Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte

Sekcia: Aplikácie & Desktop 01.05.2011 | 04:33
Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
Čaute, tak tento krát som porušil prvý krát pravidlo upgrade až po vyčistení critical bugs z Ubuntu bugzilly.

Výsledok? Čakal som prielomové prostredie, aj prišlo, sympatickú configurovateľnosť čo sa Ubu tím snažil dostať do Unity je fakt super, win klávesa a 1 spúšťa prvú aplikáciu, Win klávesa + W ukáže všetky okná, možnosti prenášania, prepínania medzi plochami potiaľto všetko super. Tu sa trochu čudujem RedHatu že zaspal. Ale vráťme sa k Ubuntu 11.04.

Kto len tak si občas klepe na kompe, alebo zasurfuje nič nezistí. Ale skúsme si spustiť Mumble, hmmmm kde je zvuk, spustíme si zvuk a nič. Cez ich bežné šúpatko hlasitosti nič. Tak si spustíme alsa-mixer v Terminály, podarí sa vám to naladiť, ale aj to dosť divne, cez určité voľby sa to dá ladiť, cez určité nie, no dobre naladili sme. Teraz si spustíme hru že trhá zvuk, dobre rozladení reštartnime. Takže máme zvuk default hra ide Mumble nie a tak dookola. Vždy som im vedel veľa prepáčiť a bol som mladší a nevadilo mi dva dni dávať sound systém dokopy aj s kompiláciami knižníc, ale už sa mi nechce.

Bez toho že by som iniciatívu sympatického Marka Shuttlewortha chcel nejak znevažovať, Unity a Ubuntu potrebuje minimálne ešte rok práce na tom aby bolo použiteľné.

Ostatným užívateľom Ubuntu odporúčam počkať minimálne mesiac na vychytanie kritických chýb z vykreslovaním, pretože použili verziu Compizu, ktorá stojí za kulové, občas zle vykresluje a nezachráni to ani Gnnome2 ...... atď. Ja osobne pravdepodobne nahradím Ubuntu inštalácie Mint Debianom.

Ja im aj tak držím palce za prácu ktorú vykonali k propagácií Linuxu a verím že raz pochopia že unáhlený vývojov nemá cenu.

Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 01.05.2011 | 12:37
      WlaSaTy   Návštevník
      Ahoj.
      Ja Ho používam už skoro pol roka k plnej spokojnosti. Za ten problém s jedným programom viníš celú distribúciu s tisíckami programov ? To potom dáva nový rozmer slovu znevažovať. Najme ak sem píšeš blogový zápisok v citovom pohnutí namiesto korektného nahlásenia chyby do bugzily
      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 01.05.2011 | 15:06
        Avatar Kexo KDE4 & Mint 64bit  Používateľ
        Ja som ho tiez dlho pouzival ale mal som problem s lokalizaciou. Neviem preco ale nedarila sa mi nainstalovat slovencina. Ani cez prikazovy riadok. A ked som ju aj nainstaloval tak bola nekompletna. Proste dost tam chybal ten soft ktory je v ubuntu na zmenu jazykov systemu. On si sam nasiel na internete co mu chybalo a sam si to aj postahoval takze to fungovalo.

        Mozno to bol problem len u mna alebo problem pocas instalacie. Urcite ho odporucam vyskusat je paradny a hlavne netreba kazdy rok preinstalovavat OS. Este vydrzim nejaku dobu na Mint 10 dokial sa uplne neuvelebi Unity na ubuntu a potom prejdem na XFCE alebo na Mint Debian.

        Na Unity urcite neprejdem a asi ani na Gnome shell. Su strasne neprakticke pre mna ... ja potrebujem rychlo prepinat medzi oknami nakolko mam pootvaranych vela programov. V gnome 2 som nemusel pomali na nic klikat vsetky informacie som mal v panely. Moja cesta povedie s najvacsou pravdepodobnostou na XFCE. Skusal som aj KDE ale je take tazkopadne nepracovalo sa mi v nom tak dobre ako v gnome 2.

        KDE nieje zle ale ta ergonomia sa neda porovnat s Gnome 2 a uz duplovanie nie s Windows 7.
      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 09:48
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Fakt ma to naštvalo, prakticky každé vydanie má problémy so zvukom. Ja telefónujem cez internet skoro každý deň a už ma to fakt začína vytáčať. Napríklad taká maličkosť ako že v nastavení mikrofónu úplne absentuje mic boost. Nastavenie vstupného zariadenia sa nedá nazvať ani bugom, to je celé zle, autor sa na to úplne vykašlal a nevidím jediný dôvod aby som to za neho lepil ja. Bugzilla je plná týchto problémov a to už niekde od vydania 6.04. Možno keď ma prejde prvotné znechutenie, tak si otvorým zdrojáky a celé im to prepíšem, lebo sound system v Ubu je funkčný tak na 10%. Škoda že autor na to kašle, pretože on by to napísal za desatinu času čo ja :(
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 11:00
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          terminálový alsamixer nepoužívaš?
          • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 11:33
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Však to je aj jediná záchrana, ako v Ubuntu nastaviť zvuk, páč to klikátko stojí za kulové. Inak v tejto verzií Ubu aj alsamixer nejak divne funguje, myslím hlavne šum, pomalosť a samo si to mení vstupy.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 13:10
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              takže nové ubuntu je katastrofa? ok, díky. ak bude záujem, tak dám na internet za dáky ten mesiac ubuntu s aktualizáciami.
              • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 15:33
                WlaSaTy   Návštevník
                Že by si aktivoval na vlastné náklady zrkadlo verzie 11.04.2?

                Ale, vždy keď vyjde nová verzia, tak sa vyskytnú problémy. Táto verzia bala prelom v novom type užívateľského rozhrania a tak je pochopiteľné že sa niektoré veci mohli rozhasiť. Obvykle sa to spraví novými záplatami. A preto i nie je jasné, prečo robia ludia húfne upgrade a nedajú si aspoň testing repozitáre v ktorých sa to opraví rýchlejšie.

                PS.: Ja nepoužívam programy ktoré sú mimo podporovaných repozitárov, takže mi obvykle všetko funguje. A novinky si zapínam až keď fungujú stabilne. Ale, bežný SW si dávam kľudne aj test/devel verzie. Podľa uváženia. A zatiaľ som nenašiel nejaký závažný problém.
              • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 15:45
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Ono to nieje až také hrozné, keď človek predýcha počiatočné sklamanie. Ja som vždy čakal minimálne mesiac, ale tento krát som neodolal. Dnes som si prečítal o Gnome3 a bol som prekvapený ako sa dá nastavovať, takže keď prídem z práce budem inštalovať. Ja som mal za to, že v Gnome3 už nepôjde nastaviť nič a opak je pravdou, tak uvidíme, až ma tiež vytočí prídem sa sem pozrieť. :-D Ale to čo som písal o neprechádzaní na vyššiu verziu platí, fakt to môže kopu ľudí pekne nas...
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 19:51
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  nove buntu ma gnome 3 ??
                  nema nahodou nejake UNITY ci co, ci to je len nadstavba gnome 3 namiesto gnome shell-u ??

                  BTW ja ubuntu pouzivam len LTS verzie, lebo upgrade ma kazdeho polroka akurat nas*al (ak vobec prebehol uspesne)
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 01:00
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    Áno default je tam Unity.
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 01.05.2011 | 13:06
      Avatar m4jkl   Používateľ
      mozes prilozit aj patch ;)
    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 01.05.2011 | 15:59
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      každé vydanie má svoje chyby, ktoré riešia (nie vždy) aktualizácie. Unity som si skúsil a osobne som na tom žiadne pozitíva nenašiel.
    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 21:58
      deli   Návštevník
      tak som upgradoval, na starom radeone9600, 512MB RAM, zda sa ze to prebehlo velmi hladko, akurat som jelen z toho prostredia a idem postudovat kde sa to vsetko poschovavalo:-)
      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 21:59
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        určite doinštaluj compizconfig-settings-manager, nechápem prečo ho nedávajú na iso obraz
        • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 02.05.2011 | 22:28
          deli   Návštevník
          uz som to prepol do stareho znameho gnome, unity ma nebavi
    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 12:13
      Plazivec   Návštevník
      Nechcem zakladať nové vlíkno, tak to dám sem.
      Mám dva problémy s kubuntu.
      Prvý. Nainštaloval som pred časom na ACER Extensa 5220 kubuntu 10.10. Pred pár dňami mi ponúklo kubuntu upgrade. To však nedobehlo do konca a teraz sa mi nechce spustiť. Avšak už pri prvej inštalácii som niečo pobabral, takže keď som ju vtedy opakoval, vytvorilo mi na disku dva oddiely a ten jeden je nevyužitý. Neviem, čo mám teraz spraviť, Vista mi tie oddiely nevidí. Ja by som ich rád zrušil a kubuntu nainštaloval znovu, len neviem ako na to, lebo s linuxom iba začínam. Neexistuje nejaká ulita pod Vistou, kde by som tie oddiely mohol spravovať? Alebo nejaké iné riešenie?
      Druhý. Povymetal som v práci kúty a polepil som si taký comp, že na pokusy s linuxom kvôli akémusi dočasnému MythTV.
      Athlon XP2000+
      1,5 GBRAM - 3x 512 DDR400
      MSI GF NX6600

      Skúšam tam dať Kubuntu 10.10, ale keď odkliknem start kubuntu, tak mi asi nejak zle nastaví rozlíšenie na tej grafike, lebo monitor hlási:
      Not optimum mode
      Recommended mode
      1440x900 60Hz

      Nejde nejak nastaviť na začiatku inštalácie maximálne rozlíšenie po detekcii grafiky? Myslím si totiž, že kubuntu nájde grafiku, picne tam maximálne rozliško a monitor mi to neutiahne.

      Druhá otázka k tomuto problému: plánujem tam kúpiť toto: http://www.tevii.com/Products_S464_1.asp malo by to chodiť aj pod linuxom, poprosil by som očekovať a odhadnúť, či to rozbehám, alebo nie?
      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 12:17
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Ahoj.

        A čo tak skúsiť si Kubuntu 11.04 ??
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
        • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 13:45
          Avatar plazivec   Používateľ
          Toto zabralo, akurát som to sťahoval, keď si mi napísal. A čo tá karta?
        • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 13:45
          kozliak   Návštevník
          Chlapi, potrebujem help.. Tak silne som sa zľakol unity, že som rychlo nahodil mint-debian a odrazu zisťujem, že som na ubuntu nejak spohodlnel. Veľa mi tu toho chýba a mám zopár chybyčiek ako napr. to ako inštalovať .deb súbory. Stále mi ich otvára len ako archívy. Dík za odpoved
          • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 13:49
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Tak to si nainštaluj gdebi.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 13:54
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              alebo takto:

              v termináli sa daj ako root cez su a potom toto:

              dpkg -i nazov_balika.deb
            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 13:55
              kozliak   Návštevník
              Dík, o to šlo že som si nevedel spomenúť ako sa to volá..
      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 13:57
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Nechcem byť zlý, ale preberása to tu dookola, ako si vyberať HW.

        Skús toto.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
        • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 16:22
          Avatar plazivec   Používateľ
          Ja ti verím, že sa to dokolečka opakuje. A verím že aj môžete strácať trpezlivosť pritom. Ale ja som tú kartu vybral podľa jedného článku o MythTV. Čo si mi dal odkaz, tak samozrejme, že som si ju tam pozrel. Ja som chcel odborný čeking, niekde tam bolo aj verzia kernel, jaký to podporuje, ale ja sa v tom nevyznám a toto som potreboval od odborníka.
          Musím sa priznať, že pomaly začínam strácať trpezlivosť a odhodlanie, ísť do linuxu. Už druhýkrát som nainštaloval Kubuntu 11.04 na tú šunku a po reštarte to vždy skončilo tmavým oknom.
          Všade sa píše o tom aký je linux fajn, milióny výhod a dôvodov prečo do toho ísť, ale keď sa človek rozhodne a potrebuje naozaj kompetentnú radu, tak dostane link z googla. Mám už dosť rokov, anglinu sme sa neučili, iba ruštinu. Čakal som viacej pomoci, ale vidím, že asi márne. Linux je len pre pár vyvolených.
          Pravdepodobne sa rozhodnem ísť do cracknutých wokien, v tom sa akotak vyznám.
          Ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli v minulosti, kapitolu života- linux - uzatváram do šuplíka.
          • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 03.05.2011 | 20:39
            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
            Tým linkom som ti napovedal, že vyrábajú karty ktoré majú podporu priamo v Linuxe a tá ktorá si uviedol ty nie, čo neznamená že nemusí ísť, ale určite nepôjde tak dobre ako tie čo sú priamo podporované. Čierna obrazovka je spôsobená nastaveniami biosu. Najskôr ACPI atď. pokiaľ chceš ešte skúsiť Linux poradím.
            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 04.05.2011 | 11:36
              Avatar plazivec   Používateľ
              Ospravedlňujem sa za tie emócie, samozrejme že idem do linuxu, len to prehryzenie sa začiatkami je strašné.
              Tú kartu som vybral, lebo je PCI a nie PCIe, na tej šunke mám totiž len PCI. Ono to nie je také naliehavé, nejdem ju hneď objednať.
              Vyskytol sa nateraz ten problém s MSI NX6600-VTD256. Ona má DVI výstup, takže cez redukciu sa dá napichnúť do HDMI, preto ju musím rozbehať. Ako píšeš, niekde som narazil na popis problému s ACPI, ale ja ani neviem čo to ACPI je, to sa je? Tzn. nájsť info, naštudovať. Potom nájsť info o tom, ako a čo ACPI spôsobuje v súvislosti s ovladačmi pre linux. Atď. atď. Ja vôbec nie som lenivý, rád študujem nové veci, ale niekedy človek veci nepochopí, ani keby tomu venoval pol života.
              Medzitým, čo toto píšem, už som si ACPI pozrel na wiki, google preklad nič moc, ale akotak som pochopil, čo to je. A teraz ďalej-
              ACPI v biose je nastavené takto:
              ACPI function - enabled
              ACPI Suspend Type - S1(POS) #druhá voľba je S3(STR)

              Potom som tam našiel:
              Assign IRQ for ACPI - IRQ09 # ďalšie možnosti - IRQ10, IRQ11

              Človek musí byť PC architekt, aby tomu rozumel. A teraz babo raď. Teda ak máš ešte nejakú trpezlivosť.
              • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 04.05.2011 | 13:00
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                Tu je opísaných pár problémov s bootovaním. Zobrazí sa ti aspoň úvodná obrazovka? Pokiaľ áno pred začiatkom inštalácie stlač F6 a vyber voľbu NoACPI.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 04.05.2011 | 14:54
                  Avatar plazivec   Používateľ
                  Takže inštalácia prebehla ok, dokonca sa mi podarilo nastaviť aj pripojenie k netu cez môj komp, takže si kubuntu stiahlo, čo chcelo. Zdá sa, že našiel aj wifi kartu.
                  Teraz sa môžeme vrátiť k problému tej SAT karty. Potrebujem PCI a nie PCIe kartu. Je nejaký zásadný rozdiel medzi týmto?
                  • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 10:13
                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                    Ohľadne TeVii S464 DVB-S2 PCI pozri tu.
                    Ja sa do týchto kariet moc nerozumiem, čo chýba tejto? Pretože píšu, že má podporu priamo v jadre.
                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 11:16
                      Avatar plazivec   Používateľ
                      Tejto chýba dosť podstatná vec a tou je DVBS-2 štandard pre príjem programov v komprimácii MPEG4. Takže nekupovať! Je vhodná len na príjem programov v SD rozlíšení. Nijaké HD.
                    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 11:20
                      Avatar plazivec   Používateľ
                      Zle som to napísal, dokonca ani niektoré SD kanále s ňou nechytíš, lebo TV stanice aj tie, čo vysielajú zatiaľ v SD, pomaly prechádzajú na MPEG4, dôvody tebe isto nemusím vysvetľovať. Ono sa totiž majiteľovi TP platí za prenesené data.
                • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 04.05.2011 | 17:40
                  Plazivec   Návštevník
                  No, ešte jeden problém, NX6600 beží asi na nejakom základnom driveri, ako teraz zapnem v kubuntu ten, čo tu je?
                  • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 04.05.2011 | 18:14
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    cez hardware driver utility
                    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 13:06
                      Avatar plazivec   Používateľ
                      Dík za odpoveď, ale akosi mi je platná ako mrtvému zimník. Ja ešte neviem, ako sa k tomu v kubuntu dostanem.
                      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 13:41
                        Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                        menu -> programs -> utilities alebo system ...
                        • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 14:05
                          Avatar plazivec   Používateľ
                          Dík, takže to vyšlo. Našiel som, ovládače som odklikol aktivovať, pekne sa stiahli, nainštalovali, dal som reštart a tma jako v pytli. Ten blbec zase nastavil parametre mimo môjho monitora, chudák aj sa snažil, ale nedokázal to- hláška LCD monitora.
                          Takže čo ďalej, potreboval by som hotkey na spustenie systému v záchrannom grafickom režime a nejaký príkaz na zmenu v grube na rozliško v hexa 868 - to je 1440x900, 32bit - toto ešte moniror zvláda, pričom vidím celú obrazovku.
                          Našťastie tu mám oba kompy, prehadzujem iba vga kábel od monitora. Drobnosť-ako bezpečne vypnem kubuntu, keď je na obrazovke tma?
                        • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 16:37
                          Avatar plazivec   Používateľ
                          No tak ne, a ne. Zas chytám nervy. Už som sa pokúšal aj niečo napísať do xorg.conf. Nemám práva. A to sa pol dňa mordujem so všelijakými liveCD, len aby som sa k tomu súboru dostal. Najhoršie je, že neviem ako ďalej, aj keby som išiel do reinštalácie.
                          Keď nahodím záchranný režim z install CD, tak som v koncoch, lebo sa neviem ku xonf.conf dostať kvôli ceste. Nemám ani páru aká tam vedie cesta. Vo windows to bolo fakt podstatne jednoduchšie. Asi tú debilnú kartu nerozchodím.
                          • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 16:48
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                            Súbor xorg.conf sa nachádza v /etc/X11/xorg.conf. Pokiaľ chceš prepisovať systémové súbory musíš spúšťať programy ako super užívateľ cez sudo. Napr sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

                            Tvoja grafická karta zle detekuje monitor. Toto sa dá obísť práve cez editáciu xorg.conf.
                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 17:50
                              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                              a heslo na sudo je to iste ako pre prveho uzivatela, pokial heslo roota nebolo menene.
                              • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 18:51
                                Avatar plazivec   Používateľ
                                Takže nanovo inštalované a zrejme je problém v ovládači grafiky. Tma. Podsvietenie ide naplno, to vidím na okrajoch monitora. Takže ďalej už neviem, čo s tým. Nejaké logy? Kde? Alebo nejaký iný nápad?
                            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 17:58
                              Avatar plazivec   Používateľ
                              Heureka. Problém ale je v tom, že ak idem cez liveCD, tak som iný užívateľ a sudo mi akosi nezabralo. Aspoň tak si myslím. Ale nič. Problém, zdá sa, dostal zaťaté sekerou z inej strany.
                              Prvotný zádrhel bol v tom, že už pri spustení inštalácie bolo nutné vypnúť ACPI. Zistil som, že po stlačení F6 z inštalačného menu, sa mi nad ním objavil akýsi konfiguračný riadok, ktorý som predtým považoval za chybu. On sa dá ale zmeniť. Tak som tam bacil "vga=xxx" totálny nezmysel a inštalátor mi vyhodil tabuľku s dostupnými graf. režimami. Pekne som si našiel 800x600x32 a šup ho tam. Vuala!!! Ja vidím!!! Monitor nehlási nerozpoznaný režim a inštalácia pekne pokračuje!!!
                              V čom je pointa? Ak nie je vypnuté ACPI, mal by inštalátor nájsť tú grafiku a pekne-krásne nahrať príslušný ovladač. Dúfam, že je to pravda a ja som zas o niečo múdrejší, ak nie, tak sa stanem hackerom a vymyslím vírus, čo vymaže celý linux zo sveta. :-D
                              Apropo, chlapi, to ste mi nemohli túto fintu poradiť? Alebo o nej neviete?
                              Apropo2: Je podobný postup ako zmeniť rozlíšenie (resp. iné parametre)nejakým bootbreakom pri bootovaní z HDD?
                              • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 21:26
                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                Si génius a najväčší hacker akého kedy táto zem nosila :) Boot voľby si pozri tu. Hlavne tie tabuľky na konci stránky.
                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 22:19
                                  Avatar plazivec   Používateľ
                                  Hurráááá!!! tak to sme dvaja! Som rád, že už nie som sám. :-D Ale som sa rozhodol, že hekerom nebudem. Radšej sa budem boriť s linuxom :-D
                                  Tak chvalabohu tie voľby tam sú, aj na štart už inštalovaného systému. Aj tie tabuľky sú fakt pekné. Akurát, že im trt rozumiem. Ale neva, stroj na testy mám, tak budem zajtra páliť elektróny. Len potichu dúfam, že na tú grafiku sú tie ovladače ok. Ale to by som moc chcel, aby mi to niekto čekol :-D
                                  • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 05.05.2011 | 22:56
                                    Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                    Hoď sem čo vypíše lspci | grep VGA
                                    Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 11:37
                                      Avatar plazivec   Používateľ
                                      Tak to je problém, ja nemám na klávesnici kolmé lomítko.
                                      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 11:48
                                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                                        ale máš :)

                                        | = pravý ALT + W
                                      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 12:04
                                        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                        Je to tak ako píše Stano, plus si to môžeš skopírovať zo stránky cez ctrl +C a nakopírovať do terminálu cez ctrl + shift + V
                                        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                                    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 15:49
                                      Avatar plazivec   Používateľ
                                      Musel som cez záchranný režim z inštalačného CD. Vypísalo toto:
                                      01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV43 [GeForce 6600] (rev a2)
                                      -
                                      Podarilo sa mi haltnúť bootovanie a dostať sa k tým riadkom, kde sa dajú zmeniť boot parametre, ale keď som zadal vga= 315, čo by mal byť režim 800x600x32, tak to asi nič nespravilo, lebo po dobootovaní namiesto tmavej obrazovky monitor hlásil nepodporované rozlíšenie. neviem, či som to tam dobre dal, našiel som miesto, kde to bolo v tom linku od teba "vga=771", ale neviem, či mám vga napísať s veľkými alebo malými písmenami. idem teraz skúsiť zeditovať ten súbor xorg.conf, ale tam taký riadok - "vga=niečo" nebol, keď som to predtým skúšal.
                                      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 16:57
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Zrovna ten riadok vga=niečo je platný pre zavádzač systému a frame buffer.

                                        Myslím že by skôr pomohlo nahodiť nejaké ovládače. Či už od výrobcu (ktoré asi ešte nepodporujú týždeň starý systém), alebo tých čo ponúkne grafika po naštartovaní.

                                        Teda, ak nebol pôvodný problém čierny monitor. Bez neho sa blbo robí.
                                        • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 17:56
                                          Avatar plazivec   Používateľ
                                          Zrejme bude v tomto celý pes zakopaný. Inštalujem to na komplet starý HW spred 5 rokov. Predpokladám, že taká podpora viacjadrových procákov a podobných vecí, ktoré učtite v novom systéme sú mi tam je na dve veci. Ale ako má taká linux lama vedieť, aký starý systém by sa tam hodil a kde ho vziať?
                                          • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 18:04
                                            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                            Len tak MIMOCHODOM ....

                                            Aký je presný typ/označenie toho monitoru, ktorý sa akože vymyká všetkým zvyklostiam ...?

                                            Jedná sa o podobné starý typ ako tvoj starý pozliepaný HW, nový typ a pod. Uveď o monitore presné informácie.

                                            :-)
                                            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 18:17
                                              Avatar plazivec   Používateľ
                                              Samsung SyncMaster 9433nw - práveže to je monitor novší - 16:9 a problém je aj v tabuľke rozlíšení. Tá stará grafika je robená na rozlišká 4:3 a monitor je na 16:9. On by samozrejme zvládal aj tie staré, ale tá grafika sa zrejme nastaví na nejaké akurát také blbé, ktoré on nevie.
                                            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 18:32
                                              Avatar plazivec   Používateľ
                                              http://wiki.ubuntu.cz/Ovlada%C4%8De%20grafick%C3%BDch%20karet Hneď prvý obrázok ukazuje podobné veci ako mne, s dvoma rozdielami. "firmware pro karty DVB" tam nemám, druhý rozdiel ani jedna gulička nie je zelená - preto, lebo som vypol ACPI pri inštalácii(mimochodom dnes už tretej a celkovo cca 20tej :-D) Keď som posledne odklikol inštaláciu toho prvého ovládača, tak som mal tmu. Mám dať ten current?
                                              • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 22:41
                                                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                                Vieš, úprimne,

                                                veľakrát v živote a na Fóre platí, že "z hovna bič neupletieš", nech sa snažíš akokoľvek a akosilno ... ale som si istý, že to vieš rovnako dobre ako ja.


                                                Ostáva teda základná otázka, či sa Ti, ako linuxovému nováčikovi oplatí takáto investícia síl zo starým HW+novším monitorom, teda skládačke poskladanej bez predošlého rešeršu ohľadom jeho kompatibility s Linuxom, iba metódou pokus - omyl ,vieš ako to myslím.
                                                Iste, iste, baviť sa dá všelijak, ja by som Ti vzhľadom na Tvoj deklarovaný záujem o Linux radil možno držať sa štúdia príručiek základov Linuxu, už si starší a nepotrebuješ naháňať "games_levels" uznania alebo si niečo sebe a ostatným dokazovať ....

                                                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                                • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 23:13
                                                  Avatar plazivec   Používateľ
                                                  Odpoviem ti tak: žiadna investícia síl pri štúdiu nie je stratená. Stratený môže byť čas, ktorý vy investujete do mňa. Ja to tak aj beriem.
                                                  Ak ale budeš trvať na tom, že to nepovedie k ničomu, tak potom sa ohradím a použijem, nie v zlom, jeden z argumentov "prečo linux" proti linuxákom. "Lebo linux pobeží aj na vašej starej 486ke s 256MB RAM." ja chápem, že je to v podstate pravda ale že linux sa vyvíja tak, ako sa vyvíja HW, ale mám nejaké skúsenosti s linuxom v malých, špecializovaných prístrojoch a to mi dáva za pravdu, ak sa snažím naučiť niečo na starom HW, ktorý mimochodom celkom dobre poznám.
                                                  Nepotrebujem byť špičkovým expertom, ale pochopenie základných princípov linuxu a bežnej práce s ním - vždy som to videl ako nevyhnutnosť- tak ako - keď ješ, musíš raz na WC.
                                                  To že vás tu otravujem s vecami, pre vás nepodstatnými, ma síce aj mrzí, ale nemám iného východiska. Nemám peniaze, aby som si kúpil top HW na testy, takže idem na to tak, ako mi je dané. Chápem, že otravovanie lamami je príšerne a neskutočne hrôzostrašné, lebo to dobre poznám z oblasti, kde sa ja vyznám, ale snažím sa tak , aby odborníci nemuseli gúľať očami. Popisujem problém najlepšie ako viem, nešetrím klávesnicu. Očakávam za to seriózny prístup. Ak sa nedočkám, nájdem iné riešenie, iných ľudí.
                                                  Takže zatiaľ ďakujem všetkým, každá vaša veta bola pre mňa veľmi užitočná. Ak máte ešte nejaký nápad, tak posledná inštalácia Kubuntu 11.04, spojená s inštaláciou drivera v mojom predchádzajúcom príspevku priniesla čiastočný úspech. Po reštarte nabehol, aj keď v prapodivnom rozlíšení shell. Začiatok mám na pravej strane obrazovky, koniec na ľavej a spodok shellu ja asi tak 5 riadkov pod obrazovkou monitora, cca na stole :-D
                                                  • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 07.05.2011 | 00:19
                                                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                                    Ja chápem a cením si, a viacerí rovnako starí ako sme my tiež, že sa chceš niečo naučiť s Linuxom. Dokonca aj úprimne vítam Tvoje experimentovanie si s Linuxom (veď som na tomto Fóre na to verejne vyzýval všetkých), len so Ti chcel pripomenúť že len "skúšanie" nestačí, teda že my starší páni už nemáme toľko času, ktoré Boh dáva takým plným priehrštím okolitým mladším divokým samcom, aby sme si hrali s Linuxom bez potreby samoštúdia príručiek. Len to som chcel, nič medzi riadkami a tak ...

                                                    ;-)
                                                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                                    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 07.05.2011 | 01:56
                                                      Avatar plazivec   Používateľ
                                                      Nie, nejde o skúšanie, nejde o rozbehanie mašiny s cudzou pomocou. Ja som ten črep poskladal vyložene na to, aby som sa mal na čom učiť linux. A vidno, že tie problémy ma naučili dosť. A niet väčšej radosti, než keď hneď na začiatku človek prekoná takéto trable. Keď to rozbehám, ver tomu, že budem vedieť oveľa viac, než keby to šlapalo od začiatku bez problémov. A ja to rozbehám, akože je nebo nado mnou, aj keby som mal zohnať ubuntu z roku 2003. Tá mašina je funkčná, bežal na nej WXP, navyše má viac RAMky a lepšiu grafiku, než keď bola pôvodne skladaná. 1,5 GB je celkom fajn, nie?
                                                      Najnovší poznatok mám, že na tom mojom Kubuntu už nebeží Xserver, a aj keď neviem čo to je, tak viem, že má nejaký iný, nový, mechanizmus okolo grafiky. Takže ma čaká krok s5, nainštalovať niečo s xerverom, potom sa naučiť o čom to je a až niekedy ďalej v budúcnosti ísť do dnešného systému. Je toho ešte dosť. Najhoršie je, že niet učiteľa-poradcu. Ideš sám, semtam niekto s niečím pomôže, ale žerie to čas. A toho, ako si sám vravel, je čoraz menej.
                                                      Neviem, ako toto fórum prepnúť do timeline, tak sa mi príspevky strašne zužujú.
                                                      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 07.05.2011 | 10:06
                                                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                                                        OK.

                                                        Pozor, Xserver bude bežať vždy, len od určitej verzie Xorg, sa v linuxových distribúciach netvorí explicitne súbor etc/X11/xorg.conf
                                                        vytvoríš si ho príkazom zadaným v Termináli:
                                                        Xorg -configure

                                                        A ešte jedna vec, ako som Ti písal, nezameriavaj sa a neviaž sa iba na to U/Kubuntu ...
                                                        Existuje dosť linuxových distribúcií, pripravených špeciálne iba pre starý a slabší HW, a naviac pre samotnú Debian_bázu je viacero výborných alternatív (ktoré aj prekonávajú Ubuntu podľa mna).... LinuxMintDE, LinuxMint, deriváty Debian informácie nájdeš aj na tomto Fóre, hľadaj cez Vyhľadávanie vpravo hore...
                                                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                                              • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 06.05.2011 | 22:57
                                                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                                                Pozri sa na toto vlákno tu som niečo podobné riešil.
                                                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 13.05.2011 | 14:21
        Avatar plazivec   Používateľ
        Report o vyriešení problému.
        Prvý problém - zatiaľ stojí.
        Druhý problém:
        Zohnal som inú dosku, na báze pentium, osadil P4 2400GHz švábom, čo som tu tiež mal. Len tak z prdele som to zapol. Vuala, všetko nabehlo ako nič!!!! Neuveriteľné, nechápem to, ale je to tak. Myslel som, že ten systém výmenu platformy nezožerie, ale ide to ako raketa. Len ešte jedna otázka, mám preinštalovať systém, kvôli HW na doske? Alebo si kubuntu všetko našlo samo a pomenilo ovládače dosky pri štarte?
        • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 13.05.2011 | 15:09
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Všetko si samo našlo, môžeš si dať voľno :)
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 14.05.2011 | 02:57
            Avatar plazivec   Používateľ
            A ja som si voľno nedal!!! Nainštaloaval som kubuntu na bráchov comp, podobného zamerania-teda na internet a multimédia. Keď ma teraz chlapi nepochválite za propagáciu a aktívnu implantáciu linuxu do komunity, ktorá je ako americkí otrokári tvrdo windová, tak ma fakt naserete!
            Ale musím povedať, že veľkú zásluhu na tom má aj samotné kubuntu, ktoré dokázalo, že linux má budúcnosť hlavne v multimédiách.
            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 14.05.2011 | 04:27
              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
              Tak to si si pekne zavaril, keď bude chcieť pomoc :) Chválim ťa, len aby ti to vydržalo.
              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 14.05.2011 | 10:21
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ahoj.

              Fajn, nezabudni ešte aj na to občasné samoštúdium linux príručiek ...

              :-)
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 14.05.2011 | 15:27
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ja ťa pochválim rád, si šikovný. Daj potom vedieť po nejakom čase ako sa mu to páči :)
    • Re: Ubuntu 11.04 minimálne mesiac neupgradujte 16.05.2011 | 23:18
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Takže klobúk dole, nečakal som tak rýchlo, ale sound systém vyzáplatovali a fachá to ako hodinky. Dokonca by som povedal že lepšie ako kedy pred tým. Čo som im chcel opatchovať vstupy, už spravili sami, dík ušetrili mi prácu.

      Compiz ešte stojí na jednej nohe, ale podľa toho čo som čítal, tak sa to zlepší, ale až v ďalšej verzií, to je daň za rýchly pokrok, to sa už dá prežiť.
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org