Portál LinuxOS.sk prináša pravidelne články zo sveta open source. Na tejto stránke môžte nájsť články zo všetkých kategórií.
O slobodnom softvéri, licenciách a ako tieto myšlienky aplikovať do bežného života.
Ďalej rozoberiem slobodu na internete, uberania slobody cez PRISM, ako sa brániť a ako zmeniť svet k lepšiemu. Upozorňujem vopred, tento článok má nádych blogu a preto by ho nemal nikto čítať.
Prečítané: 14060x |
Kľudnú hladinu linuxového herného sveta v poslednej dobe značne rozprúdila spoločnosť Valve so svojou linuxovou verziou aplikácie Steam a následne tak s postupným portovaním svojich “peciek” na túto platformu. Čo ale všetci admini, ktorí veľkú časť svojho dňa “visia” vzdialene pripojení cez ssh na niektorom zo spravovaných serverov? Čo keď sú aj oni len ľudia a občas by sa tiež radi niečo zahrali a osviežili tak svoju nudnú a stereotypnú robotu?
Prečítané: 13090x |
OLinuXino je vývojová doska s (prevažne) otvoreným hardvérom a softvérom. Verzie dosiek s NAND pamäťou obsahujú vstavaný Android. Pomocou MikroSD karty sa však dá spustiť aj obyčajný Linuxový desktop. V dnešnom článku sa pozrieme bližšie na túto dosku a periférie ako dotykový TFT panel a wifi.
Prečítané: 17881x |
V súvislosti s prebiehajúcimi zmenami na portáli LinuxOS.sk sa admin team dohodol na nasledovnom znení etického kódexu nášho portálu, ktorý bude platný pre všetkých, vrátane administrátorov, moderátorov diskusného fóra, ako aj autorov správičiek a článkov.
Prečítané: 12036x |
Mám pocit, že som v
prvom diely rýchlim postupom odstrašil nováčikov. Teda aspoň podľa spätnej reakcie ktorú som dostal mimo fórum. V tomto diely sa budem snažiť jednoduchým postupom navnadiť čitateľov si vyskúšať niečo nové. Nebude to zatiaľ žiadne vizuálne vymakané prostredie, ale bude rýchle, procesor si oddýchne a hlavne majitelia notebookov i starších počítačov si budú pochvaľovať. Ešte zopakujem, že veľa postupov je relevantná aj pre iné ľahko tonážne desktopové prostredia.
Prečítané: 13484x |
V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na základné použitie jazyka bc, ktorý sa vo svojom interaktívnom režime dá veľmi dobre použiť ako kalkulačka v príkazovom riadku. Dnes sa na bc pozrieme znova, ale tentokrát naozaj ako na programovací jazyk. Pozrieme sa teda, čo všetko si v ňom môžeme dovoliť a ako budeme vedieť využiť jazyk bc ako programovateľnú kalkulačku.
Prečítané: 11272x |
Medzi základné znalosti správneho linuxáka rozhodne patrí znalosť príkazového riadku. Čím častejšie sa mu venuje, tým väčšiu skúsenosť postupne získava. Pokiaľ však potrebuje v príkazovom riadku niečo vypočítať, môže naraziť na problém. Bash síce podporuje aritmetické výrazy, avšak so značným obmedzením - keď totiž budete chcieť počítať s desatinnými číslami, vaše snaženie skončí so syntaktickou (!) chybou (schválne vyskúšajte napísať echo $((1.1+1))). V tomto článku sa teda každý správny linuxák zoznámi so základmi používania „kalkulačky“ s názvom bc (ak ju náhodou ešte nestihol spoznať ;)
Prečítané: 11280x |
Táto séria článkov vám pomôže upraviť si desktopové prostredie (ďalej len DE), prípadne sa naučíte niečo z nastavení Linuxu, alebo vám to zabráni zošedivieť z toho kde sa uberajú dnešné DE a poskladáte si svoje vlastné. Chcem vám predviesť krásu textových konfiguračných súborov a to že je to pohodlnejšie ako bezhlavé klikanie na hľadanie voľby, ktorá tam nakoniec aj tak nie je. Objavíte silu slobody a všetko bude vyzerať ako chcete vy a nie vizionári. To čo bude v prvých dvoch dieloch som už absolvoval, ďalšie nastavenia sa budeme učiť spolu, tak poďme na to.
Prečítané: 12410x |
LinuxOS.sk pôsobí na slovenskej internetovej scéne pomaly jedno desaťročie a za tú dobu prešiel mnohými zmenami i podobami. Mladí ľudia pri ňom dospeli a získali nové poznatky, zážitky i skúsenosti, tí starší získali ďaľší rozhľad. Dnes, po mnohých rokoch sa pozeráte na úplne novú verziu CMS Shakal, ako po technickej stránke, tak i po vizuálnej.
Prečítané: 11704x |
Niekedy počas školských čias som sa dostal do kontaktu s FEM programom Ansys, odvtedy ubehlo pár chvíľ a potreboval som si zistiť aké mám napätia v jednej súčiastke pri mechanickom statickom zaťažení. Siahať po pirátskej verzii programu Ansys nie je na mieste preto som sa popozeral po voľných alternatívach. Bol som celkom prekvapený koľko je opensource programov v tejto oblasti a v akej kvalite.
Prečítané: 11175x |