Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Čínska štátna telekomunikačná spoločnosť China Telecom uskutočnila 8. apríla tohoto roku 18 minút trvajúci "hijacking" prevádzky na Internete. Hijack-útok spočíval v odposluchu prevádzky do, a z U.S. vládnych domén .gov, .mil, včítane Senátu, štyroch hlavných vetiev ozbrojených služieb, Úradu ministra obrany, NASA, Ministerstva obchodu, agentúry Národnej oceánskej a atmosférickej administrácie a iné. Samozrejme, rovnako "nežne" bol zároveň urobený tento digitálny odposluch aj pre veľké americké spoločnosti (Dell, Yahoo, Microsoft a IBM). Počas týchto 18 minút prakticky 15% všetkých Internet-destinácií bolo routovaných cez čínske servery. Tieto závažné obvinenia sa nachádzajú vo
Výročnej správe Americko-čínskej ekonomickej a bezpečnostnej hodnotiacej komisie (.pdf).
Vývojári spoločnosti Intel oznamujú úspešné využitie mikroprocesorovej architektúry, použitej v 48-jadrovom Intel Single Chip Cloud Computer (SCC) procesore. Na konferencii Supercomputer 2010 v New Orleans,USA dokonca
potvrdili možnosť až 1000-jadrových experimentálnych chipov. Avšak výskumníci zároveň druhým dychom dodávajú, že najvyššou prioritou pri takýchto architektúrach procesorov sa stáva nutnosť zabezpečiť ich škálovateľnosť. Spočiatku architektúra viacjadrových čipov závisela na sade protokolov, ktoré zabezpečujú, že každé jadro má rovnaký "pohľad" do systémovej pamäte pomocou techniky zvanej
cache-koherencia. Čím viac jadier je pridaných do jedného čipu, tým viac sa takýto koherentný prístup stáva problematickejší a vedie k takzvanému javu "coherency wall", kedy je už ďalšie pridávanie jadier neefektívne.
Tim Mattson z Intel Labs argumentuje, že lepší prístup je eliminovať cache koherenciu a namiesto toho umožniť jadrám odovzdať si správy medzi sebou naprieč celým procesorovým čipom. Novinkou v takýchto čipoch je dlaždicová architektúra jadier, a tiež aj sieťová a adresová infraštruktúra. V rámci výskumného programu Intel TeraScale už bolo zostrojené limitované množstvo experimentálnych vzoriek takýchto čipov, postavených na tomto novom princípe, ktoré sa poskytli výskumníkom na ďalšie bádanie.
Dňa 25.11. 2010 od 18:00 hod. do 21:00 hod. sa uskutoční druhé stretnutie InstallFest v Progressbare na Panskej 13. Náplňou stretnutia bude pomôcť užívateľom pri inštalácii Linuxu na prinesené PC a NB, poradenstvo a diskusia. Odznie aj mikro-prednáška o zálohovaní v Linuxe pre začiatočníkov aj pokročilejších. Prezentované budú linuxové distribúcie OpenSuse, LinuxMint a Ubuntu. InstallFest je malá akcia zameraná na začiatočníkov v oblasti Linuxu a OSS. Stretnutie sa koná každý posledný štvrtok v mesiaci v Progressbare na Panskej 13. Viac informácii nájdete na
linuxfest.sk.
Nová verzia populárnej linuxovej distribúcie Debian 6.0 "Squeeze" je podľa správ na
www.debian.org/News tesne pred dokončením a Debian projekt vyzýva všetkých záujemcov o linuxovú distribúciu Debian 6.0, aby pomohli celej komunite formou testovania tohoto, prakticky už stabilného Debian testing branch.
Špecialista reverzného inžinierstva na analýzu malware,
Giuseppe Bonfa (pracovník InfoSec Institute), uverejnil analýzu veľmi pokročilého crimeware pre MS Windows - stealthy ZeroAccess rootkitu (a.k.a. Smisce), ktoré vraj pochádza z kuchyne crimeware skupiny Russian Business Network.
Predmetná analýza (z ktorej sa dá čerpať postup na vypracovanie obrany voči takémuto crimeware) krok-za-krokom rozobrala konštrukciu tohoto malware a ukazuje celú vnútornú silu tohoto rootkitu, ktoré je prakticky nemožné odstrániť bez toho, aby sa neporušil operačný systém hosta. Tvorca celého malware si totiž dal veľmi záležať na znemožnení zistenia štruktúry a detekcie tohoto rootkitu, pretože použil nízko-úrovňové (low-level) programové volania pre vytvorenie skrytých NTFS-zväzkov na pevnom disku hosta. Takto vytvorené diskové zväzky je prakticky nemožné detekovať stávajúcimi technikami analýzy prienikov do systému, jednoducho sú neviditeľné bežnými technikami.
Ak je jedinou prekážkou na používanie linuxu na Vašom PC pre Vás kancelársky balík MS Office 2007, tak vďaka
tomuto návodu na
MakeUseOf.com už môžete linuxové distribúcie využívať naplno.
BitDefender vydalo
free Antispam pre linuxové mail servere. Riešenie je zamerané na malé a stredné podniky a jednotlivcov, ktorí prevádzkujú poštové servery v prostredí inom ako MS Windows, a sú nespokojní s výkonom existujúcich open-source, alebo proprietárnych antispam riešení. Free antispam engine od BitDefender poskytuje antiphishing, zároveň s filtráciou obsahu správ a jej príloh. Admini ho môžu ľahko inštalovať a ovládať cez Web-interfejs alebo command line manažment.
Vyšlo nové
(IN)SECURE Magazine č. 28 (pdf súbor). Z obsahu tohoto čísla (IN)SECURE Magazine doporučujeme tému ohľadom množiacich sa útokov na databázové komunikačné protokoly, alebo tému opisujúcu pozíciu hackerov v americkej kybernetickej "studenej" vojne. (IN)SECURE Magazine je voľne dostupný časopis digitálneho zabezpečenia v ktorom sú diskutované niektoré z najhorúcejších tém informačnej bezpečnosti.
Tím nadšených volunteerov, ktorých vedie Brian Carrier, spustil nové Web repozitáre pre open-source digitálne nástroje na analýzu prienikov do systému -
Open Source Digital Forensics. Zároveň budú pribúdať návody, obrázková dokumentácia a hotové testovacie images na používanie týchto dôležitých nástrojov v reálnej praxi administrátorov a IT bezpečnostných technikov. Do repozitárov môžete taktiež prispieť aj vy svojím vlastným nástrojom.
Článok na
derstandard.at ponúka rozhovor ohľadom blízkej budúcnosti LibreOffice, v ktorom na otázky redaktora odpovedá dôležitý vývojár open-source projektu
LibreOffice - Michael Meeks zo spoločnosti Novell. Okrem vecí týkajúcich sa postojov Sun/Oracle uvádza aj, že v priebehu niekoľkých týždňov uzrie svetlo sveta prvá stabilná verzia LibreOffice, ktoré mnohí označujú za akýsi fork z OpenOffice a pokračovanie jeho open-source vývoja.
Len približne 230 riadkový patch pre linuxové jadro, citeľne zrýchľuje Linux desktop. Zlepšenie v rýchlosti prinesie pravdepodobne už linuxové jadro 2.6.38. Viac (pozri aj video) na
Phoronix.com.
Čínsky
superpočítač Tianhe-1A opäť v hodnote Rmax 2.507 petaflops (merané testami Linpack) predbehol americký Jaguar Cray XT5, ktorý dosahuje iba 1.759 petaflops. Čínsky superpočítač Tianhe-1A pozostáva z 7 168 kusov Nvidia Tesla M2050 GPUs a 14 336 kusov Intel Xeon X5670 CPUs,spolu s 2 048 kusmi heterogénnych procesorov NUDT FT1000. Použitie Tesla GPUs je čerešničkou na torte pre spoločnosť NVIDIA a poukazuje na obrovský výkonnostný potenciál ukrytý v týchto Nvidia Tesla M2050 čipoch.
V súvislosti so širokou diskusiou, ktorá beží ohľadom vývoja nového typu grafického serveru Wayland Display Server (pozri aj naše
Správy), boli nedávno na Phoronix.com
vymenované 2 nové vlastnosti Wayland serveru (a ktoré neexistujú v jednoduchej forme v X.org). Prvá je možnosť prepínanie medzi duálnymi GPUs pre rendering obrazu a to bez nutnosti reštartu X windows. Táto technológia je už dobre prepracovaná napríklad vo svete MS Windows, a to na nových notebookoch s duálnymi GPUs (NVIDIA/ATI a integrovaný Intel chip na motherboard-e). Druhá vlastnosť súvisí s hrami a možnosťou Wayland serveru perfektne obsluhovať full-screen herné aplikácie.
Ukazuje sa, že Ubuntu nie je jediná hlavná linuxová distribúciia, ktorá sa presúva mimo X.org serveru, čo nakoniec povedie k nahradeniu grafického serveru X.org novým moderným
Wayland X serverom. Preslávený vývojár
Adam Jackson (ajax) sa takto vyjadril na mailing liste lists.fedoraproject.org. Stojí za to prečítať si celý thread od autorov Adam Jackson, Kevin Martin a Dave Airlie, (a pozri aj
niektoré problémy alebo aj niektoré veci
ohľadom VNC) kde sa okrem iného píše, že Fedora 15 asi prinesie prvú ukážku funkcií Wayland serveru, čo by znamenalo (spolu s Ubuntu zámerom) obrovskú vzpruhu pre ďalší vývoj Wayland X serveru.
Apache deklaruje
vyhrotenie sporu s Oracle kvôli Java, pretože Oracle úmyselne porušilo licenčné podmienky pre jeho vlastnú technológiu Java. Apache Software Foundation vyzvalo ostatných členov Java Community Process (JCP), aby hlasovali proti ďalšej navrhovanej verzii jazyka Java, ak by Oracle naďalej trval na obmedzení použitia open-source Java. Nezisková organizácia Apache tiež uviedla, že by Apache mohlo skončiť aj svoju účasť v JCP, ak budú pretrvávať licenčné obmedzenia zo strany Oracle.
Stanovisko ASF Board.
BeRTOS je operačný systém v reálnom čase (RTOS), vhodný pre embedded platformy. Najnovšia
verzia BeRTOS 2.6 prináša veľa nových ovládačov pre interné MCU periférie, podporu USB, podporu Atmel SAM3N a nové API pre blokové zariadenia. Nové typy podporovaných CPU: Atmel SAM3N Cortex-M3. Atmel ATmega1280 a Arduino Mega kód. Nový modul: podpora USB pre STM32. Nové ovládače: usb-serial, USB klávesnica a USB myš. Nové rozhranie pre blokové zariadenia: KBlock. Nový modul: infraštruktúra generickej dokončenej udalosti. Nové a flexibilnejšie I2C API.