Ahojte,
skusal som vnc pod linuxom (Mint). A to konkretne vino a clienta vinagre.
Otazka c.1.: Stale som videl 2 kurzory mysi. Jeden v klientovi a jeden zo servera, a ten sa snazil ten prvy stale dobehnut. Co je teda dost prisernost. A rozhodne to neni sietou, robilo mi to aj ked som mal ping pod 10ms. Neviete co s tym?
Otazka c.2: Da sa na VNC pristupit z Windowsu? Vinagre windows mutaciu som nenasiel, a ultra-VNC sa na moje VNC pripojit nevedel.
S pozdravom mz
1. niektore aplikácie na zdielanie vzdialenej plochy dovoluju skryť vzialený kurzor (ak si dobre pamatám tak realvnc by to malo podporovať - https://www.realvnc.com/en/connect/download/vnc/) ale uz dosť dlho som vnc nepoužil
2. toto by malo fungovať z windowsu https://www.realvnc.com/en/connect/download/viewer/
pri rýchlom googlení som ešte našiel túto zmienku:
You will also want to run the commands below to disable encryption for Remote sharing. This feature creates problems for Windows machine while connecting:
zdroj: https://websiteforstudents.com/access-ubuntu-18-04-lts-beta-desktop-via-vnc-from-windows-machines/
no ale fungovat bez encryptovania, v dnesnom svete. no neviem
Pokial mas ping do 100ms, tak sa Ti zda, ze to robis v realnomm case. Nelimituje rychlost internetu alebo CPU?
Pouzi toto:
Pre Debian (GUI):
Prehlad VNC: VNCviewer
Na prenos pouziva vlastne cerfikity. Nie je to ziadna bezpecnost, ale ani uplne najlepsia, co je. Tak ak Ti to vadi, tak si prenos daj cez ssh.
Pre win: https://pendriveapps.com/portable-vnc-viewer-tightvnc/
Vieme. A už sme ti odporúčali aby si použil pripájať sa cez sieť ktorá netrpí takou latenciou (pomalou odozvou). VNC je totižto navrhované na prevádzku v lokálnej sieti. Cez polku sveta to ide dosť, no, ako v lete na saniach.
Dá, prečo by sa nedalo. Ale už zopár rokov som to pochopiteľne nepoužil.
Ak trváš na vzdialenej práci z domu, tak si over parametre linky. A skús aj iné programy na zdieľanie plochy. Alebo si na notebooku spusti Linux, v ňom sa pripoj na ten server cez ssh aj s parametrami -CYv (C == compress, Y == remote windows, v == verbose) a normálne si spusti to Android Studio. Bude to bežať na serveri, len grafika polezie po komprimovanej linke k tebe na notebook.
C.1.:
Viem, ze ste mi to uz odporucali. A ja som odpisoval, ze to testujem na LAN-ke, kde mam ping pod 1 ms. Fakt neviem co rychlejsie mam pouzit. A kurzory su stale 2.
Trocha mi to pripomina ten vtip o tom ako policajt zastavi auto na ceste a hovori: -Uz vas 3x zastavujem, a hovorim vam, ze vam tecie voda -A ja vam uz 3x krat hovorim, ze som polievacie auto
C.2. :
Neviem ci som to dobre pochopil. To akoze? ssh user@host -CYv ??? Pripojim sa cez terminal, som v terminale a co mi to pomohlo ? Nerozumiem
1. Dǒvod veruže nepoznám. Jediné čo ma napadá, že tvorca bol sadista a chcel aby uživatelia trpeli. Ako si to myslel s tým xprop ? Mǒžeš to rozviesť ?
2. Ty brdo !!!!! To ma veruže ani vo sne nenapadlo ! Som skoro zo stoličky spadol, keď som to uvidel. To som netušil, že tam sú takéto možnosti !!! To je fantázia. Klobúk dole pán Linux, a díky Wlasaty za super informáciu. Troška mám na teba ťažké srdce, že tu vypisujem ako lolo, a až neviem na koľký krát spomenieš takú úžasnu fičúru. Treba to s teba ťahať ako z chlpatej deky. Každopádne, úžasne. Díky moc !!!
X11 forwarding sa používa roky. Keď si pozrieš niečo o tenkých klientoch, tak zistíš dôvod prečo to vzniklo. V skratke, všetko beží na servery a naň sa pripájajú zariadenia ktoré majú skoro nulový výkon, len dokážu vykresliť čo posiela server.
Doplním zopár vecí:
PS: Tej čiernej obrazovky sa boja len malé deti, ale s ňou sa dajú stvárať kúzla aj v grafike. Toto je jedno z nich, a ďalších podobne čarovných kúziel existuje oveľa viac.
Toto je roky v Linux enviromet taká vychytávka, že sa úlohy dajú rozsekať na rôzne zariadenia, bez toho aby si cítil nejaký veľký rozdiel v tom, že na jednej mašine beží databázový server, na ďalšej súborový server, na ďalšej zobrazovací server a na ďalšej webový server a zvonku sa to tvári ako jedno zariadenie pre nejakého klienta.
Ja netvrdím, že to dnes vie len Linux, ale na Linuxe to funguje dostatočne transpartne a fakt dlhé roky.
Pretože sa to všetko dá takto spájať a vrstviť, tak neexistuje nejaké obmedzenie ako hocičo vymyslieť aby to fungovalo ako chceme.
Pretože všade môžeme pridávať ďalšie a ďalšie zariadenia a aj tie virtuálne. Tak môžeme pridávať firewall, proxy, tun/tap, jebať to do nejakého šifrovacieho algoritmu na ďalšiu mašinu atď ... atď. Linux Limituje len veľkosť RAM a pevný disk, to ostatné je len o kretivite návrhára.
ako najjednoduchsie pri X11 forwardingu otvárať viacero okien tak aby medzi sebou "komunikovali" ako keby boli otvorené na bežnej ploche ?
ja si bezne otvorim daľšie ssh pripojenie a tam otvorím novdašiu aplikáciu, ale asi to ide aj elegantnejšie, viete podariť ??
načo to potrebujem ?
napríklad jedno okno je prehliadač súborov a druhé aplikácia do ktorej chcem pretiahnuť viacero vybratých súborov
napr. chcem uploadovať videa na youtube - otvorím si youtube v prehliadaci a suborovy manzer, cez CRTL vyberiem 25 z 500 suborov v adresári a pretiahnem ich do youtubu,
alebo ich chcem vložiť do nejakého sw na transkodovanie na iny format a kodek)
robí sa mi to lepšie takto cez grafiku lebo v prehliadaci suborov vidim nahaldy videi a nemusim si pamatat ich názvy (čo sú zvúčša len čísla)
Dosť správcov súborov sa vie pripojiť cez ssh.
Napr. SpaceFM "File" -> "Open URL"
Tie grafické programy môžeš spúšťať v jednej konekcii SSH, s ampersandom na konci príkazu ich to dá na pozadie.
Vzdialený prípojný bod so môžeš pripojiť do užívateľského prostredia cez už spomenutý SSH, menovite cez FUSE a SSHFS, len to nezabudni aj odpojiť hlavne pred odpojením sa od siete. O spomalenie prenosu kvôli enkrypcii sa nemusíš v dnešnej dobe báť, ak máš CPU s AES-NI (alebo VIA PADLOCK).
super o tom & na konci som netušil, to je naozaj elegantnejsie ako 3 spojenia
SSHFS pouzivam ale na ine ucely, v prípade ktorý som popisoval využívam subory uz nahrate na ten vzdialeny pc (zväčša priamo z karty)
najcastejsie davam robit konverziu do nizsieho rozlisenia a bitratu pre strihaci sw ktorí beží na staršom stroji (ten nezvláda prácu s 4K ani s vyssim FPS) alebo upload na streamovacie služby (oboje zabera vela casu a ten server bezi aj tak 24/7 tak naco nechavat pustený iný pc)
BTW ak by to niekoho zaujimalo tak x11 forwarding funguje velmi slusne aj z windowsu (cez putty a xming server)
nie uplne, ale... https://en.wikibooks.org/wiki/OpenSSH/Cookbook/Multiplexing
1) pozri sa, aky ma ma bandwitch prenos, ci nie tym spomalene alebo skrtene pocas niecim.
2) najprv to spojazni bez ssh, ak to budes mat a bude to fungovat normalne, tak potom ries ssh
No prenos cez ssh je cez https://www.itnetwork.cz/software/ssh/ssh-tcp-tunel. Pre vytvorenie je sa prihlasit a nasledne zostanes prihlaseni, ale aj tunel bude vytvoreni a bezat, kym si prihlaseni. Aspon tak, podla podla zakladnych minimalnych parametroch. Ci bezi u seba skus nmap localhost (alebo telnet).
S tým ssh ho nemýľ, ten príkaz bol na presmerovanie výstupnej obazovky a nie na zakryptovanie prenosu vnc. Dobre?
Ok. Vdaka za opravu.