Kompilácia linuxového kernelu na Debian like systémoch
Ako prvé si stiahneme zdrojaky linuxového jadra, napríklad z kernel.org.
Ďalej stiahnutý archív rozbalíme:
tar -xjf linux-2.6.X.tar.bz2
alebo
tar -xzf linux-2.6.X.tar.gz
Po rozbalení archívu vojdeme do rozbaleného archívu:
cd linux-2.6.X
Teraz si musíme nakonfigurovať kernel, to urobíme príkazom:
make menuconfig
(prípadne make xconfig)
Pre ďaľšie kroky musíme mať nainštalované nejaké tie potrebné balíky, a to kernel-package a fakeroot. Ak ich nemáme v systéme, tak ich nainštalujeme (apt-get install kernel-package fakeroot).
Po nakonfigurovaní jadra zadáme:
make-kpkg clean
Teraz príde narad kompilácia a vytvorenie kernel balíčku, vytvornie balíčku pre kernel headers. To zabezpečíme týmto príkazom:
Poznámka: ku parametru --append-to-version pripojíme za = ľubovolný reťazec, ktorý musí začínať pomlčkou (-).
Po uspešnej kompilácii a zostavení balíčku sa nám v nadradenom adresáry vytvorili deb balíčky pre samotný kernel a pre kernel headers.
Tie inštaľujeme už klasicky pomocou dpkg ( dpkg -i balicek.deb).
V dňoch 1. – 3. júla 2025 sa na Žilinskej univerzite uskutoční 13. ročník konferencie OSSConf. Na webe je zverejnený program konferencie ako aj zborník.
Spoločnosť Google daruje protokol A2A nadácii Linux Foundation.
V apríli 2025 spoločnosť Google spustila protokol Agent2Agent (A2A), otvorený štandard navrhnutý tak, aby umožňoval bezpečnú a inteligentnú komunikáciu medzi autonómnymi agentmi s umelou inteligenciou.
O niekoľko mesiacov neskôr spoločnosť Google darovala A2A nadácii Linux Foundation, ktorá v spolupráci so spoločnosťami AWS, Cisco, Google, Microsoft, Salesforce, SAP a ServiceNow vytvorila projekt Agent2Agent .
video sa venuje rozdielom v teplovodivých pastách, ako sa teplovodivá pasta vyrába, dobrým a zlým tepelnoizolačným materiálom a ďalším témam, a to všetko o chladení procesorov a grafických kariet.
Zúčastnite sa open sourcovej konferencie v oblasti správy a riadenia identít (identity governance and administration), kde na vás čakajú zaujímavé workshopy, prednášky a networking s industry expertami v rámci komunity.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.