DNS ?
a teraz potrebujem dako prepojit tie hosty s domenovymi menami z webu aby ked si vytukate napr somgeodet.tk dal sa vam ten spravny obsah.
ako mam ist na to ?
pouzivam DEBIAN 6
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Protimonopolný úrad zaujal stanovisko k problematike vypínania českých staníc u slovenských poskytovateľov televízie.
Zdroj: Vo svete IT
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
1) Najprv si musis zaregistrovat domenu (v tvojom pripade druhej urovne) u nejakeho registratora pre prislusne top-level domeny. Ten bude chciet vediet IP adresy DNS serverov, ktore drzia zaznamy pre tvoju domenu druhej urovne.
2a) Registrator ti rovno ponukne aj jeho DNS servery, ze ti podrzia zaznamy.
2b.1) Vytvoris si vlastny DNS server (mal by si minimalne dva, na nezavislych linkach a strojoch), ktory ma externu IPv4 adresu a tu (tie) povies svojmu registratorovi. Mozes pouzit softver BIND, ale su aj ine, napriklad Knot DNS.
2b.2) Nakonfigurujes svoj DNS server tak, aby odpovedal idealne len na query a recursion povoloval ked tak z localhostu a kamaratskych strojov:
Vynatok z /etc/bind/named.conf.options a sekcie options: 2b.3) Dalej si zadefinujes zony v named.conf.local, typu: Do tohto suboru (/etc/bind/db.somgeodet.tk) potom treba vlozit cely zonovy zaznam, ktoreho obsah a presny popis je mimo rozsah tejto publikacie.
3) Do zonoveho zaznamu (ci uz toho u teba, alebo na nejakom cudzom DNS serveri) potrebujes napchat zaznamy typu A, napriklad pre prefix www, ale aj napriklad @ a ine, ktore budu ukazovat na externu IPv4 adresu tvojho web servera. Ak pouzivas aj IPv6, tak tam mozes dat aj AAA zaznamy. Ak chces pouzivat emaily, tak MX zaznamy. Pripadne vsetky mozne, ktore chces vyuzivat na nieco (SRV, TXT, ...)
Pred podrobnejsi popis kukni napriklad na stranku http://deja-vix.sk/sysadmin/dns.html.