Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Skupina vývojárov jazyka
Scala získala dotáciu z Európskej únie, za víťazstvo v súťaži ohľadom programovacích jazykov, určených pre paralelné programovanie. Vývojári dostanú, v priebehu najbližších 5-tich rokov na vývoj jazyka Scala 2,3 milióna €. Scala je programovací jazyk pre platformu JVM, ktorý kombinuje možnosti objektovo-orientovaného a funkcionálneho programovania. Scala bol navrhnutý v
laboratóriu švajčiarskeho EFPL.
Na príklade Carberp (
možnosť stiahnutia súboru po prihlásení) - konštrukčnej sade nástrojov pre tvorbu bankového trojan malware, sa naplno ukazuje stále sa zrýchľujúci rozvoj malware (Trojan), určeného, ako ináč, pre oblasť bankovníctva a financií. Carberp vyrástol z plienok a je voľne stiahnuteľný z I-netu (pozri link vyššie). Funguje vo všetkých druhoch OS MS Windows, vo Windows 7 dokonca ani nepotrebuje pre svoju "činnosť" práva roota.
World Wide Web Consortium (W3C)
predstavilo logo pre HTML5, budúcu hlavnú revíziu štandardu HTML.
Viac o novom logu.
Vyskúšajte si na svojom PC najnovšiu RC3 verziu kancelárskeho programu LibreOffice 3.3.
LibreOffice je projekt, založený open-source nadáciou "The Document Foundation". Projekt LibreOffice (pozri
linuxos.sk) bol vytvorený za účelom slobodného pokračovania vývoja open-source platformy presláveného kancelárskeho balíka aplikácii Open Office, keď došlo k odchodu prevažnej väčšiny vývojárskej komunity z Open Office projektu do projektu LibreOffice.
Nová verzia známeho
remixu Fedora Linuxu -
LiveDVD Fuduntu-14.8, určite poteší všetkých priaznivcov tejto zaujímavej linuxovej distribúcie, patriacej niekde medzi Fedora a Ubuntu, čím sa len potvrdzuje úžasná flexibilita silnej Fedora komunity, odvodená od jej slobody.
Po obrovskej diskusii a množstve dohadov (o tých "naozaj pravých" ekonomických dôvodoch), ktoré nastali po
oznámení Google, že skončí s podporou proprietárneho H.264 kodeku vo svojom prehliadači Google Chrome, prichádza jednoduché a úprimné vyjadrenie z úst samotného Mike Jazayeriho, Product Managera z Google, ktorý hovorí:
H.264 obmedzuje inováciu.
Daniel Poelzleithner predstavil svoj Ulatencyd - dynamický plánovač linuxového jadra.
Ulatencyd je (pozri architektúru) v podstate skriptovací démon pre dynamické nastavovanie parametrov plánovania v linuxovom jadre a ďalšie veci, čo priaznivo vplýva na odozvu systému. Autor uvádza, že mu už súčasný stav (v podstate iba surového kódu) Ulantencyd umožnil bezproblémové súbežné spustenie príkazu
make -j 40
a Full HD videa.
Na
blog.chromium.org oznámil Mike Jazayeri významný fakt pre rozvoj sveta open-source technológií - a síce, že v priebehu niekoľkých budúcich následujúcich mesiacov Google Chrome zruší podporu pre proprietárny H.264 kodek. Vývojárom web aplikácií a web dizajnérom sa tak dáva určitý čas na zosúladenie svojej práce pre zostávajúcu podporu WebM (VP8) a Theora video kodekov, ku ktorým sa v budúcnosti pripoja ďalšie vysoko kvalitné open-source kodeky.
Po niekoľkoročných vzájomných licenčných sporoch sa teraz javia obe spoločnosti - INTEL a NVIDIA - ako priatelia, ktorí si iba "vymenia" 1,5 miliardy dolárov. Vyplýva to zo
včerajších tlačových prehlásení oboch spoločností, v ktorých sa oznamuje cross-licenčná dohoda, umožňujúca INTEL prístup k technológiám NVIDIA a opačne zasa prístup NVIDIA k niektorým INTEL patentom. Odborníci sa nazdávajú, že sa takto naplno prejavuje technologický trend k "paralelizmu", t.j. integrácie GPU do vnútra CPU na jednom čipe.
Google
Android v mobiloch smartphones je, v počte nasadení už druhý na obrovskom trhu USA s mobilnými telefónmi, kde počet majiteľov mobilov dosahuje 62 miliónov. V súčasnej dobe v USA na mobiloch vedie operačný systém Blackberry od RIM, ktorého podiel sa znížil z 37,6% na 33,5%. Podiel Android sa zvýšil z 19,6% na 26%, čím porazil Apple iOS, aj keď sa podiel iOS tiež zvýšil o 0,8% (z 24,2% na 25%). Microsoft na mobiloch znížil z 10,8% na 9%. PalmOS obýva posledné miesto s iba 3,9%, predtým to bolo 4,6%.
Spoločnosť Nvidia oznámila, že už dostala licenciu pre ARM Cortex-A15 jadro ako základ pre budúce generácie procesorov NVIDIA Tegra. Spoločnosť
NVIDIA v rámci nového projektu "Denver" uviedla, že takto získala licenciu pre ARM architektúru, o ktorej sa domnieva, že bude kľúčovou pre vývoj novej generácie procesorov. Táto nová generácia procesorov, navrhnutá s pomocou ARM architektúry už bude používať paralelné (namiesto sériového) fungovanie CPU a GPU (integrované v jednom čipe), pričom "plne integruje" GPU (Graphics Processing Unit) do CPU. Toto vyhlásenie bolo súčasné s vyhlásením Microsoft (v rámci tlačovej konferencie na Consumer Electronics Show 2011), v ktorom
sa oznamuje portácia na ARM platformu, týkajúca sa ďalšej (upgrade) generácie Microsoft OS. Táto pobeží na SoC (system-on-chip) architektúre procesorov Intel, AMD, ARM a držiteľov ARM licencií, ako Nvidia, Qualcomm, Texas Instruments.
Kurióznu bezpečnostnú vlastnosť, ktorá sa plánuje v budúcich linuxových distribúciach Fedora 15 alebo Ubuntu, už využíva nová verzia
Openwall GNU/*/Linux 3.0. Táto výborná bezpečnostná distribúcia už nemá v default inštalácii
žiadny program s atribútmi SUID (Set User ID), ale používa pri práci so súbormi niektoré rozšírenia atribútov SGID (Set Group ID).