Ahojte,
viete mi odporučiť nejakú distribúciu, ktora rýchlo nastartuje ? Ja som v tom moc nevyznám. A áno aby to malo X-server.
Díky
Ahojte,
viete mi odporučiť nejakú distribúciu, ktora rýchlo nastartuje ? Ja som v tom moc nevyznám. A áno aby to malo X-server.
Díky
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
zalezi na ake zelezo.
osobne:
1. antix
2.mx linux
3. devuan
4. bunsenlabs linux Helium
2 jadro, 8GB ram, ssd disk.
S tým ti antiX bude boootova do dvoch sekúnd. Ak chceš viac user distro, tak skús MX Linux čo je to isté obohatené o Mephis komunitu a užiješ si o 30 zážitku a budeš mať o 50% akcie :-)
skusal som to vo virtualke
linux mint nastartoval za 25 sec Antix za 18 sec
takze je tam zrychlenie, asi by mi to stacilo.
Ale to GUI je nejake nedorobene. Ked si chcem pridat ikonu na toolbar tak musim editovat nejake xml-ko a potom restarovat. To som este nevidel. To sme kde? V stoleti pary ? Ked chcem zmenit rozlisenie, tak samozrejme zasa restart. Ale ak medzitym nasleduje vypnutie, tak v dalsom starte rozlisenie ide zasa do defaultu. A okno file manager-a sa zvacsuje/zmensuje podla poctu suborov adresarov na danej ceste, a nenasiel som moznost to zmenit. dost anti ergonomicke.
to asi robil nejaky terorista. ak tym chcel nastvavat ludi, tak odviedol dobru robotu.
Default je antiXe IceWM, to nemá XML konfiguráky, ale čiste textové. Na tomto portály a aj inde som písal ako si upraviť toto prostredie. Ak chceš klasické klikátko odporúčam ti skúsiť užívateľsky prívetivejší antiX a to v podobe MX Linux. Podvozok je rovnaký, ale všetko je spravené pre klikačov.
alebo si do antixu doinstalovat xfce
je to sviznejsie ako mx (i ked nie ovela) a asi 3-4x sviznejsie nez LM ci buntu
popripade mate
Aj to je možnosť.
no skusal som a som tam kde som bol s Mintom. na 25sec. ale musim povedat ze ten UI je fakt pekny, ma to normalne oslovilo.
otázka zásadného významu: načo potrebuješ ušetriť 5s ?
to nie je rýpanie ale naozaj ma zaujíma že na aké využitie to má byť
lebo pod 15s sa tak jednoducho nedostanes (bez ohľadu na HW a distribúciu), najmä čas bootu biosu a firmwaru (alebo ako sa to vola) nezmeníš
a meniť distribúciu a užívateľské návyky (ktoré predpokladám máš na svoje oblubene distro) urcite nestoji za to aby si ušetril 5s pri štarte
mohol by si bootvať do konzoly - runlevel 3, namiesto do DE - runlevel 5, ale pre desktop to je dosť blbosť (ak ti nestačia v pozadí bežiace služby - preto sa pýtam na dôvod prečo potrebuješ ušetriť tých 5s)
a ak to tak súrne potrebuješ tak ako som už písal presne pre tieto prípady existuje uspanie
toto je extremne rychle
tu je o tom nieco
ak ho chces vyskusat - na mojom predoslom stroji (jednojadro 2,1 GHz, vtedy este 512MB RAM DDR1, HDD 7200ot./min. ATA) to startovalo do 5 sec. som ho skusal cca 10 rokov dozadu.
tak toto je extrem.
nech to aspon podporuje full hd, numericku klavesniuc a nech to ma APT
Je jedno akú distribúciu vyberieš, to honenie sa za rýchlym štartom už dávno nemá zmysel. Dôležité je či budeš mať dosť pamäte na prácu s programami, a či ťa nebude spomaľovať nejaký komponent. Typicky napríklad ak máš kábel v počítadle o rýchlosti 1Gb/s (125MB/s), HDD o rýchlosti 90MB/s (720 Mb/s), RAM 2G do ktorej sa ti nepomestí moc diskovej cache, a ani nejaká gra s krajšou grafikou. Alebo budeš zálohovať internet na USB HDD ktoré dá cca 40MB/s (320Mb/s) priamo z internetu pripojeného cez DSL alebo WiFi na o rýchlosti 10Mb/s (1.25MB/s).
I keď je pravda že to bude rýchlejšie ako keď bola RAM taká drahá, že si jej človek nemohol dovoliť nakúpiť dostatok. A preto reálne používal SWAP, a človek si kľudne počkal pol hodinu kým sa mu ukľudnil počítač. Alebo keď si človek nemohol nie len pozrieť film na internete, ale ani vypočuť rádio lebo modem dal tak 33k6, a nepoznám mileniála čo by zakopol o zvyk ktorý nemá aspoň 10x väčší prietok.
PS: Naozaj ti záleží na tom, či sa ti počítač naštartuje z HDD do dvoch minút alebo zo SSD do 20 sekúnd keď ho budeš štartovať len raz denne? To bu ma zaujímalo čo s ušetrenými sekundami urobíš.
prenesie si ich...
nema zmysel to riesit - moj debian stable z HDD nastartuje hlboko pod 2 min. (asi za menej ako polovicu). nemeral som a nechce sa mi teraz restartovat pocitac...
tak som si to zmeral - od zapnutia po display manager 26 sec.
4GB RAM DDR3, CPU dvojjadro max 3,3GHz, HDD 7200 ot./min SATA3
Nuž, ja by som pochopil to naháňanie za rýchlym štartom ak by človeku štartoval počítač aspoň 10 minút, ale to by musel mať OS z Redmontu ktorý bol prevalený aspoň piatimi service packmi. Ale tam sa takýto divný koncept potom kompenzoval pomocou výmeny HDD za SSD alebo rovno novým počítačom. Inak sa nedalo.
PS: U mňa na pokusnom stroji čo má vyše 5 rokov je štart s autologinom plnohodnotného Ubuntu cca 1min 22s, z toho 10s naťukanie hesla na disk, 20s na snapd a 20s na Modem Manager. Netunil som to, veľa vecí sa mi štartuje paralelne. A ten HDD bude kompletne vymenený za väčší a rýchlejší.
Co je podla teba rychly start? Toto je ubuntu mate na i5-5200u.
tak do 20 sekund
antiX linux mi štartuje s SSD do 5 sekúnd.
Este som zabudol ze SSD.
ja pouzivam stary SSD disk a boot aktualneho manjara trvá tak 30s aj s obrazovkami biosu a grubu, ktoré zožerú možno aj polku z toho času (teda tých 30s je od stlačenia gombíka)
ale toto zažívam raz za mesiac, lebo všetky svoje pc nevypínam ale uspávam a teda zobudenie a štart mám skoro vždy za 2s
môj názor, vyber si distro ktoré poznáš, rád používaš a vyhovuje ti a začni ho uspávať samotný boot time možeš potom ignorovať (a nepotrebuješ ani SSD)
Ano. Prislo mi to divne. Ale co ak ma PC a vypina od prudu?
A pri 4GB nacitanie hypernatoveho PC je ekvivalent bootu, co sa tyka startu.
nerozumieť reči tvojho kmeňa
načitanie 4GB čoho je problém pri boote ?
hypernatovaný to je niečo ako hyperventilovaný ?? ak hej tak odporučam očistiť pc od prachu ;-)
kto nepochopil, tak to bol pokus o vtip
hlavne aký to má súvis s požiadavkou na distro s rýchlim bootom ?
asi mal na mysli, ze ked sa 4GB RAM-ka "uspi" na disk, tak opatovne nacitanie pri zobudeni tak velkeho objemu dat moze trvat dlhsie...
mne sa skôr zdalo že 4GB ramky má byť málo na rýchle prebudenie keď je hypernatovaný (čo stále neviem čo je a aký to má súvis s bootom)
v každom prípade ja som hovoril o uspatí do ram, nie hybernácií (uspatí na disk)
Myslím, že "hypernatovaný" je skomolený výraz pre "hybernovaný", čo znamená uspatý na disk. Prebudenie z hybernácie trvá dlhšie ako z uspatia do RAM.
tak toto ma nenapadlo ani náhodou, ale dávalo by to zmysel
Ahoj Braňo, jedna hybernatovaná entita je v prílohe, aby si nabudúce vedel :)
Z mojej skúsenosti rýchly boot systému nebude ak máš kombináciu Asrock a AMD boot na tomto stroji je cez 30s aj s SSD
Len firmware načítáva okolo okolo 15s, kernel s userspace dokopy asi 10s a to je na tom KDE5 zvyšok je položka loader