Ahojte. Blíži sa apríl a tak budem zas pracovať na Greenie. Mám samozrejme pár nápadov, ale... po nejakom čase uvažujem nad hlavným pracovným prostredím. Do čoho ísť? Každé má svoje výhody i nevýhody a kým niektoré sú pre tento projekt málo vhodné, iné by boli veľmi fajn. Tu je taký malý zoznam požiadaviek:
- čo najlepší preklad do slovenského a českého jazyka
- vhodné pre menej skúsených používateľov, kde nemusia všetko hodinu hladať
- bezproblémová funkčnosť často používaných, bežných programov (chrome, firefox, vlc, gimp) v 64bit systéme
- zamerané na bežné počítače. prajem si, aby to relatívne OK išlo na PC s 1GB RAM a bez problémov na klasických bežných PC používaných v súčasnosti.
- celkovo považujem GTK systémy za vhodnejšie a mám s nimi viac skúseností, ale možno sa aj to zmení. kto vie?
Problém je tiež v tom, že s niektorými prostrediami nemám vôbec skúseností - napríklad GNOME3 či KDE4/5 som v podstate nikdy nepoužil. Aktuálne funguje Greenie na MATE, a tak je MATE logická voľba - no uvažuje sa aj nad Cinnamonom. XFCE a LXDE je skôr zamerané na skúsenejších používateľov a mám osobne pocit, že sú tieto systémy dosť... nekompletné?
Teším sa na Vaše názory.
To by sa aj Einstein divil ako na tak krátku vzdialenosť môže vzniknúť tak veľká dilatácia času. Asi by pred tebou roztrhal Všeobecnú teóriu relativity a ospravedlnil sa.
preco - ak by bol dlhsiu dobu obklopeny dost hmotnymi objektmi (cca na urovni neutronovej hviezdy (co ty vies, co schovava v pivnici)), alebo by jazdil na bicykli do samosky dostatocne rychlo, tak preco nie? nepodcenujme statisticky bezneho cloveka... :)
Aj keby mal v pivnici neutrónovú hviezdu a jazdil do sámošky na bicykli do sámošky rýchlosťou blížiacou sa rýchlosti svetla, čo verím, že jazdí. Tak aj to by bolo stále o rády nižšie.
Musí tam mať niečo hmotnejšie.
Prišlo múdro ↑
držte si všetci klobúky aby ich ten víchor nesfúkol.
Išiel som na to jednoduchou Feynmanovskou logikou. Neutrónová hviezda má v priemere dvojnásobnú hmotnosť Slnka. Ak si dobre pamätám, tak Slnko dokáže ohnúť svetlo o jeden a pol uhlovej jednotky a na vzdialenosti 150mega kilometrov rozdiel medzi tým keby fotón letel priamo cez Slnko a tým čo dopadne po ohnutej dráhe bude minimálny. Pri protónovej hviezde to bude tak o štvrtinu viac. Keď zoberiem, že do sámošky chodí raz za tri dni a pri vysokej rýchlosti, aj keď zarátam rozbeh a spomalenie, to spraví za 10 sekúnd, nemôže vytvoriť dilátáciu času veľkosti troch týždňov nášho pozemského času.
všetko je v pohybe a mám tu štyri rýchlo sa pohybujúce zdroje chlpov :) btw hodíme aj niečo k danej otázke?
Ak sa jeden z nich volá Kvazar, alebo Sagittarius tak to by dosť vysvetlovalo :)
Canis Majoris sa počíta? Ale inak, tie objekty dostanú mačaciu konzervu a dajú pokoj :)
ale mať takéto lopty niekde na chate... no neviem neviem :) https://en.wikipedia.org/wiki/VY_Canis_Majoris#/media/File:Star-sizes.jpg
Rozhodne by ti ten blížiaci sa apríl ľahšie prešiel :-)
Ale však nenapísal, že v tomto roku. :-)
S týmto som nepočítal ;-)
zalezi na kopmresnom pomere - singularita asi nebude prilis velka...
Zabúdaš, že žiješ v horizonte udalostí na pokraji čiernej hviezdy. A tvoje nohy žijú v inej dobe ako hlava.
K tomu trafikantovi už nechoď.
XFCE je plnohodnotné prostredie, plne preložené a je určené aj pre začiatočníkov. Vhodné aj pre slabšie mašiny. Programy s ním nemajú žiadny problém.
+1, ani nie je moc čo dodať.
no podla mna je MATE uzivatelsky priatelskejsie prostredie ako xfce najma pre začiatočníkov
ale neviem či splní podmienku 1gb ram, tam je to aj s xfce ledva ledva (nie že by nešlo s veľká rezerva nezostane)
ale dnes aj úplne entry level pc/ntb majú 4GB ram (dokonca už aj Raspberry Pi)
LXDE
LXDE by som nepokladal za tak stabilné ako XFCE. Sám mám v pláne presedlať na aplikácie z LXDE, ale WM bude stále IceWM, čo pre Stana asi nebude ideálne riešenie.
Beriem späť, myslel som aplikácie z LXQt.
Súhlas, tiež som za MATE, aj keď Xfce je menej náročné na železo,,,
Keď som si po roku pužívania IceWM spustil MATE, ktoré som mal rád, cítil som sa ako keď sa vraciam v stroji času.
MATE je história, ktorá bola fajn, ale už ju nikto nechce vidieť.
Dôvod? Len som zvedavý lebo sám využívam len MATE/Xfce desktopy,,,
Mate je forknuté z Gnome2, sú tam chyby ktoré neboli opravené skoro desať rokov. Môžeš si prelúskať Github.
Neva všade sú chyby, mne na IceWM napríklad vyhovuje, že aj pri minimálnom vývojárskom tíme, to hrozne valí. Tiež sú chyby v tom kóde ktorý je najrozsiahlejší a to je jadro WM a nikomu sa do toho moc nechce. Bývalý zakladateľ IceWM Marko odišiel k US Navy a nekomunikuje. Zobrala to partia pohoďákov a nejak to lúska a opravuje, pridáva nové veci až sa o tom dopočul aj veľký RMS a chcel ho zahrnúť do projektu GNU.
Mno hlavný vývojari ako som písal sú mápičisti a nejak sa nikomu neklaňajú, tak aj RMS odišiel s prázdnou, spomínal som to aj tu.
IceWM vie viac ako Marco (MATE) a to čo robí, tak to robí dobre. Točia sa okolo neho skvelí ľudia. Nechcem sa moc shváliť, ale začal som pred rokmi oslovovať všetkých ľudí čo sa okolo IceWM kedy mihli a trochu som to posunul kupredu. Dostať fork napríklad na hlavné stránky IceWM trvalo asi rok. Nikdy som o to nežobronil, len som si proste písal s ľudmi čo sa deje a že IceWM chytá druhý dych.
Milujem slobodný svet.
To je tak v skratke prečo už nie MATE/Gnome2 :)
Oki a tvoj názor napr. na Xfce prípadne Cinnamon?
Xfce drží dobrú líniu klasického desktopu. Samozrejme prichádzajú nové technológie ako displeje s vysokým rozlíšením, alternatívne vstupné jednotky, virtuálna realita a je otázne ako sa s tým poperú, mno momentálne určite jedno z najlepších DE.
roky pouzivam vyhradne LXDE + IceWm a neviem si predstavit inu kombinaciu (pri skusani inych DE/WM ma vzdy osud zavaje späť k tymto dvom)... subjektivne a aj z praktickeho hladiska mi to najviac vyhovuje a co si napisal "... (IceWm) a to čo robí, tak to robí dobre." tu plati v plnom rozshu...
Tu sa nedá nič iné dodať, než súhlasiť ;-)
... pracovať na Greenie...
pracovat? :D :D :D akoze zmenit pozadie...? :D :D :D :D :D
btw aky je to pocit, napisat o samom sebe clanok do wiki? ja by som si pripadal ako kokot...
neviem, či má zmysel na teba odpisovať, ale skúsim. áno, pracovať - vychytávať chyby, čistiť to od nepotrebných vecí. nič pre teba. a keďže si myslíš, že mám o sebe článok na wikipedii, tak mi ho ukáž. nič také tam nemám. len redaktorskú stránku, čo má viac ľudí odtiaľto.
Ja tam vidím wiki a nie Wikipediu. Tak zrejme nemáš problém len s časom.
1. xfce. je plne prelozene. s MATE, Cinnamon to ide z kopca. Mate ma vo verzii 1.22 do slovenciny prelozenych 89% verzia 1.24 dokonca 63%. (v mate 1.24 je neprelozenych okolo 23300 vlakien)
2. Mate / xfce
3. skor pojde o distro, de v pohode napriklad take Ubuntu DDE (Deepin desktop environment)
4. xfce, fluxbox, icewm, openbox, awesome
5. nezmeni.
pokojne na greenie pouzi xubuntu, Ubuntu mate potrebuje aspon 2GB ram kvoli mate a aj ubu cim dalej potrebuje viac zrat.
taky chrobacik: mozno by si mohol pouvazovat spravit grenie na antix + xfce ;)
Zaujímalo by ma ako je možné, že klesol podiel lokalizácie medzi verziami. To naozaj pridávajú až toľko nových fráz, alebo zahadzujú už hotovú robotu s každou novou verziou?
Zaujímalo by ma ako je možné, že klesol podiel lokalizácie medzi verziami. To naozaj pridávajú až toľko nových fráz, alebo zahadzujú už hotovú robotu s každou novou verziou?
som clenom tymu Mate, antix a Stellarium. cize k nim viem cosi. Ale v podstate obe cesty su bezne.
Mate pozaduje nove frazy prelozit (vratanie stringov na menu) cele, pokial je tam nova fraza, povedzme mate-caja-extention ma nejake linkovanie vo verzii 1.22 ale niekto z vyvojarov sa rozhodol zmenit nieco, dava sa prelozit cela caja, nielen caja-extension.
Naopak pri antix sa meni len cast, ktora nie je prelozena a tak je to rychlejsie aj ked teraz pri novej antix 19 to nie je tak jednoduche. ale ide to (i ked priznavam teraz neprekladam uz asi 3 mesiace nic)
xfce je lepsie prelozene aj kvoli poctu prekladatelov (Mate preklada do slovenciny 15 ludi antix 5 vratane vxmery, xfce 42 ludi)
Aha, takže to zahodenie lokalizácie produktu je napríklad len kvôli oprave preklepu. K tomu sa ďalej už nebudem vyjadrovať, ste dobrovoľníci ktorí radi opakujú tie isté činnosti aby dosiahli rovnaký výsledok. A veľmi dobre viete zvážiť efektivitu.
Prečo vydávaš Greenie? Ake máš k tomu osobné pohnutky? Predsa len, už máme dosť distribucií. A čo Ťa viedlo k vydávaniu verzií doteraz?
začnem druhou otázkou. Greenie vzniklo v roku 2007 ako upravené ubuntu s pár myslím zaujímavými vlastnosťami - napríklad iný výber programov (takže nebolo treba nič pridávať a odoberať), všetky potrebné kodeky a ďalšie veci, takže bolo možné plnohodnotné používanie aj bez pripojenia k internetu - alebo s pomalým internetom, čo bolo vtedy časté. Neskôr sa Greenie zameralo tiež na záchranu dát a pár ďalších vecí, napríklad zameranie na e-booky, čo je asi jediná distribúcia s týmto zameraním. Taktiež to bola zmes klasického ubuntu a "poznatkov z návodov". Takže namiesto toho, aby si niekto musel zobrať návod a upravovať 10 vecí, tak vložil CD/DVD a za 10 minút bolo všetko ready.
K prvej: Je to myslím pekné a relatívne jednoduché dielo, ktoré pomáha úplne neskúseným používateľom. Aj teraz som riešil starší notebook, kde je jednoduchšie a rýchlejšie použiť legálne Greenie ako kradnutý Windows.
Distribúcii je veľmi veľa a na viac miestach som aj písal, prečo ich je tak veľa. Aje dobre, že je ich veľa. Napríklad ku Greenie sú "konkurenciou" len niektoré. Veľa z tých distier sú napríklad špecializované systémy na testovanie bezpečnosti, na nasadenie na serveri a tak podobne.
Na 1GB mi chodí pomerne dobre Xfce.
dnes som dával MX s XFCE na slabý pc a funguje to OK, aj to pekne rýchlo funguje napriek tomu, že predpokladám poškodenie disku.
A čo tak spraviť Greenie z MX linuxu
mx poznám veľmi málo plus pár vecí je urobených inak, ako by som si prial. ale musím uznať, že je to pekný systém.
mx poznám veľmi málo plus pár vecí je urobených inak, ako by som si prial. ale musím uznať, že je to pekný systém.
no customizacia je jednoduchsia ako ubuntu.
Mohlo by to vypadať nejak takto
Elegantné
A čo tak spraviť Greenie z MX linuxu
alebo z antixu + xfce
Tak ak Xfce desktop tak za mňa určite Xubuntu,,,
Nebudú tam chýbať i386 knižnice potrebné pre niektoré programy?