Správy

Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.

Vyšla nová vývojová verzia Compiz 0.9.0

04.07.2010 | 23:21 | dodoedo
Na lists.freedesktop.org bolo oznámené uvoľnenie novej vývojovej verzie Compiz 0.9.0. Open-source projekt Compiz bol založený pre vývoj kompozitného správcu okien pre X Window systém a používa sa na urýchlenie 3D grafiky OpenGL. Stiahnutie tarballs novej vývojovej verzie zo serveru releases.compiz.org.

OpenRC pre Gentoo Linux hľadajú nového vývojára

04.07.2010 | 23:03 | dodoedo
Roy Marples, autor nových skriptov nazvaných OpenRC, používaných pri štarte systému Gentoo Linux, napísal vo svojom blogu, že nebude ďalej rozvíjať OpenRC, pretože nepoužíva Gentoo Linux. V tejto súvislosti sú momentálne práce na pohybe OpenRC z nestabilnej vetvy Gentoo do stabilnej vetvy pozastavené a môžu byť zrušené.

Stabilná verzia programu OCR CuneiForm 1.0 pod Linuxom

03.07.2010 | 10:21 | dodoedo
Bolo oznámené uvoľnenie (BSD licencia) prvej stabilnej verzie programu OCR (program na rozpoznávanie textu) CuneiForm 1.0 pod Linuxom. Softvér CuneiForm 1.0 obsahuje špeciálne algoritmy pre rozpoznávanie textu z ihličkových tlačiarní, zlých fotokópií, faxov a písaného textu. Podporuje viac ako 20 jazykov.

NuCaptcha technológia proti spambots

02.07.2010 | 15:54 | dodoedo
Najnovšia NuCaptcha technológia používa na boj proti spambots vygenerované animované CAPTCHA v podobe Flash videa. NuCaptcha API je hotové zatiaľ pre PHP, .NET, a Java.

Runy WFE 3.2 - open-source systém pre správu podnikových procesov

02.07.2010 | 14:01 | dodoedo
Nová verzia RunaWFE 3.2 je workflow/BPM prostredie pre JBoss-JBPM engine (napísané v jazyku Java). Cross-platformové open-source riešenie (LGPL licencia) je prispôsobené pre koncového užívateľa (pozri online demo). Doteraz je RunaWFE lokalizované do jazykov: anglický, ruský, ukrajinský, francúzsky, nemecký, holandský, talianský, španielský a čínsky a má podporu pre Windows, Linux, Solaris, FreeBSD.

Nový prehliadač Firefox 4.0

01.07.2010 | 17:06 | Radovan Kopča
Verzia prehliadača Firefox 4.0 beta bude dostupná už tento rok v júli, v zozname zmien okrem nového GUI pribudne aj funkcia na odosielanie pripomienok rovno tvorcom. Vzhľad by mal predstavovať niečo medzi IE a Google Chrome (screenshot), avšak priehľadné okná budú predvolené iba vo OS Windows.

Debian Derivatives Front Desk - pomoc vývojárom

01.07.2010 | 14:54 | dodoedo
Debian projekt na debian.org oznamuje začatie Debian Derivatives Front Desk - Fórumu, kde sa vývojári derivátov Debian distribúcie môžu stretávať a diskutovať o interakcii s materskou distribúciou - napríklad o prijatí nimi navrhovaných prospešných zmien v pôvodnom projekte. Vývojári distribúcií založených na Debian Linuxe sa vyzývajú, aby vstúpili na mailing list <debian-derivatives AT lists.debian.org>, ktorý bude hlavným miestom pre diskusiu o všeobecných otázkach interakcie derivátov a materskej distribúcie. Vývojári derivátov Debianu si takto môžu požiadať o integráciu ich vývoja do hlavnej vetvy Debian.

Vyšla nová verzia Opera 10.60 pre Linux

01.07.2010 | 14:04 | dodoedo
Vyšla nová verzia Opera 10.60 pre Linux. (Opis nových vlastností Opera 10.60 pre Linux tamtiež). Nová verzia používa Opera Carakan JavaScript engine, ktoré je veľmi rýchle.

Vyšlo Linux Mint 9 KDE RC

29.06.2010 | 16:42 | dodoedo
Článok na linux.com v krátkosti dáva prehľad a ponúka všetky dôležité odkazy, v súvislosti s uvoľneným vydaním Linux Mint 9 KDE RC.

Nová verzia technológie NVIDIA CUDA 3.1

29.06.2010 | 13:55 | dodoedo
Spoločnosť NVIDIA uvoľnila novú verziu technológie CUDA 3.1. Technológia CUDA je softvérová technológia, ktorá umožňuje programátorom C/C++ používať výpočtový výkon GPGPU čo najoptimálnejšou cestou. Z nových vlastností treba spomenúť: GPUDirect ™ pre priamy prístup k pamäti GPU; súbežné fungovanie (súčasný beh) až 16 jadier (pre architektúru Fermi); schopnosť používania CUDA ovládačov API a CUDA Runtime API, implementácia prostredníctvom spoločného bufferu; použitie noviniek v jazyku C CUDA / C + + (možnosť použitia printf ( ) v GPU - kód a podpora rekurzie a ukazovateľov funkcií - avšak iba pre architektúru Fermi a prispeje to k portovániu kódu Fermi GPU; jednotný vizuálny profiler pre CUDA a OpenCL; veľa vylepšení v matematických knižniciach a CUBLAS CUFFT a nové príklady kódu v SDK. Podpora ovládačov pre CUDA 3.1 je poskytovaná NVIDIA ovládačmi radu 256.

Youtube a vuvuzela

28.06.2010 | 16:18 | Stanislav Hoferek
Pre fanúšikov vuvuzely (jednoduchá plastová trúbka používaná hlavne na futbalových zápasoch v JAR) bola dočasne pridaná možnosť zapnúť si tento zvuk vo videách na Youtube. Aktivuje sa cez ikonku lopty vpravo dole od videa.

Vlastný dekodér VP8 pre FFmpeg

28.06.2010 | 14:35 | dodoedo
Vývojári z open-source projektu FFmpeg využili otvorenosť VP8 (Google) a k všeobecnému úžitku ponúkajú vlastný dekodér VP8 pre FFmpeg. Čo prináša tento nový dekodér FFmpeg (v porovnaní s libvpx)? Ukazuje sa, že dosť. Rovnaký kód (a čo je najdôležitejšie aj optimalizáciu) možno použiť pre VP8 a dekodéry pre predchádzajúce verzie VPx, a vďaka tomu multimediálne prehrávače pre mobilné telefóny a mobilné zariadenia môžu byť kompaktné a rýchlejšie; vzhľadom na podobnosť H.264 a VP8 môžu multimediálne prehrávače výhodne použiť rovnaký kód (a samozrejme optimalizáciu) pre vykonávanie H.264 vo FFmpeg dekodéry a VP8; vlastný dekodér FFmpeg vykonáva VP8 tiež rýchlejšie ako libvpx od Google. Nový dekodér sa zmestí do púhych 1400 riadkov kódu (súbor vp8.c vrátane medzier a prázdnych riadkov) a cca 450 riadkov kódu pre digitálne spracovanie signálu (optimalizované metódou SIMD). Nový dekodér zaisťuje plnú binárnu kompatibilitu na výstupe (s libvpx pre sadu testovacích súborov). Pre porovnanie, dekodér VP8 pri vykonávaní libvpx použije asi 10.000 riadkov kódu (žiadna optimalizácia) plus viac ako 1000 riadkov kódu pre realizáciu otvoreného API pre prístup k dekodéru.

Bola uvoľnená konečná verzia programu na napaľovanie CD/DVD diskov - K3b 2.0

28.06.2010 | 12:32 | dodoedo
Vývojári K3b tímu (v rámci KDE komunity) oznámili na stránke techbase.kde.org, že bola vydaná konečná verzia populárneho programu na napaľovanie CD/DVD diskov - K3b 2.0 “Komeback”. Nová verzia K3b 2.0 je úplne integrovaná do súčastnej KDE 4 platformy, dôkazom čoho je aj využívanie KDE 4 hardvérovej vrstvy pre detekciu hardvéru. Zo zaujímavostí a noviniek treba spomenúť podporu pre veľké súbory ( > 4GB ) cez mkisofs 2.01.01a32 a vyššie alebo podporu Blu-ray zápisu.

Gmail už podporuje aj .doc alebo .docx Word formáty

26.06.2010 | 23:56 | dodoedo
Gmail pridalo podporu pre prakticky všetky formáty MS Word dokumentov, včítane .doc a aj .docx. Všetky typy Word príloh si odteraz môžeme pozrieť jednoduchým kliknutím na "View" možnosť na vrchu každej správy.

OS MS Windows trpí na prílišnú vývojovú fragmentáciu

26.06.2010 | 23:19 | dodoedo
Skutoční "znaleckí fajnšmekri" vývoja MS Windows systémov tvrdia, že všetko, čo nie je MS Vista je lepšie ako samotná Vista, včítane MS Windows XP SP(x). Po neúspechu MS Vista sa naplno prejavila príliš veľká fragmentácia vo vývoji ďalších verzií operačného systému. Sympatický popis tohoto faktu podáva článok na mybroadband.co.za. Je potrebné pripomenúť, že doteraz sa takáto fragmentácia skloňovala ako jedna z negatív Linuxu, vzhľadom na obrovskú diverzifikáciu linuxového ekosystému.

Film Java 4-ever

26.06.2010 | 21:09 | fraxinus
Pozrite si fantastický"trailer" k "filmu" Java 4-ever.

Nová verzia Ada kompilátora GNAT GPL 2010

26.06.2010 | 19:57 | dodoedo
Nová verzia Ada kompilátora GNAT GPL 2010 je na svete a ponúka okrem základného kompilátora aj: Ada - Java Interfacing Suite (sada nástrojov pre prepojenie kódu v Ada a Java), Ada Web Server (infraštruktúra pre rozvoj Web - based aplikácií, GNAT Programming Studio (silné IDE pre jazyk Ada), PolyORB (jednotné riešenie pre vývoj distribuovaných aplikácií založených na CORBA , Ada 95 distribuovaných systémov prílohy, SOAP), SPARK GPL (podskupina jazyka Ada a sada nástrojov pre statickú analýzu, určených na vývoj softvéru so špeciálnymi požiadavkami na spoľahlivosť a bezpečnosť), GtkAda, XML / Ada, AUnit. Stiahnutie GNAT GPL a SPARK GPL z AdaCore.

Úspešný bootstrap kompilátora Clang na ARM platformu

26.06.2010 | 18:15 | dodoedo
Na comments.gmane.org bol oznámený úspešný bootstrap kompilátora Clang na ARM platformu (ARMv7 cortex-a8). Ako montážne prostredie sa použilo Debian-ARM. Projekt Clang (BSD licencia) má za úlohu vytvoriť frontend (jazykov C, C++, Objective C and Objective C++) pre LLVM kompilátor. Úspešný bootstrap Clang kompilátora na ARM platforme umožňuje jeho použitie nielen ako cross - kompilátora pre embedded riešenia, ale aj pre plné nasadenie systémov v zariadeniach založených na procesore ARM .

Google použilo zmazanie malware aplikácie z užívateľkých Android telefónov na diaľku

26.06.2010 | 17:30 | dodoedo
Koncom týždňa prišla zaujímavá správa o prvom použití bezpečnostnej vlastnosti "Remote Application Removal" v zariadeniach Google Android na diaľku. Táto bezpečnostná vlastnosť je integrovaná do Google Android systému, bežiaceho na užívateľskom telefóne a tvorí jednu z viacerých bezpečnostných vrstiev pri jeho reálnom fungovaní. Jej použitie si nárokovali aj tí užívatelia Android mobilov, ktorí pred časom využili možnosť inštalácie demonštračného malware softvéru (App). Odstránenie tohoto špecifického App z Android Market a následne aj z Android telefónov prebehlo bez problémov a dotknutí užívatelia dostali na svoj telefón oznam o odstránení tohoto demonštračného malware.