Kamos ma poprosil, ci by som mu nenainstaloval nejaku distribuciu na jeho stary notebook. Po vyskusani tej co bezne pouzivam mi vypisalo, ze potrebuje 64 bit. procesor, kedze ten jeho je 32 bitovy. Tak som siel stiahnut Arch Linux o ktorom som vedel, ze mal aj podporu pre stare 32 bit. systemy. No uz ani tam nie je 32 bit. verzia. Vedeli by Ste mi odporucit nejaku distribuciu, ktora este podporuje 32 bit. systemy a funguje u nej aj aktualizacia ?
Distribucia na stary notebook
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
http://cdimage.ubuntu.com/lubuntu/releases/16.04/release/lubuntu-16.04.3-desktop-i386.iso Lububtu je najľahšie z oficiálnych príchutí Ubuntu. Nemáš presnejšiu špecifikáciu PC?
https://www.debian.org/CD/http-ftp/
https://www.debian.org/releases/stable/i386/ch06s04.html.cs
Ak na tom nepôjde dobre antiX, tak ťažko nájdeš niečo použiteľné.
Čítaš?
Staci trochu POHLADAT
osobne som za antix alebo MX linux a kedysi som celkom uspesne pouzival wattos na staruckom pc
Distribúcií podporujúcich x86 je dosť. Človek by neveril, ale napríklad niektoré úsporné CPU Atom čo sú v predaji sú stále 32bit.
Nechcem byť nezdvorilý, ale pri starom počítači ide skôr o to, aké grafické prostredie to železo utiahne. Nepredpokladám že by si mu z toho NB chcel urobiť WiFi Router s NAS bez grafiky.
Skús opísať ten NB:
Ak má ten NB viac ako 10 rokov, tak by som zvážil či sa s tým naozaj oplatí zaoberať. Starý mobil bude výkonnejší. Ak má ten NB v dnešnej dobe už nepodporovanú grafickú kartu (SiS, VIA, ...), tak sa s tým tiež neoplatí zaoberať. Ak má ten NB pod 1G RAM, tak sa oplatí porozmýšľať či človek nezainvestuje zopár E do ďalšej RAM. Ak má ten NB okolo 1G, tak sa dajú použiť odľahčené desktopy ako LXDE, LXQT alebo XFCE. Ak mí ten NB 2G RAM alebo viac, tak si neni limitovaný. Ak má ten NB v sebe pevný disk na IDE/PATA, tak sa s tým tiež neoplatí zaoberať. Také disky majú cez 10 rokov, a už sa nedajú zohnať ani v múzeu.
PS: Niektorí ľudia nazývajú starými NB aj kusy, čo majú čosi málo cez 2 roky ale vo firme už neuživia OS s antivírusom po niekoľkých service packoch.
MX-16 32bit, alebo Linux mint xfce 32bit
Nedávno jsem potřeboval distro bez podpory PAE na starý Dell s 512M RAM. Jediné co jsem rozběhl bylo: https://www.bunsenlabs.org/ Je to založené na Debianu. Ani antiX tam neběžel, BL ano.
Jedna faktická otázka. Nejdnalo sa náhodou o CPU Intel ktorý mal PAE ale neinformoval že ho má? Na to existovali jednoduché workaroundy.
Byl to Intel Pentium M, tuším, že nemá podporu PAE. Podle mně bylo asi nejjednodušší nainstalovat lehké distro s non-pae.
Sada inštrukcií PAE bola štandardom od roku 1995 pre pentiá. Iba niektoré intelové modely z rodiny Banias (r.v. 2003-2004) nezobrazovali všetko, čo mali implementované.
Keď si vedel ktoré distro vybrať, tak to bolo najjednoduchšie. Inak stačilo buď 2x pripísať forcepae alebo to riešiť v chroote s prepísaním /proc/cpuinfo (bind).
Zdroje (napr.):
PAE
PAE/PentiumM
PS: Len som chcel vedieť o to, či sa jednalo o unikátny typ Pentium M ktorý naozaj nemal PAE a celý internet si ho nevšimol.
Pentium M Banias mal PAE len nemal FLAG v CPUID (problem pre linux)
Pentium M Dothan mali PAE aktivny iba modely 730, 740, 750, 760 a 770
Yonah uz bol na inej infrastrukture (Core)
Archive.org - Pentium M