Varovania pred infiltraciou
Slovenská skupina CSIRT varovala pred možnosťou zneužitia aplikácie TeamViewer, jej český partner zas pred podvodným spamom. Buďte opatrní!
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Slovenská skupina CSIRT varovala pred možnosťou zneužitia aplikácie TeamViewer, jej český partner zas pred podvodným spamom. Buďte opatrní!
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Neviem či to mala byť reklama alebo sa snažia taktne naznačiť niečo o kvalite, ale je mi to jedno.
v Prahe dali kedysi kľúče od mesta človekovi s menom Gates za otvorenosť. Rok na to začala firma ktorú založil pracovať na jedinečnom identifikovaní užívateľa pomocou genetického odtlačku. Bolo to v spolupráci s FBI a malo to byť v OS Longhorn, v tom čo mal obsahovať sémantický desktop. Doteraz mu to poriadne nefunguje. Ten typ desktopu sa uchytí až keď bude cena za bleskovo rýchle disky akceptovateľná verejnosťou vo veľkom. A to, vzhľadom na kapacitu, rýchlosť a cenu SSD bude čoskoro.
A je smutné, že v OS ktoré vychádzajú z jeho pôvodnej koncepcie stále funguje jednoduchá zámena knižnice, aj napriek rozvinutej technológii prednačítavania a indexácie knižničných modulov. Možno je cesta z toho pomocou podpisu bináriek (známy to flame), a možno nepomôže ani to.
Aby taká sprostosť ako podhodenie knižnice (zdieľaného objektu) fungovala v Linuxe, tak by bolo treba modifikovať cesty pre zavádzanie dynamickým linkerom. Je to síce jednoduché, a jedná sa o jeden riadok v nastavení takže to záškodnícky kód dokáže ľavou zadnou, ale zatiaľ som o takom type prieniku nepočul.
http://www.openmobility.eu/cs/
Tá Java+ten Adobe-shit sa tam nachádzajú citované len z hľadiska uvedenia toho vektoru, ako sa môže malware dostať do Windows mašiny, prípadne 'zfeikovať' už nainštalované .TeamViewer pre MS Windows na Windows mašine. Potom takýto nakazený Windows stroj môže počas vzdialeného prístupu na Linuxové stroje napáchať škodu a pod.
P.S.. Pozor by si mali dávať tí admini, ktorý majú v LAN aktívne win mašiny s TeamViewerom . Fuck!