Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Podľa neoverených informácií došlo k zásadnému obratu vo svete linuxu. Čelný predstaviteľ linuxovej komunity Linus Torvalds údajne podpísal zmluvu so softvérovým gigantom z Redmondu, kde nastúpil na post šéfa vývoja herných konzol a pseudo operačných systémov. Ak sa táto informácia potvrdí, linuxový svet tak príde o významnú osobnosť.
Ubuntu spúšťa skript, ktorý ukáže počet zostávajúcich dní do vydania finálnej verzie Ubuntu 8.04 LTS. Všetky potrebné informácie nájdete na
nasledovnej stránke.
Je úsmevné ( a poučné ) sledovať, ako niektoré národné normotvorné inštitúcie
na poslednú chvíľu, pod tlakom softwároveho gigantu menia svoje postoje pri konečnom hlasovaní o prijatí OOXML ako medzinárodného štandardu pre formát dokumentov. Pred časom tu v správach preletela výzva na
podporu petície za otvorené formáty a ich používanie v občianskom styku. O zákulisí hlasovania a niektorých praktikách pojednáva zaujímavý
článok.
Novinky v najnovšej verzii OpenOffice.org 2.4 nájdete opísané na
oooninja.com
Prečítajte si o zákulisných ťahoch, používaných pri hlasovaní o budúcom normatíve ...
viacero link tu.
Aktuálne "nočné" zostavenie renderovacieho enginu používaného hlavne v prehliadači Apple Safari taktiež i v Konquerore v prostredí KDE dosiahol v Acid 3 teste 100 bodov. Gratulujem!
Maličké distribúcie ako Damn Small alebo Puppy majú novú konkurenciu. Francúzsky projekt
SliTaz ponúka distribúciu s najnovšími verziami programov (Kernel 2.6, Firefox2, Gparted a ďalšie), pričom ISO obraz (25 MB) zaberá len polovicu z Damn Small (ktorý má jadro 2.4). Súčasťou nového ISO sú taktiež multimediálne kodeky, FTP klient, SSH nástroje a prostredie JWM, čiastočne s grafikou XFCE.
Štatistiku používania jednotlivých browserov užívateľmi pre pripojenie do Internetu musíme brať ako "exaktnú vedu o nepresných číslach"
a jednú takú nájdete aj tu. Vedie MS Explorer (IE6, IE7) za ním FF.
RedHat
zverejnil kompletný zdrojový kód bezpečnostného framework-u
RedHat Certificate System(!!), čím jasne dokumentoval svoje presvedčenie o väčšej bezpečnosti Open Source softwaru porovnaní s proprietarnym softwarom .
Link tu.
Výkonný raditeľ (CEO) Novel-u, pán Ron Hovsepian, vyhlásil v interview-u, že ich spoločná zmluva z roku 2006 " pomohla Microsoftu byť otvorenejší ". Celé znenie (eng)
nájdete na zdNet.co.uk.
Vychádza betaverzia pripraveného
Ubuntu 8.04 Hardy Heron a jeho derivácií. Nové vydanie obsahuje zlepšenia v ohľade bezpečnosti, novšie verzie programov (Kernel 2.6.24, Firefox3, Kubuntu s KDE 3.5.9 a 4.0.2 a ďalšie verzie. Oficiálne vydanie je prisľúbené na 24. apríla 2008, pričom podpora bude 3 roky na desktop a 5 rokov na server. ISO obrazy nájdete na
cdimage.ubuntu.com alebo
Distrowatch.com.
Pokiaľ hľadáte spôsob ako spúšťať linuxové aplikácie vo Windows jedným z možných riešení je aj
andLinux. andLinux umožňuje beh Ubuntu v systéme z rodiny Windows 2000 (XP, 2003, Vista 32-bit), je založený na projekte
coLinux. Funguje na princípe virtuálneho stroja, ten sa však nevytvára na nejakom emulovanom HW ale priamo nad prostredím Windows. Posledná stiahnuteľná verzia je Beta 1 rc6 (02/12/2008) v edícii minimal/XFCE o veľkosti 143 MB, alebo KDE - 665 MB.
Inštalácia je celkom dobre popísaná a zaujímavú recenziu priniesol aj web
lifehacker.com
Už 26. Apríla končí podpora pre Ubuntu 6.10 Edgy Eft. Ak používate tento operačný systém, čo najskôr urobte upgrade na novšiu verziu cez príkaz
dist-upgrade
.
Aj vy si myslíte, že úrady majú s nami komunikovať tak, aby sme im rozumeli? Aby sme si nemuseli kupovať programy na čítanie ich súborov?
Ak áno, tak podpíšte
petíciu, adresovanú Európskemu parlamentu.
Ak vás zaujíma vývoj OpenOffice 3.0 môžete sa dozvedieť pár noviniek v blogu na
OpenOffice.org Ninja. Dozviete ako bude vyzerať štartovacia obrazovka, nová téma v Calc, vkladanie poznámok a mnoho ďalších nových vecí.
Intelovský portál uverejnil info o plánovanom uvedení 6-jadrového procesora " Dunnington ", používajúceho 45 nm technológiu. Pravdepodobný termín uvedenia na trh je koniec roku 2008. " Dunnington " je určený (zatiaľ ) pre servery. Ďaľšia novinka je 4-jadrový Itanium procesor " Tukwila ", prvý procesor na svete, ktorý dosiahol hustotu 2 miliárd tranzistorov na chipe.
Viac pozri tu.
Uvidíme aká bude odpoveď AMD,
a mimochodom, ak to takto pôjde ďalej, v najbližších rokoch sa dočkáme 8,10,12-jadrových procesorov nielen pre servery ale aj pre desktopové PC. Nech žije VIRTUALIZÁCIA !