DNS ?
a teraz potrebujem dako prepojit tie hosty s domenovymi menami z webu aby ked si vytukate napr somgeodet.tk dal sa vam ten spravny obsah.
ako mam ist na to ?
pouzivam DEBIAN 6
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
1) Najprv si musis zaregistrovat domenu (v tvojom pripade druhej urovne) u nejakeho registratora pre prislusne top-level domeny. Ten bude chciet vediet IP adresy DNS serverov, ktore drzia zaznamy pre tvoju domenu druhej urovne.
2a) Registrator ti rovno ponukne aj jeho DNS servery, ze ti podrzia zaznamy.
2b.1) Vytvoris si vlastny DNS server (mal by si minimalne dva, na nezavislych linkach a strojoch), ktory ma externu IPv4 adresu a tu (tie) povies svojmu registratorovi. Mozes pouzit softver BIND, ale su aj ine, napriklad Knot DNS.
2b.2) Nakonfigurujes svoj DNS server tak, aby odpovedal idealne len na query a recursion povoloval ked tak z localhostu a kamaratskych strojov:
Vynatok z /etc/bind/named.conf.options a sekcie options: 2b.3) Dalej si zadefinujes zony v named.conf.local, typu: Do tohto suboru (/etc/bind/db.somgeodet.tk) potom treba vlozit cely zonovy zaznam, ktoreho obsah a presny popis je mimo rozsah tejto publikacie.
3) Do zonoveho zaznamu (ci uz toho u teba, alebo na nejakom cudzom DNS serveri) potrebujes napchat zaznamy typu A, napriklad pre prefix www, ale aj napriklad @ a ine, ktore budu ukazovat na externu IPv4 adresu tvojho web servera. Ak pouzivas aj IPv6, tak tam mozes dat aj AAA zaznamy. Ak chces pouzivat emaily, tak MX zaznamy. Pripadne vsetky mozne, ktore chces vyuzivat na nieco (SRV, TXT, ...)
Pred podrobnejsi popis kukni napriklad na stranku http://deja-vix.sk/sysadmin/dns.html.