Slobodný softvér

Sekcia: Aplikácie & Desktop 30.01.2013 | 18:05
Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
Zdravím vás páni.
Mal by som otázku týkajúcu sa používania slobodného softvéru vo verejnom styku, vo vyhláškach a pod.
Možno sa mi to pletie, ale zdá sa mi, že je v platnosti nejaký zákon (neviem či platí iba na SK alebo celej EU), ktorý upravuje možnosť/povinnosť používať napr. PDF alebo iný formát odt ods proti xls doc docx a i..
Dík za odpovede..
skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • Re: Slobodný softvér 30.01.2013 | 18:39
      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
      ano, zakon o informatizacii dava za povinnost zverejnovat dokumenty v .odt, .ods, .pdf, .txt, .rtf a podobne ... neviem, ako je to s komunikaciou, su tu vacsi odbornici.
      • Re: Slobodný softvér 30.01.2013 | 19:14
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        keby to bolo aj v ústave, vždy sa nájdu ľudia, ktorí to chtiac či nechtiac porušujú.
      • Re: Slobodný softvér 30.01.2013 | 20:03
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
        Mne sa zdá, že to tu niekde na fore bolo spomenuté aj paragrafové znenie, príp. odkaz. ale nepodarilo sa mi to nájsť
        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • Re: Slobodný softvér 30.01.2013 | 20:50
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Myslíš toto?
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: Slobodný softvér 30.01.2013 | 21:19
        Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
        Dali ste mi sem toho na čítanie dosť, tak dufam, že tam nájdem to čo hľadám. Ide mi presne o to, že či je podložené zákonom to, že nikto ma nemôže prinútiť kúpiť si akýkoľvek komerčný softvér len pre to, aby som niekomu namastil vrecká ak je k dispozícii iný free formát, ktorý ale nemusí zobraziť všetko v rovnakej kvalite a rozložení ako je to napísané v originále, napr. vo formáte docx a tento nie je korektne zobrazený v libre office..!! A z toho dôvodu by mali aj štátne inštitúcie používať napr. pdf aby tam nedochádzalo ku skresleniu..
        skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
        • Re: Slobodný softvér 30.01.2013 | 23:04
          j0hnny   Návštevník
          Ano toto platí.
        • Re: Slobodný softvér 31.01.2013 | 00:15
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          je to taká trochu irónia... jemne odbočím, no čoraz viac dokumentov sa dá stiahnuť vo viac formátoch a práve .doc/.docx tam chýba. A zatiaľ to nikomu nechýbalo. väčšina ľudí zháňa/potrebuje PDF, a to aj preto, že len časť dokumentov je potrebné nejako opravovať. úplne bežné je len pasívne čítanie.

          Od roku 2010, čo sa starám o knižnicu, si vyžadoval jediný človek niečo v Microsoft formáte. Začiatkom roku 2011.
          • Re: Slobodný softvér 31.01.2013 | 00:27
            Avatar juray ArchLinux  Používateľ
            jemne odbocim aj ja, aby sme si na tmto mieste trochu zaspominali na nedavne udalosti ....

            potom sa s nami podel, k akemu zaveru si prisiel po precitani tych materialov.
            • Re: Slobodný softvér 31.01.2013 | 00:44
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              len neviem, či tá firma vedela, že sa to papierovo už nesmie... inak pekne na figu. byť úradom, tak im pekne krásne poviem, že papierové vydanie už nemôžu akceptovať a ak to nebude urobené na PC, bude veľká pokuta.

              stačilo by teda, aby si ktorýkoľvek zamestnanec doniesol NB s Windows a urobilo by sa to tam.
              • Re: Slobodný softvér 31.01.2013 | 01:22
                Avatar juray ArchLinux  Používateľ
                no ja mam podobny pocit ze sa iba niekto chcel takymto stylom stavat na hlavu. ono jedna vec su otvorene formaty podchytene paragrafmi a ina vec su pravidla danej institucie. no to je jedno.

                chlapec co otvoril tuto temu moze tie vyhlasky niekomu oplieskat o hlavu, ak ho dotycny nuti odovzdavat veci v kadeakych MS Office formatoch, v com mu aj drzim palce. Ale rovnako dolezite je, aby clovek dobre zvazil svoj postup a nenarobil sam sebe zbytocne problemy.
      • Re: Slobodný softvér 09.02.2013 | 22:48
        Avatar vojto   Používateľ
        Ten odkaz čo si dal odkazuje na stránku, ktorá bola platná do 14.júla 2010.

        Hneď vedľa je však správna stránka o používaných štandardoch, platná od 15.7.2010.

        Niekto by si taký detail nemusel všimnúť.
    • Re: Slobodný softvér 09.02.2013 | 22:33
      Avatar vojto   Používateľ
      Štandardy pre informačné systémy verejnej správy správy rieši zákon č. 275/2006 . Konkrétnosti ohľadom formátu dokumentov sú uvedené v jeho vyhláške č. 312/2010 Výnos o štandardoch pre ISVS. Tá je momentálne platná. Existujú aj staršie ale už neplatné vyhlášky k tomu istému zákonu. Každá krajina EÚ to má robené po svojom.

      Výťah z paragrafu 19 vyhlášky 312/2010:
      Štandardom pre textové súbory je
      a) prijímanie a čítanie všetkých doručených formátov textových súborov, ktorými sú
      1. Rich Text Format (.rtf),
      2. Hypertext Markup Language (.html, .htm) alebo Extensible Hypertext Markup 
         Language (.xhtml) podľa World Wide Web Consortium (W3C),
      3. Portable Document Format (.pdf) minimálne vo verzii 1.3 a maximálne vo verzii 1.5,
      4. Open Document Format (.odt) maximálne vo verzii 1.2,
      5. Text Format (.txt) v kódovaní UTF-8
      

      Verejná správa musí pri textových súboroch používať jedine niektorý z týchto formátov. Ak chce použiť iný, môže - ale iba za súčasného použitia aspoň jedného z uvedených. Momentálne sa chystá zmena, ktorá ale ešte nie je v platnosti - pridanie OOXML formátu medzi formáty, ktoré je štátna správa povinná prijímať.
      • Re: Slobodný softvér 09.02.2013 | 22:35
        Avatar vojto   Používateľ
        namiesto vyhláška malo byť použité výnos
      • Re: Slobodný softvér 09.02.2013 | 22:35
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        maximálna verzia? WTF???
        • Re: Slobodný softvér 09.02.2013 | 22:42
          Avatar vojto   Používateľ
          Ak myslíš verziu OOXML, tak nie maximálna verzia, ale všetky verzie OOXML.
          • Re: Slobodný softvér 09.02.2013 | 22:54
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            Open Document Format (.odt) maximálne vo verzii 1.2,

            vyjde 1.3 a zakáže sa? alebo už dávno je novšia verzia ako 1.2? po pravde netuším...

            ak sa dá maximálna verzia, tak je asi pekne na hlavu celý vynález, lebo to treba stále novelizovať. To je ako keby sa nútilo, aby sa dnes v roku 2013 používal Office 95 na niečo.
            • Re: Slobodný softvér 11.02.2013 | 18:05
              Avatar vojto   Používateľ
              ODF: povinné osoby v štátnej správe musia používať verziu nižšiu alebo rovnú 1.2. Tzn. ak vyjde nová verzia (v najnovšej LO v4.0.0 je stále len 1.2), tak ju nesmú používať, resp. nie sú povinné ju používať (ak by to od nich niekto vyžadoval). V Libre Office sa dá nastaviť Options/Load/Save/General/Default file format and ODF settings, ktorá verzia ODF sa má pri zápise dokumentu do súboru použiť. Čiže dodržanie zákona je v tomto prípade jednoduché.

              Čo sa týka presadzovania OOXML, tak stále ide iba o snahu o jeho presadenie medzi uzákonené štandardy. Pokiaľ sa podarí niekomu na MF SR vysvetliť, že závislosť na akomkoľvek konkrétnom dodávateľovi SW nie je dobrá, tak snaha o presadenie OOXML úspešná nebude. To by bolo rozumné zakončenie 20 ročnej éry, počas ktorej štát závislý na jedno dodávateľovi bol.

              Obmedzenie na verziu je rozumný spôsob ako zabrániť tomu, aby sa s každou vyššou verziou musela celá štátna správa zásobiť najnovším SW. Paradoxné je, že OOXML v zákone/výnose vôbec nie je ale napriek tomu štát vráža do nových verzií Officu peniaze každý rok. Dôvod? Hlúpi učitelia. To oni mali Čaploviča (momentálne minister školstva) žiadať, že chcú vyšší plat namiesto nového SW.

              BTW pri potrebe definovať nové verzie formátov nepôjde o novelizáciu. Formáty dokumentov ani ich verzie nie sú uvedené priamo v zákone, ale len vo výnose k zákonu. Nie som právnik, ale predpokladám, že zmena výnosu je procedurálne jednoduchšia ako zmena zákona.