Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
V strede mája Google spustilo komplexnú vyhľadávaciu službu, ktorá predstavuje akúsi
informačnú Googlepediu - Knowledge Graph. Má pomôcť rýchlo a ľahko získavať cez vyhľadávač komplexnejší pohľad na vyhľadané informácie, presne v duchu sloganu: "things, not strings". V súčastnosti má ekosystém Knowledge Graph už viac ako 500 miliónov objektov s viac ako 3,5- miliardami faktických súvislostí, takže sa s novým informačným panelom umiestneným napravo budete stretávať dosť často. Veselé Googlovanie!
O priaznivom výsledku (pre Google) súdneho sporu medzi Oracle a Google sme čitateľov informovali priebežne na našom linuxos.sk. Pretože sa ale dávajú do pohybu veci dosť nezvyčajné na pomery v USA je potrebné, pre lepšiu orientáciu sa vo veľmi významnej problematike uviesť následujúce fakty:
-
Spoločnosť Google rozsudkom súdu vyhrala súdny predmetný spor, voči ktorému (rozsudku) sa ale celkom určite odvolá spoločnosť Oracle na vyššej inštancii (
a právnici si prídu na svoje bobáčiky)
-
pretože americký sudca teraz nerozhodol, že všeobecne všetky API (programovacie jazyky) nie sú chránené v USA autorskými právami (
na rozdiel od našej EU),
ale iba tých 37 Java API z Android nie je chránených copyrigtom, na americkej pôde sa očakávajú ďalšie procesy o API, ktoré by ale mohli vyústiť do verdiktu o tom, že všeobecne na API (programovacie jazyky) nie je možné aplikovať autorské práva, podľa vzoru našej EU.
Dňom 26. júna 2012 končí podpora (vydavanie bezpečnostných/opravných patchov cez repozitáre) pre linuxovú distribúciu Fedora 15. Najnovšia verzia linuxovej distribúcie Fedora je
verzia Fedora 17.
Spomínam na slávne časy punku, keď idey Slobody a Túžby odlišovať sa od SYSTÉMU, a tiež pokračovanie dlhého vývoja alternatívneho životného štýlu mimo SYSTÉM nám stelesňovali mašinky ako ZX80, '81, Spectrum, Oric Atmos, Beebs, Jupiter Ace a samozrejme Commodore.
Kto by mohol tušiť, že veľký prielom Linuxu nepríde cez historické desktopové revolúcie, ani cez Ubuntu na systéme Android, ale práve cez
Humble Raspberry Pi. Je to linuxový mini počítač (s embedded Linuxom) o veľkosti kreditnej karty, ktorý má inšpirovať (a bude!) mladých hackerov a škodcov SYSTÉMU, aby utlmili spotrebiteľských snobských užívateľov a znovuobjavili punkovú etiku.
A presne podľa týchto zvyklostí sa predseda spoločnosti
Google, Eric Schmidt rozhodol takto priviesť deti z britských škôl do krajiny cenných počítačových zručností, vychovať z nich "Pí" ľudí formou linuxového vzdelávania ich učiteľov, a rozdať v týchto školách Humble Raspberry Pi. A nám, linuxovým fanatikom neostáva nič iné len dúfať, že sa takýto Pi ľudia objavia po celom svete, lebo deťom rozvojového sveta to skutočne dlhujeme ... Heil Linux!
Vyšla nová verzia LibreOffice 3.5.4 pod hlavičkou The Document Foundation. V
oznámení o vydaní sa píše až o 100%-nom zvýšení účinnosti najnovšej verzie open-source kancelárskeho balíka programov, ktorá bola dosiahnutá vďaka optimalizácii kódu spúšťateľných segmentov a odstránení regresných bugov kódu.
Už je to tu zas... Prichádza vysokosofistikovaná kybernetická zbraň v podobe Windows malware "Flame super worm", ktoré vyčíňa na Strednom Východe.
Pozri si viac.
Pred dvoma týždňami, Steve Wozniak - spoluzakladateľ Apple, verejne vyzval kolos Apple, ktorý pomáhal sám budovať, nech otvorí svoje platformy nadšencom, ktorí sa chcú pohrať, vylepšovať a inovovať ich vnútorné vybavenie tak, ako je to dobrým zvykom v open-source ekosystéme.
Na podporu Wozniakovej pozície sa teraz pridalo aj svetoznáme Electronic Frontier Foundation (EFF) s takýmto názorom
: zatiaľ čo Apple produkty majú rad predností, sú poznačené škaredým radom obmedzení toho, čo používatelia a programátori s nimi môžu robiť. Toto predovšetkým platí o iOS, hoci aj iné Apple produkty niekedy trpia rovnakým spôsobom.
V citovanom článku sa rozoberajú typy obmedzení, ktoré Apple, telefónne spoločnosti a Microsoft zakladajú do mobilných zariadení, rozoberajú sa rôzne krkolomné výhovorky, ktoré tieto spoločnosti robia, keď ukladajú tieto obmedzenia. Predstavuje to vskutku reálne nebezpečenstvo pre vytvorenie takzvanej
otvorenej inovácie. Hovorí o tom, prečo by najmä Apple malo zohrávať vedúcu úlohu pri stanovení/riešení tohoto neporiadku. Ďalej sa navrhuje charta určitých práv, ktoré musia byť zaistené pre tých ľudí, ktorí kupujú chytré telefóny a ďalšie vreckové počítače. Doporučujem všetkým k čítaniu.
Fedora 17 je prvá linuxová distribúcia, ktorá teraz prichádza s inštalačným médiom (zapísaným na optické médiá alebo USB kľúč) umožňujúcim EFI boot systému na Mac hardvéri. EFI boot operačného systému sa totiž používa ako prvý stupeň zavádzania na Mac zariadeniach x86. Pozri si
viac v zdroji správy.
Vyšla nová verzia linuxovej distribúcie s označením Fedora 17. Každé nové vydanie tejto veľmi populárnej a kvalitnej linuxovej distribúcie je svojím spôsobom tak trochu aj spoločenská udalosť linuxovej komunity, pretože táto distribúcia prináša svojím priaznivcom vždy to najnovšie, čo je v linuxovom ekosystéme. Je k dispozícii v množstve variantov
na serveroch get-fedora. Z noviniek prináša: GNOME 3.4 a KDE 4.8, OpenStack, Eucalyptus, CloudStack a Open Nebula, ICC profily pre farebnú tlač, vylepšené Gimp. Vrele doporučujem jej stiahnutie a vyskúšanie. Taktiež stávajúci užívatelia Fedora 15/16 si ju môžu inštalovať
doporučeným spôsobom cez preupgrade (preupgrade sa týka
tento bug, pozri si ho). Prečítajte si pozorne aj
poznámky k vydaniu Fedora 17.
FBI spúšťa "Communications Assistance Center" (DCAC) pre špionáž hovorov uskutočňovaných cez Skype a iných internetových komunikácií.
Pozri si viac.
Prečítajte si
interview s Ben Goertzelom, zakladateľom sympatického open-source projektu vývoja umelej inteligencie -
OpenCog. Hovorí sa v ňom aj o tom, že svet (počítačových) hier je ten pravý nástroj, ktorý okrem zábavy pomôže takejto umelej inteligencii učiť sa, a tak sa stať vyspelejšou.
Zdroj tejto správy píše, že viacerí z vývojového týmu WebOS Enyo (HTML5-based aplikačné framework pre webOS) prechádzajú pracovať do vývojových štruktúr Google Android.
Linux Mint 13 “Maya” ponúka na výber MATE 1.2 alebo Cinnamon 1.4 desktopové prostredia.
Čítaj viac.
Facebook Phone zariadenie bude bežať na Linuxe. Zatiaľ nie je známe
podľa zdroja správy, či to bude Android Linux, alebo niektorá z hlavných linuxových desktopových distribúcií. Ku open-source/Linux iniciatívam od Facebook ako sú napríklad: Flashcache for Linux, HipHop compiler, Open Compute Project a iné, tak pribudne aj táto.
Intel včera uvoľnil dlho očakávané ICS (Ice Cream Sandwich) systémové image pre Android SDK emulátor. Viac informácií nájdeš
v zdroji správy.