aky je rozdiel medzi manjaro-xfce-18.0.3-stable a manjaro-xfce-18.0.3-stable-minimal?
rozdiel v Manjaro
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
aky je rozdiel medzi manjaro-xfce-18.0.3-stable a manjaro-xfce-18.0.3-stable-minimal?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Obecne platí, že minimal je osekaný na kosť, kde už nejde čo ubrať aby to fungovalo. Samozrejme pre pohodlnú prácu plne prednastaveného prostredia by som to neodporúčal.
skusam instalovat ten kompletny, ale zobrazi sa uvodna obrazovka LIve USB a ked dam spustit Manjao XFCE, tak vsetko skonci hned na zaciatku v okne Terminalu... mam nainstaovany Manjao 17.1.7, ale nedaju sa mi rozchodit aktualizacie, preto si chcem dat dalsi Manjaro Linux. Ked chcem dat aktualizovat v 17ke, tak mi vypise, ze je tam cyklicka zavislost a neda sa pokracovat v aktualizacii :(
To je pre Arch typické, počkaj do zajtra večera napr. hádam to zbehne. Ja som zas na antiX unstable a tam tiež niečo na deň nefunguje a skúsim to zajtra. Toto je bežná choroba rolling releases. Ak to trvá dlhšie ako dva dni, zmenil by som distro.
ja potrebujem distro manej narocne hardware, mam pomerne slaby ntb. Tak som si vybral Manjaro a v 17ke mi to ide pomerne slusne, takze nechcem menit distro z objektivnych dovodov :)
Jasne vydrž, tá pokazená závislosť sa musí vyriešiť. Už si fakt nepamätám ako to urýchliť a riešiť podobné problémy v Arch like distrách. Inak v Archu býval taký zlomový deň pondelok, keď to zas všetko fungovalo :)
Ak to nebude fungovať, tak to bude chcieť viacej informácií aby sme to nejak debugovali.
To upozornenie na cyklické závislosti býva časté a ešte nemusí byť problém. Väčšinou stačí kliknúť na tlačítko zavrieť a následne kliknúť na vykonať. Toto okno iba hlási, že bude zmenené poradie aktualizácií, tak, aby neboli narušené závislosti. Väčšinou to prejde bez problémov. Avšak, ak by boli i naďalej problémy, potom to treba riešiť ručne, vykonaním aktualizácie cez príkazový riadok. Keďže nemôžu byť v činnosti dva spôsoby nakladania s aktualizáciami, treba pre istotu najskôr reštartovať. Potom v príkazovom riadku zadať
a potom na vyzvanie vlož heslo. Ak ani v tomto prípade neprejde aktualizácia bez problémov, príde na rad najťažší spôsob a sice ručná odinštalácia a opätovná inštalácia konfliktných súborov. Skús najskôr toto a ak sa to ani potom nepodarí, budeme pokračovať.
no po urobeni odpoucaneho opatrenia vcetne sudo pacman -Syyu aktualizacia zbehla kompletne vcetne kontrol a na zaver mi vyskocilo okno v prilohe. Ked som dal opat vyhladataktualizacie,tak opat chcel aktualizovat to iste, ako som akurat aktaulizoval... prikladam aj snimku terminalu po spusteni sudo pacman -Syyu
No vyzerá to na problém s nejakým pluginom patriacim engrampe v thunaru. Skús odinštalovať thunar a ručne odstrániť ten problémový súbor (/usr/lib/xfce4/thunar-archive-plugin/engrampa.tap) a znova zadať aktualizáciu. Potom znova nainštaluješ thunar. Prípadne predtým ešte odinštalovať balíček engrampa a po aktualizácii znova nainštalovať.
Ešte ma dodatočne napadlo, že poradie bude najlepšie nasledovné - odinštalovať engrampu a thunar, skontrolovať či je odstránený aj ten súbor engrampa.tap, ak nie, odstrániť ručne, ako root. Potom zbehnúť znova aktualizáciu cez príkazový riadok a nainštalovať thunar a následne engrampu, pretože engrampa pridáva akýsi doplnok do thunaru.
Odinstaloval som engrampa-thunar, ale ako dam aktualizaciu cez prikazovy riadok? V Linuxe som iba zaciatocnik
V termináli zadáš
tak z terminalu mi vyslo toto...
Máš to trošku viacej nabúrané. Najskôr skús reštartnúť a zadať ten príkaz znova a ak sa problém s databázami nevyrieši, budeme lokálne databázy musieť odstrániť a znova načítať.
Nakoniec som to s Bozou pomocou vyriesil...
Znovu som nainstaloval engrampu-thunar, potom som dal aktuaozaciu z Terminalu, potom po restarte este raz aktualizaciu zo System Update a bolo po probleme! Vyskocilo mi ze Vas sytem je aktualny.
Dakujem za prvotne nakopnutie s myslienku odintalovat engrampu a thunar
Este raz dakujem Livan
Dobre, že sa to podarilo, aj keď do budúcna je správne poradie po odstránení konfliktných súborov také, že treba najskôr aktualizovať a až potom doinštalovať veci, čo si predtým odinštaloval, aby ti prípadné problémy s tými súbormi nenarušili aktualizáciu.
Ja som najprv chcel urobit aktualizaciu, ale vysledok som poslal v prilohe. Potom ma Boh upozornil, ze by som mal naspat nainstalovat to, co som odinstaloval. Po doinstalovani som skusil spustit aktualizaciu a ta potom vdaka Bohu presla vporiadku.
A ako ťa Boh upozornil, zahŕňalo to aj obrazové a sluchové vnemy ?
jednoducho som to odrazu vedel...
Pritom stačilo vymazať zmenenú databázu pomocou
a znova dať aktualizovať pomocou
Toto si poznač, v budúcnosti sa ti to zíde.
Aby som predišiel prípadný ďalší dotaz, lokálna datatáza sa vymazáva takto
a potom treba znova vykonať ten príkaz
často stačí zavrieť grafickú nadstavbu aktualizácii - predpokladam ze to mal pustene paralelne
inak arch raz za čas príde s chybou pri aktualizácii ale vždy pomerne jasne označí čo je problém a zväčša stačí daný balík aktualizovať samostatne alebo ho odstrániť (ak nie je potrebný)
ešte som si všimol, že v prípade nešťastného výberu zrkadla aktualizácia neprebehne správne (stačí zmeniť zrkadlo a už ide - možno by stačilo počkať deň dva ale to nie je môj štýl - OCD ma núti mať všetky aktualizácie nainštalované)
Keby to mal spustené paralelne, zahlásilo by mu to. Už sa mi to niekoľkokrát stalo. Leda, že by to prehliadol.
Myslíš že by to zahlásilo niečo s uzamknutou databázou kvôli zámku /var/lib/pacman/db.lck ktorý asi slúži na to aby naraz nebežali dve inštalácie?
Pacman nepoznám, len sa pýtam. A niesom si istý že by bolo zdravé aby to človek bezhlavo odomykal. Najmä ak sa mu napríklad na pozadí aplikujú bezpečnostné záplaty, a on si chce na rýchlo doinštalovať hoci aj program čo mu prevedie DVD Video do MKVčka aby nemusel ten strieborný kotúč hľadať v skrini u suseda.
livan podla mna myslel hlášku grafickej nadstavby, ktorá naozaj upozorní na to ak bezi pacman v terminali
ale naopak sa to prejaví len presne tak ako sa to stalo (ak si dobre pamatám) tak ako píšeš že cez zámok databázy (niekedy tento zámok samozrejme zostane pri nekorektonom ukončení pacmana alebo jeho grafickej nadstavby)
Ostať môže. Ale daný program čo používa taký zámok by si mal v dnešnej dobe overiť či je to tak. Či sa použije flock(2) v exkluzívnom móde (podobne ako to robí ekosystém okolo debianu), alebo dá do toho zámku číslo procesu ktoré ho uzamklo (ako to robil Netscape Navigator v minulom tisícročí). Po ukončení procesu sa ten zámok sám zneplatní.
Ale radiť niekomu aby mazal bezhlavo zámok ktorý zabezpečuje aby sa mu nepobili inštalácie, a neskontroloval si či už nemá náhodou pustenú inštaláciu je podľa mňa riziko ktoré skôr či neskôr skončí reinštaláciou systému. Dosť často na iný typ OS.
Teda, výnimka môže byť u cestovateľa distribúciami ktorý ajtak ten počítač celý preinštaluje 2x mesačne.
PS: Neviem do akej miery je pacman sebestačný a ako si vie overiť či je ten zámok aktuálny.
Je to presne tak, ako povedal Braňo, len si nie som istý, či v obidvoch prípadoch, teda keď ako druhé spustíš pacman (terminál) alebo pamac (grafický program). Funguje to presne tak, že ak spustíš druhú inštanciu programu pre prácu s repozitármi, dá hlášku. A pokiaľ dôjde z nejakého dôvodu k narušeniu databázy, je v manjaro wiki napísaný presne ten postup, čo som uviedol vyššie.
Ten príkaz:
sudo rm /var/lib/pacman/db.lck
ti ale nevymaže zmenenú databázu. Ten príkaz len odstráni zámok ktorý zabezpečuje aby dva procesy tú databázu naraz nezmenili. Bez toho zámku by mal program sťažené zistiť či mu nebeži konkurencia.A ten zámok má dosť dobrý dôvod. V databáze má totižto pravdu posledný commit, takže nejaké položky sa kľudne môžu stratiť alebo ostať nekonzistentné. A to obvykle končí buď detektívkou, alebo reinštaláciou.
Ten druhý príkaz
sudo pacman -Syu
synchronizuje repozitáre, ale nezdá sa mi že by tým zosynchronizoval už nainštalované balíčky alebo ju vytvoril nanovo. V Gentoo som si databázu znovu vytvoril cez regenworld (ona to nebola databáza, ale texťák s už nainštalovanými balíkmi), a následne som musel vykonať kompletnú reinštaláciu cez
emerge -e
Akurát som nesmel mať odmazaný inštalačný log. Databáza pacmanu by mala byť v
/var/lib/pacman/local
aspoň podľa dokumentácie.
Uz som to vyriesil,
Nainstaloval som si Manjaro 18.
Ale tu sa mi objavil novy problem a to s pripojenim k webu. Led dioda Wi-Fi svieti, ale v sietovych pripojeniach neposkytuje moznost bezdrotoveho pripojenia. Som pripojeny iba pmocou kabla....
symbio, symbio, vyriešil si čo? Manjaro je rolling release distribúcia, čo znamená, že aktualizovaná distribúcia je zároveň najnovšia distribúcia. Je jedno, či si nainštaloval verziu 17, či 18, pretože po aktualizáciách sa dostaneš do rovnakého stavu aktuálnosti. Predtým si tvrdil, že ti všetko prebehlo a funguje a zrazu "si to vyriešil?". A čo si vlastne vyriešil? Však píšeš, že ti neide wifi, takže si vlastne nevyriešil nič, naopak si to pokazil. Možno si iba v nastaveniach nemáš niečo správne nastavené. Daj sem výpisy
a
Pardon, ja stale o Linuxe viem stasne malo... ani som netusil, ze po aktualizaciach 17-ky sa vlastne dostanem na18-ku. Dobe som aspon tomuto porozumel?
tu su vypisy
Máš wifi kartu Qualcom Atheros AR242x/AR542x s nainštalovaným ovladačom ath5k. Wifi sa ti v systéme hlási ako wlp7s0 ale status máš down. Správne by mal byť status Up. Podľa výpisov rfkill list to vyzerá, že wifi nemáš blokovanú ani fyzicky ani softvérovo. Takže teraz už len pozrieť v nastaveniach wifi, či máš povolené aj bezdrôtové siete a pokúsiť sa pripojiť, predtým ale odpoj kábel. Máš Manjaro s XFCE, KDE alebo máš iný DE?
mam XFCE
ako najdem nastavenia WiFi?
Bohužiaľ z hlavy ti to neviem povedať, pretože som na pc s windows ale mal by si mať na lište ikonku sieťových pripojení, skús na ňu kliknúť normálne alebo pravým tlačidlom myši a pohľadať, či je tam wifi povolené a či sa ti zobrazujú nejaké wifi siete v okolí. Dnes sa už doma k notebooku s Linuxom asi nedostanem. P.S. a máš vôbec na lište ikonku wifi sietí?
Diky Livan
mam na liste ikonku sieovych pripojeni, vidim okolite siete, ale v statuse Wi-Fi Networks pise Disconnected
Po kliknuti pavym tlacidlom mysi su povolene
Enable networking
aj
Enable Wi-Fi
No tak v tom prípade by si mal vidieť nejaké wifi siete. Vidíš nejaké? Ak ich vidíš môžeš sa pokúsiť pripojiť. Kábel predtým pre istotu odpoj, neviem, či súčasné pripojenie na kábel i wifi nebude robiť zlotu. Mimochodom som predtým zabudol odpovedať na otázku - aktualizovaná verzia manjara 17 je aktualizovanou verziou 18.
Co sa tyka sieti, vidim ich dost, ale ani v jednej nie ne zobrazena intenzita signalu. Ja osobne mam skrytu siet (stale sa mi tam niekto pripajal) a ked zadam sveje data, tak mi zmizne ikonka sietovych pripojeni...
A nevyriesil by som problem reinstalovanim 17-ky a potom updatom?
U teba, ako sa zdá, je všetko správne nainštalované, takže by to za normálnych okolností malo fungovať. U tvojho wifi vidíš dostatočnú úroveň signálu? Nepripojenie sa môže byť problém spôsobený slabým signálom, zarušením, vysokým číslom kanálu, na ktorom vysiela atď. Na tej 17-tke ti wifi normálne chodilo? Bolo by fajn skúsiť na telefon s androidom nainštalovať wifi analyzer a skontrolovať, či nemáš zahltený tvoj vysielací kanál alebo či nevysiela na kanáli vyššom než 11 (presne si nepamätám číslo kanála, od ktorého môžu nastať problémy). Proste treba trošku zapátrať, kde môže byť problém s tým wifi. V krajnom prípade je možnosť aj s tým preinštalovaním na 17-tku, ak to predtým chodilo ale skôr tipujem na iný problém s wifi, než v samotnej inštalácii, pretože tam vyzerá byť všetko OK. Ešte by bolo fajn zistiť, keď to wifi nedáš skryť ale ho iba zašifruješ na wpa2, či to nezačne fungovať. Možností je veľa.
Pre 2.4GHz sú kanály 12 a 13 na slovensku povolené, kanál 14 je tu zakázaný. Dosť často je aj zablokovaný v karte a nedá sa povoliť. V prípade 5GHz a 60GHz je to zložitejšie.
Nastavenie regulácie by malo byť viditeľné po zadaní príkazu iw reg get ktorý by mal odpovedať Slovensko, a zoznamom frekvencií, šírkou kanála, povoleným výkonom a ďalšími vecami. Detailnejšie info o tom, čo zvláda tvoja karta je vidno po zadaní príkazu iw list. Tam uvidíš prehľadnejšie kanály, či sú zakázané alebo či na nich môže nastať kolízia s radarmi (vtedy sa musí WiFi okamžite samo uhnúť na iný kanál).
Ako, nič v zlom. Ale s akým výsledkom si sa pokúsil pripojiť ku tvojej WiFi sieti?
V prípade voľne prístupných verejných WiFi AP môže byť trochu problém so signálom kvôli vzdialenosti. NB obvykle dovidí tak +/- 50 metrov na priamu viditeľnosť, v zarušenom prostredí aj menej. Staršie WiFi karty mali dokonca silné problémy s plným éterom.
WlaSaTy, dakujem za upozornenie, ja v inych distrach vidim intenzitu signalu vsetkych okolitych sieti.Toto Manjaro somsi nainstaloval z dovodu nizsich narokov na HW.
Ako spustim
Ako spustim manager setovych pripojeni?
Takže, ak som konečne na základe skôr povedaného pochopil, tvoj problém je v tom, že síce vidíš wifi siete ale nieje tam (neukazuje) skoro žiadnu silu signálu? Keby si to takto povedal predtým, mohli sme si ušetriť veľa nejasností a zbytočných zisťovaní. Nabootuj livko Manjaro 18 a skús, či v livku ukazuje silu signálu normálne. Ak nie, skús iné livko.
Este raz dakujem za Tvoju trpezlivost a ochotu Livan.
Co sa tyla Wifi, v livku tiez neslo. Ak nieco nejde v livku, nepojde to ani v nainstalovanom Linuxe?
Inym livkom myslis nizsiu verziu, alebo ine distro?
Nakoniec som nainstaloval 17-ku, urobil update (opat som musel zmazat engrampa-thunar) a teraz uz mam asi verziu 18,ktora bezi v 17-ke, ak som dobre porozumel tvojmu prdchadzajucemu prispevku...
To engrampa-thunar som chcel po updatete nainstalovat, ale system povedal, ze je uz nainstalovane :)
A teraz ti už wifi ide? Ak ti ani v livku verzie 18 wifi nešlo a na 17 ti ide, znamená to, že buď je nejaká chyba v tom livku verzie 18 alebo sa livko 18 stiahlo s chybami. A ešte raz pre pochopenie, čo je to rolling release - aktualizovaná verzia akéhokoľvek livka je najnovšou verziou, pretože v repozitároch je stav najnovšej verzie a pri aktualizácii sa naň akékoľvek livko doaktualizuje.
tie verzie treba inak vysvetlit
to nie sú verzie distribúcie ale verzie inštalátora
nie je to ako pri ubuntu kde 16.04 je úplne iná ako 18.04
je to len verzia programu ktorý vykonáva inštaláciu danej distribúcie, manjaro je len jedno - presne ako uvádzaš a je jedno ktorý inštalátor sa použije aktualizáciami sa dostaneš k tomu istému stavu
je možné že ištalátor 17 mal k dispozícii starší ovládač/modul pre danú kartu a ten fungoval lepšie - aktualizáciami sa neodstránil ale novšia verzia inštalátora už nemala tento ovládač v základe (predpokladám že by sa dal doištalovať z repo) a preto krata nefunguje korektne (neviem, to som si z brucha vytiahol)
teaz mi vdaka Bohu uz Wi-Fi ide,ako ma...
Ked som stiahol 18-ku,tak som overil stiahnutie cez sha256sum, takze bolo vporiadku (sice som to neoveril podobne, iba zaciatok a koniec asi po 7 znakov...)
a ĎAKUJEM Livan za Tvoju trpezlivost so mnou