšiu dobu zvažujem spomínaný radič kvôli rýchlostiam pri kopírovaní,,,
TY VOLE, PLESATY, AKO MU MOHOL USB2 DISK DAT 25-32 MB/s?!?!?! VED TO PREDSA NIE JE MOZNE!!! URCITE SI TO MYLI S CISLOM SVOJHO DOMU ALEBO TAK NEJAK...
Ehm, takže tvoje chúťky pokračujú od chuti na falát chuja k terajším číselkám. A s tým domom, asi nebudeš mať doma voľno keď mi už robíš opakované návrhy. Staničná sestra ti nedovolí návštevy.
Mimochodom, je rozdiel v USB1 zariadení, USB2 zariadení a USB3 zariadení. Tak isto je rozdiel v USB1 radiči, USB2 radiči a USB3 radiči. Ak má USB3 disk zapojený do USB2 portu, a vysoký výkon CPU na jedno jadro, tak to môže dosiahnuť. Pri USB3 disku v USB3 dosiahne ešte vyššiu rýchlosť, dokonca až rýchlosť FireWire disku vo FireWire radiči z pred desiatich rokov.
odpoviem sem - to kopirovanie bezi na notebookovom i5 druhej generacie (2410M @ 2.3 GHz) - HP ProBook 6040b
to ze to nedosiahne maximalnych teoretickych 480Mbit/s (60MB/s) tu vie asi každý, ale 30MB/s nie je problem a nikdy nebol (však to je 1/2 teoretickej)
podla mna keby to boli 2 SSD disky (interny aj externy) da aj 45MB/s
Na to som sa pýtal.
Mimochodom, kopírovanie z interného SATA disku na USB3 pripojeného cez USB3 radič mi dávalo okolo 700Mbit/s. Obidva disky boli rotačné, a notebook bol s Haswell i3 CPU. Pchať ten USB3 disk do USB2 portu som nemal odvahu, resp nemal som na to čas.
takže odvolávaš svoje tvrdenie zo začiatku "PS: Ale USB2 Disk čo zvláda 25MByte, teda 200Mbit/s, tak to by som si pozrel. Nepletieš si náhodou rýchlosti v MB a Mb len kvôli cache?" ??
či len si ideš stále svoje ako tony popovič ?
lebo ja som nikde neuvádzal na ako stroji len som uveidol že použitý disk dáva 25MB/s a ty si tvrdil že taký by si chcel vidieť - tak som ti ukázal taký čo dáva 35MB/s a ty si pre zmenu začal točiť o radičoch a iných nesúvisiacich veciach
Chcel som vidieť USB2 disk čo toľko dáva, no reč bola o USB3 disku.
reagoval si na "mám jeden taky router od TP-LINK a jeden XIAOMI router mal som k obom na skúšku pripojeny externy USB disk (s externym napajanim) - odozva v desiatkach sekúnd a rýchlosť prenosu v lokálnej sieti na urovni max 1-2MB/s (to 2MB/s prvých 5s prenosu vacsieho súboru, pričom ten usb3 disk aj cez USB 2 dá 25MB/s ako nič)"
debata s nim nema zmysel. stale prekruca, ignoruje a toci svoje, na ostatnych forach ho uz tiez posielaju do teplych krajin...
Ehm, takže tvoje chúťky pokračujú od chuti na falát chuja cez číselká až po krajiny pre teplých. Pozdravuj primára, ak ťa už na vizite neprestal ignorovať.
Tak, aby sme sa rozumeli. Vytiahol som 2 (slovom dva) kusy USB2 diskov, platňových. A tu je performance:
Teda USB2 disky mi dávali pri zápise približne 20-30Mbit/s a pri čítaní okolo 280Mbit/s. Čo si pamätám, tak mi podobnú rýchlosť zápisu dával aj USB3 disk pichnutý omylom do USB2 portu. Ak bol ten USB3 disk pichnutý do USB3 portu, tak podobnou degradáciou netrpel ale dával plný výkon ktorý som už spomínal. A to jak pri zápise, tak aj pri čítaní.Už to tu zaznelo, nemáš občas problém si priznať chybu, keď si ju napísal? Jako nebudem to rozpitvávať, ani dokazovať, ale je to na tebe.
Vyššie som priznal chybu že som sa pýtal na USB2 disk v diskusii kde Braňo hovoril o USB disku v USB2 radiči a porovnával výkon takého (alebo podobného disku) RPi s USB2 radičom a výkon routra ktorý má podľa výkonu implementovaný asi len USB1 radič.
Ale keby som chcel byť politicky korektný, tak sa ho opýtam že ako by zdvojnásobil rýchlosť prenosu cez USB výmenou komponentu ktoré nie je úzkym hrdlom. Ale opýtam sa pre zmenu teba, mýlil sa on keď tvrdil to o výmene SSD, a mýlil si sa ty keď si tvrdil že som to nepriznal?
Kua vy ste cvoci, desať rokov do zadu sa tu riešili problémy a zdieľali informácie a bola radosť sledovať pokrok Linuxu a koľko ľudí malo o neho záujem. Teraz sa tu predbiehate kto má väčšieho dpč, pekne nám tento portál upadá. Dajte si po papuli nech je pokoj,,,
Pred desiatimi rokmi tu fungoval pavlovov reflex. Ak niekto napísal Apple, tak miestne osadenstvo začalo soptiť výrazy ako smrť, zlodeji a podobne. A ak to niekto odmietol, tak ho označili za Apple faga.
Teraz to je tu podobne. Ak niekto neospevuje RPi a netvrdí že je najlepšie a najlacnejšie riešenie aj keď vo výsledku zaostáva jak po výkonovej tak aj po cenovej stránke, tak ho podobne odsúdia.
Tú tvoju ponuku na bitku rád prijmem. Kedy sa stretneme, a aký náskok ti mám dať?
Heh tak teraz som sa z chuti zasmial na tvojom prehnanom sebavedomí, začni si kupovať špenát aby náhodou nenarazila kosa na kameň :-D Ty si ukážkový príklad autistu, ale komu niet rady,,,
Ehm, si veríš jak farár po omšovom.
Podľa reakcie okoloidúcich je načase túto diskusiu ukončiť, povedané už bolo asi všetko.
To bude asi dôvod prečo si tvoje tvrdenie nepodložil.
Uz dlhsie pozorujen ze trpis syndromom posledneho slova. Nie ze by to bolo zle, len konstatujem.
Uz dlhsie pozorujen ze trpis syndromom posledneho slova. Nie ze by to bolo zle, len konstatujem.
Uz dlhsie pozorujen ze trpis syndromom posledneho slova. Nie ze by to bolo zle, len konstatujem.