Do notebooku ASUS A6R (grafická karta ATI RADEON 9100 IGP) k pôvodnému OS Windows XP som priinštaloval Lubuntu 16.04. Pri inštalácii som používal prídavný monitor cez PMI port notebooku. Po naštartovaní nainštalovaného programu ale displej notebooku ostal tmavý, komunikovať so systémom sa dalo len prostredníctvom prídavného monitora. Po uplynutí danej doby nečinnosti systém prechádza do režimu spánku a po znovuinicializácii (napr. pomocou klávesnice) obraz (dotaz na prihlásenie) sa objaví už aj na displeji notebooku. Po prihlásení a zadaní hesla je všetko O.K. na oboch displejoch. Ak po zapnutí notebooku chcem aktivovať OS Lubuntu priamo na displej notebooku, musím v štartovom menu (Grub) používať voľbu "Advanced options for Ubuntu -> Ubuntu, with Linux 4.4.0-165-generic (recovery mode)" a potom volbu "resume - Pokračovať v normálnom štarte" a displej notebooku - súčasne aj prídavný displej - ostanú aktívné. Prosím o radu čo je potrebné meniť a v ktorom súbore, aby obraz na displeji notebooku nabiehal pri aktivácii voľby "Ubuntu" v štartovom menu.
ASUS A6R problém s monitorom
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Toto je problém, páč kadždé distro/DE/WM má svoju filozofiu. LXDE má myslím si svoje klikátko LXRandR na rozdelenie monitorov. V antiXe mám arandr, v Gnome je tu tuším Grandr.
Skús spustiť lxrandr, nastaviť rozloženie monitorov a reštartni.
Ak mas XFCE tak spusti prikaz na nastavenie:
Lubuntu 16.04 má LXDE
Asi tak. Aj s drobnou poznámkou že Lubuntu 16.04 LTS malo podporu len tri roky, a tak mu skončila podpora pred pol rokom.
https://wiki.ubuntu.com/Releases kde skoncila podpora pred polrokom? ked uz chces byt za kazdu cenu a vzdy mudry, aspon si predtym skontroluj co trepes.
Nehovoríme o Ubuntu ale Lubuntu 16.04 LTS. A to nemá podporu 5 rokov ako Ubuntu ale iba 3 roky t.j. do Apríla 2019, ktorý zjavne už bol. Over si najprv fakty a prestaň sa navážať do komentárov k veci kecmi od veci.
Holt chalana ani nenapadlo kliknúť na ten link čo som tam špeciálne kvôli očakávaniu takejto odpovede dal. Mal to tam napísané. A nie je jediný čo žije v naivnej domnienke Že Canonical bude podporovať odvodeniny založené na ich biznise.
Podpora Lubuntu 16.04 LTS ešte stále trvá - dnes som stiahol cca. 60 MB, ďalej môžem potvrdiť, že používa lxde.
To ti ale stiahlo len malé časti ktoré zdieľa Ubuntu od Canonical a projekt Lubuntu. To, čo robí Lubuntu samotným Lubuntu sa ti určite nestiahlo a nezaplátalo.
Ale kľudne sa na to spoliehaj. Ja by som v prípade používania Lubuntu LTS už pred minimálne pol rokom urobil upgrade na 18.04, a zvažoval termín prechodu na 22.04 (s prípadnou dostupnosťou USB disku na zálohu dát).
OK a čo to lxrandr funguje, alebo nie?
Hľavne by mal v tom LXRandr opraviť ktorý monitor je preňho primárny. Matne si spomínam že to mali ako BUG ktorý ani neplánovali opraviť keďže prechádzali z LXDE (Gnome) na LXQt. Takých neopravených bugov im tam viselo viac, a radšej ich schovali.
lxrandr síce funguje ale problém nerieši - vidí monitor notebooku ako "aktívny" ale tento napriek tomu že je aktívny, nesvieti
Takže nefunguje, zrejme to bude súvisieť s prechodom Lubuntu na LXQT a bohužiaľ ti s tým nijak nepomôžem, páč to nepoužívam.
Ja by som si nebol až tak istý s tým že Lubuntu 16.04 bola už založená na LXQt. Oni ju vtedy ešte vydali na Gnome knižniciach lebo portácia na Qt nebola až tak otestovaná. Že fungoval metabalík pre LXQt je vec druhá, ale išli po starom. Testoval som to.
Čo som si ale istý je, že má od inštalácie zanesené zlé poradie obrazoviek. A ak to neprepol, alebo sa mu nechce premazať si účet v NB, tak to bude jednoduchšie preinštalovať bez pripojeného externého displeja. A to by som silno ale odporučil preinštalovať podporovanou verziou, teda 18.04 alebo novšou. Tých cca 70M patchov bol podľa môjho odhadu len Kernel a možno aj BlueTooth stack ktorý teraz opravovali, ale to s touto chybou nesúvisí.
Prídavný monitor som používal z dôvodu, že ani Live DVD už na NB nechodil. Mám stiahnuté súbory X.org.0.log z normálneho spustenia (keď monitor NB ostane tmavý) a zo spustenia v Recovery Mode (keď monitor NB funguje normálne). Som presvedčený že sa dá vyčítať dôvod rozdieľného chovania monitoru NB, ale moje znalosti na to nestačia. Prilkadám ich
V recovery tam máš ako parameter pre spustenie jadra nomodeset. Mohol by si vyskúšať toto - pri štarte keď sa zobrazí GRUB (zavádzač) stlačiť klávesu e Tým spustíš editáciu, pomocou kláves šipky nájdeš riadok linux...... na jeho konci dáš medzeru a dopíšeš
Stlačíš F10 pre pokračovanie štartu OS.
Uvidíš čo to spraví.
Pochypujem, ze mu to pomoze. modeset nastavuje kernel. Ale X-server si nastavuje zvlast (preto X-server ma balicky pre ovladace, kvoli rychlosti a DRM). Ak dobre hovorim.
Pochypujem ze si není debilian
pochybujes spravne - on je debilian+, aj ked podla jeho vyjadrovania a vedomosti je to minimalne debilian+++...
Skúšam prelustrovať log súbory, ktoré som včera priložil. V Recovery Mode program zistí nejakú chybu v súvislosti s monitorom 0, odinštaluje modul RADEON a načíta driver(?) "VESA". Citujem...
[ 53.283] (EE) Screen 0 deleted because of no matching config section.
[ 53.283] (II) UnloadModule: "radeon"
[ 53.283] (EE) Screen 0 deleted because of no matching config section.
[ 53.283] (II) UnloadModule: "modesetting"
[ 53.283] (EE) Screen 0 deleted because of no matching config section.
[ 53.283] (II) UnloadModule: "fbdev"
[ 53.283] (II) UnloadSubModule: "fbdevhw"
[ 53.283] (II) Loading sub module "vbe"
[ 53.283] (II) LoadModule: "vbe"
[ 53.283] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/libvbe.so
[ 53.350] (II) Module vbe: vendor="X.Org Foundation"
[ 53.350] compiled for 1.18.4, module version = 1.1.0
[ 53.351] ABI class: X.Org Video Driver, version 20.0
[ 53.351] (II) Loading sub module "int10"
[ 53.351] (II) LoadModule: "int10"
[ 53.351] (II) Loading /usr/lib/xorg/modules/libint10.so
[ 53.415] (II) Module int10: vendor="X.Org Foundation"
[ 53.415] compiled for 1.18.4, module version = 1.0.0
[ 53.415] ABI class: X.Org Video Driver, version 20.0
[ 53.415] (II) VESA(0): initializing int10
[ 53.447] (II) VESA(0): Primary V_BIOS segment is: 0xc000
[ 53.447] (II) VESA(0): VESA BIOS detected
[ 53.447] (II) VESA(0): VESA VBE Version 2.0
[ 53.447] (II) VESA(0): VESA VBE Total Mem: 131072 kB
[ 53.447] (II) VESA(0): VESA VBE OEM: ATI RADEON XPRESS 200M Series
[ 53.448] (II) VESA(0): VESA VBE OEM Software Rev: 1.0
[ 53.448] (II) VESA(0): VESA VBE OEM Vendor: ATI Technologies Inc.
[ 53.448] (II) VESA(0): VESA VBE OEM Product: MS4
[ 53.448] (II) VESA(0): VESA VBE OEM Product Rev: 01.00
[ 53.855] (II) VESA(0): Creating default Display subsection in Screen section
"Default Screen Section" for depth/fbbpp 24/32
Táto sekcia v log súbore pre normálny chod chýba. Som toho názoru, že keby sa to podarilo zabudovať do spúšťacieho protokolu, cely problém by bol vyriešený. Ale neviem do ktorý súbor modifikovať a ako...
spustaci protokol... hmmm... debilian ti to doprogramuje (v php samozrejme), alebo ta odkaze na spravcu balika... :D :D :D
Skús sem dať obsah /proc/cpuinfo (obsah, nie veľkosť).
v cpuinfo ani zmienka o monitore
Áno, tak je to správne. V informácii o CPU nenájdeš informácie o monitore. Mňa len zaujímalo či máš naozaj 32bit CPU keď trváš na nepodporovanej verzii Lubuntu, a zbytočne sa s ňou trápiš. Ono totižto 32bit desktopy a notebooky sa už vyše 10 rokov nevyrábajú. Chvíľku sa na trhu mihli 32Bit tablety. Ale tie boli v takej minorite, že pochybujem o tom že by sa ťa to týkalo.
Ja osobne nevidím ani najmenší dôvod prečo sa stále s touto prkotinou trápiš. Už dávno si mohol mať stiahnuté 64bit LiveCD/USB 18.04 Lubuntu ktoré je podporované a mohol si byť o kus ďalej.
No nič, idem si nahodiť do mikrovlnky pytlík s pukancami, a otvorím si k tomu nealkoholické pivo.
To sú všetko hlášky, čo padajú z xorg.conf.
Daj sem výpis /etc/X11/xorg.conf
Tu je pár informácií.
v /etc nie je adresár X11. v novších verziach xorg.conf je asi inde
Ten konfig sa už pekných pár rokov nepoužíva, a zrušený bol pred nástupom systemd.
Mno vychádzal som z návodu k *buntu 16.04, tak si pozri či to nie je v adresári /etc/X11/xorg.conf.d/ a podobne.
našiel som v adresár "/usr/share/X11/xorg.conf.d" ale tam nie je zmienka o monitore
našiel som na maďarskom internete zaujímavý článok: http://admin.wiki.kzoli.hu/index.php?title=Lubuntu_munkaállomás_telepítése_(14.04_LTS_Trusty_Tahr)&oldid=2396
podľa tohoto článku mal by som vytvoriť v adresári "xorg.conf.d" súbor "90-monitor.conf" s driverom VESA. až na to, že v článku popísaný postup na získanie ostatných parametrov "Identifier" a "BusID" v mojom prípade bol neúspešný
Ako by som zistil konkrétne hodnoty týchto parametrov pre môj prípad?
https://lists.debian.org/debian-user/2011/12/msg00583.html
ten stary vesa ovladac, to bude kvalitka :D
Rovnaká kvalitka ako tancovanie okolo nepodporovanej verzie distribúcie. No, ale akurát začínajú dlhé zimné večery.
to hej, už to mohol mať dávno preinštalované
Ľuďom vadí, keď im systém normálne naštartuje. Bohužiaľ časy bastlenia sú už dávno preč, a tak chcú počítač ktorý sa po stlačení tlačítka zapne a prudí.
Ideálna zábavka na dlhé zimné večery.
To ste tak presvedčení, že po preinštalácii na novú verziu problém bude vyriešený? Ja až tak nie. Preto chcem to vyriešiť teraz, porozumieť fungovaniu zobrazenia na monitore, a až potom prejsť na novú verziu...
Toto je tak komplexný problém, cez ovládače grafiky, verzie Xiek až po posraný číp v monitore ktorý neposiela korektné informácie, že tu neexistuje nejaké jedno dobré riešenie.
Som s Linuxom roky, ale proste toto by som neriešil, išiel by som novšej verzie.
Sám používam unstable antiX Linux (kvôli najnovšiemu softvéru) a občas sa niečo posere, ale akonáhle sa to týka grafiky, tu je každá rada drahá. Asi mám šťastie, ale mne na všetkých kompoch ide všetko ohľadne grafiky korektne.
Presne tak. Veľa krát sa problém vyrieši novšou verziou programového vybavenia, alebo aj resetnutím konfigurácie.
A v tomto prípade je podľa mňa a mojich spomienok na LXDE zbytočné trápiť sa s nepodporovanou verziou. Teda ak ovšem človek nechce tamagočiho na zahnatie zimnej nudy.
nikto ti nezaručí že to bude na novšej verzii fungovať ale ak by sa ti to aj teraz podarilo rozbehať, tak pre novšiu verziu rovnaký postup nemusí platiť, lubuntu prechádzalo pomerne zásadnými zmenami myslím najme minulý rok ked sa prechádzalo z LXDE na LXQt - čo je vlastne uplne iná distrubúcia s úplne iným desktopom (a inými problémami a inými vychytávkami)
aspoň to riadne otestuj s najnovšou verziou a ak aj tam budú problémy tak ich sem príď poriešiť
prípadne skús aj inú distribúciu, ako napríklad MX Linux alebo antix, ci debian s nejakym lahkym desktopom
prečo sa trápiť s problémom, ktorý je inde dávno vyriešený (pravdepodobne)
1. Asus a6r je s celeronom alebo so sempronom? 2. Lubuntu 16 je nepodporovane - uz to pisali viaceri 3. chcelo by to vypis lscpu (kvoli architekture) 4. skusit mx linux ma plnu a aktualnu podporu aj 32bit co ubuntu a spol nema.
Len trošku opravím bod 4. Distribúcia môže podporovať preklad zdrojových aplikácií pre 32bit x86. Ale samotné programy, ovládače a knižnice už nemusia mať túto podporu. A nemusia už byť ani dostatočne testované pre 32bit keďže také procesory sa už vyše 10 rokov moc nevyrábjú. Preto by som znova zdôraznil bod 3, teda overenie či ten CPU ozaj nie je 64bit. A rovno odporučil to aj využiť.
PS: Ľudia čo sa hrali s x32 ABI (zjednodušene povedané 64bit aplikácie s úspornejšou 32bit pamäťou) by vedeli rozprávať hororové príbehy. Do podobnej pozície sa teraz pomaly dostáva x86 32bit.
preinštaloval som na verziu 18.03 - všetko ostalo po starom. Ak chcem, aby monitor NB bol aktívny, v zavádzači musím nastaviť RecoveryMode. Ak zavádzač editujem (podľa doporučenia kolegy "menom") pripísaním "nomodeset", je to OK. Ktorý súbor zavádzača (grub) musím modifikovať?
Keď si sa konečne rozhodol to vyskúšať a funguje, edituj
Dopíš to v riadku medzi úvodzovky za
Možno tam je za quiet splash ešte dačo iné, keď je to novšia verzia, ale to nevadí.Hlavne aby to bolo medzi úvodzovkami.
Edituj s oprávnením roota, po uložení ešte treba dať v termináli príkaz na aktualizáciu grubu:
Po restarte to fachčí ...
je to OK, problém s monitorom je vyriešený. ďakujem pekne!
pri prechode na 18.03 stratila sa predvoľba "Centrum softvéru Lubuntu" - nemôžem priinštalovať nové programy. Poradíte mi?
To sme radi, ale ak máš nový problém, založ si prosím ťa novú tému aby tu informácie ostali aj pre ostatných v zrozumiteľnej forme, dík.
Centrum softwéru Lubuntu bol len pokus zabaliť zoznam dostupných balíčkov do dizajnu známeho napríklad z Obchodu Google, windows store a podobných.
Skús namiesto toho použiť tradičný synaptic. Má síce len strohé rozhranie, ale obsahuje tony a mraky balíčkov. A dá sa v ňom aj vyhľadávať.
PS: Ale ozaj, nabudúce skús položiť ďalšiu otázku do novej témy. Ak bude niekto iný chcieť odpoveď na podobnú otázku ako máš teraz, tak aby ju nemusel hľadať v technickom riešení monitora na trinástej strane.
Existenciu Synaptic si poznac, je to skor take univerzalne GUI klikatko na instalaciu balickov napriec roznymi distrami.