Zdravim vsetkych,
Chcel som vyriesit problem touchpadu na notebooku - vsetko mam sede a postupoval som podla nejakeho navodu, ked zrazu po reboote som mal iba prikazovy riadok. Otazka znie ako spojazdnit kubuntu 18.04, aby startovalo X11
Zdravim vsetkych,
Chcel som vyriesit problem touchpadu na notebooku - vsetko mam sede a postupoval som podla nejakeho navodu, ked zrazu po reboote som mal iba prikazovy riadok. Otazka znie ako spojazdnit kubuntu 18.04, aby startovalo X11
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Prihlas sa uzivatel a spusti prikaz startx. A napis, co sa udialo.
startx
xauth: timeout in locking authority file /home/user/.Xauthority
xauth: timeout in locking authority file /home/user/.Xauthority
/etc/X11/xinit/xserverrc : 3 : exec : /usr/bin/X: not found
xinit giving up
xinit unable to connect to X server : connection refused
xinit : server error
xauth: timeout in locking authority file /home/user/.Xauthority
urobil som to a nepomohlo. Dokonca som prikazom who -a zistil, ze system startuje do levelu 5. Takze co teraz ? Zahodit notebook, alebo iba linux ?
Zmaz ako root:
A ked to nepomoze:
Co ti hodi prikaz?:
Ak nemas ziaden okenny manager, tak: (nainstaluj napr. wmaker - male na otestovanie).
Ale ak to je nova instalacia, tak nanovo si to nainstaluj a potom sa tu opytaj (co, ako si instaloval, ako to ide). Napr. co si pametam, tak raz nesiel na jednom notebooku wifi, kamera a touchpad. Vtedy som musel instalovat non-free. Ale instaloval som z distra balicky a bolo to ok.
Este, co ak tam ma Wayland a tym padom blokuje spusanie servera, ak?
Co Ti da:
Kámo je fajn, že sa snažíš pomáhať, ale prosím ťa, vždy sa najpr nadýchni a porozmýšľaj nad dôsledkami čo to môže spôsobiť, než nejakú radu napíšeš.
Linux enviroment veľmi rýchlo evolvuje a hodil by sa ten návod čo si použil. Zrejme bol zastaralý, alebo zas moc nový pre tvoje distro. Na 99% si odstavil grafický ovládač.
Pokiaľ ti to píše /usr/bin/X: not found, tak to bude jednoduchšie a rýchlejšie preinštalovať.
Pokiaľ si mal nejaký problém s touchpadom, tak skús povedať aký a prečo. Od čias evdev, a to je už pekných pár rokov, sa touchpady zvyknú chytiť bez problémov. A tak im nie je treba inštalovať ovládače, alebo páchať iné harakiri.
PS: Trošku iné to môže byť s tabletovými perami, keďže tie lepšie majú dva konce a druhý koniec slúži ako "guma". Ale to niesú touchpady.
S týmto nemôžem súhlasiť, lebo pred pár rokmi som kúpil notebook a neskôr zistil, že na spojazdnenie bolo potreba zaviest modul do jadra elan_i2c aby sa touchpad rozbehol.
Skôr by som súhlasil s formuláciou, že dnešné aktuálne a udržiavané distrá, to majú poriešené.
Aj keď pri menej známych značkách - sračkách sa objavujú aj teraz problémy s touchpadom ...
Veď si mu ten ovládač neinštaloval, distro ho nainštalovalo samé. Len si ho nastavil aby sa pri štarte zaviedol do pamäte aj sám.
chceš teda povedať že nutnosť manuálne zaviesť modul do jadra sa rovná tomu že touchpad sa chytil bezproblémov ?
to si musíš robiť úplnú prdel, však to je snáď ešte horšie/zložitejšie ako nainštalovať nejaký ovládač (pre bežného užívateľa/začiatočníka)
Nuž, napísať jeden riadok je pre začiatočníka určite zložitejšie ako googliť kde je schovaný exe s ovládačom, stiahnuť ho a modliť sa aby to bol on (a navyše bez vírusu). Nie kvôli úkonu, ale kvôli zvyku. Alebo dosiahnuť túto šedú obrazovku, o ktorej je táto diskusia, iným zložitejším spôsobom.
Nie, nerobím si srandu. A začiatočníkom radšej odporúčam aby sa preklikali cez synaptic/software-properties-* medzi doplnkové ovládače, a pozreli či to neponúka.
Ale je škoda, že sa už neozve. Mohol tie Wir7 nahradiť niečím užitočným.
Nepoznám situáciu v Kubuntu, avšak v arch linuxe je nutné doinštalovať balíček "xf86-input-synaptics". Predpokladám, že v Kubuntu to bude podobne. Pohľadaj týmto smerom.
Klony Ubuntu už dávno opustili XFree86, a navrátili sa k X.org. Takže v nich nenájdeš balík xf86-input-synaptics, ale sú tam balíky (napr.) xserver-xorg-input-libinput a xserver-xorg-input-synaptics .
co sa tyka toho touchpadu tak, ked som klikol v sys.settings na touchpad, vsetko bolo sede a kolonka enable/disable touchpad nefungovala tak, aby sa tam dalo nieco nastavit. Samozrejme ani touchpad nereagoval. HW lenovo Ideapad seria S340. Sorry, ze pisem tak neskoro ale musel som cely tyzden riesit ine, dolezitejsie veci.
Pouzivas USB mysku?
ano pouzivam usb mysku
Aký touchpad má ten notebook by mohol vypľuť terminál a ty to sem môžeš kopírovať po zadaní príkazu v termináli:
Nech vieme o čom sa bavíme.
Moment, takže tebe neostal spadnutý šedý desktop, ale len máš vyšedené nejaké nastavovátko pre touchpad? Tak to si mohol povedať. On ten šedý desktop je vidno ak človek použije nejaký návod, čo je starší ako STK na trabante.
V tom prípade by som tradične odporučil zapnúť terminál a v ňom spustiť príkaz:
sudo software-properties-kde
potom naťukať tvoje hesielko, prepnúť sa do piatej záložky additional drivers a pozrieť či to neponúklo niečo.
Poprípade ak nie, tak či sa ten touchpad nerozbehne po príkaze
sudo modprobe -v hid-lenovo
.
a toto zvykne robit aj v nojnovsich verziach kubuntu - kubuntu 18.04.04 ? Predpokladal by som - najnovsia verzia, najnovsie kde. A problem som napisal, myslim dost jasne niekedy na zaciatku vlakna.
MIMO VLAKNA Skusal som nainstalovat kubuntu 18.04 na sata disk 64bit a islo to OK. 1.device partition gpt 2. rozdelenie disku na / a /home a pridelenie flag boot,esp na particiu, ktora bude /
Ked som tento postup skusal na nvme disk, ktory sa mi v biose hlasi ako sata tak instalator zastal pri vytvarani particie /home 33%. Nechal som ho cca 1/2 hod a stale tam bol na tom istom mieste. Preco ten isty postup nemozem pouzit na tento druh diskov ? Ako formatovat nvme disky, tak aby som mal oddelene particie. Zatial sa mi podarilo iba naistalovat linux - kubuntu takym sposobom, ze mi intalator nainstaloval cely system na cely disk /nvme/. A navyse navrhoval efi particiu, co nedavalo, zmysel, kedze mal flag esp. V bedni mi vsetko funguje a nemusim vytvarat efi particiu a na tychto diskoch je to potom ako ?
Pokiaľ sa inštaluje v EFI režime, o čom svedčí aj použitý gpt disk, tak nestačí, aby mala hociaká partícia flag boot, esp ale musí to byť na oddelenej partícii naformátovanej pod FAT32 a vytvoreným adresárom /boot/esp/. V bedni máš zrejme iný druh inštalácie, teda pod Legacy, tam sa potom nevyžaduje vytvorenie efi partície. Prideliť flag boot, esp (čo je EFI System Partition) oddielu s priradeným / je chyba. Preto ti to nefunguje.
pardon oprava "s vytvoreným adresárom /boot/efi/"
to Livan: asi si ma zle rozumel. V gparted vytvorim 2 particie, jedna vacsia a druha mensia. Ta mensia bude pouzita ako /. Pridelim jej boot flag. Predtym som aplikoval device partition table gpt, cize automaticky sa zapne flag esp, to je to efi. Nainstaloval som kubuntu standard sata mechanicky disk a vestko funguje. Ta vacsia particia je na /home. Ale zmieneny postup nefunguje na nvme disk, pricom som v biose urobil nastavenie,aby sa hlasil ako sata disk. Inac by som tam linux nedostal vobec.
Nejako si to domotal. Pokiaľ tam máš GPT disk a zapne sa flag esp, tak máš inštaláciu v UEFI a boot flag musíš mať na partícii s /boot/efi, ktorá musí byť naformátovaná na FAT32. Nemôžeš mať boot flag na partícii s /. O tom som hovoril, kedže si tvrdil nasledovné "rozdelenie disku na / a /home a pridelenie flag boot,esp na particiu, ktora bude /"
Nebolo by lepšie sa ho opýtať, prečo nepoužil automatické rozdelenie disku (pridelením voľného miesta na disku pre Linux), a vymýšľa nelogické veci ktoré nemôžu fungovať?
nic som nedomotal, takto som to robieval viackrat odkedy mam 64bit kubuntu - priprava hdd v gparted zmienenym postupom. Skus si to. Ked pred rozdelenim disku das na disk GPT a potom na jednu z particii boot flag, automaticky sa zapne esp flag. Na takto pripraveny hdd som nainstaloval kubko, ktore fungovalo. Zahada je, preco tento postup nefunguje na tie nvme disky.
Ty máš teda (UEFI) BIOS ktorý teda rozumie súborovému systému ktorý si použil na ROOT disk?
Woow. Povedz ktorý výrobca a model nepotrebuje mať FAT na ESP disku. Alebo si si sám prekompiloval Open Firmware s podporou EXT4, a nahradil s tým tvoj BIOS v počítači?
Poračuj, tento tvoj trolling je to naozaj zábavný. A vyzerá vysoko odborne. Akurát sa týka oblasti, v ktorej niesi doma.
podla mna nechapete problem : 1. rozdelenie disku na root part a home part je dobre v pripade experimentu. zalohujem root, padne dydtem a obnovim system zo zalohy, data na home ostavaju.
Nik nespochybňuje rozdelenie inštalácie na partíciu s pripojeným / a partíciu s pripojeným /home. Potiaľ to máš dobre. Avšak keďže to vyzerá, že máš inštaláciu na GPT disku s inštaláciou v UEFI režime, chýba ti tam partícia o veľkosti cca 200 až 500 MB naformátovaná na FAT32 s príznakmi esp a boot s vytvoreným adresárom /boot/efi. A Grub sa musí taktiež nainštalovať do toho adresára /boot/efi. Takže mal by si tam mať 4 partície - / (ext4), /home (ext4), /boot/efi (fat32) a swap (swap). Pokiaľ tam nemáš tú partíciu s /boot/efi a na nej príznaky esp a boot, tak je to zle. Večer pripojím obrázok môjho disku s týmto rozložením, ktoré funguje tak, ako má.
V prílohe je obrázok rozloženia partícií pri uefi inštalácii na gpt disku.
Minimálne ja nechápem tvoj problém, s tým sa netajím. Najprv som nepochopil že šedým desktopom si myslel len zašednutý výber pri nastavení ovládača, ktorý si neaktivoval. Zle si sa vyjadril. Ďalej som nepochpil, prečo násilím ručne vytváraš chybné rozdelenie z ktorého ti to nemôže naštartovať, a znova sa divíš že ti to nejde.
Teda, podľa tvojho elánu sa určite nedivíš. A schválne prehliadaš fakty, ktoré ti už boli vysvetľované.
No nič, maj sa.
Pre mňa je skôr záhada, že prečo Ti to fungovalo na tých iných diskoch. Zrejme to umožnilo nejaké záhadné nastavenie UEFI.
V tomto odkaze si najmä v bode 5 daného materiálu preštuduj, ako majú byť vytvorené partície pri inštalácii linuxu v UEFI režime na GPT disk.
Aha, no tak to sme sa teda asi nerozumeli. Písal si, že ti to ostalo šedé v desktope. To mi vsugerovalo myšlienku, že si mal kompletne rozbitý systém, ktorý šíce spustil grafiku, ale bez KDE. Samotné čisté X Windows má totižto na pozadí šedú farbu, resp. zmes bielej a čiernej. Mohol si sa vyjadriť trošku presnejšie.
Ohľadne toho software-properties-qt, skús to niekedy.
A ohľadne pridelenia príznaku EFI System Partition (esp) a boot, tak taký logický disk musí byť naformátobaný na FAT aby doň mohol vliezť EFI BIOS a prečítať zavádzač OS. Na ROOT by si to mohol dať, len keby si mal OS schopný bežať z FAT. Ale podporu UMSDOS vyhodili z jadra pred rokmi.
pardon zle som to formuloval: particia 1 , ktora bude pouzita ako / particia 2, ktora bude pouzita ako /home
Stratil som nit, uz je to vyriesene? Lebo, ak sa clovek neprihlasi, co ti, ktori sem pravidelne nechodia, neurobia, tak z toho sa tiez nevysomaria. Neviem, ci tento skackany sposob odpovedi je pre vacsinu optimalny, pre mna urcite nie.
Nainstaloval som notebook tak ako poradil Livan, teda pridal som particiu efi format fat32 a funguje to. Ale prikladam skrinshoty z bedne a skuste mi vysvetlit, preco mi to v bedni funguje aj bez particie efi
Pretože tam nemáš inštaláciu v UEFI režime ale v Legacy. Pozri si disk, pravdepodobne tam máš mbr tabuľku rozdelenia.
Aby som to pre začiatočníka zhrnul. UEFI je možné mať nastavený v UEFI režime, ktorý vyžaduje disk s GPT tabuľkou rozdelenia a 64 bitovú inštalačku. Na disku musí byť 200-500 MB partícia naformátovaná na Fat32 s adresárom /boot/efi a nastavenými príznakmi boot a esp. Grub sa inštaluje do /boot/efi. Druhá možnosť je UEFI nastavené do kompatibilného Legacy, ktoré emuluje staré BIOSy. Ten vyžaduje mať disk s msdos (mbr) tabuľkou rozdelenia, GRUB sa inštaluje do sdx (napr. sda). Inštalačka može byť 32 aj 64 bitová. Tam žiadna partícia Fat32 nie je potrebná.
Čau priateľu, nechcel by si o tom napísať článok?
Porozmýšľam. Ale hneď to nebude, terazky chcem v nejbližšej dobe skúsiť inštaláciu arch Linuxu s IceWM a urobiť o tom článok "Inštalácia Arch Lunuxu na vlastnej koži - časť 3". Ako ďalší článok v poradí by som mohol túto tému o inštalácii UEFI/BIOS zhrnúť a prípadne do toho zahrnúť aj problematiku dualbootu. No však uvidím, ako sa mi bude chcieť.
Moze byt aj GPT !!! Aspon Linux s tym nema problem butovat Legacy z GTP tabulky.
To čo písal Livan sú rokmi overené fakty.
Ak máš na toto tvdenie nejaký dôkaz tak sa s nami podeľ.
Inak sú to len prázdne reči.
Nehovorím, že sa to nejako nedá očurať, avšak bežne to bootovať GPT z Legacy nevie.
sorry, ze tak neskoro, ale v robote je vela prace. Prikladam obrazok, ktory ilustruje vysledok prikazu egrep a modprobe. Pri druhom prikaze nasiel nejaky modul touchpadu, ale neviem ako dalej. Egrep bez vysledku.