Jedným z najčastejšie uvádzaných dôvodov, pre ktorý sa stále neoplatí prejsť na Linux, je jeho slabá podpora v oblasti hier. Aj tento dôvod však prestáva byť vďaka Steam-u pomaly tým hlavným a častokrát jediným, prečo neprejsť. Už dnes je z čoho vyberať a to nie len zo zoznamu indie hier, ale rovnako aj zo zoznamu áčkových titulov.
Okrem podpory hier samotných je však stále problémom aj podpora grafických kariet a ich ovládačov. Inštalácia častokrát nie je tak priamočiara, ako na konkurenčných operačných systémoch a kvalita otvorených ovládačov zasa za tými proprietárnymi stále zaostáva. Nehľadiac na skutočnosť, že inštalácia proprietárnych ovládačov si v mnohých prípadoch vyžaduje aj isté znalosti a skúsenosti, ktoré môžu byť pre začínajúcich používateľov neprekonateľné.
V tomto článku sa pozrieme na to, ako "rozbehať" dedikovanú grafickú kartu, pokiaľ ste majiteľom laptop-u disponujúcim hybridnou/prepínateľnou grafickou kartou NVIDIA Optimus.
Je to neuveriteľné, ale je to tak - máme tu druhé kolo vašej (ne)obľúbenej (ne)pravidelnej piatkovej (ne)súťaže. Prvé kolo dopadlo nad očakávania dobre a vo výsledku sa zišlo niekoľko súťažiacich, ktorí prekypovali fantáziou a posielali jedno riešenie horšie ako druhé. Za zmienku stojí odvážny príspevok napísaný v assembleri alebo zaujímavý nápad použitý v riešení v bashi. A keďže prvé kolo nikto nevyhral, prichádzame s kolom druhým, v ktorom očakávame veľmi podobný postup. O čo teda dnes pôjde?
Na stránkach linux-mint-czech.cz vyšly už dva články, zaoberajúce sa používaním programu inxi na získavanie informácií o počítači. Narozdieľ od nich účelom tohto článku je ukázať, ako dosiahnuť, aby program inxi využil čo najviac zo svojich možností.
Jednou zo zaujímavých otázok, s ktorými sa dá stretnúť na linuxových pohovoroch, je práve táto: "Povedzte nám, ako zistíte, kedy bol súbor s názvom filename vytvorený?". Potenciálny uchádzač si pomyslí, že ľahšiu otázku už dostať nemohol a bez hlbšieho rozmýšľania odpovie, že "Zadaním príkazu ls s prepínačom -l pre dlhý výpis. Dátum a čas, ktorý sa v tomto výstupe nachádza, je čas vytvorenia súboru". Aké však bude jeho zdesenie, keď sa dozvie, že odpovedal nesprávne, už opisovať nebudem. V čom sa však tento uchádzač pomýlil, keď si bol odpoveďou tak istý?
A je to tu - piatok. Predzvesť dlhého večera alebo ešte dlhšieho rána. Ničnerobenie alebo naopak dobiehanie toho, čo sme cez týždeň nestihli alebo ani nechceli stihnúť. Priestor pre relax a zregenerovanie celého tela. A pritom by v niektorých prípadoch stačilo zregenerovať len rozum. Alebo ho rovno nahradiť. A stým všetkým prichádza (ne)pravidelná piatková (ne)súťaž.
Správca súborov Nautilus je súčasťou prostredia GNOME už od roku 2001, kedy v GNOME 1.4 nahradil dovtedajšieho grafického správcu Midnight Commander. Nautilus sa teda stal neoddeliteľnou súčasťou prostredia GNOME a za uplynulých 15 rokov sa aj na ňom podpísali zmeny, ktorými si toto prostredie prešlo. Jednou z nie príliš známych vlastností tejto aplikácie je aj rozširovanie jej funkčnosti pomocou vlastných skriptov. A práve na to sa pozrieme v tomto článku.
Po správnom vytvorení LIVE-USB reštartujeme počítač a stláčame klávesu, ktorá je v našom počítači na možnosť zobrazenia boot menu. ESC, F2, F8, F9, F12, .... každý počítač to má inak, napríklad na HP Probook to je F9, Toshiba F12. Dá sa to nájsť na internete, prípadne v dokumentácií k počítaču. Vyberieme boot z USB kľúča. Ak nám ponuku kľúča neukazuje, treba pozrieť v BIOSE, či je povolené bootovanie s USB kľúča.
V škole majú študenti na svojich počítačoch MS Windows. Rozmýšľal som ako im ukázať krásu Linuxu, bez nutnosti inštalácie. Každý, kto by si to rád vyskúšal, môže využiť tento návod.
Každý nový potenciálny používateľ niektorej linuxovej distribúcie http://distrowatch.com rieši okrem iných návykov aj alternatívy svojich obľúbených a denne používaných Windows programov. Chce aby jeho nový operačný systém bol plnohodnotný, aby nemusel používať dualboot Widows/Linux a občas nebootoval do MS Windows. Samozrejme že táto možnosť je bežná a mnohí využívajú dualboot v prípade že používajú nejaký špecifický Windows program alebo sa učia meniť návyky ako Linuxový užívateľ. Chcem len názorne ukázať, že bežný používateľ môže mať nainštalovaný Linux aj ako single OS a jeho programový výber bude dostatočný.
Po dlhšej dobe som sa rozhodol vymazať môj starý dobrý Debian a nahodiť na notebook niečo modernejšie, voľba padla na Linux Mint (http://www.linuxmint.com/) v aktuálnej verzii 17.3.
Spoločnosť AMD zverejnila detaily k bezpečnostnej chybe Execution Unit Scheduler Contention Side-Channel. Bližšie podrobnosti sú dostupné v samostatnom dokumente.
Spoločnosť Intel predstavila na prebiehajúcej konferencii SIGGRAPH 2022 GPU Intel Arc Pro A30M (mobilná), A40 (1 slot) a A50 (dual slot). Najvyšší model má 75W TDP a 4.8 TFLOP výkon (single precision).
Gitlab mal podľa interných zdrojov mazať na voľných účtoch repozitáre, ktoré neboli aktualizované viac než rok. Po vlne kritiky sa zdá, že nakoniec budú len presunuté na pomalé ukladacie zariadenia a budú naďalej dostupné aj keď s horšou rýchlosťou prístupu.
Po 9 mesiacoch vývoja bola vydaná verzia 3.5 herného enginu Godot. Nová verzia obsahuje mnoho menších vylepšení, zatiaľ čo hlavný vývoj prebieha na pripravovanej verzii 4.0. Stručný zoznam noviniek je v oznámení. Podrobný zoznam noviniek sa dá nájsť v changelogu.
Žiak z Verony uploadol do Python PyPI repozitára niekoľko balíkov s Ransomware nazvaných, ako známe balíky s malým preklepom. K známemu balíku requests boli uploadnuté napríklad requesys, requesrs a requesr. Balík requesys bol napríklad nainštalovaný 258 krát. Obete si mohli vyžiadať dešifrovací kľúč bez zaplatenia.
Po 9 rokoch od poslenej verzie vydal Tomáš Matějíček live distribúciu Slax vo verzii 11.4.0 (založený na Debiane) a 15.0.0 (založený na Slackware). Vydanie bolo možné vďaka podpore na patreone.