"zadarmo" linux forever ??
napiste nazory
ja si myslim, ze nie
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
otázka nieje že či bude zadarmo ale takáto:
Ked nastane "zlatý vek" Linuxu (gpl systémov všeobecne) na desktope (čo je hodne vzdialená budúcnosť):
Aký velký bude rozdiel vo funkcionalite a prepracovanosti medzy krabycovými distrami s podporou (napr inštalačná a poinštalačná telefonická podpora) oproti volne stiahnutelným verzíam.
Môže sa celkom kludne stať že nároky (na funkcionalitu, ergonómiu, design, hry ...) desktopových užívaťelov presiahnu možnosti menších OSS projektorv a dojdeme do stavu že nebude možné prakticky žiadne distro (na desktop) vydať "zadarmo" v požadovanej kvalite. V budúcnu ja osobne odhadujem stále vyší dopit po lahkej ovládatelnosti, rýchlosti, intuitývnosti.... ludia proste nebudú používať systém s ktorým sa treba najprv pól roka oboznamovať apotom sa dá až používať. (akokolvek bude ten systém geniálny) Ludia budú stále viac chcieť okamžité použite. (hystória najlepšie ukazuje kolko geniálnycgmyšlienok zapadlo prachom kvoli zlému marketingu alebo nedotiahnutiu používatelského rozhtňrania). Mimochodom ani windows s tým okamžitým použiťím nieje tak dobre ako sa zdá..... Poviem vám že vela aj mladých ludí sa s ním sžije až po čase (medzitým ale win už skolabuje od desiatok výrusou a spywaeru čo neskúsený user dotiahne s netu.. :) )
Respektýve bude možné si stiahnuť samozrejme zdrojáky a distro skompilovať individuálne ale to asi večina desktopistou nezvládne "len tak".
Samozrejem stále tu budú projekty ako Debian a Ubuntu ale už dnes vidíme komplikácie v týme Debianu.... Pochybujem že by v dalekej budúcnosti mohlo pár neplatených vývojárou (no flame) ustáť nápor tak velkého počtu užívatelov a ich požiadaviek.
V budúcnu ak sa linux na desktope ujme rapídne pribudne ludí čo budú z komunitného priestoru len brať a nebudú donho nič dávať. To budú schooné iba sylné firmi s armádou vývojárou. Nad touto hrozbou by sa mala komunita zamysliet. Lebo ak sa jej náhodou podarí presadiť linux na desktope a bude raz 50% linuxu na desktope tak velmi pochybujem že sa to bude dať ťahať tak ako doteraz. A to nesúvisý s GPL a podobnými licenciami. Proste nebude dosť vývojárou čo vo volnom čase pracujú na projektoch.
V tomto ohlade to vydím dosť pesimistycký:
Prežije a používať sa bude len hrstka največích projektou a tie za ktoré sa postavia sylný firemný partnery. Ostatné projekty nebudú splnať (aj vdaka nedostatku vývojárou a tým pomalému vývoju) zdrvujúce nároky userou.
Z linuxu na desktope sa stane byznis ako je to dnes vo svete firemného nasadenia.
Dnes sa desktop linux skorej stahuje a server linux kupuje ako "riešenie" (podpora, riešenie na mieru).
V budúcnosti sa podla mna bude kupovať aj linux na desktop.
Z internetu sa stane nelútostná džungla kde každý kto klikne na nesprávne miesto príde o "prsty". V tejto džungli prežije len aktualizovaný a mnohonásobne zabezpečený systém (MS bude na ústupe) čo opeť nemôže zabezpečiť nejaký free GPL antivírus s 10 vývojármi a jedným serverom pre aktualizácie....
Odhadujem sa nebudeme musieť obávať "výrusou pre linux" ale skvor priamich útokou na naše pc s cielom použiť ich ako armádu v dalšom útoku alebo s cielom ukradnutia totožnosti, dát, hesiel a tak sa niekto obohatí a nám spôsobý škodu... (fiančnú, morálnu, spoločenskú...)
Línia ohrozenia nášho súkromia a údajov sa presunie priamo k nám do obývačky.....
Dúfam že sa toto nikdy nestane.....
tomolc
tomolc
prečítaj si diskuziu a vyjadri svoj názor (prípadne ma skrytizuj)
tomolc
klingger
P.S.: Dúfam že tu v tomto sám nemám chybu. :-)
Nepoužívať mäkčene a dĺžne je ignorantstvo. Písať hrubky je zasa neznalosť (hlúposť?). Len sa je treba rozhodnúť čo je horšie. ;-)
klingger
P.S. Trafená hus zagágala? ;-)
P.S.2 Sám som kedysi písal ako mongol. (Wiplody toho tipu, a este nj3c0 taketo :-)), ale už som z toho vyrástol :-D
Sám som s linuxom začínal v časoch, keď prinútiť nejakú aplikáciu aspoň zobraziť naše znaky bol veľký úspech, a na vstup nášho textu bolo nutné používať rôzne finty s LD_PRELOAD a podobne.
A ešte jedna vec mne v podstate nevadí nepoužívanie diakritiky, ale vadí mi ak sa ma niekto snaží presvedčiť že nepoužívať ju je normálne a v poriadku (okrem odôvodnených prípadov).
Ale toto už je fakt debata mimo.
klingger
presviedcat? to snad netreba, ved to je prosty fakt.
http://sk.wikipedia.org/wiki/Netiketa - bod 5
inac lol, nezmysel ;D
inak skús sem napísať vysvetlenie prečo je to nezmysel.
musíš uznať že s rastúcim počtom linuxových desktopov bude neúmerne narastať počet užívateľov čo budú z komunity iba tažit a nijak neprispejú. Samozrejme že narastie aj počet vývojárov - ale to až neskoršie.... a v ovela menšom počte...
podiskutujme o tom ako sa to môže vyvinúť....
tomolc
predpokladam, ze uplne rovnaka ako teraz. nejaky dovod si mysliet nieco ine? ja by som svoj debian nevymenil za ziadne klikatko :)
> Môže sa celkom kludne stať že nároky (na funkcionalitu, ergonómiu, design, hry ...) desktopových užívaťelov presiahnu možnosti menších OSS projektorv a dojdeme do stavu že nebude možné prakticky žiadne distro (na desktop) vydať "zadarmo" v požadovanej kvalite.
toho sa nebojim :) vek ktore distro ma najviac balikov, architektur - a roznych jadier? :)
> Respektýve bude možné si stiahnuť samozrejme zdrojáky a distro skompilovať individuálne ale to asi večina desktopistou nezvládne "len tak".
ved aj dnes mame distra a LFS :)
> už dnes vidíme komplikácie v týme Debianu....
napr.? co tym myslis? vsade sa vyskytuju komplikacie...
> Pochybujem že by v dalekej budúcnosti mohlo pár neplatených vývojárou (no flame) ustáť nápor tak velkého počtu užívatelov a ich požiadaviek.
na dnesnom open-source sw pracuju aj plateni ludia...
> V budúcnu ak sa linux na desktope ujme rapídne pribudne ludí čo budú z komunitného priestoru len brať a nebudú donho nič dávať.
sw je komodita, ktorej neubuda... co horsie to moze sposobit nez vacsie vytazenie serverov?
> To budú schooné iba sylné firmi s armádou vývojárou.
ja som spokojny aj s dnesnym softom a nebojim sa, ze by ho v buducnosti nebolo dost.
> Proste nebude dosť vývojárou čo vo volnom čase pracujú na projektoch.
preco by mali tak nahle menit nazor? skor by som povedal, ze ich casom pribuda...
a ten posledny odstavec radsej nekomentujem...
skúsim ti v niektorých veciach oponovať:
>predpokladam, ze uplne rovnaka ako teraz. nejaky dovod si mysliet nieco ine? ja by som svoj debian nevymenil za ziadne klikatko :)
to je sýce pekné že nechceš meniť debian za klikátko - ale skús to povedať človeku čo ledva zvládne vo vindowse nainštalovať hru - o antivýrusovom softe ani nehovoriac.... - oni sa ti na celí linux vykašlú ked zistia že nieje v ničom lepší ako win - myslím tým lepší s ich pohladu a nie s pohladu správcu servera :)
- ich pohlad je takíto: prečo by som mal prechádzať na iný os ked win mám tiež zadarmo, v tom inom os sa mi bude pracovať rovnako blbo (ba možno ešte tašie), nezahrajem si tam moju oblúbenú hru ktorú mám na windowse zase zadarmo..... - skús to takému človeku argumentovať (tak aby ta pochopil) - že linux je bezpečnejčý, že je OSS, že atď atď - proste všetky tie super vlastnosti.... - mám v tom skúsenosti lebo často luďom nahadzujem nanovo OS a vždy ich upozorním na to že majú nelegálne veci - že či nechcú legálny os a soft - a že budú na používať bezpečnejší os - ukážem im live distro z pekným prostredím - pustím 3d hry a tak - a oni ma uzemnia s otázkou - pôjde mi tam NetForSpeed Carbon a World Of Warcraft? (viem - wine - ale..)
>oho sa nebojim :) vek ktore distro ma najviac balikov, architektur - a roznych jadier? :)
-kvantita nieje všetko - totálna lamer chce úplneniečo iné - a často ani win mu to nedokáže poskitnúť - a tu vidím obrovsku dieru ktorú by mal linux využiť
>napr.? co tym myslis? vsade sa vyskytuju komplikacie...
áno to je pravda ale spomeniem aspoň jeden paradox za všetky - problémi s firefoxom - vlastne s jeho logom a názvom - tým ma úplne dostali - Mozilla mi pripadá ako sériozna firma čo robý velmi vela pra komunitu (sistematicky je schopná konkurovať produktom MS okrem iného) a tak by si zaslúžila aspoň trochu uznania v podobe jej loga na produkte - to že si to logo nechala nazvime to "patentovať" to je prirodzená vec - inak by sa mohlo stať že dojde nejaký špekulant a logo si patentuje on alebo ho zneužije - ako by si to ty riešil? To od debianu aj napriek jeho zásadám nebolo pekné...
>na dnesnom open-source sw pracuju aj plateni ludia...
áno ale sú platený často firmami pre ktoré pracujú - tieto majú z ich práce osoh a preto to podporujú - a tu sa dostávame k tomu aké budu rozdieli vo verziach softu a ktoré projekty sa presadia....
tomolc
PS: vraj som prekročil 5000 znakou tak som to rozdelil na dve časti
>sw je komodita, ktorej neubuda... co horsie to moze sposobit nez vacsie vytazenie serverov?
tak preformulujem - na to aby boli vývojari (povedzme 10 ludí) schpní uspokoiť masu užívatelov bombardujúcich ich novými požiadavkami - budú sa musiť tžto vývojári začať svojmu projektu venovať naplno a nielen ako bokovku - z toho vyplíva že im musí niekto platiť aby mali s čoho žiť - s toho vyplíva že tieto náklady budú musieť nejakým sposobom premietnúť do svojho produktu (či už ako predajnúcenu, cenu podpory...) - najhoršie je ale to že vývojári splnia všetko čo budú požadovať používatelia - a stanovia cenu prgramu dajme tomu na 10$ - čo nieje tak vela. Pototm dojde nejaký chytrák stiahne zdrojové kódy, pozmení logo, urobý pár úprav a dá to ako na stiahnutie - a čo urobý user-lamer-čo nemá peniaze nazviš a podporu nepotrebuje? - no predsa stiahne si to! - alebo si rovno cracne oreginál. - nemusíme ísť ďaleko - deje sa to už dnes - stačí sa pozrieť na wine a cedegu. - A ked už cedega nemôže vkrádať wine - tak im začali odlákavať vývojárov (čítal som o tom článok niekde na abclinuxu alebo tak...)
>ja som spokojny aj s dnesnym softom a nebojim sa, ze by ho v buducnosti nebolo dost
ked budeme šeci spokojný tak to daleko nedotiahneme....
>a ten posledny odstavec radsej nekomentujem...
práve ten by si mal okomentovať - kedy si naposledy používal intenzívne windows? - ak to bolo pred 5 rokmi tak v tedy to ešťe také nebolo
Ale lamer na win je taraz v strašnom ohrození priamo v obývačke - nedávno ma jeden známi - poprosil o inštaláciu win (legálny) - nastavil som mu zabezpečenie (v rámci jeho finančných možností), dal kvalitný antivírus, antispayware, firewool, a ešte jeden antivírus do zálohy čo bol vypnutý, a firefox, poučil som ho o bezpečnom pohybe na nete....
On je úplny lamer - skončilo to tak že win mal po 2 mesiacoch 50 spawerov, zopár odchytávačou hesieal a tak podobne - teraz si predstav čo by sa stalo keby išiel elektronicky platiť.... - takýto ludia ani nečítajú upozornenia na prítomnosť výrsu - a ked aj tak nevedia čo s tým - boja sa toho tak klikné na hocičo len aby tá tabulka zmyzla.....
Dens je naozaj potencionálne ryziko skutočnej ujmy priamo v obývačke... Kedysi (povedzme rok 92) ti výrus na pc zmazal dokumenty. Dnes tvoje dokumenty nikoho nezaujmajú. Každeho útočníka zaujmaš bud priamo ty (tvoja identia, konto, heslá) alebo je v centre pozornosti tvoj pc ktorý sa ako zonbý použije na nejaký DDOS útok..... a ani o tom nevieš.
Je jasné že v linuxe z sa to zatial nedeje - ale aj tu môžeš naraziť na falošnú stránku tvojej banky a budú ochytené tvoje osobné údaje...
tomolc
No nemyslím si že linux musí byť rovnako userfriendly ako windows, ani nemusí mať toľko hier ako windows, stači ak bude v niektorých kľúčových oblastiach lepší. Ak tvojmu známemu niekto vybrakuje účet vďaka windowsom tak možno si nabudúce povie, že tu (nejakú) hru až tak nepotrebuje, že vlastne aj tak už na hry nemá čas (no hovorim o hypotetickom uživateľovi ktorý napríklad ma už rodinu a nemá čas vysedávať hodiny v kuse za PC, viem, študenti môžu byť iný prípad) a že ten Linux v konečnom dôsledku je pre neho lepšia voľba ako windows.
A ešte jedna myšlienka, linux ma momentálne 1-2 % na desktope, chronických hráčov môžme úplne ignorovať, to bude jeden z posledných segmentov kde ma Linux šancu ale je tu stále možno 10 -20 % užívateľov, ktorí by bez veľkých problémov mohli na linux prejisť. Ak budú na Linux prechádzať títo ľudia, tak nasledujúcich pár rokov môže rast linuxu medziročne dosahovať aj 30 - 50 %, a to je úroven nad ktorú sa podľa mňa aj tak nedá veľmi ísť...
Obvikle sa snažím vychádzať pri písaní príspevkov z vlstných skúseností.
Akosi som tentokrát pozabudol na tú skupinu userov čo pc využíva primárne ako pomocníka a nie na zábavu (a tých je vela).
8ano ak sa naplní to čo si povedal tak štatistyki začnú hýbať postupne aj svetom hier.
tomolc
ale dovod je, pretoze to funguje spolahlivejsie. klikacie distra sa mozu ist rovnat s windowsami... casom sa to mozno zlepsi, ale uzavrete to nebude, pretoze si to ziadna z firiem nemoze dovolit takto vyvijat. OS vyvojovy model ma vyhody aj pre firmy.
> -kvantita nieje všetko
debian s apt a spravne vytvorenymi balikmi (tych ma naozaj hojne) povazujem za spicku medzi dnesnymi distrami. ta kvantita je pre mna dolezity faktor (no nie je to lepsie nez kdekade hladat RPM baliky?) a ziadna firma to nedokazala dohnat, pretoze to vyzaduje strasne vela prace a ludi, ktori ju budu vykonavat dosledne.
> problémi s firefoxom
neviem o akych problemoch hovoris. debian v oficialnom repozitari uz ziaden Mozilla(TM) Firefox(TM) + logo(TM) nema. je uplne jedno co si o mozille myslis, spravili blbost. ked nevies preco sa tak stalo, tak si to niekde nastuduj... (nie je to len o logu)
v dalsom odstavci v dalsom prispevku si nepochopil open source ako taky a prilis generalizujes, k tomu sa nebudem ani vyjadrovat
> ked budeme šeci spokojný tak to daleko nedotiahneme....
ja som spokojny, pretoze som spokojny, pretoze su moje potreby uspokojene. kam az by som to mal tahat? :D
> práve ten by si mal okomentovať - kedy si naposledy používal intenzívne windows? - ak to bolo pred 5 rokmi tak v tedy to ešťe také nebolo
pretoze ty tu predpovedas veci, ktore tu uz davno su (co s temou vobec nesuvisi, ze ano) a vobec nejasne a komicky si to popisal. navyse predpovedas, ze to bude take lahke ako na windows, co je nezmysel. uplne nerozlisujes medzi operacnymi systemami, neberies do uvahu rozne architektury atp. takze aj nadalej no comment :)
a uz to ukoncim, nemam na toto cas ani chut
Dávam ti zapravdu - trochu som sa nechal uniesť a vyznelo to ako bagatelizovanie a neporozumenie OSS.
Tým odstavcom o hrozbách som chcel poukázať hlavne na to že ked sa linux rozšíri tak na lin užívaťela budú číhať obdobné hrozbi ako dnes vo svete win - Kryminálne živli sa vždy vinájdu keď majú dostatočnú motiváciu. - Teraz ju majú motyváciu hlavne pre win userov, ale až začne byť podiel užívaťelou linuxu zaujmavý tak ich pozornosť uberie aj týmto smerom.... A preto sa treba s terajšej situácie windowsu poučiť. Je samozrejme pravda že pri linuxe to budú mať odosť ťažšie ako pri win.
tomolc
PS: ale som sa nechal zatiahnuť do horkého flame :)
nabudúce si dám večí pozor čo napíšem....
v kazdom pripade prajem linuxu aspon 20% rozsirenost medzi pouzivatelmi aby ho zacali ludia povazovat za relevantny system ktory sa neda odbit slovami ze ho nikto nepozna
A druhá vec - trh domácich užívateľov je strašne neefektívny - na predaj. predávaš jednemu subjektu jeden - dve lincencie, tak náklady na predaj, prípadne kontrolu legálnosti používania softwaru a pod sú len trochu nižšie ako ked predaš firme 15 licencií. A dalej domáci uživatelia väčšinou podporu nekupujú, takže môj záver je že platený linux bude skôr pre firmy, prípadne budú platené aplikácie - niektoré.
- Pripadne by mohli vzniknut firmy "parazity", ktore by v nejakej distribucii odstranili všetky firemné logá a nahtadili, by ich svojimi a zarabali by čisto na technickej podpore a službách. (ISO obraz "ich" distribúcie by bol volne dostupný)
- ISO obrazy by boli volne dostupne, ale voči krabicovým (a hlavne plateným) verziám by nieco neobsahovali. Ten kto by schel Linux zadarmo, by si ho sťiahol a pripadne by si mohol (a nemusel) zaplatiť technickú podporu, ten kto by si ho kupil by tam mal "všetky výhody platenej distribucie".
Jeden príklad za všetky
Gimp je kvalitný a použitelný program od amatérskeho až po profi použitie.
Strále počúvam hlasi o zmene užívatelskeho rozhrania - pritom nejde o radikálne zmeny - trochu upraviť ponuky, pomeniť pár názvou, spouť dve okná do jedného a podobné kozmetické úpravi.
Mnoho užívatelov práve kvoli tejto "vade" používa photoshop pod wine..... (sú samozrejme aj iné profesionálnejšie dvovody..)
Preto sa pítam:
Je problém spraviť takéto rozhranie do gimpu a pridať ho k ekzistujucému - pri prvom spustení dať užívatelovy na výber????
Ale to by nesmeli byť chlapci z gimpu taký tvrdohlavý alebo kratkozraký (cením si ich prínos pre komunitu).... Asi robia software pre seba a nie pre druhých???? Alebo im to zatial nikto nepovedal???
Namiesto toho musel vzniknúť zvlášť projekt ktorý sa sústredí len na prerobenie ovládania gimpu.... - trochu mrhanie vývojovými kapacitami a úsilím .....
Viem že gimp nemá byť kópia photoshopu ale možnosť výberu je práve tu na mieste....
tomolc
uz zase? nezacinaj s tymto. a pre linux take nieco neexistuje, takze sa nemusis obavat...
Ja používam iba Gimp (aj ked iba ako trochu pokročilý amatér) a môžem ťa uistiť že je to len a len otázka zvyku... Takže napodobňovanie Photoshopu je podľa mňa úplne neproduktívne úsilie..
A pozrite sa na percentuálny podiel web serverov na nete na ktorom mieste je Apache?
Tak isto možno dominanciu získať aj na desktope, ale je tu potrebné odviesť ešte veľa práce aby bol linux viac user-friendly a blbuvzdorný. Prečo Mrkvosoft tak tlačí do svojich propietárnych programov. Napr. kódeky windoze media. Totiž v Mrkvosofte dobre vedia, že keď pod Linuxom pojde všetko tak ako ma nebude problem z mediamy ako je teraz z wmv, tak ľudia nebudu mať dôvod používať ich programy. A to isté aj v iných prípadoch. Prečo by sa inač mrkvosoft ťahal z európskou úniou o každé steblo trávy, a riskuje pokuty za protimonopolné taktiky? Vedia, že jedinou šancou na prežitie je štandardizácia takých formátov, ktoré sú proprietárne a v Linuxe ich teda nebude možné alebo možné len veľmi ťažko použiť.
MS presne vie čo robý. Má jasný drogový program - aby sme všeci boli nútený používať ich formáty následne ich programi čo ich vedia použiť a nakoniec aj ich OS. A tak budeme úplne ZÁVISLÍ na jednej firme.
tomolc