Gnome a KDE
Mám Linux Mint Debian.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Organizácia Software Freedom Conservancy (SFC) vydala odporúčanie pre vývojárov free software, aby opustili platformu GitHub a presunuli svoje repozitáre na iný hosting. SFC upozornila na niekoľko problémov, menovite hlavne Copilot, ktorý bol trénovaný na otvorenom softvéri.
Zdroj: sfconservancy.org
Rust tím predstavil na svojom blogu novinky vo verzii 1.62.0 programovacieho jazyka Rust. Táto verzia pridáva príkaz cargo add
, rýchlejšie a ľahšie mutexy na linuxe a rôzne stabiliozvané API.
Zdroj: blog.rust-lang.org
Bola vydaná nová verzia kancelárskeho balíka Collabora Online developer edition. Táto verzia obsahuje všetky funkcie a vylepšenia, ktoré budú v budúcej enterprise edícii. Medzi novinky v tejto verzii patrí napríklad podpora externej kontroly gramatiky, podpora 16 000 stĺpcov v tabuľkách, sparkline grafy, WebP obrázky a množstvo ďalších vylepšení.
Zdroj: collaboraoffice.com
Od momentu, kedy spoločnosť SGI vydala špecifikáciu rozhrania ku grafickým kartám OpenGL 1.0 ubehlo 30 rokov. Podpora OpenGL bude pravdepodobne v budúcnosti riešená cez vrstvu Zink nad Vulkan API.
Zdroj: twitter.com
Rodina vývojových dosiek Raspberry Pi Pico sa rozrástla o 3 nové modely. Ide konkrétne o model W za $6 s 2.4 GHz WiFi modulom CYW43439, model H s 3-pinovým debug pinom a WH s debug pinom a WiFi modulom. Procesor zostáva RP2040, teda rovnaký ako v predchádzajúcich modeloch Raspberry Pi Pico.
Zdroj: raspberrypi.com
Bola vydaná aktualizácia Ubuntu Touch OTA-23 založená na Ubuntu 16.04. V tejto verzii nájdeme pridanie podpory FM rádia pre zariadenia BQ E4.5, BQ E5, Xiaomi Note 7 Pro, alebo vylepšenie podpory MMS.
Zdroj: ubports.com
Infraštruktúra populárnej linuxovej distribúcie Ubuntu mala na Slovensku v posledných týždňoch vážny problém, kvôli ktorému boli jej užívatelia potenciálne vystavení bezpečnostným rizikám. Hlavný slovenský mirror s aktualizáciami pre podporované verzie Ubuntu bol totiž viac ako mesiac neaktualizovaný. Problém sa dotýkal aj serverovej verzie Ubuntu Server, pričom incident samozrejme mohol predstavovať najväčší problém pre internetové servery. Národná jednotka SK-CERT problém evidentne nezachytila.
Zdroj: DSL.sk
Po 3 a pol roka od verzie 8.2 bola vydaná verzia 9.0. textového editoru Vim. Hlavnou novinkou je Vim9 script, ktorý by mal drasticky zvýšiť výkon pretože príkazy sú kompilované do inštrukcií, ktoré sa dajú efektívne interpretovať. Zvýšenie rýchlosti vykonávania by malo byť na úrovni 10-100-násobku súčasného výkonu.
Zdroj: vim.org
Emailový klient Thunderbird vo verzii 102 prešiel zásadnými zmenami. Nová verzia má úplne nový adresár, nový toolbar miest, nový sprievodca importom / exportom dát, redizajnovanú hlavičku správ a integrovaný matrix chat. Viac informácií je v oznámení a v tlačovej správe.
Plasma mobile tím oznámil dostupnosť verzie 22.06 prostredia plasma pre mobilné zariadenia s rôznymi drobnými vylepšeniami užívateľského rozhrania.
Zdroj: plasma-mobile.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
aký je silný ten PC a koľko má RAM?
púšťaš programy pre GNOME v KDE a naopak?
Takže platí: inštalácia 2 prostredí zaberá iba miesto na pevnom disku a jediné čo sa dá pozorovať je pomalé načítavanie KDE aplikácii spustených v GNOME (závisí od rýchlosti hdd) a tým pádom aj vyššia spotreba RAM.
Veľké spomalenie by spôsobilo napríklad keby sa pri štarte KDE načítaval gnome settings daemon a naopak.
Ďalší zaujímavý jav pri používaní oboch prostredí je integrácia aplikácií s prostredím, GTK aplikácie štandardne v KDE vyzerajú hnusne (našťastie nový Oxygen GTK engine situáciu trochu zlepšil) a naopak KDE aplikácie vyzerajú v GNOME celkom solídne vďaka Qt.
- existuju aj take programy napisane v QT/GTK ktore pre svoje fungovanie nepotrebuju gnome/kde kniznice
(...a i tak niektore z nich dokazu zrat resources, napr. Opice, ci firefox)
len sa domnievam, ze bezne (hoci nie vsetky) kde aplikacie vyzaduju pre svoje fungovanie kde kniznice
kurnik, naco sa mi maju s Qt aplikaciami okular-om, digikam alebo kaffeine instalovat kdelibs?
to akoze tie kniznice tie programy nepotrebuju k spravnemu fungovaniu a mozem si tteda tieto programy skompilovat a nasledne plnohodnotne pouzivat bez kde zavislosti ?
VLC player ma zavislosti na QT, ale nie na KDE. Kym Kopete na zavislosti na QT a KDE. Ked budem obe aplikacie psustat na GNOME, viditelne spomalenie budem badat na Kopete, kym VLC pojde v poho, pretoze QT kniznice na rozdiel od KDE nezaberaju pol vesmiru...
(opravte ma niekto, ak sa mylim)