Ahojte, snazim sa rozbehat Nginx Cache na serveri, kde bezi jeden eshop a pozeram na ten navod na tejto stránke a som z toho mimo ... vie mi niekto poradit pls?
Nginx cache - nastavenie
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Ahojte, snazim sa rozbehat Nginx Cache na serveri, kde bezi jeden eshop a pozeram na ten navod na tejto stránke a som z toho mimo ... vie mi niekto poradit pls?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
A comu konkretne na tom nerozumies? Web server bezi na porte 9000, cachovaci server bezi na 80 a posuva poziadavky z portu 9000. Podobny princip ako reverzna proxy na httpd.
pardon , zle som sa vyjadril, posuva fajly z webservera beziaceho na porte 9000 .. plus ich cachuje aby nemusel tak casto kontaktovat backendovy server
aha ... no, mne ide o to, aby som si nieco nezacyklil ... lebo uz beztak mam problem s druhou domenou na tom stroji, ktora sa velmi cudne sprava.
mas to vo vortualke? lebo ak ano tak si sprav kopiu testovaciu a skus to tam. Resp. ked sa nevydari tak ju obnovis.
zial nie
tak to tazko poradit, ked si spravca nevie poradit s tymto , nechcem vidiet jeho dalsiu robotu..Je to o 1 konfiguraku..
A ak sa bojis ako tu kolega poznamenal, skopiruj si cely filesystem do virtualky, nahod grub a experimentuj na virtualke..
no jo no. ale co cakat od administratora, ktoremu nejde ani vlastny web...
dik za info. je to iba single page, primarne vsetko je na subdomene blog. zistim, co sa deje, mam to hostovane mimo. a tieto veci uz riesim minimalne :) len som chcel mat istotu :) a web ide, len dlho loaduje :)
S nginx by ti určite poradil Mirec. Ja som stále pri Apache, pretože má dokumentáciu z ktorej nie som mimo :)
Treba pohľadať návod pre konkrétny eshop. Cachovať statické súbory nemá moc zmysel a výsledky web aplikácie sa cachujú rôzne podľa aplikácie.
Asi tak.
Plus je to celé dosť problematické ak eshop obsahuje tisíce položiek a téma obsahuje množstvo položiek ako napr. najpredávanejšie, posledné predané, zákazníci tiež kupujú ... je s tým problém ako to ukočírovať, aby odpovede boli aktuálne a zas zakaždým nežrali pamäť.
Ja to riešim inak, ale to je na dlhú debatu ako nepoužívať databázy, ale filesystém.
aha cize treba cachovat dynamicky, stale sa meniaci obsah, ale staticky nemeniaci sa, sa cachovat neoplati? to dava zmysel.
cachuju sa prave staticke veci a prave nginx je na to vyborny a aj sa tak vascinou pouziva ako cachujuci proxy server, resp. prave nginx servuje staticky obsah a zvysok preposiela na backend.
ze mu nieco nefunguje, ale nenapise nic ku konfiguracii, pripadne chyby a pod., tak s tym uz my tazko nieco spravime...
Ty ťažko spravíš niečo s hocičím. Ostatných nechaj na pokoji.
Aký zmysel má cachovanie statických súborov? Nginx je veľmi efektívny práve pre statické súbory. Ak mu zapnem cache akurát pridám medzivrstvu, ktorá bude najskôr hľadať súbor v cachedir, ak tam je pošle sa klientovi, ak nie hľadá sa inde, skpíruje sa do cache a pošle sa klientovi. Žiadnu úsporu oproti priamemu odosielaniu tam nevidím.
Aký zmysel má cachovanie statických súborov?
ak sa bavime o nginx len ako o frontend proxy, tak taky, ze ten request odbavi hned nginx a nemusi to preposielat na backend. v tom druhom pripade samozrejme nema dovod cachovat nieco, co uz ma sam na disku...
Z toho dotazu sa nedá presne určiť, či používa nginx len ako proxy, alebo ako jediný webserver. Pri proxy to má zmysel, ale ak to má nastavené podobne ako ja u väčšiny projektov (ukážka) tak to nemá zmysel.
tak podla linku, ktory poslal, to vyzera na nginx proxy...