Gnome a KDE
Mám Linux Mint Debian.
Stručná história a vývoj koprocesoru. Niektorí si to možno pamätajú.
Problem s fragmentáciou IPv6 stacku. našťastie iba na platforme Windows
Čo všetko zistí skúsenejší človek z otlačku registrov?
Štvrtý refresh MX linux 19 je vonku (31.3.2021)
Update z akejkoľvek verzie mx 19 prebehne automaticky v aktualizáciách
Richard Stallman, zakladatel projektu GNU a FSF se vrací do vedení Nadace pro svobodný software (FSF). Udádí to v krátkém videu. Oficiální oznámení se připravuje. Jeho návratu se věnují i články na techrights.org a itsfoss.com.
Igor Pavlov, autor 7zip uverejnil prvú verziu 7zip pre Linux. Zostava má označenie 7z2101-linux.
Slovenská vláda plánuje v rámci tzv. plánu obnovy z prostriedkov od EÚ rozdať seniorom 280 tisíc špeciálne upravených tabletov.
Článok Refund of pre-installed Windows: Lenovo must pay 20,000 euros in damages pojednáva o rozhodnutie talianskeho súdu týkajúceho sa vrátenia nechcených licencií MS Windows pribalených k notebookom Lenovo. Súd odmietol všetky námietky Lenova a potvrdil právo na odškodnenie – vrátenie poplatku za nevyužitú licenciu užívateľovi. Nátlak na výrobcov HW, aby povinne přibalovali MS Windows k predávaným počítačom, je jednou z pochybných praktík, vďaka ktorej sa Microsoftu podarilo získať a z veľkej miery dodnes udržať svoj podiel na poli desktopových operačných systémov.
Bola vydaná nová verzia distribúcie SparkyLinux 2021.03, ktorá v rolling vydaní prvý krát ponúka aj desktop KDE Plasma 5.20.5. SparkyLinux v rolling verzii (ponúka aj stable verziu) je postavený na vetve Debianu Testing a ponúka aj vlastné nástroje, ako napríklad APTus. Bližšie informácie sa dozviete na stránkach distribúcie a na stránkach DistroWatch.com. Linky na download Sparky.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
aký je silný ten PC a koľko má RAM?
púšťaš programy pre GNOME v KDE a naopak?
Takže platí: inštalácia 2 prostredí zaberá iba miesto na pevnom disku a jediné čo sa dá pozorovať je pomalé načítavanie KDE aplikácii spustených v GNOME (závisí od rýchlosti hdd) a tým pádom aj vyššia spotreba RAM.
Veľké spomalenie by spôsobilo napríklad keby sa pri štarte KDE načítaval gnome settings daemon a naopak.
Ďalší zaujímavý jav pri používaní oboch prostredí je integrácia aplikácií s prostredím, GTK aplikácie štandardne v KDE vyzerajú hnusne (našťastie nový Oxygen GTK engine situáciu trochu zlepšil) a naopak KDE aplikácie vyzerajú v GNOME celkom solídne vďaka Qt.
- existuju aj take programy napisane v QT/GTK ktore pre svoje fungovanie nepotrebuju gnome/kde kniznice
(...a i tak niektore z nich dokazu zrat resources, napr. Opice, ci firefox)
len sa domnievam, ze bezne (hoci nie vsetky) kde aplikacie vyzaduju pre svoje fungovanie kde kniznice
kurnik, naco sa mi maju s Qt aplikaciami okular-om, digikam alebo kaffeine instalovat kdelibs?
to akoze tie kniznice tie programy nepotrebuju k spravnemu fungovaniu a mozem si tteda tieto programy skompilovat a nasledne plnohodnotne pouzivat bez kde zavislosti ?
VLC player ma zavislosti na QT, ale nie na KDE. Kym Kopete na zavislosti na QT a KDE. Ked budem obe aplikacie psustat na GNOME, viditelne spomalenie budem badat na Kopete, kym VLC pojde v poho, pretoze QT kniznice na rozdiel od KDE nezaberaju pol vesmiru...
(opravte ma niekto, ak sa mylim)