KTeaTime
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ako dlho sa vari Golden Yunan a aka tepla musi byt voda?
ako dlho sa vari caj na rusky sposob v samovare?
Hodím sem takú zaujímavosť, že chuť pomarančovej šťavy má za úlohu zakryť odpornú chuť čierneho čaju.
To je asi všetko čo viem o Earl Grey.
Jasmínový čaj
Príprava neni vôbec jednoduchá. Okvetné lístky sa zbierajúskoro zrána, kedy sú najčerstvejšie a skladujú se na chladnom mieste. Jasmín sa spracováva v nočných hodinách, pretože iba vtedy sa kvety úplne otvoria a sladko voňajú. Tesne pred tým, než sa roztvoria sa položí k lístkom sušeného zeleného čaju a spoločne sa dosušia. Usušený čaj prelejeme vriacou vodou a necháme vyluhovať cca. 6 minut.
samovar na usb, bol si s tym uz u psychoterapeuta?
mimochodom, vecsina ludi ktorych poznam a pouziva linux ma zalubu aj v dobrom caji. taketo programy nesluzia primarne ako pseudozbytocna kucharka na sackovany piggi caj ale ako informacia na kolko ma zohriat vodu v kanvici (odhadom podla hluku uvolnujucich plynov :) a aby to cloveka upozornilo kedy ma ten caj vytiahnut. dost casto sa stava ze preluhovany caj potom zhornke. najcastejsie to clovek neodhadne pri jasmine a potom sa to fakt neda pit.
ano, niekomu sa to moze zdat zbytocne ale ja tam nepatrim. kedysi som si planoval spravit nieco podobne ale potom som sa na to vytoto. predsa len cvik je cvik :-)
ps.: dalsie typy varenia caju (zalievanie na viac krat a podobne) uz vynecham ...
zatial som videl len jeden varic ktory bol ako tak pouzitelny. Jednalo sa o komp do ktoreho vsetkych slotov boli napchane USB karty a cele to bolo zdrotovane, no proste dokaz moznosti, to si ten caj mozes radsej ohrievat nad cpu, to ma vyssie teplotne vyzarovanie.
PS.: najvecsiu haluz co som videl do kompu, bol destialtor vodky ktory chladil CPU na standardnej teplote ~75C.
keby ta utilitka zvladala casy varenia zo vsetkych cajovych provincii, spokojnost uplna...
No viac ti o ňom nepoviem. Snáď že voda nesmie byť úplne vriaca. Neviem ti o ňom viac povedať.
O tom čaji na ruský spôsob:
8 čajových lyžíc čaju, vriaca voda, mlieko, kockový cukor, presladené ovocie alebo zaváraninu, podľa chuti citrónová šťava alebo smotana
Čaj nasypeme do vopred zohriatej nádoby, zalejeme vodou, necháme 5 minút lúhovať; potom esenciu prelejeme do čajovej konvice.
Každý si sám naleje do hrnčeka hotovú esenciu a doleje ju vriacou vodou. Podľa chuti je možné pridať citrónovú šťavu alebo smotanu (kondenzované mlieko). Ruský čaj sa pije cez kocku cukru. Cukor môžeme nahradiť presladeným ovocím alebo zaváraninou.
a ten rusky caj sa moze varit nielen 5 minut ale aj zopar hodin, rusko je velke samoderzavie.
Jen poznámka o pití přes cukr: Ruský cukr byl ve velkých podlouhlých samostatně balených kostkách, ze které se kousek odlomil zuby a přes kousek kostky se srkal čaj, někdy z podšálku (aby rychleji vychladl). Bylo to proto, že cukr byl velmi tvrdý a špatně se rozpouštěl. Jinak Rusové pijí čaj z broušených (nebo jen zdobených) skleniček v cínovaném zdobeném držáku (zdobení tepáním a gravúrou) a pokud se přidává zavařenina, nejlepší je klikvová :-)
Description: KDE utility for making a fine cup of tea
uz len z haluze si ho idem zkompilovat :D