DNS ?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 12.03.2012 | 00:51
miisa   Návštevník
ahoj ludkovia,ak som zatial spravne pochopil,na servery si bezim virtual hosty, na jednej IP adrese.
a teraz potrebujem dako prepojit tie hosty s domenovymi menami z webu aby ked si vytukate napr somgeodet.tk dal sa vam ten spravny obsah.

ako mam ist na to ?
pouzivam DEBIAN 6
    • Re: DNS ? 12.03.2012 | 05:33
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Funguje to takto:
      1) Najprv si musis zaregistrovat domenu (v tvojom pripade druhej urovne) u nejakeho registratora pre prislusne top-level domeny. Ten bude chciet vediet IP adresy DNS serverov, ktore drzia zaznamy pre tvoju domenu druhej urovne.
      2a) Registrator ti rovno ponukne aj jeho DNS servery, ze ti podrzia zaznamy.
      2b.1) Vytvoris si vlastny DNS server (mal by si minimalne dva, na nezavislych linkach a strojoch), ktory ma externu IPv4 adresu a tu (tie) povies svojmu registratorovi. Mozes pouzit softver BIND, ale su aj ine, napriklad Knot DNS.
      2b.2) Nakonfigurujes svoj DNS server tak, aby odpovedal idealne len na query a recursion povoloval ked tak z localhostu a kamaratskych strojov:
      Vynatok z /etc/bind/named.conf.options a sekcie options:
      allow-query { any; };
      allow-recursion { 127.0.0.1; };
      2b.3) Dalej si zadefinujes zony v named.conf.local, typu:
      zone "somgeodet.tk" {
              type master;
              file "/etc/bind/db.somgeodet.tk";
      };
      
      Do tohto suboru (/etc/bind/db.somgeodet.tk) potom treba vlozit cely zonovy zaznam, ktoreho obsah a presny popis je mimo rozsah tejto publikacie.
      3) Do zonoveho zaznamu (ci uz toho u teba, alebo na nejakom cudzom DNS serveri) potrebujes napchat zaznamy typu A, napriklad pre prefix www, ale aj napriklad @ a ine, ktore budu ukazovat na externu IPv4 adresu tvojho web servera. Ak pouzivas aj IPv6, tak tam mozes dat aj AAA zaznamy. Ak chces pouzivat emaily, tak MX zaznamy. Pripadne vsetky mozne, ktore chces vyuzivat na nieco (SRV, TXT, ...)

      Pred podrobnejsi popis kukni napriklad na stranku http://deja-vix.sk/sysadmin/dns.html.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: DNS ? 12.03.2012 | 10:31
        miisa   Návštevník
        okay,zaujimalo by ma ale este,ci mozem vyuzit aj daku externu sluzbu,dns servera registratora domeny.to sa ale asi neda,ze?
        • Re: DNS ? 12.03.2012 | 11:58
          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
          Keď si si zaregistroval doménu, dali ti nejaké prihlasovacie údaje na správu domény, tam nastavíš DNS záznam, aby smeroval na danú IP.
          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
          • Re: DNS ? 12.03.2012 | 15:00
            miisa   Návštevník
            lenze to smeruje na moju ip adresu,tak potom ked viacej domen,smerujucich na moju adresu,tak aj tak potrebujem na mojom pc dns,ktory bude pre kazdu domenu urcovat obsah,nie?
            • Re: DNS ? 12.03.2012 | 15:29
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              na to uz sluzi virtualhost pod apachom ... DNS len urcuje koncove IP.
              • Re: DNS ? 12.03.2012 | 15:54
                Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                +1.
                Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: DNS ? 12.03.2012 | 18:54
                  miiisa   Návštevník
                  tak mi potom nefunguje multihost,bo mi to dava kontext z -/var/www/index.html a nie z /var/www/web/index.html :-( som myslel,ze treba DNS,takze netreba
                  • Re: DNS ? 13.03.2012 | 09:14
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    DocumentRoot pre danu domenu mas nastaveny???
                    • Re: DNS ? 13.03.2012 | 09:18
                      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                      Ved to je len pokracovanie tohto threadu: http://linuxos.sk/forum/21303/index.html
                      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity