Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Ako doporučený kandidát pre RC vydanie linuxovej distribúcie Linux Mint 11 (Katya) je
na testovanie k dispozícii Katya Main Edition i386 (build #2147483647) 32-bit ISO .
Preview ukazuje používanie Gnome 2.32 s default Compiz, prípadne možnosť prepnutia do Metacity. Hlavný vývojár a zakladateľ Linux Mint - Clement Lefebvre (Clem) pripúštal v budúcnosti použitie Gnome 3, avšak bez Gnome Shell, teraz sa naopak ukazuje zotrvanie pri verzii Gnome 2, výborne skĺbenej s potrebami Linux Mint distribúcie.
Americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti (DHS)
kontaktovalo Mozilla a požiadalo odstrániť
"MafiaaFire" doplnok (Add-on) pre Firefox prehliadač. ICE vyšetrovacia jednotka, pôsobiaca v rámci
DHS údajne zistila, že "MafiaaFire" doplnok obchádza zákaz domény, ktorý DHS prikázalo voči viacerým doménovým menám. "MafiaaFire" doplnok, (rovnako ako niekoľko ďalších podobných "Add-on" dostupných prostredníctvom Add-onMozilla)
presmeruje užívateľa z jedného doménového mena na iné, čo je podobné email-službe preposielania pošty. V tomto prípade išlo o presmerovanie prevádzky zo zhabaných domén do iných domén, pričom zadržané domény (doménové mená) boli údajne použité bez povolenia profesionálneho športu a iných médií, pre prenos špecifického obsahu (chráneného autorskými právami). Mozilla nepovažuje tento (a jemu podobné) doplnok za protiprávny a postráda relevantný rozsudok súdu, v zmysle čoho
poslalo pre DHS niekoľko otázok.
Apache Software Foundation (ASF) dostalo súdne predvolanie, ktoré vyžaduje od ASF predloženie dokumentov súvisiacich s využívaním Apache Harmony kódu na platforme Android softvéru, a s neúspešným pokusom Apache získať (zabezpečiť si) prijateľnú licenciu ohľadom Java SE Technology Compatibility Kit.
Túto požiadavku dostalo ASF od právnej firmy, zastupujúcej spoločnosť Oracle v súdnom spore proti spoločnosti Google. Termín predloženia materiálov je do 13. mája 2011.
Výborný blog, ktorého autorom je Nick Schmidt, opisuje nastavenie unix-like operačného systému OpenBSD na laptope.
Steve Ballmer, výkonný riaditeľ Microsoft Corp. oznámil dnes na konferencii BlackBerry World 2011, že
Microsoft a RIM spoja svoje sily v novom partnerstve. Výsledkom partnerstva je dohoda, že RIM BlackBerry zariadenia budú štandardne používať vyhľadávací engine Microsoft Bing a Microsoft Bing Maps technológie lokácie. Microsoft zároveň ústami Steve Ballmera oznámilo masívne investície do integrácie RIM technológií s Microsoft cloud technologickými riešeniami. Dych vyrážajúce bolo tiež Ballmerovo vyhlásenie, že sa jedná o hlbokú integráciu oboch technológii na úrovni operačného systému (!).
Vyšla nová verzia Python intrepretera -
PyPy 1.5. PyPy, ako interpreter jazyka Python a JIT kompilátor je písané väčšinou v čistom jazyku Python a špeciálne v podmnožine jazyka Python - Rpython. Je zameriavané na rýchlosť, efektivitu a 100% kompatibilitu s pôvodným interpreterom - CPython. Pozri si aj
porovnanie účinnosti pre PyPy 1.5 a CPython 2.6.2.
02.05.2011 | 09:42 |
RooL
Svetlo sveta uzrela nová verzia emailového klienta Zimbra Desktop 7.0.1.
Sťahovať ju môžete z tohoto
odkazu na zimbra.com. Zimbra Desktop 7.0.1 je dostupné pre OS Windows, Linux a Mac.
01.05.2011 | 21:39 |
LukoV
Najnovšia verzia ultra-secure operačného systému OpenBSD 4.9 vyšla práve dnes 1.5. 2011, prináša napr. defaultne povolené NTFS v jadre (read-only), podpora SMP až pre 64 procesorov, ovládač pre sieťovú kartu Marvell Yukon 88E8059, podporu pre Mobile Radeon HD 4200 alebo podpora pre RC.D skripty. Viac informácií nájdete na:
4.9 Release Page
Google Android Market pridalo
Google Docs vo forme app teraz aj na Android (od ver. 2.1 a vyššie). Toto nové app umožňuje: vytvárať, editovať, upload a share vaše docs a to všetko priamo z vášho mobilného Android telefónu.
Vzhľadom na blížiace sa vydanie linuxovej distribúcie Fedora 15, Dan Walsh (RedHat SELinux) dokončil
práce na zjednodušení SELinux manažmentu, použijúc nový SELinux setroubleshooter, ktoré má úplne prepracovaný dizajn smerom k logickejšiemu ovládaniu. Nový dizajn (ktorí určite všetci uvítajú) umožní jednoduchú voľbu pravidiel SELinux. Napríklad, ak sa Samba snaží čítať obsah ktorý nie je povolený, admin užívateľ dostane na výber viacero možností. Môže sa rozhodnúť označiť tento obsah nálepkou
samba_share_t
, alebo môže nastaviť SELinux tak aby Samba mohlo zdieľať všetok obsah len na čítanie, alebo na čítanie a zápis, alebo Samba nemôže čítať tento obsah, alebo to môže byť chyba (ohlásiť automaticky bug), alebo sa môže jednať o útok.
Pozri aj Wiki.
Vývojár operačného systému DragonFly BSD Matthew Dillon oznámil vydanie
novej verzie operačného systému DragonFly 2.10. Nová verzia je ešte výkonnejšia ako predchádzajúce verzie. K dispozícii sú ISO 32-bit, 64-bit a USB ISO obrazy. Odporúča sa používať 64-bit USB image alebo 64-bit gui USB image. Emulácia Linuxu funguje len na 32-bit systéme.
Informácia
na linuxexpres.cz opisuje priebeh dňa otvorených dverí v brnenskej pobočke Red Hat, konaného dňa 13. apríla 2011, ktorý pripravil množstvo prednášok a nezabudol aj na zaujímavé súťaže.
Keď 14. apríla 2006 Richard Stiennon napísal slávny článok na ZDNet s názvom: "Prečo je Windows menej bezpečný ako Linux", okomentoval to lapidárne: "Mnoho miliónov slov už bolo dosiaľ napísané a povedané o tejto téme. Mám párik obrázkov ...".
Pozrite si aj Vy tieto dve mapky a zistite, čo za chaos spôsobila prílišná zložitosť Windows s jeho bezpečnosťou a ako pekne a ladne, aj pre laikov, vyzerajú systémové volania v Linuxe.
Node je JavaScript interpreter na strane servera, ktorý mení predstavu o tom, ako by mal takýto server fungovať. Jeho cieľom je umožniť programátorovi vytvárať vysoko škálovateľné aplikácie a písať optimálny kód, ktorý spracováva desiatky tisíc súčasných pripojení na jeden, a iba jeden fyzický stroj. Cieľom použitia Node je teda efektívne vybudovanie škálovateľných sieťových programov.
Článok na ibm.com podáva základne informácie, ktoré umožňujú optimálne sa rozhodnúť, či programátor pri tvorbe vlastnej aplikácie má alebo nemá použiť Node riešenie. Sieťové programy v jazykoch ako je Java a PHP fungujú tak, že každé pripojenie založí nové vlákno, ktoré okamžite dostane pridelené 2 MB sprievodnej pamäte. V systéme, ktorý má 8 GB RAM pamäte, je takto určený teoretický maximálny počet súbežných pripojení na cca 4000 užívateľov. Node rieši tento problém zmenou spôsobu pripojenia na server. Namiesto toho, aby sa splodilo pre každé pripojenie nové OS vlákno (a pridelila sa s ním sprievodná pamäť), každé pripojenie vytvorí taký proces, ktorý nevyžaduje aby s ním išiel aj pamäťový blok a zároveň Node zosúlaďuje počet maximálnych pripojení ku konkrétnej prevádzkovej (sieťovej) priepustnosti na tomto jedinom systéme.
PlayOnLinux je kolekcia free softvéru pre inštaláciu hier a ďalších aplikácií na linuxový operačný systém, pôvodne vyvinutých pre prostredie Microsoft Windows. V súčastnosti PlayOnLinux pridal podporu aj pre hru Portal 2. Je založený na (kompatibilnej vrstve) Wine a zahŕňa rôzne
Bash a Python skripty, ktoré pomáhajú s inštaláciou MS Windows aplikácií.
Stiahnutie PlayOnLinux pre všetky hlavné linuxové distribúcie.
Pred časom
vyšla nová verzia alien 8.84 - konverzného nástroja balíčkových formátov rpm, dpkg, Stampede slp a slackware tgz súborov. Program Alien je síce stále experimentálny, ale dobre použiteľný nástroj, ak chcete používať balík z inej linuxovej distribúcie než tej, ktorú máte v systéme nainštalovanú. Vtedy môžete použiť Alien, aby ste ho previedli na požadovaný formát balíčkov a nainštalovali ho. Alien nesmie byť použité na nahradenie dôležitých systémových balíčkov, ako je sysvinit, zdieľané knižnice, alebo iné veci, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie vášho systému.
Stiahnutie Alien z domovskej stránky projektu.