Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Nová verzia remixu Fedora Linuxu, určeného hlavne pre netbooky a iné mobilné systémy -
Fuduntu 14.7 - prináša okrem opravených chýb aj ďalšie výrazne zrýchlenie behu na netbookoch. Rovnako ako Android OS používa BFS task scheduler alebo Deadline IO scheduler, odľahčený Nautilus Elementary, presúva /tmp a /var/log na RAM disk a ďalšie zmeny. O Fuduntu Linuxe
sme už informovali v minulosti. Stiahnutie
LiveDVD Fuduntu 14.7 iso-súborov zo serveru sourceforge.net.
K napísaniu tejto informatívnej správičky ma primäla séria populárnych článkov a príručiek na serveri
freesoftwaremagazine.com. Táto séria sa zaoberá sympatickým a kvalitným free open-source administrátorským nástrojom Zenoss Core 3.0 určeným administrátorom pre monitoring sietí, serverov a aplikácií. Pozrite si viac na stránkach
komunity projektu Zenoss alebo aj komerčných
Zenoss Enterprise.
Nové vydanie
BRL-CAD 7.18.0, cross-platformového open-source CAD nástroja prinieslo okrem zaktualizovanej dokumentácie projektu aj niektoré vylepšenia spojené s NURBS, OpenGL, MGED alebo NMG/BoT geometrickej konverzie a exportu.
Stiahnutie softvéru z Sourceforge.
Spoločnosť Eucalyptus Systems, ktorá zastrešuje open-source platformu Eucalyptus pre tvorbu privátnych "clouds", spolu so spoločnosťou RedHat
vytvorili rozsiahle partnerstvo za účelom dotvorenia Eucalyptus privátnej cloud platformy na RedHat softvéri. Výsledkom bude veľmi ľahká prístupnosť a previazanosť Eucalyptus prostredníctvom RedHat Deltacloud (množina viacerých API, určených na uľahčenie cloud platformovej interoperability). Platforma Eucalyptus je open-source implementácia viacerých API: Amazon EC2 (Elastic Cloud Compute), S3 (Simple Storage Service) a EBS (Elastic Block Storage). Platforma Eucalyptus zároveň prijme riadiace vlastnosti RHEV (Red Hat Enterprise Virtualization), založené na open source KVM (Kernel-based Virtual Machine) hypervízore.
Theo de Raadt, zakladateľ projektu
OpenBSD prijal emailom vážne obvinenia, ktoré hovoria o umiestnení FBI-backdoor kódu v zásobniku (stack) hlavne sieťového softvéru OpenBSD IPSEC. Celý incident sa podľa informácii v email mal odohrať v rokoch 2000-2001, kedy jedna spoločnosť a jej vývojári pracujúci na OpenBSD Crypto Framework-u, mali prijať od vlády (FBI) ponuku, za úplatu umiestniť kód predmetného backdoor-u do zdrojového kódu zásobníka softvéru. Kedže prvý IPSEC softvérový balík bol pred 10 rokmi free, veľké časti jeho kódu sa nachádzajú aj v ďalších, neskoršie vzniknutých projektoch. Bez podrobnej analýzy kódu, ktorý odvtedy prešiel mnohými zmenami sa nedá posúdiť celý dopad na ďalšie projekty. Projekt OpenBSD analyzuje celú situáciu.
Ako informuje
gawker.com, na Juliana Assanga bola udelená kaucia 315 000 USD. Po zaplatení môže ísť na slobodu pod podmienkou odovzdania pasu a nosenia elektronického monitorovacieho zariadenia.
Server
TIME.com vo svojom článku uvádza veľmi pozitívne hodnotenie najnovšieho mobilného Google telefónu Nexus S, ktorému dáva prívlastok "Pure Google". Označuje ho za doteraz najlepší Google Android mobilný telefón, používajúci ku prospechu užívateľa skutočne to "pravé orechové", a síce nikým a ničím "neupravovaný" alebo inak obmedzovaný operačný systém Android 2.3 Gingerbread. V súvislosti s novým Android telefónom dávam do pozornosti nový typ bezdrôtovej chip-technológie krátkeho dosahu Open NFC 3.5. Jej promočne uvedenie
u miestnych podnikateľov hodlá Google uskutočniť na podporu Android 2.3 a nového Nexus S telefónu v Portlande, štát Oregon v USA. V telefóne je zabudovaný NFC chip spolu so softvérom, umožňujúci okoloidúcim držiteľom Google telefónu Nexus S napríklad príjmať ponuky noviniek miestnych reštaurácií, obchodov a iných firiem.
"Impérium" Gawker Media (americká spoločnosť online médií a sieť blogov) sa už v minulosti stalo známym
svojím "ospravedlnením sa" užívateľom, keď boli infikovaní s malware (v podobe falošnej Suzuki reklamy), ktorý šírila na svojich web stránkach. Teraz čelí
hacknutiu celej svojej databázy hesiel, emailov a iných položiek, za zodpovednosť ktorého sa prihlásila hackerská skupina "Gnosis". Ako dôvod
Gnosis udáva aroganciu vedenia a zamestnancov Gawker Media voči hackerským skupinám.
Softmaker Office ponúka produkt Softmaker Office 2008 v akcii Load and Help - za každé stiahnutie daruje 0.10 € na projekty betterplace.org. Program je vo verzii Windows a Linux.
Aj keď platený, ale predsa len
článok venujúci sa základným termínom vo svete otvoreného zdrojového kódu. Takúto reklamu platí spoločnosť Novell.
Programátor jadra Linuxu a tvorca EXT4,
Theodore Ts'o oznámil vo svojom blogu, že sa na mobilných telefónoch s Google Android 2.3 "Gingerbread" OS už začalo s používaním EXT4 súborového systému, ktorý v mobiloch nahrádza stávajúci YAFFS súborový systém. Jeden z prvých mobilných telefónov, ktorý začal používať EXT4 s Android 2.3 je nový Google Nexus S smart-phone.
Venujte pozornosť informácii o zraniteľnosti internetového mailera EXIM (MTA), ktorú
poskytol Sergej Kononenko. Riešením bezpečnostného problému prieniku neznámeho útočníka do ich firemnej siete získal (s pomocou tcpdump) sekvenciu úspešného vzdialeného root útoku práve cez spomínaný mailer
EXIM (distribúcia Debian Lenny; exim4-daemon-light 4.69-9). Zraniteľnosť sa prejavuje aj vo verzii exim4-daemon-light 4.72-2 z Debian Squeeze. Bezpečnostný tím projektu EXIM pracuje na odstránení zraniteľnosti.
V súvislosti s novým testovacím Google "Chromebook" CR 48, sme už včera informovali v Správach (pozri si
linuxos.sk ohľadom Google Chrome notebook). Jeden z testovacích notebookov CR 48 dostal do rúk aj redaktor Larry Dignan zo Zdnet.com.
Uvádza celkom zaujímavé zistenie, že testovací Google "Chromebook" (už) používa na tlačenie "cloud" technológiu
Google Cloud Print, čo v praxi znamená, že tlačová úloha prechádza cez Google cloud a odtiaľ do nastavenej tlačiarne.
Člen IntelliJ IDEA Team, Evžen Toporov oznámil v blogu na
blogs.jetbrains.com vydanie novej verzie IDE pre platformu Java - IntelliJ IDEA 10. Nová verzia IntelliJ IDEA 10, patriaca k tým najlepším IDE pre platformu Java je stále k dispozícii v dvoch verziách - základná voľne dostupná verzia a komerčná (podniková) verzia s enterprise-funkciami, ktoré sú potrebné v organizáciach a spoločnostiach.
Stiahnutie novej verzie IntelliJ IDEA 10.
Krásny článok na blogu
blog.eracc.com, ktorý pomocou kupeckých počtov vysvetľuje výhody nasadenia linuxových riešení v cirkevných a charitatívnych organizáciach a to všetko v časoch globálnej ekonomickej krízy, kedy sa tieto typy organizácií a voľných združení potýkajú s nedostatkom financií.