Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
JANUS je bezpečnostný nástroj pre Linux, umožňujúci uväznenie ( sandboxing ) aplikácie jej spustením v prísne vymedzenom priestore. Zatiaľ existuje v alfa verzii, pričom zdrojové kódy pre prípadných záujemcov si môžete
stiahnuť tu.
OpenOffice.org Basic nemusí slúžiť iba na serióznu prácu.
V článku na Linux.com sa môžete dočítať ako vytvoriť jednoduchú slovnú hru.
Mark Shuttleworth
kritizuje (článok je po anglicky) prijatie OOXML za ISO štandard. Okrem iného tvrdí, že dôvera v ISO inštitúciu bola poškodená silnou lobby zo strany Microsoftu.
Zaujímavý článok o tom, kto vlastne vyvíja Linux (=kernel) vyšiel na
linux-watch.com. Vedeli ste, že viac ako 70% vývojárov je viac ako tri roky platených, aby pracovali na Linuxe?
Pokiaľ máte nápad, ako by sa mohol zlepšiť prehliadač PDF AcroRead pre UNIX, tak môžete písať
komentáre na oficiálny blog. Plánovaná je už podpora tabbed-browsing, ciže možnosť prehliadať dokumenty v taboch. Druhá plánovaná vec je automatické znovunačítanie už otvoreného PDF.
Podľa neoverených informácií došlo k zásadnému obratu vo svete linuxu. Čelný predstaviteľ linuxovej komunity Linus Torvalds údajne podpísal zmluvu so softvérovým gigantom z Redmondu, kde nastúpil na post šéfa vývoja herných konzol a pseudo operačných systémov. Ak sa táto informácia potvrdí, linuxový svet tak príde o významnú osobnosť.
Ubuntu spúšťa skript, ktorý ukáže počet zostávajúcich dní do vydania finálnej verzie Ubuntu 8.04 LTS. Všetky potrebné informácie nájdete na
nasledovnej stránke.
Je úsmevné ( a poučné ) sledovať, ako niektoré národné normotvorné inštitúcie
na poslednú chvíľu, pod tlakom softwároveho gigantu menia svoje postoje pri konečnom hlasovaní o prijatí OOXML ako medzinárodného štandardu pre formát dokumentov. Pred časom tu v správach preletela výzva na
podporu petície za otvorené formáty a ich používanie v občianskom styku. O zákulisí hlasovania a niektorých praktikách pojednáva zaujímavý
článok.
Novinky v najnovšej verzii OpenOffice.org 2.4 nájdete opísané na
oooninja.com
Prečítajte si o zákulisných ťahoch, používaných pri hlasovaní o budúcom normatíve ...
viacero link tu.
Aktuálne "nočné" zostavenie renderovacieho enginu používaného hlavne v prehliadači Apple Safari taktiež i v Konquerore v prostredí KDE dosiahol v Acid 3 teste 100 bodov. Gratulujem!
Maličké distribúcie ako Damn Small alebo Puppy majú novú konkurenciu. Francúzsky projekt
SliTaz ponúka distribúciu s najnovšími verziami programov (Kernel 2.6, Firefox2, Gparted a ďalšie), pričom ISO obraz (25 MB) zaberá len polovicu z Damn Small (ktorý má jadro 2.4). Súčasťou nového ISO sú taktiež multimediálne kodeky, FTP klient, SSH nástroje a prostredie JWM, čiastočne s grafikou XFCE.
Štatistiku používania jednotlivých browserov užívateľmi pre pripojenie do Internetu musíme brať ako "exaktnú vedu o nepresných číslach"
a jednú takú nájdete aj tu. Vedie MS Explorer (IE6, IE7) za ním FF.
RedHat
zverejnil kompletný zdrojový kód bezpečnostného framework-u
RedHat Certificate System(!!), čím jasne dokumentoval svoje presvedčenie o väčšej bezpečnosti Open Source softwaru porovnaní s proprietarnym softwarom .
Link tu.
Výkonný raditeľ (CEO) Novel-u, pán Ron Hovsepian, vyhlásil v interview-u, že ich spoločná zmluva z roku 2006 " pomohla Microsoftu byť otvorenejší ". Celé znenie (eng)
nájdete na zdNet.co.uk.
Vychádza betaverzia pripraveného
Ubuntu 8.04 Hardy Heron a jeho derivácií. Nové vydanie obsahuje zlepšenia v ohľade bezpečnosti, novšie verzie programov (Kernel 2.6.24, Firefox3, Kubuntu s KDE 3.5.9 a 4.0.2 a ďalšie verzie. Oficiálne vydanie je prisľúbené na 24. apríla 2008, pričom podpora bude 3 roky na desktop a 5 rokov na server. ISO obrazy nájdete na
cdimage.ubuntu.com alebo
Distrowatch.com.