Gnome a KDE

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.02.2011 | 16:55
vladimir   Návštevník
Zdravím mám otázku možno trochu laickú ale niekde som sa dopočul že keď v systéme mám napr. nainštlovane 2 prac. prostredia ako je KDE, Gnome tak to spomaluje alebo inak znehodnocuje systém je to pravda ?
Mám Linux Mint Debian.
    • Re: Gnome a KDE 06.02.2011 | 17:57
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      no... viac menej... záleží hlavne na dvoch veciach:

      aký je silný ten PC a koľko má RAM?
      púšťaš programy pre GNOME v KDE a naopak?
      • Re: Gnome a KDE 06.02.2011 | 18:52
        Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
        Práveže ani moc nie, všeobecne platí, že KDE je náročnejšie prostredie a vyžaduje veľa závislostí. Ťažkotonážne KDE knižnice sa načítavajú až keď sa napríklad v GNOME spustí KDE program + sa spustí aj pár ďalších programov typu Knotify. Keď sa spustí v KDE typická GNOME aplikácia tak sa načítava iba GTK + GConf, čo je veľmi rýchle.

        Takže platí: inštalácia 2 prostredí zaberá iba miesto na pevnom disku a jediné čo sa dá pozorovať je pomalé načítavanie KDE aplikácii spustených v GNOME (závisí od rýchlosti hdd) a tým pádom aj vyššia spotreba RAM.

        Veľké spomalenie by spôsobilo napríklad keby sa pri štarte KDE načítaval gnome settings daemon a naopak.

        Ďalší zaujímavý jav pri používaní oboch prostredí je integrácia aplikácií s prostredím, GTK aplikácie štandardne v KDE vyzerajú hnusne (našťastie nový Oxygen GTK engine situáciu trochu zlepšil) a naopak KDE aplikácie vyzerajú v GNOME celkom solídne vďaka Qt.
        • Re: Gnome a KDE 07.02.2011 | 09:08
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Chyba, QT nieje KDE. KDE má svoje knižnice. Keď je program napísaný v QT, nepotrebuje ťahať s KDE nič a ide rovnako pekne všade, dokonca aj pod Windowsom.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Gnome a KDE 07.02.2011 | 20:41
            l_barbarossa   Návštevník
            podla mna je to tak, ze:
            - existuju aj take programy napisane v QT/GTK ktore pre svoje fungovanie nepotrebuju gnome/kde kniznice





            (...a i tak niektore z nich dokazu zrat resources, napr. Opice, ci firefox)
            • Re: Gnome a KDE 08.02.2011 | 12:39
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              QT je kompletný framework pre prácu s GUI, sieťou. databázami, OpenGL ... nepotrebuje pre svoju prácu žiadne ďalšie knižnice. Ale pokiaľ by programátor bol momentálne zaostalý, može vytvoriť program ktorý bude zároveň závislý na QT, KDE, GTK+ a ďalších, ale taký by som si určite nenainštaloval.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
              • Re: Gnome a KDE 09.02.2011 | 21:14
                l_barbarossa   Návštevník
                ja som nepisal nic o tom co sa v qt da alebo neda ...

                len sa domnievam, ze bezne (hoci nie vsetky) kde aplikacie vyzaduju pre svoje fungovanie kde kniznice

                kurnik, naco sa mi maju s Qt aplikaciami okular-om, digikam alebo kaffeine instalovat kdelibs?

                to akoze tie kniznice tie programy nepotrebuju k spravnemu fungovaniu a mozem si tteda tieto programy skompilovat a nasledne plnohodnotne pouzivat bez kde zavislosti ?

                • Re: Gnome a KDE 09.02.2011 | 21:24
                  Avatar drak_dragon   Používateľ
                  Pockaj... je rozdiel KDE a QT aplikacia. QT aplikacia ma zavislosti na QT knizniciach. Zatial co KDE aplikacia ma zavislosti (popri inych) na KDE knizniciach. Priklad:

                  VLC player ma zavislosti na QT, ale nie na KDE. Kym Kopete na zavislosti na QT a KDE. Ked budem obe aplikacie psustat na GNOME, viditelne spomalenie budem badat na Kopete, kym VLC pojde v poho, pretoze QT kniznice na rozdiel od KDE nezaberaju pol vesmiru...

                  (opravte ma niekto, ak sa mylim)
                  • Re: Gnome a KDE 09.02.2011 | 21:38
                    l_barbarossa   Návštevník
                    takto som to myslel, ale na rozdiel od teba som to nejasne (mozno az zavaadzajuuco - vid kdelibs) napisal

                    • Re: Gnome a KDE 10.02.2011 | 11:36
                      Avatar drak_dragon   Používateľ
                      Tak potom sa vsetci rozumieme, ak sa nemylim, takto to myslel aj bedna.
                      • Re: Gnome a KDE 10.02.2011 | 11:40
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        ideál je v tomto MC - je jedno, či má niekto KDE alebo GNOME, či má knižnice také alebo onaké, či má X alebo nie... :)
                      • Re: Gnome a KDE 10.02.2011 | 14:32
                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                        Rozumieme si, Kopete je presným príkladom takého zlepenca QT/KDE. Neviem čo viedlo autora nezostať pri jednom frameworku. Možno začal v KDE frameworku a potom to začal prepisovať do QT, alebo opačne a neprepísal ešte všetky komponenty. Myslím že Kopete využíva QT knižnice len na prístup do databázy. Toto je úplne zle riešenie, pretože na to má určite KDE svoje knižnice, prípadne by sa dali použiť knižnice čo sú 100x menšie ako celý framework QT. Ale potvrdzuje to fakt, že naozaj takéto zlepence existujú :) Vždy je to na programátorovi a nieje problém tam primiešať závislosť na GTK+, ale to som ešte nevidel :)
                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org