Spojenie dvoch PC s Linuxom
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
a sambu mozes pouzivat aj medzi linuxami, ale naozaj si myslim, ze FTP by mohlo stacit. ani NFS nie je extra zlozite.
problem je aky sposob prepojenia preferujes, ping na IPku druheho stroja asi nestaci kedze chces zdielat data. na zdielanie sa da pouzit akakolvek sluzba ktora ma v popise prace exportovat adresare (disky alebo pripojne body), odporucam SMB/CIFS alebo NFS, FTP je z principu nie moc vhodne pretoze pri uploade nema ako zmenit datum a to sa clovek bude potom divit ze mu nieco nesedi.
SMB/CIFS (Samba) je do kolecka omielana vec ktora sa da v pohode naklikat
NFS je pre OS z rodiny unix-ov vhodnejsie riesenie a jeho konfiguracia je tiez jednoducha.
ak budes mat predstavu co chces zdielat (tlaciarne, disky s multimediami, stiahnute baliky programov ktore sa daju vyuzit aj pre ten druhy stroj ak je identicky, pouzit jeden z tych dvoch strojov ako proxy server pre web aby si setril pasmom internetu, ...) tak sa ozvi :)
Skusim Sambu. Ak vie niekto o linuxákovi zo západného slovenska....som ochotný za nastavenie siete a zaskolenie aj zaplatit. Díky vsetkým.
coze?? vies co je to aspon ssh? aka je jeho uloha? secure shell, uz v nazve mas secure. je to nahrada za telnet, ktory ma trafic praveze nesifrovany.
Ja to napriklad viem a nevidim dovod pouzivat SSL vrstvu aj na prenasanie grafiky alebo suborov v intranete. Co sa vsak tyka internetu, tak je jeho pouzitie pochopitelne uz len koli tomu ze vie robit aj tuneling a dokonca aj VPN, samozrejme ze kryptovane.
Ale nejedna sa o nahradu za telnet, jedna sa o jeho nastupcu :-) drobny, ale rozdiel zvany slovickarenie ...
ale myslím, že treba okrem toho upraviť nejaké konfiguráky aby bolo možno forwardovať x protokol....
inak robím to bežne... :)
$ ssh -X localhost
Password:
$ DISPLAY=:0.0 xeyes
myslim ze v
/etc/gdm/gdm.conf
treba v sekcii[xdmcp]
zadatEnable=true
(pre kdm by to malo byt v subore/etc/kde3/kdmrc
v sekcii[Xdmcp]
) a vo firewalle povolit port 177 a mozeme sa prihlasovat priamo do X. po spusteni gdm/kdm treba potom dat cez nejake menu hladat pocitace v sieti a ked nam ich najde tak sa mozeme prihlasit.VNC:
apt-get install vnc4server xvnc4viewer
session (pouzite ) si nastavime v subore
~/.vnc/xstartup
napr. takto:#!/bin/sh
[ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources
xsetroot -solid grey
vncconfig -iconic &
x-terminal-emulator -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" &
fluxbox &
pomocou
vncpasswd
si vytvorime heslo, spustimevncserver
- to nam vytvori desktop na ktory pristupujeme pomocouvncviewer mojserver:1
(namiesto 1 moze byt aj ine cislo desktopu - podla toho ake nam vytvori) - menu si po spusteni zobrazime pomocou F8. vo firewalle treba mat povoleny port 590X kde X je cislo vytvoreneho desktopu (teda napr. port 5901). dany desktop mozeme zabit pomocouvncserver -kill :cislodesktopu
. na takyto desktop sa da pristupovat aj z win pomocou tightvnc a pracovat s linuxom v grafickom prostredi pod win (len su trocha problemy s nastavenim klavesnice) :-)este jedna vec: pre zabezpeceny prenos suborov mozno pouzit napr. aj
scp