Správy
Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
- Novinky
- Nová verzia
- Zaujímavý článok
- Zaujímavý softvér
- Komunita
- Bezpečnosť
- IT novinky
- Humor
- Zaujímavý projekt
- Hardvér
Microsoft preniesol open-source kompilátor Roslyn na GitHub
Microsoft preniesol open-source kompilátor Roslyn na GitHub. Kód Roslyn je budúca generácia open-source kompilátora pre C # a Visual Basic, ktorá bola prenesená z CodePlex. Roslyn sa takto pripojí k niekoľkým ďalším open source .NET projektom, ktoré sú hosťované na GitHub ako súčasť .NET nadácie, vrátane ASP.NET 5 a .NET Core.
Vyšla nová verzia bezpečnostnej linuxovej distribúcie Tails 1.2.3
Vyšla nová verzia bezpečnostnej linuxovej distribúcie Tails 1.2.3, obsahuje množstvo opravených bezpečnostných bugov, preto je nutné okamžité upgrade - stiahnutie tejto najnovšej verzie Tails 1.2.3.
Nebezpečné MS Windows
Americký hacker (vraj pre potreby americkej tajnej služby) vytvoril špionážny nástroj na sledovanie činnosti písania na Windows klávesnici. Pozri si video.
Zrušia vlády šifrovanie na Internete?
Zrušia vlády šifrovanie na Internete? Svoje obavy zo zneužitia nedávnych teroristických útokov Charlie Hebdo vyjadril známy ekonóm a publicista Martin Armstrong.
Fedora 22: ako default používa lokálne DNS resolver
Bolo oznámené, že budúca verzia operačného systému Fedora 22 bude v prednastavení používať svoje lokálne DNS resolver. Takéto resolver je dôveryhodné pre DNSSEC validáciu. Lokálne DNS resolver malo byť obsiahnuté už v terajšej Fedora 21, ale príde až v tejto verzii Fedora 22.
Nový experimentálny nástroj pre nastavovanie Intel GPU frekvencie pod Linuxom
Intel Open-Source Technology Center uvoľnilo nový experimentálny nástroj - intel_freequency. Je určený pre nastavovanie taktovacej GPU frekvencie pre svoje HD Graphics subsystémy pod Linuxom. Je vhodný pre testovanie účinnosti, stability a debugging týchto problémov.
Používame príkazový riadok: príkazy na sieťový monitoring v Linuxe
Prehľad príkazov na sieťový monitoring v Linuxe, ktoré sa zadávajú cez príkazový riadok.
Dyson: Debian derivát založený na illumos jadre (OpenSolaris)
Vyskúšajte si LiveCD Debian derivátu - Dyson x86_64. Je založené na illumos jadre (+ libc, SMF init systém). Projekt illumos je bývalé OpenSolaris. Stiahnutie LiveCd a postup inštalácie.
Internet provider GOGO vydáva zfejkované SSL-certifikáty
Bezpečnostný inžinier z Google obvinil na Twitter najväčšieho leteckého providera internetu v kabíne cestujúcich - GOGO, že vydáva falošné SSL-certifikáty. Čítaj zdroj správy.
OpenSSL: chybné generovanie EC kľúča
Bolo oznámené chybné generovanie EC kľúča vo všetkých verziách OpenSSL.
Tails komunita: výzva na pomoc s portáciou Windows camouflage do GNOME 3.14
Tails komunita vyzýva svojich priaznivcov, aby jej pomohli s portáciou maskovacej Tails vlastnosti "Windows camouflage" do desktopového prostredia GNOME 3.14. Je nutné úpraviť GTK a GNOME Shell témy. Spomínané "Windows camouflage" zabezpečuje maskovanie grafického vzhľadu sedenia v Tails Linuxe tak, aby navonok vyzeralo ako relácia vo Windows 8.
E. Snowden dokumenty: Viedeň je metropola špionáže pod taktovkou americkej NSA
Z dokumentov E. Snowdena vyplýva, že Viedeň je metropola špionáže pod taktovkou americkej NSA. Investigatívny novinár Erich Möchel (ORF) teraz zhrnul tieto aktivity odpočúvacích agentov vo videu prednášky na 31. Chaos Communication Congress (31C3) v Hamburgu. Média z konferencie 31C3. Pre informácie o problematike si pozri zdroj správy.
Žaloba na Apple kvôli podvádzaniu ohľadom množstva využiteľnej pamäte na zariadeniach iPhone a iPad
V USA bola podaná žaloba na spoločnosť Apple, pre podvádzanie zákazníkov ohľadom množstva dostupnej (využiteľnej) pamäte na iPhone a iPad od Apple. V skutočnosti je využiteľná pamäť o 1/4 menšia ako udávalo Apple pre tieto výrobky. Takto vraj Apple "agresívne presadzovalo" svoju platenú službu pre ukladanie dát na serveroch, namiesto pre ukladanie dát na zariadení iCloud. V článku sa ďalej uvádza aj zavádzanie užívateľa pri označovaní platených aplikácií a aplikácií zdarma (free).
Bezpečnostná zraniteľnosť Thunderstrike a proof-of-concept EFI firmware rootkit pre Apple MacBook
Po prvý krát bolo proof-of-concept EFI firmware rootkit pre Apple MacBook prezentované na 31. Chaos Communication Congress (31C3) v Hamburgu. Využíva stále neopravenú bezpečnostnú zraniteľnosť Apple EFI firmware - Thunderstrike, ktorá umožňuje trvalé zapísanie zfejkovaného firmvéru do vnútra boot ROM-ky. Potenciálny bootkit môže byť potom ľahúčko inštalovaný do mašiny cez Thunderbolt port. Viac infos v zdroji správy.
P.F. 2015
Nový Rok 2015: Zdravie, šťastie a spokojnosť našim čitateľom a fanúšikom (fanúšičkám) želá Linuxos.
Nemecký hacker predviedol zosnímanie odtlačku prsta z foto
Nemecký hacker Jan Krissler (aka 'Starbug') predviedol ľahký spôsob zosnímania odtlačku prsta z foto. Jednalo sa o fotku nemeckého ministra vnútra, pričom boli použité high-res fotografie a bežný (komerčný) softvér. Hacker starbug to predniesol na konferencii Chaos Communication Congress (31C3).
Naozaj odpočíva váš Intel chipset, keď je počítač vypnutý?
Naozaj odpočíva váš Intel chipset, keď je počítač vypnutý? NIE. No, pozrite si názorné slideshow o tom, čo v skutočnosti taký Intel chipset aj pri vypnutom PC usilovne "robí".
Hack spoločnosti Sony: ani S. Kórea, ani Rusko, ale iba nespokojný zamestnanec Sony
Podľa článku na serveri politicko, boli v pondelok agenti FBI (vyšetrujúci Sony Pictures hack) informovaní bezpečnostnou firmou Norse o tom, že za incident je zodpovedný (prepustený) nespokojný zamestnanec Sony, a nie Severná Kórea (Rusko), ako tvrdila od začiatku FBI. No comment ...
Má Regin, nemá Regin, má ....
Nemecké média teraz špekulujú o tom, či bol počítač nemeckej kancelárky Merkelovej zasiahnutý super-špionážnym malware Regin, o ktorom sme informovali nedávno aj v našich správach. Vírus bol objavený na jednom USB kľúči spolupracovníka kancelárky. Zdroj tejto správy na computerbild.de.
Silné šifrovanie komunikácie cez Internet je účinné
Na serveri spiegel.de sa uvádza, že niektoré typy silného šifrovania komunikácie cez Internet sú stále účinné a odolávajú pokusom NSA a iných služieb o ich prelomenie.
V článku sa okrem iného píše, že jeden objavený dokument zo Snowden-archívu ukazuje to, že NSA bolo neúspešné v pokusoch dešifrovať niekoľko typov komunikačných protokolov, prinajmenšom do roku 2012. Ako príklad ľahkého prelomenia šifrovania sa na druhej strane uvádza nechválne známe Skype od Microsoft.