Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Daniel Poelzleithner predstavil svoj Ulatencyd - dynamický plánovač linuxového jadra.
Ulatencyd je (pozri architektúru) v podstate skriptovací démon pre dynamické nastavovanie parametrov plánovania v linuxovom jadre a ďalšie veci, čo priaznivo vplýva na odozvu systému. Autor uvádza, že mu už súčasný stav (v podstate iba surového kódu) Ulantencyd umožnil bezproblémové súbežné spustenie príkazu
make -j 40
a Full HD videa.
Na
blog.chromium.org oznámil Mike Jazayeri významný fakt pre rozvoj sveta open-source technológií - a síce, že v priebehu niekoľkých budúcich následujúcich mesiacov Google Chrome zruší podporu pre proprietárny H.264 kodek. Vývojárom web aplikácií a web dizajnérom sa tak dáva určitý čas na zosúladenie svojej práce pre zostávajúcu podporu WebM (VP8) a Theora video kodekov, ku ktorým sa v budúcnosti pripoja ďalšie vysoko kvalitné open-source kodeky.
Po niekoľkoročných vzájomných licenčných sporoch sa teraz javia obe spoločnosti - INTEL a NVIDIA - ako priatelia, ktorí si iba "vymenia" 1,5 miliardy dolárov. Vyplýva to zo
včerajších tlačových prehlásení oboch spoločností, v ktorých sa oznamuje cross-licenčná dohoda, umožňujúca INTEL prístup k technológiám NVIDIA a opačne zasa prístup NVIDIA k niektorým INTEL patentom. Odborníci sa nazdávajú, že sa takto naplno prejavuje technologický trend k "paralelizmu", t.j. integrácie GPU do vnútra CPU na jednom čipe.
Google
Android v mobiloch smartphones je, v počte nasadení už druhý na obrovskom trhu USA s mobilnými telefónmi, kde počet majiteľov mobilov dosahuje 62 miliónov. V súčasnej dobe v USA na mobiloch vedie operačný systém Blackberry od RIM, ktorého podiel sa znížil z 37,6% na 33,5%. Podiel Android sa zvýšil z 19,6% na 26%, čím porazil Apple iOS, aj keď sa podiel iOS tiež zvýšil o 0,8% (z 24,2% na 25%). Microsoft na mobiloch znížil z 10,8% na 9%. PalmOS obýva posledné miesto s iba 3,9%, predtým to bolo 4,6%.
Spoločnosť Nvidia oznámila, že už dostala licenciu pre ARM Cortex-A15 jadro ako základ pre budúce generácie procesorov NVIDIA Tegra. Spoločnosť
NVIDIA v rámci nového projektu "Denver" uviedla, že takto získala licenciu pre ARM architektúru, o ktorej sa domnieva, že bude kľúčovou pre vývoj novej generácie procesorov. Táto nová generácia procesorov, navrhnutá s pomocou ARM architektúry už bude používať paralelné (namiesto sériového) fungovanie CPU a GPU (integrované v jednom čipe), pričom "plne integruje" GPU (Graphics Processing Unit) do CPU. Toto vyhlásenie bolo súčasné s vyhlásením Microsoft (v rámci tlačovej konferencie na Consumer Electronics Show 2011), v ktorom
sa oznamuje portácia na ARM platformu, týkajúca sa ďalšej (upgrade) generácie Microsoft OS. Táto pobeží na SoC (system-on-chip) architektúre procesorov Intel, AMD, ARM a držiteľov ARM licencií, ako Nvidia, Qualcomm, Texas Instruments.
Kurióznu bezpečnostnú vlastnosť, ktorá sa plánuje v budúcich linuxových distribúciach Fedora 15 alebo Ubuntu, už využíva nová verzia
Openwall GNU/*/Linux 3.0. Táto výborná bezpečnostná distribúcia už nemá v default inštalácii
žiadny program s atribútmi SUID (Set User ID), ale používa pri práci so súbormi niektoré rozšírenia atribútov SGID (Set Group ID).
Amazon spustilo vývojársky portál
"Appstore Developer Portal", určený pre vývojárov mobilných Android aplikácií, ktorí sa môžu takto pripojiť k vývojárskemu programu "Appstore Developer Program" a predložiť svoje aplikácie do Amazon AppStore pre Android. Spoločnosť Amazone svojím Amazon Appstore (pozri si
FAQ) takto významne mieša karty aj pre Apple App Store.
Úsmevný bypass do lokálnych súborov na disku, ktorý obchádza všetky reštrikcie sandboxing-u pre Adobe Flash,
predviedol známy hacker aplikácie Flash (Adobe) - Billy Rios. Adobe Flash (okrem prístupu k lokálnym súborom Flash cookies) používa aj vzdialený prístup cez "getURL" funkciu, s reštrikciami uvedenými v blackliste pre rôzne "protocol handler". Tento reštriktívny spôsob cez blacklist si Adobe tak veľmi obľúbilo, že potom stačilo nájsť taký obslužný protokol (protocol handler), ktorý nie je uvedený na blackliste a takým je "mhtml", ktoré pracuje v MS Windows systémoch.
Hacker
"geohot" zverejnil kód, predstavujúci "root key" pre SONY PlayStation 3. Kód by mohol umožniť plný root prístup k hernej konzole PS3 bez potreby externého médiá. Na
blogu Kotak je info, že to (root key hack PS3) môže súvisieť so skupinou
fail0verflow, ktorá vyvíja "homebrew" scény pre PS3 . "Homebrew" modifikácia na konzole je podobná ako postup nazývaný "rooting" mobilného telefónu, kedy užívateľ nainštaluje na mobil svoj vlastný operačný systém, zvyčajne za účelom dodania softvéru na želanie.
Najnovšia verzia distribúcie
BG-Tiny Linux BOOTDISK 2.0 je "
bootdisk" s Live Linux, ktorý ale nepoužíva ramdisk, takže bude bežať aj na PC s veľmi malou RAM-pamäťou. Je to v podstate trochu rozšírené fork z Tiny Linux BOOTDISK. Je založené na Linuxe série 2.4, uClibc a busybox. Zahŕňa v sebe dosfsprogs, e2fsprogs, gpart, lilo a ms-sys. Podporované súborové systémy sú ext2, ext3, ISO9660, tmpfs a vfat.
Na Silvestra vyšlo nové
číslo 44 magazínu Full Circle, určeného hlavne pre Ubuntu Linux komunitu. Z obsahu tohoto čísla vyberáme: Command&Conquer, How-To: Program v Python–Časť 18, Backup s nástrojom Wubi, skrátenie celého odkazu pomocou Phurl, základy použitia Unetbootin a iné.
Za najväčšiu udalosť pre komunitu Linux Mint, ktorá sa odohrala na sklonku roku 2010, možno určite označiť
vydanie 64-bit distribúcie Linux Mint Debian (201012). Pozri si
Changelog. Táto linuxová distribúcia Linux Mint, ktorá nie je založená na Ubuntu ale je postavená na "skale" volanej Debian Linux, rozhodne stojí za vyskúšanie pre užívateľov 64-bit PC.
Stiahnutie 64-bit Linux Mint Debian (201012).