Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Spoločnosť Google, v rámci svojho "pilot" programu predstavila
beta verziu Chrome notebooku CR 48 s tým, že výsledný produkt by mal byť masovo dostupný v lete roku 2011. Spoločnosť Google hľadá cez svoj "pilot"
program Cr 48 dobrovoľníkov (jednotlivcov, vývojárov, firmy, ktorí po
cielenom výbere (vzhľadom na obmedzené množstvo CR 48 notebookov) budú kontaktovaní a každý z nich obdrží testovací CR 48 notebook, ktorý bude "žhaviť" v reálnom živote.
Spoločnosť Google oficiálne odprezentovala svoj operačný systém ChromeOS. Informácie o novom systéme si možno prečítať napríklad v článku na
root.cz.
Andy Rubin (riaditeľ mobilných platforiem v Google), okrem nového mobilného telefónu Nexus S predstavil v štúdiu D: Dive Into Mobile
hardvérový prototyp Motorola Table, na ktorom už bežala verzia "Honeycomb" Android (Android ver. 3.x), ktorá nahradí stávajúcu verziu "Gingerbread" Android. Na predstavenie tohoto zaujímavého tablet použil pripravovanú "horúcu" verziu aplikácie Google Mobile Maps, ktorá fungovala naozaj ukážkovo.
Projekt
Dragora uvoľnil RC1 (Release Candidate 1) pripravovanej verzie GNU/Linux distribúcie Dragora 2.1 (obsahuje Xfce 4.8pre1). Dragora je dosť zaujímavá GNU/Linux distribúcia, stabilná a od základu vytvorená s dôrazom na použitie 100% - free softvéru.
Spoločnosť
Total Eclipse Games vydala hry The Clockwork Man a The Clockwork Man 2. Ide o prvé "hidden object" hry, ktoré sú k dispozícii vo verzii pre Linux.
Chcete vedieť, čo si myslí a hovorí otec Java (prezývaný aj alfa-guru), James Gosling, o svojom odchode z Oracle, o spravovaní Java spoločnosťou Oracle, o jeho vnímaní Java v Android, o Apple "odmietaní" Java jazyka a vzťahu IBM a Oracle, obavách Apache Software Foundation ohľadom Java, alebo aj to, čo doteraz robil, a ako sám vidí budúcnosť Java?
Pozrite si celé video z akcie usporiadanej 17.novembra 2010, skupinami Silicon Valley Web Java User Group spolu s Silicon Valley JavaFX User Group.
Spoločnosť Google kúpila britskú spoločnosť
Phonetic Arts, ktorá sa špecializuje na syntézu umelého hlasu. Engine hlasu od Phonetic Arts sa doteraz hlavne využíval v oblasti počítačových hier a všeobecne sa považuje za jeden z najprepracovanejších a vysoko vyspelých "speech engine" na svete.
Google takto získalo kompletný prístup k technológii, ktorá transformuje nahratý ľudský hlas na počítačom vytvorený hlas, ktorý znie ako pôvodná nahrávka. Výsledkom tohoto úsilia bude, že počítač bude môcť prečítať nejaký text a bude to znieť presvedčivo, ako keď to hovorí živý originálny hovorca, ktorého vzorka hlasu bola použitá na syntézu..
Vývojár
Adam Williamson je vo svojom blogu presvedčený, že keď množstvo iných projektov je odhodlané podporovať Unity desktop, tak to len ukazuje na zaujímavosť tohoto open-source projektu. Má úprimnú snahu takouto formou podporiť projekt Unity, aby sa potom projekt Unity stal predmetom spolupráce s inými "upstream" projektami. Sám začal, ako píše v blogu, prípravné práce a konzultácie s inými vývojármi o možnosti prezentovať Unity desktop a jeho odlišnosti spolu s GNOME Shell (Gnome 3) v budúcej distribúcii Fedora 15. Vyzval francúzskeho vývojára Mathieu Bridona (pozri
jeho Fedora wiki) na blízku spoluprácu v rámci Fedora projektu.
03.12.2010 | 13:20 |
xenol
Dňa 8.12 o 18.00 - miestnosť CD150 v budove FEI STU v Bratislave sa uskutoční prednáška na tému "ZFS z pohľadu systémového administrátora".
Prednášať bude Martin Matuska, jeden z ľudí pracujúcich na portovaní tohto filesystemu do projektu
FreeBSD. Viac info nájdete
tu.
Zaujíma Vás, ako je to s open source v samospráve? Spýtajte sa nového primátora Bratislavy - Milana Ftáčnika! Svoje otázky zasielajte do 8.12.2010 na support@linuxsro.sk
Včera priniesol známy server
phoronix.com oznam o uvedení najnovšej 32-bit beta2 verzie Adobe Flash 10.2. Táto
beta2 verzia (stiahnutie) uvádza významnú vlastnosť "Stage Video", čo v súhrne predstavuje nové API a metódy pre výrazne urýchlenie prehrávania Flash video obsahu na všetkých platformách, vrátane Linuxu. Dnes
phoronix.com priniesol aj informácie o úspešnej skúške tejto verzie na ASUS Eee PC 1201N s NVIDIA GPU. Veľké zvýhodnenie pre držiteľov NVIDIA kariet, používajúcich binárne (proprietárne) grafické ovládače je ten fakt, že "Stage Video" na Linuxe používa NVIDIA VDPAU súbežne s OpenGL. Určitým sklamaním je to, že nie je k dispozícii 64-bit linuxová verzia Adobe Flash 10.2-b2.
Internetový Google prehliadač Chrome prináša teraz (ako pravý priekopník bezpečnostného
sandboxing) po "HTML rendering-" a "JavaScripts exec-sandboxing" aj
sandbox pre Adobe Flash Player v prostredí MS Windows. Významne tak prispel ku zvýšeniu bezpečnosti a prevencii útokov z Internetu, vedených cez masovo rozšírený mediálny Adobe Flash Player nielen pre prostredie Windows 7, ale aj pre "staré" a stále používané systémy MS Windows XP pre ktoré sa stáva zatiaľ jediným prehliadačom s bezpečnostným sandbox-riešením pre Adobe Flash Player. Treba poznamenať, že v uvedených prostrediach a konfiguráciách OS sú klasické antivírusové riešenia dosť neúčinné. Zatiaľ nie je oznámené, kedy uvedený sandbox pre Adobe Flash Player dostane Chrome prehliadač aj pre prostredia Linux a Mac OS X, avšak vývojári z Google tvrdia, že sa jedná o úvodnú formu sandboxu určeného pre všetky platformy .
Greg Kroah-Hartman, openSUSE vývojár linuxového jadra
predstavil formou série otázok a odpovedí vznik projektu OpenSUSE "Tumbleweed". Projekt v podstate predstavuje repozitáre, umožňujúce vznik "rolling update" verzie linuxovej distribúcie openSUSE.
V článku
na serveri nytimes.com sa uvádza dosť znepokojivých informácií, čerpajúcich z dokumentov diplomatického charakteru, zverejňovaných
na wikileaks.org (cca 1,6 GB diplomatických depeší, kábelogramov, etc.). Okrem iného sa tu uvádza, že americkej diplomacii oznámil informátor správu, že v pozadí útokov na Google je vraj čínske Komunistické politbyro, ktoré koordinuje širokú útočnú platformu voči USA, využívajúc pri tom domácich expertov, civilné osoby z radov hackerov a tiež regrútov z Internetu.
KDE vývojári KWin, na čele s
Martinom Gräßlinom oznamujú, že kompozitný správca okien KWin beží na OpenGL ES. Vznikla vlastne prvá časť portu KWin na Wayland.