prihlasenie ako root

Sekcia: Aplikácie & Desktop 10.11.2006 | 15:32
dryo   Návštevník
Ahoj neviete niekto preco ma nechce prihlasit ako roota?? mi vypisuje hlasku ze prihlasenie nie je mozne. dakujem za odpoved
    • Re: prihlasenie ako root 09.11.2006 | 12:56
      Avatar hacker666 kubuntu 6.10  Používateľ
      prihlas sa normalne pod svojim uzivatelskym menom a potom v terminali,resp. konzole sa prihlas ako root.
      • Re: Re: prihlasenie ako root 09.11.2006 | 13:03
        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
        predpokladam, ze mas *ubuntu tam je prihlasenie ako root v grafickom rezime blocked. ma to svoje odovodnenie. potrebne veci vykonavas prikazom sudo v konzole alebo inde si to vypyta root password
        • Re: Re: Re: prihlasenie ako root 09.11.2006 | 13:18
          dryo   Návštevník
          mam mandrivu 2007. prihlasenie v konzole mi ide normalne. potrebujem sa dostat ako root do grafickeho rezime. este v vcera mi to islo. tak pre to ma to zackocilo
          • Re: Re: Re: Re: prihlasenie ako root 09.11.2006 | 14:29
            Avatar marián Fedora,Vector,Slack  Používateľ
            povies nam jeden dovod, naco ti je potrebne pustat graficke prostredie ako root ?
            • Re: Re: Re: Re: Re: prihlasenie ako root 09.11.2006 | 16:17
              Avatar disoft Mandriva 2007CZ  Používateľ
              Skusal som nainstalovat Mandrivu 2007 a tiez som sa nedostal do root profilu .Moj dovod bol celkom prozaicky.Nevedel som sa dostat k cd-romke , tak som to chcel skusit ako root. No ked sa mi to nepodarilo ako root prihlasit , tak som Mandrivu 2007 odinstaloval a znova som nainstaloval povodnu Mandrivu 2006.Tam mi ide aj cd-romka ,aj to vidi ntfs particie , aj nadetekuje multifunkcne zariadko.To Mandriva 2007 nedokazala.To je moja skusenost.Je pravda ze Linux mam len velmi kratko.
            • Re: Re: Re: Re: Re: prihlasenie ako root 10.11.2006 | 08:54
              dryo   Návštevník
              pretoze neviem potrebne nastavenie vykonat v textovom rezime
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: prihlasenie ako root 10.11.2006 | 15:32
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                skus radsej toto- https://help.ubuntu.com/community/RootSudo#head-c863a1b669260ba6af02fa652d7f8fe5e6828042 nemusis sa prihlasovat do grafickeho prostredia ako root, existuje vela sposobov ako to spravit normalne.
                Debian. apt-get into it…
                • Re: prihlasenie ako root 10.03.2007 | 10:14
                  ccc   Návštevník
                  FAKT NEEXISTUJE NAVOD AKO SA PRIHLASIT V GRAFICKOM REZIME AKO ROOT???
                  • Re: prihlasenie ako root 10.03.2007 | 10:37
                    --   Návštevník
                    si zvyknuty na windowsovsky sposob myslenia - kvoli takymto dovodom (prihlasovanie sa ako administrator) je velmi jednoduche aby sa sirili vo windows virusy. aj preto linux nepotrebuje antiviry...

                    ak chces spustit ako root nejaky program tak mozes postupovat napr. takto:
                    v konzole sa prepni do roota prikazom su a spusti program ktora chces, napr.:
                    konqueror
                    mcc pre mandriva control center
                    nautilus --no-desktop


                    pripadne ak chces spustit nieco ine tak sem napis a niekto ti poradi ako ten program spustit

                    ak ich nechce nieco spustit tak zadaj ako normalny pouzivatel prikaz xhost +localhost
                    • Re: prihlasenie ako root 10.03.2007 | 11:40
                      ---   Návštevník
                      presne tak ,prihlasovat sa ako root nemas dovod!
                      Myslis ze preco je to standardne zakazane? Lebo na pouzitie nie je najmensi dovod. Okrem toho ked sa prihlasis ako root ozes lahko nieco nevedomo vymazat ,zrusit.

                      Inak vsetko sa robi cez sudo
                      napr. v konzole
                      sudo konqueror
                      alebo
                      kdesu konqueror
                      alebo stlac alt+F2 a tam napises
                      kdesu konqueror

                      namiesto konqueror si dosad program ktory potrebujes spustit ako root ,napr
                      kdesu kwrite /etc/apt/sources.list
                      a mozes upravovat sources.list , atd...
                      • Re: prihlasenie ako root 10.03.2007 | 11:55
                        --   Návštevník
                        pisal ze ma mandrivu 2007. sudo sa predvolene vyuziva z velkych distier iba v k/x/ubuntu! v inych distrach obycajne funguje normalny root.
                      • Re: prihlasenie ako root 10.03.2007 | 12:16
                        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
                        Som ešte začiatočník....a zaujímalo by ma, aký rozdiel je medzi kdesu a sudo (ak nejaký je). kdesu sa používa po stlačení alt+F2?
                        • Re: prihlasenie ako root 10.03.2007 | 12:24
                          ---   Návštevník
                          kdesu je graficke sudo (v KDE)
                          heslo si vypyta aj bez konzoly (preto to alt+F2, ale moze sa to pouzit aj v konzole)
                          • Re: prihlasenie ako root 10.03.2007 | 12:37
                            --   Návštevník
                            kdesu nie je graficka nahrada suso ale umoznuje este viac. kdesu --help pise: Spustí program so zvýšenými právami. takze to znamena ze sa pomocou neho da spustit program s pravami roota aj na systemoch ktore nemaju nastavene sudo - debian, mandriva, slackware... teda kdesu je graficka nahrada nielen za sudo ale aj za su.

                            treba poznamenat ze sudo a su su dve uplne odlisne filozofie pristupu k prikazom s pravami roota a pouzivatelia ubuntu o tom nevedia. sudo sa da pouzivat aj ako doplnok k su pre niektore prikazy.
                            gksu a kdesu su len graficke nadstavby pre su, resp. sudo podla aky typ pristupu k pravam roota mate nastaveny.
                            • Re: prihlasenie ako root 10.03.2007 | 12:41
                              --   Návštevník
                              hlavny rozdiel medzi su a sudo pre pouzivatela je v tom ze pri pouziti su nas vyzve na zadanie hesla roota, zatial co pri pouziti sudo nas vyzve na zadanie hesla aktualneho pouzivatela.
                              • Re: prihlasenie ako root 10.03.2007 | 13:04
                                Avatar marian34 mandriva   Používateľ
                                skus tento postup:odhlas sa ako bežny už.,vo vyzve na prihlasenie sa prepni do konzoly(mal by si mať dole možnosti na vyber prihl.)-tam sa prihlas ako root(su,heslo) a spusti startx....