Ako v Linuxe nainštalovať program, resp. kde stiahnuť inštalačku
Táto stránka je pre Linuxových používateľov, ktorí majú doma internet a chcú si nainštalovať do svojho Linuxu nejaký program, a nechcú zabiť kopu času hľadaním na nete ako sa kompiluje a čo je to atď... atď...
Trik spočíva v tom, že prakticky všetky moderné distribúcie obsahujú "Správcu balíkov" - program, ktorý sa stará o stiahnutie a následnú inštaláciu vami vybratých programov. Nemusíte sa tak zdržovať takou nudnou a monotónnou činnosťou ako je hľadanie inštalačky na internete a následné klikane Next Next Next.
ČO JE TO BALÍČKOVACÍ SYSTÉM?
V každom softvérovom balíku sa nachádza nejaký program alebo zdieľaná knižnica. Balíčkovací systém za vás rieši závislosti - jeho úlohou je nainštalovať spolu s programom aj všetky chýbajúce knižnice, ktoré tento program potrebuje ku svojej práci.
Najznámejšie balíčkovacie systémy sú APT (Advanced Package Tool - v Debiane) a RPM (Red Hat package managment - v rôznych distrách napr. v Mandrive)
UBUNTU A DEBIAN
Tieto distribúcie obsahujú balíčkovací systém APT, na prácu s ním môžete použiť program Synaptic package manager - Správca balíkov Synaptic
V programe si vyhľadajte požadovaný program, označte ho "na inštaláciu" a nechajte aplikovať požadované zmeny
..tu doplniť ostatné distrá..
V dňoch 1. – 3. júla 2025 sa na Žilinskej univerzite uskutoční 13. ročník konferencie OSSConf. Na webe je zverejnený program konferencie ako aj zborník.
Spoločnosť Google daruje protokol A2A nadácii Linux Foundation.
V apríli 2025 spoločnosť Google spustila protokol Agent2Agent (A2A), otvorený štandard navrhnutý tak, aby umožňoval bezpečnú a inteligentnú komunikáciu medzi autonómnymi agentmi s umelou inteligenciou.
O niekoľko mesiacov neskôr spoločnosť Google darovala A2A nadácii Linux Foundation, ktorá v spolupráci so spoločnosťami AWS, Cisco, Google, Microsoft, Salesforce, SAP a ServiceNow vytvorila projekt Agent2Agent .
video sa venuje rozdielom v teplovodivých pastách, ako sa teplovodivá pasta vyrába, dobrým a zlým tepelnoizolačným materiálom a ďalším témam, a to všetko o chladení procesorov a grafických kariet.
Zúčastnite sa open sourcovej konferencie v oblasti správy a riadenia identít (identity governance and administration), kde na vás čakajú zaujímavé workshopy, prednášky a networking s industry expertami v rámci komunity.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.