prosim pomoc som začiatočníik

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.08.2009 | 02:21
Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
mam malú pls ako inštalovat stiahnutý balík 35274-3gpwizt.tar.gz používam mint 7 gloria a chcel by som nainštalovať 3gp wizt a ked som to otvoril v root nič nerobilo iba celý súbor ostal červený alebo poraďte ni nejaký kovertor z hocičoho na 3gp lebo som skušal mexconverter ale ten mi nič nespravý a išiel som podla postupu
http://www.webixon.php5.sk/index.php?odkaz=/Moje_projekty/MexConverter
    • Re: prosim pomoc som začiatočníik 30.08.2009 | 02:31
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      z hocicoho na 3gp .. mediaconverter.org ... Je to super vec, nahrajes tam nieco alebo priamo linknes video na youtube.com , vyberes co z toho chces urobit ( mas tam naozaj vela moznosti ... ) a das tvorit..
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 30.08.2009 | 02:35
        Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
        ok ale ja som chcel aby som to mal v pc a nie nejake www stranky aj ked aj to je pomoc ale chcel by som ten wizard sa mi graficky paci a ma aj dobrú odozvu medzi užívatelmy
        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 30.08.2009 | 02:40
          Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
          http://bluemoon.nazory.cz/view.php?cisloclanku=2007090023 toto som mal na mysli stým 3gp wziard a keď som to hodil do google mi to dalo iba túto stránku kde som sosol ten tag.gz a ten už ale neviem inštalovať a pritom som to skúšal aj v root ako som uviedol vyššiehttp://www.kde-apps.org/content/show.php?content=35274 a podotýkam gloria ide na gnome a nie na gde prostredí ak by som to bol zabudol podotknúť
          • Re: prosim pomoc som začiatočníik 30.08.2009 | 02:55
            ellvis   Návštevník
            tar zxvf 35274-3gpwiz.tar.gz potom cd 3gpwiz a potom ./3gpwiz
            • Re: prosim pomoc som začiatočníik 30.08.2009 | 02:59
              Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
              nerozumiem prosim zrozumytejšie to napiš polopate lebo som z tohoto jeleň teraz mne to mušíš ako babatku pomali a jasne :)
              • Re: prosim pomoc som začiatočníik 30.08.2009 | 15:15
                Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                Kde si si to stiahol? Dajme tomu ze na plochu..
                Otvoris si teda konzolu a budes nastaveny v ~ ( znak tilda , robi sa to ako pravy alt + a ), co je synonimicke ku /home/trixx/ ( za predpokladu ze aj tvoj uzivatel v pocitaci sa vola trixx, ak nejak inak, tak to trixx nahradis .. )

                na premiestnovanie sa v zlozkach funguje program "cd" ako Change Directory..

                a tak pouzijes : cd ~/Desktop ( cim sa dostanes ku sebe na plochu , mozes taktiez napisat cd /home/trixx/Desktop , ale tilda je kratsia )

                tam si to pomocou programu "tar" rozbalis takto: tar zxvf 35274-3gpwiz.tar.gz ( to zxvf su parametre za akych okolnosti ma rozbalovat, na to si uz pogoogli sam )

                Nastavis sa do zlozky 3gpwiz ktora ti vznikla: cd 3gpwiz

                a potom na koniec napises toto : ./3gpwiz ( cim ten program spustis )

                There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                • Re: prosim pomoc som začiatočníik 31.08.2009 | 11:51
                  Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
                  no a po tom všetkom mi napislalo toto <trixx@trixx-desktop ~/Pracovná plocha/3gpwiz $ ./3gpwiz
                  tmpfile=/tmp/movie
                  3gpwiz ver. 1.0 (C) Domjan Svilkovic
                  Convert any movie format to a 3gp movie, suitable for watching on a mobile phone.
                  Syntax: 3gpwiz source_movie
                  ... where source_movie can be either a filename or a dvd://title

                  >
                  Tak ja uz neviem keby to bolo v deb balicku tak sa to nainstaluje v pohode
                  • Re: prosim pomoc som začiatočníik 31.08.2009 | 12:06
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    to ti napisalo, ze za tym prikazom este treba zadat cestu k zdrojovemu suboru, ktory chces konvertovat :)
                    • Re: prosim pomoc som začiatočníik 31.08.2009 | 12:11
                      Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
                      Aha ale ja by som to chcel klasicky nainstalovat a nie bojovat cez konzolu vies ikona klik a soft sa otvory :)
                      chapes stary win zvyk :)
                      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 31.08.2009 | 12:51
                        Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                        Móžeš naprogramovať klikací program , určite sa veľa ľudí poteší... ;-)
                        There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 02.09.2009 | 01:48
                          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                          ...žiaľ...
                      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 02.09.2009 | 01:56
                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                        ...a zvyk je železná košeľa... Vieš ono to klikanie vlastne cez tie tlačítka zadáva príkazy, ktoré sa majú vykonať. Takže to, čo ti tu bolo poradené je cesta k vedomostiam. Možno by bolo fajn, hlavne pre teba, keby si láskavo nesral do gatí a niečo sa naučil...
    • Re: prosim pomoc som začiatočníik 02.09.2009 | 12:38
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      skús stránku na kubuntu.sk. Mint je upravené ubuntu pokial ma pamäť neklame, takže by to malo fungovať aj u teba.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 03.09.2009 | 11:28
        Avatar Gabo Kohel lubuntu  Používateľ
        Dakujem vsetkym ale da sa to a co sa tyka niektorych myslel som ze toto forum je o tom ako pomoct a nie ako povedat niekomu aby prestal srat do gati. ak je niekto taky inteligent tak nech vyda niekde na webe alebo knihu ako na to ja sa rad naucim ale mnohy z vas co tu pisu zacinali ako totalne nuli a samy sa naucili len to chce cas. a to je aj moj pripad
        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 03.09.2009 | 12:49
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Toto forum je podla mna o tom pomoct niekomu k tomu, aby si pomohol sam. Inak, aj tebe odporucam precitat si tento dokument.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 01:25
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            S tím dokumentom nemôžem súhlasiť, je to presne návod ako byť k ostaným arogantný tupec, viem že je to na stánkach viacerých kvázi hackerov, ale pokiaľ je niekdo hacker a nemá nervy do zasvätenia nováčika, tak nech radšej mlčí, asi napíšem podobný dokument, návod ako odpovedať pre hackerov, som zvedavý, či ho tu zverejníte, myslím že bude začínať slovami, keď nemám nervy problém riešiť ako s školkárom, rozhodne nováčikom neodpovedám. Ja som naučil dosť úplných začiatočníkov Linuxu a rozhodne sa nezapojujem do diskusie keď nemám náladu odpovedať a ešte si neodpustím poznamenať že takéto nápovedy ako sa pýtať sú s polovice bláboli. opísané od nejakého tupca, ktorý by v živote nemôhol byť učiteľom, jeden za všetky v sekcií "Nechovat se jako loser" je doslovne napísané nehať si nadávať a urážať sa od tupca ktorý vie len tokať do kompu a možno si nevie utrieť ani zadok, fórum je od toho aby radilo a nie urážalo !!!
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 04:47
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              No, ten dokument napisal Eric S. Raymond, co je myslim clovek, ktory ma do danej problematiky najvyssie moralne pravo "kecat", resp. ho mal v case, ked ten dokument tvoril.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 10:50
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Open source komunitu mám rád, hoci bližšie mi je FSF a Richard Stallman, Eric S. Raymond mi nieje sympatický už len podporovaním vojny v Iraku aj svedčí o jeho povahe ako sa stavia k ostatným ľuďom.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 11:35
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  Co sa tyka osobnych sympatii, zdielam Tvoj nazor, co vsak nic nemeni na tom, ze uz len kvoli jeho dlhorocnym skusenostiam s komunitou a mnozstvom prace nim vykonanej pre nu, mozno jeho slova ignorovat. Ked si precitas jeho materialy, vratane The Cathedral and the Bazaar, tak z toho je jasne viditelne, ze on berie OSS komunitu ako istu elitarsku organizaciu, do ktorej proste nemoze patrit kazdy. Mozno sa na prvy pohlad zda jeho nazor "nehumanny" alebo kruty, ale treba si uvedomit, ze tento pristup je cisto pragmaticky a nie podnecovany nejakou nenavistou k novackom alebo menej schopnym ludom.

                  Proti vzdelavaniu a tutorovaniu novackov nic nemam, prave naopak. Ale forum nie je na to vhodne medium z viacerych pricin, ktore tu teraz nebudem rozoberat. Forum by mala byt diskusia a na diskusiu potrebujes rovnocenne strany. Na vzdelavanie je pritom vhodne zvolit napriklad clanok alebo seriu clankov, ktore, ak by niekto napisal, linuxos urcite rado zverejni. Dalsim dobrym miestom je databaza znalosti.
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                  • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 13:52
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    Ja tiež mám pocit že som iný "elita" a mám problém sa baviť s bežnými ľudmi o bežných blbostiach o čom sa baví väčšina ľudí, ale čo sa tíka Linuxu, OSS, FSF, som vždy ochotný poradiť a určite nebudem niekomu s koho môže byť väčší borec ako ja nadávať že je tupý keď ma nepochopil, možno by sa vo fóre môhla pri nicku zobrazovať aj úroveň znalostí, aby človek vedel komu píše a asi nejaké hodnotenie že tento človek nemôže radiť nováčikom a pod., 50% otázok vo fórach sú od nováčikov v nejakej oblasti, a podľa mňa diskusia rovnocenných strán patrí do chatu, alebo k pivu, ale možno sa mýlim, je tam naozaj napísané diskusné fórum, ja by som tam skôr dal poradňa, no to je môj názor, lebo potom nechápem prečo sú tam otázky, keď je to diskusné fórum. Rozhodne to chce aj dokument ako sa správať k nováčikom pre hackerov, pretože mne tiež vadí, keď niečo hľadám a nájdem 90% blábolov a medzitým prehliadnem užitočnú radu a tímto žiadam admina na premenovanie príspevku na, "Ako odpovedať nováčikom", nech sa ľudia vyjadria.
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 14:04
                      Elf   Návštevník
                      Pekne vystihnutie. Ako poznate moj nazor, Suhlasim. Najme s castou:
                      Rozhodne to chce aj dokument ako sa správať k nováčikom pre hackerov, pretože mne tiež vadí, keď niečo hľadám a nájdem 90% blábolov
                      Pani z hora by sa mohli uvedomit, pretoze sa tu mnozia nazory ludi, ktory maju rovnaky ciel. Lepsie sa spravat nie len na fore, ale aj k novacikom. Nie stale dookola trepat si svoje. Napriklad teraz som uz par dni regnuty na inych forach. vsade je to stale lepsie ako tu. a co sa tyka databazy znalosti, mali by ste sa pozriet na linuxsr. to je styl databazy znalosti pre novacika. alebo abclinuxu. vidno iny rozum. 90 percentu navstevnikov a odpovedajucich sa venuje teme. Alebo linux.nfo.sk, venuju sa teme zvacsa bez okolkov. Fakt sa uz zamyslite a nevyhovarajte sa. Vy nevidite ze toto forum ze pri vasom konani a hlavne podporovani diskusii mimo temy odsudene na zanik? bojite sa ze vam ujdu velke ryby ked im zmazete prispevok a to je vas problem.
                      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 14:11
                        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                        Problem tohto fora je hlavne malo skusenych pouzivatelov a to je problem na celom slovensku. Prave vdaka adminom a aspon akom-takom bazirovani na pravidlach sa to tu nejako drzi nad vodou uz vela rokov. Ty to mozno nevidis, ale ja, ako dlhorocny navstevnik to zial vidim. Okrem toho, abclinuxu ma okrem 3x vacsej zakladne potencialnych navstevnikov tiez pravidla. Precitat si ich mozes tu: http://www.abclinuxu.cz/faq/abclinuxu.cz/polozil-jsem-dotaz-v-diskusi-ale-odpovidajici-me-odbyli-vynadali-mi-poslali-me
                        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 14:33
                          Elf   Návštevník
                          Aky je problem pravidla napisat a proste ich ako admin dodrziavat?
                          Aky je problem ked vidis aroganciu, nesuvis, provokaciu, otazku bez zmyslu, ironiu, prispevok zmazat?

                          Je tym problemom to, ze ste pos_ z toho, aby Vam neusli ludia, lebo sa im zmazavaju prispevky?
                          Je tym problem to, ze sa bojite straty "tych Machrov", ktory si tu dovoluju, lebo si myslia ze ked radia, svet bez nich je o nicom?

                          MAS TY PROBLEM s tym, ze si myslis, ze je tu malo skusenych pouzivatelov?

                          Ja si osobne myslim, ze uzivatelov, ktory maju skusenosti je tu dost!

                          Tu sa MUSI zaviest registracia, a tvrdo pouzivat BAN, pretoze staci mi otvorit prvych par prispevkov, a vidim ze su prevazne o kecoch a nevenuju sa k teme. Vlastne..male percento je takych, ktore sa venuju teme. Bez registracie staci zmenit IP, vlozit ine meno a potom sa bavkat. Pravidla by mali byt jasne viditelne, kde bude jasne spomenute, ze v pripade ich nedodrziavania sa proste bude banovat!

                          A nech sa nikto nehneva, ale vyhovorky ze niekto to roby zadarmo a vo svoj volny cas, ze uzivatel nech sa sam nauci je kravina. Ja pomaham zdarma, vo svoj volny cas, a stym problem nemam. Vela ludi s tym problem nema.
                          • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 15:54
                            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                            Snad s novym systemom to bude tak, ako pises. Teraz to zial nie je mozne.
                            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                    • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 14:06
                      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                      Opat zdielam tvoj sentiment. Zial, terajsi system toho umoznuje velmi malo, ale Miro Bendik uz pracuje na novom a tam snad vsetko pozadovane bude. Rozdelenie fora na Diskusie a Poradna je podla mna velmi dobry napad, pricom Poradna by mohla fungovat tak, ze sa to najprv rozdiskutuje a nasledne sa z celej diskusie urobi nejaky suhrn, ktory bude uz vo forme prispevku do databazy znalosti, resp. formou FAQ, na ktory by sa dalo odkazat v dalsich diskusiach.

                      Aby som to upresnil a trochu ozrejmil motivaciu: Mnoho ludi sa pyta na dost podobne veci, ako priklad sa da zobrat ta diskusia o konvertovani videa do 3gp. Padli tam nejake navrhy a rozobralo sa to celkom dobre, akurat ked v buducnosti niekto bude chciet konvertovat do MP4, tak sa to opat zopakuje. Preto by bolo lepsie po uzavreti tej temy spravit suhrn s programami, navodmi a pripadne zadrhelmi, ktore mozno ocakavat (napriklad ffmpeg bez zakompilovanej podpory). To vsetko sa da urobit teraz pracne, kopirovanim a vytvorenim noveho textu v poradni, ale v buducnosti by sa to mohlo spravit ako nejaky digest s kuskom dodatocnej editacie z danej diskusie. Potom, pri kazdej dalsej otazke ohladom konvertovania videa by stacilo odkazat na ten dany digest. Aj vyhladavanie by bolo o to jednoduchsie. Takto nejako by som si predstavoval idealny portal na diskusiu a aj pre novacikov. Co vsak nezbavuje samotnych novacikov zodpovednosti si to najprv pogooglit a vyvynut nejaku snahu.
                      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 14:39
                        Elf   Návštevník
                        Keby to bolo takto, ako to aj na jednom fore je, bolo by to ovela lepsie!
                      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 14:51
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        Toto by určite pomôhlo, tak držím palce to dotiahnuť.
                        Keby boli v poradni vyriešené otázky spracované, to by bolo super, ale pre časú náročnosť, by asi stačilo cez reg. výrazi vyfiltrovať príspevky kde padajú silnejšie slová, pozrieť prečo a prípadne zmazať a somzorejme aj offtopik príspevky, tie sa zas dajú vyfiltrovať tak, že by sa prezreli príspevky kde je viac ako 15-20 odpovedí, lebo tam už určite idú niekde inde, viď mi tu :)
                        Prípadne diskusiu rozdeliť,
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 15:58
                          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                          Nie je to praveze az tak narocne, ak ti to system predspracuje. Na skole som kedysi nieco podobne riesil a fungovalo to tak, ze clovek len oznacil prispevky k teme, system to poskladal dokopy a trochu naformatoval a potom uz len niekto cez copy&paste podaval suvisiace veci k sebe, upravil formatovanie, kde este nebolo dobre a tema bola hotova. Potom to fungovalo tak, ze vsetka diskusia sa presunula pod ten hlavny digest (odteraz to budem volat tak), pricom pod jednym digestom mohlo byt viac tem otvorenych, cize sa to spravalo skoro ako samostatna kategoria diskusneho fora. Samozrejme sa to otagovalo a spravne zaradilo, aby sa to rychlo hladalo. Bolo s tym trochu prace, ale ked si pozriem, kolko casu som stravil len v tejto jednej teme, mohol som uz nieklko takych digestov pripravit. Takze dufajme, ze sa to Mirovi Bendikovi nejako podari doklepat. Dovtedy nam nezostava nic ine, len to nejako prezit.
                          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 03.09.2009 | 13:36
          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
          Ja som ťa uraziť nechcel. Ale potom, ako ti Dare_devil začal krok po kroku vysvetlovať, a ty zahlobíš že sorry ale ja potrebujem next -next- finish, tak uznaj, čo som ti mal napísať? Mne tu 123 (to je nick) raz poriadne vytrel žalúdok a chcel som hneď v sebaobrane odpísať, ale rozmyslel som si to. Mal totiž pravdu. Tu máš link prečítaj si to :-)
          http://www.linuxos.sk/forum/16841/index.html#link_142249
        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 03.09.2009 | 14:26
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj trixx.

          Musím sa ich zastat, nikdo z nich Ťa NECHCEL uraziť, o tom som presvedčený. Napríklad aj mne sa vytykáva môj slovník, ktorý je linuxovým nováčikom a zvedavcom niekedy neobvyklý až hrubý. Ale jedno to má všetko spoločné,
          úprimnosť v tom, že Ti chceme poradiť, lebo ináč by sme tu nepísali na úkor svojho voľna.
          :-)
          BTW, a trocha Ťa aj obdivujem, chce to nutnú dávku odvahy prísť na Fórum a pýtať sa na to, čomu nerozumiem, veď ruku na srdce, nie každý to dokáže ...
          Držím palce pri učení sa o GNU/Linuxe.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: prosim pomoc som začiatočníik 03.09.2009 | 22:37
            lasky   Návštevník
            ale preco by ten co vie odpoved nemohol rukolapne napisat ako sa to roby aby to ten druhy vedel urobit tiez?? dze je problem?,ale namiesto toho pise aby si to nasiel na nete cez uja gugla,pripadne pise tak zlozito ako pre pokrocileho....chce sa to len vzit do otazky a kto ju polozil,preco by som mal niekoho nutit ucit sa to a to,ked chce napriklad len pisat vo worde,alebo skladat hudbu...jemu je na figu ucit sa uplne ine veci ako potrebuje k svojmu stastiu on,nie kazdy sa rad vrta v systeme ak potrebuje len napr poslat mail a nejde mu ani za "oneho" internet xixi....
            to vsetko len preto,lebo nas niekto niekedy tiez mozno nutil sprtat sa v systeme a nic ine nam nezostavalo len sa naucit programovat aby si problem sam vyriesil,aj ked ho mozno vedeli niektori? nakoniec vsetci linuxaci budu programatori tak to vygľonda
            • Re: prosim pomoc som začiatočníik 03.09.2009 | 23:49
              WlaSaTy   Návštevník
              V pripade platenej podpory by si s tymto mal pravdu. Ale, skus sa zamysliet kto tu na tieto otazky zodpoveda, co za to ma a mozno pochopis v com kto urobil chybu.

              A mozem to vysvetlit na peknom priklade.
              • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 00:48
                lasky   Návštevník
                čo by z toho mal mať ? dobry pocit,nic viac mu netreba,ak take nepozna tak tak mu treba,ale to uz tak byva ze Linus Towalds myslel jedno a ono sa roby druhe hehe
                • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 01:16
                  WlaSaTy   Návštevník
                  Ano, to je jedna polovica. Ta druha ma v sebe odpoved v ktorej niekto klamlivo obvinil ohladne srania do gati. Vsimni si, ze to dostal namiesto dobreho pocitu, len ohovorenie nezakladajuce sa na pravde. Sproste hecovanie urcene k tomu aby niekto v ramci svojeho volneho casu niekomu naserviroval riesenie na striebornej tacke. A on chudak na to hecovanie skocil a ospravedlnil sa za nieco co neurobil. Chovanie takychto individui je jeden z dovodov preco z tohoto portalu odchadzaju ludia koli ktorym to tu za nieco stalo.

                  Nezmenil si si pre istotu nick, mily trixx? Je to prehladne ako speculum.
                  • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 02:36
                    Elven   Návštevník
                    Nic proti, ale i ty si dobry odradzacny provokater, ktory sa snazi vtlct ludom do hlavy ucte sa, vy lenivci, ale ved si to povedal. nikoho fakt nezaujima ci uzivatel chce byt len uzivatelom linuxu? podla vas nie. preto chod na link www.nieco.stat. blbe forum toto. respektive blby ludia.
                    • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 03:18
                      Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                      Irónia, poprípade sarkazmus sú niečo iné ako provokácia. Zažil som od WlaSaTého jedno aj druhé, ale provokácia? Nedaj sa vysmiať...
                    • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 11:04
                      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                      Preco by to malo niekoho zaujimat? Kazdy clovek je strojcom svojho vlastneho osudu a nikto druhy mu do toho nema co kecat a ani o tom polemizovat. Preto nech sa kazdy sam rozhodne. Myslim, ze vyrok "Linux is user friendly, its just very selective of its friends" je velmi vystizny. Proste nie kazdy ma na to, aby bol pouzivatel linuxu, hlavne, ak uz aj s takymi zakladnymi vecami ide na forum skor, ako s tym stravi hodiny alebo mozno aj dni googlenia a skusania. Sarkasticke podpichnutie je podla mna ten najlepsi sposob, ako danemu pouzivatelovi naozaj pomoct. Bud to vzda alebo sa posunie dopredu, oba vysledky su pritom pre komunitu prinosom. A prave preto uznavam Wlasateho, lebo on sa toho stale drzi. Bez neho by sa toto forum mohlo rovno zavriet.
                      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 11:57
                        lasky   Návštevník
                        tu nejde o toto forum,lebo forumov je naozaj vela....tu ide o to ci vie clovek odpoved na polozenu otazku ohladom niejakeho problemu z linuxom alebo nevie a len chce buzerovat....odpoved typu uč sa,hladaj,gooli,atd je ako keby odpovedajuci nenapisal nič,ved kazdy najprv hlada na nete a ak mu to nepomoze tak sa rovno opyta ci niekto nevie riesenie....a popri tom gugli a pise do inych diskusii dalej,az kym svoj problem neopravi a moze sa tak venovat svojej praci ,každy uzivatel linuxu nemusi byt zakonite inštalater linuxu...ale samozrejme ak chce,tak moze nim byt...aj ked povodne chcel byt len uzivatelom xixi
                        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 12:54
                          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                          Opat mi neostava nic, len odporucanie precitat si tento dokument. Podla neho by sa mal podla mna spravat kazdy clovek, ktory chce polozit o tazku a/alebo diskutovat na akomkolvek odbornom fore. Myslim, ze je to tam velmi vystizne napisane.
                          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 13:22
                          Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
                          pozri, neraz mi WlaSaTy pomohol a to tym, ze ma "nastartoval", povedal mi len klucove slova od ktorych som sa lahko odrazil a vacsinou aj vyriesil moj problem. To, ze mi nepovedal presne co mam robit bolo to najlepsie co spravil, lebo inak by som nevel nic co viem teraz (po 2 rokoch s Linuxom).
                          Naucil som sa ovela lepsie hladat a pytat a nikdy som to nevzdal, lebo to malo zmysel !!!

                          Ked mi aj nahodou nejaky navod nefungoval, alebo som ho nevedel rozbehat, stacilo sa spravne opytat a opisat problem ktory mam a on mi v pohode poradil, pretoze videl ze sa snazim. Ma obrovske znalosti z Linuxu a je to dobry clovek (este stale si myslim, ze je jeden z vyvojarov) ...
                          Slackware
                        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 14:06
                          Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                          lasky ty si to asi celé nečítal Dare_devil mu (už to podrobnejšie asi ani nejde) doslova vyslabikoval postup. Až takto polopate som nikdy odpoved nedostal. A čo mu trixx na to odpísal? Nájdi si to... proste nemáš pravdu.
                        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 14:19
                          Elven   Návštevník
                          Lasky, suhlas s tebou!

                          mimochodom co robite s forom?

                          var prehliadac = navigator.appName; function insert(pre,pos) { editor=document.getElementById('text'); if ((prehliadac=="Netscape")||(prehliadac=="Opera")||(prehliadac=="Microsoft Internet Explorer")) { document.getElementById('text').focus(); if (document.selection) { sel = document.selection.createRange(); sel.text=pre+sel.text+pos; sel.moveEnd('character',-pre.length); sel.select(); } else { start=editor.selectionStart; end=editor.selectionEnd; selection=editor.value.substring(start,end); editor.value=editor.value.substring(0,start)+pre+selection+pos+editor.value.substring(end,editor.value.length); editor.setSelectionRange(start+pre.length, start+pre.length); } } else { editor.focus(); editor.value=editor.value+pre+pos; } } document.write("
                          <\/div>"); htmlpanel="
                          \"Tučné\"<\/div>
                          \"Šikmé\"<\/div>
                          \"Podčiarknuté\"<\/div>
                          \"Nečíslovaný<\/div>
                          \"Číslovaný<\/div>
                          \"Vytvoriť<\/div>
                          \"Výpis<\/div>
                          \"Code<\/div>
                          \"Vloženie<\/div>
                          \"Vloženie<\/div>"; wysiwygpanel="
                          \"Tučné\"<\/div>
                          \"Šikmé\"<\/div>
                          \"Podčiarknuté\"<\/div>
                          \"Nečíslovaný<\/div>
                          \"Číslovaný<\/div>
                          \"Zväčšiť<\/div>
                          \"Zmenšiť<\/div>
                          \"Vytvoriť<\/div>
                          \"HTML<\/div>
                          <\/div>"; document.getElementById('formatpanel').innerHTML=htmlpanel; function setup() { document.getElementById('text_w').contentWindow.document.designMode = "on"; document.getElementById('text').style.display="none"; if (prehliadac == "Microsoft Internet Explorer") { for (var idx=0; idx < document.forms.length; idx++) { document.forms[idx].attachEvent('onsubmit', function() { updateTextArea(); }); } } else { for (var idx=0; idx < document.forms.length; idx++) { document.forms[idx].addEventListener('submit',function OnSumbmit() { updateTextArea(); }, true); } } updateEditor(); } function format(nazov,hodnota) { if(nazov=="TXT") { document.getElementById('formatpanel').innerHTML=wysiwygpanel; document.getElementById('text_w').style.display=""; document.getElementById('text').style.display="none"; updateEditor() } else if (nazov=="CreateLink") { okno=document.getElementById('popup'); okno.innerHTML="Adresa: "; okno.style.display='block'; } else if (nazov=="HTML") { document.getElementById('formatpanel').innerHTML=htmlpanel; document.getElementById('text').style.display=""; document.getElementById('text_w').style.display="none"; updateTextArea(); } else { document.getElementById('text_w').contentWindow.document.execCommand(nazov, false, hodnota); document.getElementById('text_w').contentWindow.focus(); } } function updateEditor() { var doc = document.getElementById('text_w').contentWi
                          • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 14:49
                            Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                            miro asi robi nieco s editorom ...
                            • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 15:32
                              lasky   Návštevník
                              ano,je to pravda,ze cele som to necital,teda nie som uplne v obraze a zda sa,ze only podpichujem,no to urcite nie,len som povedal svoj nazor,jasne ze snazit sa treba ale este raz,ak niekto sa nechce ucit systemove prikazi hociakeho systemu(nie nadarmo aj linux smeruje ku klikaciemu OS),len chce pouzivat pasivne linux a narazi na problem,ktory mu nedovoli pokracovat v praci,tak netreba z neho robit hned blbca len preto ze sa nechce sprtat v systeme.....neverim ze linux je len o nastavovani,mal by to byt funkcny system,pouzitelny rovno na pracu....co aj vo vetsine pripadov funkcny je a stale sa to zlepsuje......jednoducho ak sa ma hlupy jano opyta napr kolko je 159x357 a ja to viem tak mu to poviem ak mu to pomoze ale len raz xixi nebudem ho hned posielat ucit sa nasobilku a robit z neho blbca,mozno ze je dobry v niecom inom,napr v piti piva hehe
                              berte to trosku aj z humorom ten nas kratky zivot,hlavu hore ludia
                              • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 16:25
                                Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                Prečítaj to po sebe a uvedom si čo si tu napísal
                                • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 19:34
                                  lasky   Návštevník
                                  takze tazke chapanie? tak to nechaj tak...
                                  • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 21:52
                                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                    Tak ti to poviem polopate. Tento prístup ktorý si tu opísal, ten robí z ľudí blbcov. Ak niekto pošle niekoho učiť sa, tak asi verí, že sa má čím učiť (rozumej šedá kôra mozgová)

                                    "...lepší v pití piva " lol, aký príklad :-D ...lepší príklad tuposti si asi nájsť nemohol.
                                • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 21:46
                                  Elven - novy nick - elf   Návštevník
                                  Ty mas problem s pochopenim toho co napisal? Stava sa...

                                  Proste ma pravdu! Ak zaciatocnik chce pouzivat system tak ako bol zvyknuty vo Windows, tak nevidim problem, preco neporadit hned, ako wlastosarkasticky, co si mysli ze je daky house alebo co, a hned posielat na google, co mozno dotycny nevie anglicky, nemecky, rusky, alebo pouzivat UTFM, UTFG, a podobne. Vy ste strasny machri, strasne esa, zaciatocnik, aj ked chces klikat, musis sa ucit vela programovat a prikazov a gooogle hodin. Windowsovi uzivatelia su v otmto lepsi. Proste poradia. Nevravim, chodte na Windows, to zase nie, ale ty co radia, su strasne arogantny. Popravde, Stano Hoferek celkom rad a casto radi, a nema problem so sarkazmom ako Wlasaty a jemu podobny. Hold, ak chces pouzivat Linux musis sa vela ucit. Lebo radu len tak nenajdes
                                  • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 21:55
                                    Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                                    Linux a Windows su ine systemy s inymi filozofiami a sposobom fungovania. Ak zaciatocnik chce pouzivat system tak ako bol zvyknuty vo Windows, tak nech ide, bez prepacenia, tam, kde slnko nesvieti. A vies preco? Lebo, ak niekto chce pouzivat system tak ako bol zvyknuty vo Windows a nepouziva Windows, tak nielenze je to pako, ale este aj mentalne postihnuty jedinec.
                                    Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                                    • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 22:20
                                      Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                      Síce je to sarkastické :-) ale tak to je.
                                  • Re: prosim pomoc som začiatočníik 04.09.2009 | 22:09
                                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                    Myslím, si, že nedorozumenie je niekde inde. Asi si rôzne vysvetľujeme pojem poradiť. Mám pocit, že irónia a srkazmus sa dotýka ega najviac tých, ktorý by sami boli extra sarkastický, keby mali tie vedomosti, alebo pri reči s niekým, kto má menej znalostí. Ako učiteľ hudby som to neraz zažíval. Už princíp budhizmu (je to univerzálny princíp, preto ho spomínam) je o tom, že "to" musíš sám pochopiť. Sarkazmus nieje na škodu. Asi pred týždňom som mal problém s naištalovaním rarlinuxu. Systém pýtal knižnicu ktorá akoby nebola. Už som chcel ísť na fórum, ale spomenul som si na pár sarkastických reakcií :-) voči mne a skúsil som to cez google trvalo mi to možno hodinu, ale našiel som riešenie aj s podrobným návodom, a fungovalo mi to. Ver, že som mal oveľa lepší pocit, ako keby mi to niekto naservíroval tu na fóre. Inak povedané, madzi riadkami sarkazmu tu na fóre, nájdeš, aby si nerobil zo seba väčšieho neznalca ako si.
                                    • Re: prosim pomoc som začiatočníik 05.09.2009 | 01:33
                                      lasky   Návštevník
                                      "...lepší v pití piva " lol, aký príklad :-D ...lepší príklad tuposti si asi nájsť nemohol.

                                      clovece nerozumies kamenakom,co si pribrzdeny? ved to bol len zart...cim blbejsi kamenak tym je predsa lepsi....no nic...

                                      celkovo mam pocit,ze linuxaci sa hned urazaju ak im niekto povie svoj nazor...ako keby to nebolo jedno v akom systeme si tvorim napr hudbu,alebo striham video,alebo surfujem atd....tie reci ze ten OS (alebo ta os? hehe opet zart) je lepsi ako tamten OS su tak trochen ehm detske.... a o namyslenych mekintošakoch ani radsi nic nevravim,hruza co su to za ludia...asi zato ich je len par percent v chudobnej evrope xixi

                                      apropo Abraxas ako chces naucit prvaka aby sa naucil sam citat a pisat ak ho aspon jeden rok nebudes UCIT abecedu a nevysvetlis mu vyznam a suvislosti abecedy? alebo bol by si sa ty naucil sam od seba tu abecedu,keby ti ako prvakovy neboli vysvetlovali jej vyznam?....sice ak si muzikant tak mas v sebe tvoriveho ducha,ale ako vieme,nie kazdy na svete je muzikant....v amerike zije 40 milionov plne funkcnych dospelych analfabetov....a cuduj sa svete,nikto im to nevyhadzuje na oci,ani sa ich nesnazi naucit tu abecedu...mozno niektori z nich vedia velmi dobre nieco ine....napr lezat pred televizorom xixi

                                      je to jednoduche...ak viem odpoved na polozenu otazku napr od novacka tak poradim (ak mam chut a time ofcourse),ak nepoznam odpoved a ani ma nezaujima nastolena otazka,tak drzim hubu a nemoralizujem zbytocne....co je na tom zleho?

                                      nikdy ste neporadili iba tak?.....pre dobry pocit?.....zadarno?...ved to je uzastna vec...ved ten co sa pyta,tak nech sam sa rozhodne co dalej,ci ho to oslovy alebo bude hladat inde....ma na to pravo sa pytat hoci aj donekonecna,az kym ho to necnastartuje a nezacne sa ucit prikazi a suvislosti....ved je to len na nom, ci sa nakoniec stane alebo nestane programatorom....xixi to mi pripada ako keby som ja chcel od niekoho,aby prijal moju vieru,len preto ze ja z velkym J verim v to alebo ono....ano tiez kusok blby priklad,ale hovori o uplnom slobodnom rozhodovani sa jednotlivca,ake infos a preco si bude uchovavat vo svojej kotrbe
                                      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 05.09.2009 | 03:43
                                        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                        Ty kokso !!!
                                      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 05.09.2009 | 13:21
                                        l_barbarossa   Návštevník
                                      • Re: prosim pomoc som začiatočníik 05.09.2009 | 14:07
                                        Elf   Návštevník
                                        Plne ta podporujem lebo viem kam mieris a mas pravdu.

                                        Ono ako vidno, TITO linuxaci, miesto poradenia povedia, chod na tamten link. Co to znaci?

                                        Nic. Ten navod, ktory bymohli spravit nespravia po slovensky, lebo sa im nechce, je to pre nich nosenie na kralovskej tacke. Nie, mal by to byt pomoc pre zaciatocnika.

                                        Podla VAS LINUXAKOV TU, sa musia ucit vsetci ti, ktory linux chcu pouzivat. Teda nemozem dat Linux automaticky mojej sestre na NB, svagrovi, bratovi, ani kamaratom. Lebo dost ze pracuju, musia sa ucit mkdir, sudo, dmesg a riesit kraviny, lebo niektory maju svoje ego nepomahat zaciatocnikom tak ako by sa patrilo. Chod na google. Neviem anglicky, tak sa nauc! Toto su odpovede, teda.

                                        Snazite sa ludom vstiepit ze ucit sa treba, lebo aj na Windows sa ucily. Ovsem ked som sa spytal kamarata, kedysi, ze ako mam naprikald nastavit rozlisenie obrazovky, povedal mi postup. Nie chod na google. Stacil telefonat. Ked som potreboval tamto, stale len kamarati, a bez problemov poradily. Rovnako aj cez ICQ alebo jabber ked pisem ze niekto potrebuje pomoc. Povie mi ako na to. Su chvile ked treba ten google. Ale stylom, ako si predstavujete vy pomoc ludom, zaciatocnikom, ich odradzate. A rovnako tak navstevnikov fora. Ako vravim vasim stylom by nemohol pouzivat linux ani neviem..v statnej sprave, necudujem sa..vasim pristupom je Linux nepouzitelny. JA neobhajujej windows alebo co. Mne vadia uzivatelia tohoto fora a zda sa ze skusenejsi. Akurat arogantny, sarkasticky a hruby. Cely Abraxas a wlasaty a iny je vidno ako sa povisuju nad obycajnymi uzivatelmi. Napriklad na linux.nfo.sk tam sa spravaju trochu inak. diametralne odlisne. Ubuntu fora. taktiez. asi tiez odidem s tohoto fora, lebo vsetko kazia nie vhlad, alebo potrebna inovacia fora ale uzivatelia!
                                        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 05.09.2009 | 14:36
                                          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                                          No, mozes nam ist prikladom a zacat pisat navody ako prvy, mnohi Ta urcite budu nasledovat.

                                          Musis si uvedomit, ze existuju dva typy pouzivatelov akehokolvek operacneho systemu: Admini a bezni pouzivatelia. Tvoja sestra, otec, brat, skrecok, kazdy z nich moze pouzivat linux na beznej urovni bez toho, aby sa musel ucit mkdir a ine prikazy, ale on by nemal mat pravo zasahovat do systemovych nastaveni, instalovat ovladace a ani nic menit v systeme. Preto sa to vola pouzivatel. Vsetky tieto zasahy ma robit administrator, od ktoreho sa vyzaduje, aby okrem toho, ze dobre pozna system, ktory administruje, mal aj dalsie vlastnosti, ktore na bezne pouzivanie netreba (napriklad aby vedel samostatne rozmyslat a riesit problemy). Preto sa rozhodni, chces byt bezny uzivatel alebo administrator? To by si mali uvedomit aj vsetci ludia, co tu davaju otazky. Ak sa niekto spyta na beznu uzivatelsku vec, napriklad nazor na nejaky program alebo ako napisat specialny znak v OpenOffice, tak je bezne, ze v diskusii ludia pisu svoje skusenosti. Ak sa niekto spyta na instalaciu nejakeho ovladaca, tak je ziaduje, aby dostal linku alebo UTFG, lebo je zjavne, ze chce robit administraciu a k tomu treba okrem samotneho postupu rozumiet kazdemu jednemu kroku.

                                          A nemysli si, ze pri Windows je to ine. Tam je situacia rovnaka. Akurat "vdaka" tomu, ze si kazdy klikac dokaze naklikat ovladace a zakladne nastavenia systemu bez toho, aby rozumel podstate veci, ktore nastavuje, mame obrovske botnety, zaplavy spamov, virusove epidemie a podobne pliagy. Proste, ak clovek nevie dobre, co robi, vysledok vzdy bude negativny, aj ked si ten dany clovek pohladi svoje ego tym, ze zvladol zmenit rozlisenie alebo nainstalovat ovladace bez nutnosti studovania. Chlapi, preboha, Mozart bol len jeden. 99,9999% hudobnych skladatelov musi tvrdo studovat dlhe roky na konzervatoriu, aby vedel zlozit nieco pocuvatelne a aj to zahrat. Preco si mnohi zo zaciatocnikov myslia, ze oni su prave ten Mozart, ktory sa nemusi nic ucit a vsetko dokaze? Prosim, uvedomte si, ze svet nie je len o Vas a Vasom obrovskom a nedosiahnutelnom egu a kazdy, kto chce nieco dosiahnut, musi tomu venovat naozaj velmi vela usilia a casu, ktory za Vas nikto iny neodstuduje a neoddrie.

                                          A este posledna vec. Windows nie je vobec zly system. Tak, ako aj GNU/Linux, aj Windows je na niektore ulohy menej a viac vhodny. Ked chce niekto pouzivat system tak, ako sa pouziva Windows, tak nech pouziva Windows, presne tak, ako to robim ja. Ziadat od Linuxu aby sa spraval ako Windows, to je ako nastupit do lietadla a ziadat ho, aby zastavoval na kazdej zastavke MHD. Tak isto je nezmysel chciet ovladat FreeBSD ako Linux alebo Solaris ako FreeBSD. Kazdy system je a je dobre, ze sa kazdy sprava a ovlada uplne inak. Homogenny system (v tomto pripade rovnako sa spravajuci) nie je dobry napad ani v prirode a ani vo svete informacnych technologii.
                                          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                                          • Re: prosim pomoc som začiatočníik 05.09.2009 | 15:35
                                            Elf   Návštevník
                                            Prvy stlpec : Takze je jasne ze linux nemoze pouzivat ani teta v poste. Pretoze keby ako user nic nevedela, tak by isla na forum a tu by dostala UTFG. A pritom chce len spojazdnit tlacieren. (berte to ako priklad). Ide o instalaciu drivera (mozno), preto ma znej byt admin?
                                            Takze blbost pises. Nie kazdy co sem ide, si musi vybrat co chce byt. Teraz tych kopa Windows uzivatelov, je user, alebo admin? A pritom vedia instalovat drivere, spustit ICQ. Ale su useri co hraju hry. To len Linuxovy uzivatelia su taky ze rozdeluju Linux pre usera a admina.

                                            Kaslem na to. Este cakam nech mi aktivuje registraciu na inom fore lebo tu nema zmysel.

                                            ps: Samo, ja rozumiem co si chcel napisat, ale ja nenadavam na tvoj pristup. To nie! Nadavam na pristup vacsiny. A mensina sa pozera lebo maju v gatiach ze jeeeezis. aby mi wlasatyy neodisiel.. Ty samo si mi nedavno poradil presne tak ako bolo potrebne. Ziadne UTFG HFDSHZSDHXGJSJ a podobne.
                                            • Re: prosim pomoc som začiatočníik 05.09.2009 | 16:02
                                              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                                              Pozri, je rozdiel nejako nieco klikanim nainstalovat a byt rad, ze to nejako ide alebo nieco nainstalovat normalne (to znamena, ze clovek vie, co robi a je si isty tym, co robi). To, ze pouzivatel vie nieco nainstalovat, to z neho robi admina. Dokonca ja som totalne proti, aby pouzivatel nieco instaloval a bol by som radsej, aby to neslo ani vo Windowse. Teta na poste si na instalaciu cohokolvek zavola admina a to iste by mal spravit kazdy pouzivatel kazdeho operacneho systemu. Aby som to napisal cisto a jasne: Za kazdy zasah do systemu, kedy clovek nevie, co presne robi, by som ruky a nohy lamal.

                                              Priklad viem dat zo zivota: Firma HP je znama totalne odflaknutymi ovladacmi uz roky. Ale prednedavnom dosiahli vrchol idiocie ovladacom k tlaciarnam HP LaserJet 1010. Samozrejme, vo windowse to islo nainstalovat jednoducho, clovek vlozil CD, nainstalovalo mu to asi 300MB veci a hned islo tlacit. Ale jedna z tych veci, co sa instalovala, bola Tomcat server s celym JDK a navyse sa to zaplo ako service a teda bezalo vzdy po starte. Takto "nainstalovana" tlaciaren teda predstavovala obrovske bezpecnostne riziko a dokonca bolo aj niekolko skodlivych kodov, co tuto vec napadali (kedze ten tomcat sa neaktualizoval a po par mesiacoch uz boli diery na svete). Kedze to bezalo na standardnom porte 8080, tak vacsina firewallov to brala ako legitimnu aplikaciu a whitelistovala to bez konzultacie s uzivatelom.

                                              A to je presne to, o com hovorim. Pre Windows existuju hotove instalaky a tak si to dokaze nainstalovat kazdy hotentot len pomocou par klikov, ale tym vlastne dava napospas svoj pocitac ludom, ktori tie ovladace robia. Ak s tym niekto nema problem, budiz, ale potom naco prechadza prec od Windowsu? Linux robi linuxom prave to, ze mame ku vsetkemu zdrojaky a mozeme si vsetko skontrolovat. Cenou za to je prave iste nepohodlie a casto absencia postupov klik->klik->klik->fail. Toto je podla mna dolezite vstepovat do hlavy kazdemu a hlavne novackom, ktori by chceli na Linux prejst. Proste to naozaj nie je system vhodny pre kazdeho. Ak by bol, islo by vlastne o druhy Windows, co je pre mna hotova nocna mora. Preto vzdy budem tvrdo proti tomu, aby mohol ktokolvek managovat linux bez toho, aby vedel, co robi, resp. aby dal najavo, ze je ochotny studovat na oplatku za to, ze mu pomozem.

                                              Ak niekto chce len pouzivat system, rad pomozem, aj ked osobne preferujem sposob, ze mi donesu komp domov a ja ho nastavim podla ich zelania. Ak niekto chce administrovat, rad odkazem na prislusnu literaturu.
                                              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                                              • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 01:46
                                                Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                                Klobuk dolu pred tym, ako s chladnou hlavou a inteligentne si dokazal odpovedat a k veci. Ja by som to nezvladol. Vdaka.
                                                • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 16:48
                                                  lasky   Návštevník
                                                  "Toto je podla mna dolezite vstepovat do hlavy kazdemu a hlavne novackom, ktori by chceli na Linux prejst. Proste to naozaj nie je system vhodny pre kazdeho."
                                                  nesuhlas....napr na forume fedora.cz sa hocikto novy opyta na hocico a nik tam nema problem mu odpovedat bez toho aby zdoraznoval ze linux nie je windows,ved to kazdy vie ze linux je na programovanie a windovs na uzivanie,90% podiel na trhu hovori za vsetko,ak nebude v buducnosti aj linux klikaci tak ma jednoducho smolu,normalny uzivatel linuxu ak mu nejde prehrat pesnicka alebo film tak nebude kdesi do prikazoveho riadku pisat prikaz o oktorom nema ani sajnu :
                                                  najprv su -c 'rpm -Uvh potom
                                                  yum -y install gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmpeg
                                                  toto naozaj nie je pre 90% uzivatelov pc
                                                  • Re: prosim pomoc som začiatočníik 08.09.2009 | 01:30
                                                    Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                                    lasky ja sa hadat nechcem, ale odporujes si. Raz nesuhlasis, ze Linux nieje pre kazdeho, potom sam priznas, ze uroven shelu pre kazdeho nieje a ze ked to nebude inac tak smola...inac ja si myslim, ze tie prikazy su pre kazdeho, len posobia ako strasiak. Nepodcenuj ludi. Ale chcem ti ine. Ty si nezbadal, ze to z coho nas obvinujes sa tu neudialo? Trixx dostal od Dare_devil polopatisticku radu. Presne taku aku tu cely cas presadzujes. Vsak si to do kelu precitaj. A co spravil on? Posliapal ju. A na toto som reagoval tym "sranim do gati." Reagoval som na jeho lenivost a pohodlnost. Mozno aj povrchnost. Nie na jeho znalosti. Tak povrchny naozaj nie som. Opakujem. On tu radu bez arogancie a odkazania na google dostal! Kritiku schytal na jeho mavnutie rukou a (parafrazujem) mne sa to nechce. Co na tom bolo zle? Pacia sa ti take vlastnosti? Alebo inac. Ako odpovedal ked mu 1.krat radili? Dost arogantne. A skusenemu. Myslis ze tomuto cloveku som nejak ublizil? Ak si to myslis, tak nerozumies ludom. A ja uz nemam 20 a ani 30 rokov. Prepac, ale brnkol si na nieco co si nepochopil. Suhlasim s tym, ze novacikovi treba zrozumitelne poradit, bez povysovania,ale tu sa to tak udialo. Potom ma uz proste nasral. Myslim si, ze je to ludske,a ja som tiez len clovek.
                                        • Re: prosim pomoc som začiatočníik 07.09.2009 | 21:02
                                          Dragon   Návštevník
                                          Mne sa vzdy usla fundovana odpoved od uzivatelov fora. Tiez uz sa mi usla aj odpoved v podobe linku. Tiez to bol link na anglicku stranku. Nejako (sj s pomocou slovnika) som sa preluskal a naucil som sa VIAC, ako keby mi niekto napisal navod. Linux pouzivam cosi vyse pol roka, ale za ten cas som sa naucil velmi vela, aj vdaka uzivatelom tohoto fora.
                                          • Re: prosim pomoc som začiatočníik 08.09.2009 | 08:24
                                            lasky   Návštevník
                                            Abraxas suhlas zo vsetkym co si napisal,dokonca este aj z tym,ze vravis ze si protirecim,aj ked neviem co si tymto tu myslel :
                                            "Raz nesuhlasis, ze Linux nieje pre kazdeho, potom sam priznas, ze uroven shelu pre kazdeho nieje a ze ked to nebude inac tak smola..."

                                            tou "smolou" som myslel to,ze linux smeruje(aj ked len pomaly) k tomu,aby bezny uzivatel nemusel pisat zlozite beznemu cloveku nic nehovoriace prikazi ak chce pouzivat bezne linux,inac nema sancu byt na trhu konkurencieschopny,musi to byt pre ludi,pre masi ludi,ktori si to jednoducho vedia vsetko naklikat ako napr v "macu" alebo vo win.

                                            este sa mi nepaci,ze linuxov je okolo 350,ale z tym nenarobime samozrejme nic vsakano,sam ich mam na disku uz okolo 15 nainstalovanych,tiez mi spusta veci ohladom lixuxov nejde ale riesim si to sam,lebo ma to bavi pasovat sa z problemom tak,ze si to vsetko nastudujem,ale viem si aj predstavit ake by to mohlo byt privetive k beznym uzivatelom.....aby nemuseli koli kazdemu problemu čmuchať po nete...

                                            niektori tu vravia,ze linux nie je pre kazdeho....pri tom sa vsade propaguje,ze linux je user friendly,teda jedno slovne vyjadrenie (priatelsky k uzivatelovy) si kazdy vysvetluje po svojom,niekto od toho caka ze to bude jednoducho klikacie (priatelske),iny naopak ze to bude priatelske v tom zmysle,ze sa bude most clovek realizovat zadavanim rucne pisanych prikazov

                                            podla mna nie je problem k tym prikazom priradit ikony,ale nebudem predbiehat,ved cas sam ukaze ake to v buducnosti bude...

                                            takze sam vidis,ze mna nezaujimala ta debata okolo trixxa ale vseobecne to,ze linux ma svoje klady a zapory a ludom nemozno vycitat,ze chcu aby linux bol naozaj skutocne user friendly...teda pre vsetkych ludi,nie len pre hrstku programatorov,alebo malo by to byt inač?
                                            • Re: prosim pomoc som začiatočníik 08.09.2009 | 10:10
                                              Dragon   Návštevník
                                              Linuxov nie je 350, Linux je len jeden. Asi si mal na mysli linuxove distribucie, ktorych je vela. To je sposobene slobodou, ktoru prinasa GNU a GPL. Ak sa to niekomu nepaci, ak nesuhlasi s touto licenciou a so (nielen) Stallmanovym presvedcenim, nech nepouziva slobodny SW. Windows ma inu licenciu, ktora mu mozno bude vyhovovat viac.
                                              Neviem, odkial mas sice, ze Linux je user friendly, pretoze je to znacne okresana veta, ktora sa o Linuxe siri. Cela znie (tak ako to uz predo mnou napisal Samuel) takto:
                                              "Linux is user friendly, its just very selective of its friends."
                                              • Re: prosim pomoc som začiatočníik 08.09.2009 | 12:21
                                                lasky   Návštevník
                                                no a je to tu,linux je len pre hrstku,ktora sa chce v nom sprtat xixi,zbytok by ho chcela pouzivat,ale ma smolu lebo "Linux is user friendly, its just very selective of its friends."

                                                tak napriklad SLAX je linux (alebo teda distribucia linuxu) v ktorom vsetko funguje na 100% a to dokonca aj bez instalacie a rovno hoci aj na kluci,vsetko je vnom pre bezneho pouzivatela pripravene,nepotrebuje ziadny zasah,neotravuje ho meno a heslo,dalsie nove programi ak chce,si len pridava nakopyrovanim do zlozky modules,tomu hovorim linux pre uplne kazdeho,ziadny prikazovy riadok,je to rychlejsie,sviznejsie ako xp,zabera to desatinu miesta oproti xp,pre bezneho uzivatela teda myslim cloveka pouzivajuceho net ,maily,video zvuk,malovatka a pisatka....je to ako stvorene....
                                                no ma to aj jedno minus a to ze aj je tam pridanych vela tych modulov tak to zacina vykazovat chyby,mozno je to ale tym,ze nie vsetky nove moduly su uz otestovane.
                                            • Re: prosim pomoc som začiatočníik 08.09.2009 | 12:09
                                              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
                                              Nuž GNU/Linux je naozaj iný OS ako Windows a Mac. Tak by to ale malo asi byť. Niektore distrá napr. Ubuntu sa snažia byť "user friendly". Keď to porovnáš s Debian, Slackware alebo Gentoo, tak je to takmer (ak už nie) iný OS. Ale myslím, že pôvodná filozofia GNU/Linuxu bola a aj stále je iná. Ja neviem skade začať aby to bolo zrozumiteľné. Dá sa urobiť klikacie "user friendly" distro, ale zas stratíš tú slobodu ktorú ti GNU/Linux dáva v prípade, keď mu rozumieš. To sa proste nedá vyvrátiť. A nedá sa to nijak obísť. O tú slobodu od začiatku šlo. A tú ti dá len poznanie. Mac aj Win sú uzavreté OS ktoré ti tú možnosť (rozumieť čo sa deje vo vnútri OS) neponúknu. Preto si myslím, že také OS ako Ubuntu, Mint a pod. ma len rozmaznávajú. A s GNU/Linuxom sa vlastne ani poriadne nestretnem. Môžem súhlasiť s tým, čo si napísal. Otázka ale je, či GNU/Linux smeruje ku komercionalizácii a keď áno, tak či je to vôbec preňho dobré. Gnu/Linux je vo svojej podstate anarchia. Áno anarchia. Preto mal vždy iné ciele. Nešlo o dobytie trhu (a keď tak skôr o jeho rozbitie). Ale to už je iná téma a už ďalšiu otvárať nechcem. Som rád že sme si niečo vysvetlili . A čo sa smerovania GNU/Linuxu týče, uvidíme... Mňa si už nadobro získal.
                                              • Re: prosim pomoc som začiatočníik 08.09.2009 | 12:35
                                                lasky   Návštevník
                                                myslim,ze to chapem,ze si ta linux ziskal svojou slovodou v ovladani pomocou prikazoveho riadku,to je vporiadku,ale nie kazdy clovek co by chcel len jednoducho pouzivat linux na vsetko (napr kupi si notebook z linuxom a chce to pouzivat napr na skladanie hudby) je ochotny venovat svoj cas tomu uceniu sa prikazov a suvislosti okolo toho.A to je vlastne ten rozdiel,ze ludia maju o to zaujem,lebo to pekne vyzera ale az zistia ze to nie je take jednoduche,tak zial daju prednost radsej overenemu.Ja si myslim ze linux by mal byt pre ludi...ale to je len moje prianie,to neber vazne :)
                                                ...ale pomocou tvojho vysvetlenia som opat blizsie k poznaniu co je v skutocnosti linux,takze dik