Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Zábavnú a pritom užitočnú formu vytvorenia si vlastných Smartphone App (mobilných aplikácií pre smartphón), bez potreby vedieť programovať, ponúka nástroj Infinite Monkeys.
Pozrite si viac a vyskúšajte.
Fedora ARM tím oznámil dostupnosť špecializovaného vydania Fedora 17 ARM GA. Viac o tomto Fedora zostavení pre platformu ARM si
pozri na wiki, kde sú uvedené aj odkazy na stiahnutie vydania Fedora 17 ARM GA v podobe predkompilovaných IMG súborov. Tieto súbory môžu byť potom priamo zapísané na SD Card, USB, alebo SATA drive a takto jednoducho nabootovateľné. Je uvádzaná HW podpora pre: Versatile Express (QEMU), Trimslice, Beagleboard xM, Pandaboard, Kirkwood Plugs, Highbank a hardvérové platformy založené na iMX. Určite treba vyskúšať.
Populárny VLC mediálny prehrávač pre Android platformu bude čoskoro dostupný na Google Play Store. Termín uvoľnenia tejto očakávanej verzie VLC klienta pre Android sa najrýchlejšie dozviete
na tejto stránke Google+ .
Bývalý mobilový gigant
Nokia opäť prepúšťa. A to znamená, že sa dostáva do problémov. Pripomeňme si, že si spoločnosť Nokia vybrala za svojho strategického partnera práve Microsoft (ktoré vtedy naliehavo potrebovalo základnú platformu pre svoje mobilné Windows OS), a nie linuxové Android. Mimochodom, špekuluje sa o budúcej kúpe takto oslabeného portfólia spoločnosti Nokia práve spoločnosťou Microsoft Corp., a
"pretože niet takého šprochu, aby na ňom nebolo pravdy trochu", tak ...
Vyšla nová verzia Skype 4.0, informuje o tom OMGubuntu.co.uk a zároveň vyvracia informácie o tom, že by sa Skype ďalej pre Linux nevyvíjal. Skype 4.0 obsahuje novinky ako vylepšená kvalita zvuku a obrazu, nové ikony a emotikony, zobrazovanie. Viac info tu:
http://www.omgubuntu.co.uk/
Bolo (
CERT) oficiálne informované o vážnej zraniteľnosti, postihujúcej virtualizačnú platformu Xen - konkrétne všetky 64-bit PV (para-virtualized) guest kernel bežiace na 64-bit hypervizore na procesore Intel.
Táto zraniteľnosť umožňuje zaútočiť cez lokálnu eskaláciu privilégií, čiže lokálne únik z guest-virtuálneho stroja do host-virtuálneho stroja (guest-to-host virtual machine escape) a jeho ovládnutie. Pretože vo virtuálnych prostrediach beží naraz veľa inštancií rôznych operačných systémov, takýto útočník, ktorý unikne z ľubovoľnej inštancie a získa administrátorské práva, získa prístup aj do iných virtualizovaných prostredí bežiacich na rovnakom serveri. Naštastie sa jedná o lokálnu zraniteľnosť a to znamená, že útočník musí mať platné prihlasovacie údaje pred vykonaním útoku (Microsoft), alebo musí mať minimálne tkzv. výsadné postavenie hosťujúceho užívateľa (Red Hat Linux guests). Taktiež boli vydané všetky relevantné opravné patche pre Xen. Objaviteľ tejto zraniteľnosti - Rafal Wojtczuk of Bromium hodlá na túto tému vystúpiť na Black Hat (BH) konferencii v Las Vegas.
Vyšlo nové vydanie
Étoilé 0.4.2, vysoko modulárne užívateľské prostredie, založené na projekte
GNUstep.
Vyšla
nová verzia kompilátora GHC 7.4.2. Glasgow Haskell Compiler (GHC) je open-source kompilátor natívneho kódu (komunita pod vedením "the University of Glasgow") pre funkcionálny programovací jazyk Haskell. Je napísaný v Haskell jazyku (zaujímavou technikou známou ako "bootstrapping"), pričom táto nová verzia GHC 7.4.2 predstavuje "bugfix" vydanie GHC kódu. Pozri si aj
Poznámky k vydaniu verzie GHC 7.4.2.
Malware Flame (
pozri si) a Stuxnet (
pozri si), ktoré patria medzi najznámejšie a vysoko sofistikované malware-kódy,
podľa najnovších zistení vzájomne súvisia, čo privádza na myšlienku, že pochádzajú z jednej dielne. Toto malware bolo vždy používane na útoky voči softvéru v citliuvých zariadeniach rôznych krajín a jeho pôvod je opradený špekuláciami.
Microsoft teraz v tichosti
rozšírilo dobu 'It Just Works' kompatibility pre všetky Visual Basic 6 aplikácie. Rozšírenie kompatibility teraz zahŕňa aj celú dobu životnosti najnovšieho operačného systému Windows 8, to znamená celých 24 rokov podporovanej životnosti (!). Naše Visual Basic 6 totiž vyšlo v roku 1998 a celé to je v kontraste napríklad s takým Microsoft .NET Framework 1.0 (r. 2002), ktoré už nie je kompatibilné s Windows 7 (r. 2009). Niekto to vtipne skomentoval ako: “the un-killable cockroach” v ekosystéme Windows.