Linux a strihanie videa
dalej aky je rozdiel medzi balickami s priponou .tar .rpm a dalsie?
A napr. ked uz si najdem nejaky program tak mi pojde aj na mandrive aj na gentoo a pod ??
thnx
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
RPM su len pre RedHat, Fedoru, Mandrivu, Suse, a niekolko dalsich distribucii ktore su zalozene na rpm balikoch. "rpm" je cosi ako "msi" vo windows. msi ale na win95 nespustis pretoze je to iny system, preto rpm v gentoo nespustis ale to nieje tak ze zatial to v gentoo nespustis, proste gentoo vyuziva iny balickovaci system, debian iny balickovaci system. Dolezite je ale toto:
1. bezny uzivatel nepotrebuje o balickovacom systeme nic vediet
2. bezny uzivatel by nemal instalovat mimo balickovaci system.
Ak mas Mandrivu instaluj z repozitarov mandrivy. Ak mas suse, instaluj z repozitarov suse.
Napr debian ma 16000 balickov v repozitari, myslim ze je tam skoro vsetko. Ak predsa len existuje softver ktory nieje v repozitari tvojej distribucie, program sa musi skompilovat zo zdrojovych kodov.
Zdrojove kody byvaju obvykle zbalene v .tgz, .tar.gz, .tar.bz2 a podobne. Program ako obycajny user skompilujes a nainstalujes do tvojho domovskeho adresara (typicky ./configure --prefix=~/; make; make install). Z tvojho domovskeho adresara mozes program spustat alebo (ak to vies) mozes spravit balicek pre tvoju distribuciu a dat ho do repozitarov alebo o to niekoho mozes poziadat. Potom ked uz je balicek v repozitari tvojej distribucie ho mozes normalne nainstalovat horeuvedenym sposobom pre bezneho uzivatela.
Zhanas teda nejaky konretny softver resp. soft z nejakej kategorie pre tvoju distribuciu. Preformuloval by som tvoju otazku takto:
Predmet: Strihanie videa v mandrive
Neviete niekto ako sa vola program na strihanie videa (nieco v style adobe premier), mam mandrivu. Ako potom tento program nainstalujem? Som zaciatocnik. Chystam sa vyskusat aj gentoo takze by som bol rad keby ten program neskor fungoval aj v gentoo. Vdaka
.
.
no a takze povodna otazka....Neviete niekto ako sa vola program na strihanie videa (nieco v style adobe premier), mam mandrivu. Ako potom tento program nainstalujem? Som zaciatocnik. Chystam sa vyskusat aj gentoo takze by som bol rad keby ten program neskor fungoval aj v gentoo.
Viem o Cinelerra, kde je odkaz z tejto stranky...no tam sa mi vsak zacne stahovat nejaky 30MB subor, nepredpokladam, ze sa vyrovna k premiere..okrem toho je to s priponou tar.bz2...
takze sem sa s odkazmi a s intuiciami ktore ma dovedu k cielu, diky :)
Balicek nikde na internete hladat nemusis. Prave to je cela pointa repozitarov v distribuciach a balickovacieho systemu. Spusti si nastroj na instalaciu balickov v mandrive (yum alebo tak nejak sa to vola) a nainstaluj to v tom. Skus niekde v menu najst "pridat program" alebo take nieco a tam zadaj "cinelerra" alebo "kino" atd... ak mas internet tak ti ten nastroj balicek vyhlada sam
http://cvs.cinelerra.org/
S instalaciou moze byt obcas problem, ma to mnoho zavislosti a treba sa s tym naucit pracovat. Vyskusaj pohladat binarne baliky pre tvoju distribuciu. Asi nema tolko efektov a moznosti ako Premiera, ale blizi sa jej to.