Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
01.05.2011 | 21:39 |
LukoV
Najnovšia verzia ultra-secure operačného systému OpenBSD 4.9 vyšla práve dnes 1.5. 2011, prináša napr. defaultne povolené NTFS v jadre (read-only), podpora SMP až pre 64 procesorov, ovládač pre sieťovú kartu Marvell Yukon 88E8059, podporu pre Mobile Radeon HD 4200 alebo podpora pre RC.D skripty. Viac informácií nájdete na:
4.9 Release Page
Google Android Market pridalo
Google Docs vo forme app teraz aj na Android (od ver. 2.1 a vyššie). Toto nové app umožňuje: vytvárať, editovať, upload a share vaše docs a to všetko priamo z vášho mobilného Android telefónu.
Vzhľadom na blížiace sa vydanie linuxovej distribúcie Fedora 15, Dan Walsh (RedHat SELinux) dokončil
práce na zjednodušení SELinux manažmentu, použijúc nový SELinux setroubleshooter, ktoré má úplne prepracovaný dizajn smerom k logickejšiemu ovládaniu. Nový dizajn (ktorí určite všetci uvítajú) umožní jednoduchú voľbu pravidiel SELinux. Napríklad, ak sa Samba snaží čítať obsah ktorý nie je povolený, admin užívateľ dostane na výber viacero možností. Môže sa rozhodnúť označiť tento obsah nálepkou
samba_share_t
, alebo môže nastaviť SELinux tak aby Samba mohlo zdieľať všetok obsah len na čítanie, alebo na čítanie a zápis, alebo Samba nemôže čítať tento obsah, alebo to môže byť chyba (ohlásiť automaticky bug), alebo sa môže jednať o útok.
Pozri aj Wiki.
Vývojár operačného systému DragonFly BSD Matthew Dillon oznámil vydanie
novej verzie operačného systému DragonFly 2.10. Nová verzia je ešte výkonnejšia ako predchádzajúce verzie. K dispozícii sú ISO 32-bit, 64-bit a USB ISO obrazy. Odporúča sa používať 64-bit USB image alebo 64-bit gui USB image. Emulácia Linuxu funguje len na 32-bit systéme.
Informácia
na linuxexpres.cz opisuje priebeh dňa otvorených dverí v brnenskej pobočke Red Hat, konaného dňa 13. apríla 2011, ktorý pripravil množstvo prednášok a nezabudol aj na zaujímavé súťaže.
Keď 14. apríla 2006 Richard Stiennon napísal slávny článok na ZDNet s názvom: "Prečo je Windows menej bezpečný ako Linux", okomentoval to lapidárne: "Mnoho miliónov slov už bolo dosiaľ napísané a povedané o tejto téme. Mám párik obrázkov ...".
Pozrite si aj Vy tieto dve mapky a zistite, čo za chaos spôsobila prílišná zložitosť Windows s jeho bezpečnosťou a ako pekne a ladne, aj pre laikov, vyzerajú systémové volania v Linuxe.
Node je JavaScript interpreter na strane servera, ktorý mení predstavu o tom, ako by mal takýto server fungovať. Jeho cieľom je umožniť programátorovi vytvárať vysoko škálovateľné aplikácie a písať optimálny kód, ktorý spracováva desiatky tisíc súčasných pripojení na jeden, a iba jeden fyzický stroj. Cieľom použitia Node je teda efektívne vybudovanie škálovateľných sieťových programov.
Článok na ibm.com podáva základne informácie, ktoré umožňujú optimálne sa rozhodnúť, či programátor pri tvorbe vlastnej aplikácie má alebo nemá použiť Node riešenie. Sieťové programy v jazykoch ako je Java a PHP fungujú tak, že každé pripojenie založí nové vlákno, ktoré okamžite dostane pridelené 2 MB sprievodnej pamäte. V systéme, ktorý má 8 GB RAM pamäte, je takto určený teoretický maximálny počet súbežných pripojení na cca 4000 užívateľov. Node rieši tento problém zmenou spôsobu pripojenia na server. Namiesto toho, aby sa splodilo pre každé pripojenie nové OS vlákno (a pridelila sa s ním sprievodná pamäť), každé pripojenie vytvorí taký proces, ktorý nevyžaduje aby s ním išiel aj pamäťový blok a zároveň Node zosúlaďuje počet maximálnych pripojení ku konkrétnej prevádzkovej (sieťovej) priepustnosti na tomto jedinom systéme.
PlayOnLinux je kolekcia free softvéru pre inštaláciu hier a ďalších aplikácií na linuxový operačný systém, pôvodne vyvinutých pre prostredie Microsoft Windows. V súčastnosti PlayOnLinux pridal podporu aj pre hru Portal 2. Je založený na (kompatibilnej vrstve) Wine a zahŕňa rôzne
Bash a Python skripty, ktoré pomáhajú s inštaláciou MS Windows aplikácií.
Stiahnutie PlayOnLinux pre všetky hlavné linuxové distribúcie.
Pred časom
vyšla nová verzia alien 8.84 - konverzného nástroja balíčkových formátov rpm, dpkg, Stampede slp a slackware tgz súborov. Program Alien je síce stále experimentálny, ale dobre použiteľný nástroj, ak chcete používať balík z inej linuxovej distribúcie než tej, ktorú máte v systéme nainštalovanú. Vtedy môžete použiť Alien, aby ste ho previedli na požadovaný formát balíčkov a nainštalovali ho. Alien nesmie byť použité na nahradenie dôležitých systémových balíčkov, ako je sysvinit, zdieľané knižnice, alebo iné veci, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie vášho systému.
Stiahnutie Alien z domovskej stránky projektu.
Phoronix.com už niekoľko dní uverejňuje informácie o objavení bugu sídliaceho v linuxovom upstream jadre 2.6.38+ a jadre 2.6.39. Bug sa prejavuje zlým riadením energetickej spotreby linuxového jadra a je zahalený do mysteriózneho obalu, lebo stále nie je lokalizovaná tá časť kódu jadra, ktorá má túto regresiu riadenia energetickej spotreby na svedomí. Sú ním ovplyvnené rôzne pripravované linuxové distribúcie.
Bola uvoľnená
nová verzia generátora balíčkov Spack 3.0. Spack predstavuje kompletný (a samostatný) nástroj na tvorbu vlastných balíčkov pre Linux Slackware, včítane Slackware derivátov. V tejto verzii 3.0 sa balíčkový formát založený na CPIO stáva natívnym formátom balíčkov, vytvorených pomocou Spack. Týmto sa z generátora balíčkov Spack stáva vlastne samostatný manažér balíčkov.
Patentový systém v U.S.A. je chorý. Svedčí o tom aj čerstvé rozhodnutie súdnej poroty v štáte Texas, ktorá
rozhodla proti spoločnosti Google v procese, ktorý údajne viní Google a iných z ich používania open-source Linux kódu, pričom tento kód porušuje U.S. Patent 5.893.120. Jedná sa o patent typickej
"patent-troll" spoločnosti Bedrock Computer Technologies sídliacej v oblasti východného Texasu, ktorý je známou liahňou takýchto spoločností. Pikoškou na celej tejto neskutočnej veci je to, že zakladateľ a majiteľ patent-troll spoločnosti Bedrock Computer Technologies je známy
právnik David Garrod, ktorý je aktívnym prispievateľom k úsiliu americkej patentovej reformy. Garrod vedie iniciatívu proti falošným značeniam patentov v spolupráci s PubPat, neziskovou organizáciu, ktorá bola založená v roku 2003 na boj proti zneužívaniu patentového systému (!). Tento precedens v podobe rozhodnutia súdnej poroty by mohol mať veľké dôsledky na iné spoločnosti - používajúce Linux technológie včítane ďalších open-source systémov. Vo verdikte, vydanom minulý týždeň, sa porota rozhodla, že Google by malo zaplatiť spoločnosti Bedrock Computer Technologies 5 miliónov amerických dolárov za porušenie patentu.
Live Hacking projekt, ktorý vedie Dr. Ali Jahangir, oznamil uvoľnenie aktualizovanej verzie svojej
bezpečnostnej linuxovej distribúcie Live Hacking DVD verzia 1.3. Nová verzia free distribúcie Live Hacking DVD 1.3 je Linux určený pre penetračné testovanie a etické hackovanie. Novinkou v tejto verzii je Metasploit Framework 3.6, ktoré môže byť použité k testovaniu sieti pomocou internej databázy Metasploit frameworku, obsahujúcej známe nedostatky a exploity. Nová verzia Live Hacking DVD 1.3 taktiež obsahuje sadu nástrojov THC-IPV6, potrebných k útoku na vnútorné slabiny protokolu IPv6 a slabé stránky ICMP6.
Stiahnutie Live Hacking DVD 1.3.
Prezident a CEO Intel Inc. -
Paul Otellini - vyhlásil, že jeho spoločnosť intenzívne pracuje na portovaní kódu Google OS Android 3.0, používaného špecificky pre tablet PC a zdrojový kód ktorého získal Intel od Google, na architektúru x86.
Microsoft Inc., Oracle Corp., Apple Inc. a EMC Corp., členovia skupiny CPTN Holdings, ktoré sa snaží získať viac ako 800 patentov spoločnosti Novell
boli včerajším spoločným rozhodnutím U.S. Justice Department a Germany Federal Cartel Office prinútení zmeniť ich pôvodnú dohodu o súbežnom predaji niektorých práv duševného vlastníctva majetku Novell na CPTN Holdings LLC. Pôvodná dohoda totiž ohrozovala schopnosť open source softvéru, ako je Linux, aj naďalej inovovať a konkurovať v oblasti vývoja a distribúcie serverov, stolových počítačov a mobilných operačných systémov, middleware a výrobkov virtualizácie. Zo zmeny dohody vyplýva že:
* Microsoft predá späť na Attachmate všetky patenty spoločnosti Novell, ktoré Microsoft takto získal, ale aj naďalej dostane licenciu pre využívanie týchto patentov
* EMC nezíska 33 Novell patentov a patentových prihlášok, ktoré boli identifikované vo vzťahu ku virtualizačnému softvéru
*Všetky patenty Novell budú získané za GNU General Public License, verzia 2, široko adoptovanú open-source licenciu a Open Invention Network (OIN) licenciu, významnú pre Linux systémy
* CPTN nemá právo na obmedzenie, ktoré z patentov, ak existujú, sú k dispozícii pod licenciou OIN
* Ani CPTN ani jej majitelia nebudú vykonávať žiadne prehlásenia, alebo prijímať akékoľvek kroky s cieľom ovplyvniť alebo podporiť buď Novell alebo Attachmate pre upravenie, ktorý z patentov je k dispozícii pod licenciou OIN.
So sloganom
"I beta one American dollar that you will love this release!",
vyšlo Fedora Linux 15 beta,
stiahnutie ISO súborov, zoznam
vlastností a jednotlivé
spiny Fedora 15. Finálna verzia kvalitnej linuxovej distribúcie Fedora 15 sa očakáva 24.mája 2011.