Nemáte niekto skúsenosti s Android Camera API2?
Kolega potreboval manuálnu uzávierku, Android je vo vyššej verzií ako verzia 5 čo Camera API2 vyžaduje. Mno tri aplikácie ktoré som stiahol, ukázli, že telefón nič manuálne nepodporuje. Tak neviem či som siahol po dobrom overení.
Máte nejaké overené riešenie, alebo prípadne ste si sami niečo napísali? Prípadne keď poznáte nejaké háčkovanie ako to spraviť?
Vopred ďakujem.
Síce si neviem predstaviť ako nasimuluješ uzávierku v telefóne ktorý mechanicky neodokrýva priezor objektívu, ale Open Camera z obchodu F-Droid píše že zvláda niečo takéto:
Support for Camera2 API: manual focus distance; manual ISO; manual exposure time; manual white balance temperature; RAW (DNG) files.
Teda, asi to má oháčkované keďže technicky tam niečo chýba.
tak dneska mechanické otváranie priezoru už nepoužívajú ani všetky zrkadlovky, úzávierka (skôr čas expozície snímača) je často len elektronická (čo má svoje výhody aj nevýhody)
mne predvolená aplikácia fotoaparatu dovoluje manualne nastavit čas uzávierky od 1/24000 do 10s, to ze to nie je fyzická uzávierka nikomu nevadí - jedná sa o rovnaký princíp (čas po ktorý je snímač vystavený svetlu)
Poznám, to je na kompaktoch označované ako tie režimy M S P A iA ktoré to ajtak nedovolia kompletne manuálne nastavenie a na drzovku to vykompenzuje s zosilnením eV aby z toho vyšlo aspoň niečo i keď zašumené keďže optika tým snímačom nedodá pri nižších svetelnostiach dosť energie. A na patlafóne sa to vôbec neoplatí prestavovať z predvolenej iA na niečo iné keďže reálne vlastnosti lacného foťáku sú v mobile vždy utajené. Ak by to aj chcel človek využiť na napríklad dlhé expozície pri fotení búrky alebo meteorov mobilom, tak fyziku neprešťí.
Ono v Android 5 Camera API2 je, len foťák hlási, že sa nedá nič nastaviť manuálne. Nainštaloval som mu aj Open Camera, ale neponúka takú možnosť, pretože mu to API2 neponúkne.
Ešte som rozmýšľal narvať mu tam nejakú ROMku z XDA, či to nieje len umelo bloknuté, že keď chceš viac, kúp si drahší mobil ... Nemá s tým niekto konkrétne skúsenosti?
Ono je otázkou čo s tým chce ten tvoj kolega tak na rýchlo dokázať. Ak chce fotiť za znížených svetelných podmienok, tak si myslím že rPI s kamerkou bude lepšia voľba. A pokiaľ ťa len vyhecoval že či dokážeš odfotiť s vyše 5 rokov starým mobilom zatmenie čo bude za pár dní, tak si pribal do výbavy aj statív a pripínaciu optiku. Android je predsa Linux, a dáva ti plnú kontrolu.
PS: Existuje spôsob ako oháčkovať aj takúto vylomeninu, ale je nepresný. Kdesi, v dávnych dobách som videl voľajaký program čo zo série fotiek dokázal eliminovať šum. Teda, s tým programom si zdanlivo zvýšil expozičný čas.
Wlasaty, ty sa vyznas aj vo fotografovani? Ak by si mal aj take obrazky, ako robi Peter Nagy, posli mi zopar.
Myslíš také, ako robil na obal CDčka Peter Nagy & deti? Také nerobím.
Nie, tie take sporo odete krasky.
Jáj, tak ty myslíš tohoto? Tak na to nemám aparatúru.
rPI nie je možno zlá voľba, ale nie je zlá voľba ani použiť HW ktorý máš. Ták trochu pátram, či to API výrobcovia vo svojich Androidoch možnosti foťáku len umelo neblokujú.
Šak sa pozri na tvojom.
Nie každý telefón s lollipop a vyššie má camera 2 api. Ja napríklad musím pre camera2 api povoliť
persist.camera.HAL3.enabled=1
, ale aj tak havaruje pri pokuse o uloženie raw (nie je to implementované v ovládači, alebo to hw vôbec nepodporuje).OK a nemôžu to degradovať aj schválne? Neoplatí sa skúsiť nejakú alternatívnu ROM.
Dosť nepravdepodobné. V cenovej kategórii z ktorej mám telefón (hlboko pod 100) môžem byť rád, že má vôbec zaostrovanie. Fotoaparát celkom dosť patlá aby zakryl šum aj pri dobrom svetle - ukážka.
Tak on sa asi zameral na tie fúzy. Inak za takú cenu sa nie je ani moc čo čudovať že to patlá :)
Dík za skúsenosti.
no na 100evrový telefón veľmi slušná fotka