Problem pri instalacii Kubuntu

Sekcia: Ostatné 28.01.2011 | 14:48
Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
Zdravim
Potreboval by som poradit, pozeral osm uz viacere diskusie ale nansiel som pre mna to potrebne, uz asi tyzden (je to aj s prestavkami nemyslel som v kuse) sa snazim nainstalovat Kubuntu 10.10 ale nedari sa mi. S Linuxom som predtym vobec nerobil ale chcel by som pomalicky sa troska priucit, urcite to nebude na skodu. Samozrejme na zaciatok som si cital cim viac clankov a podobne nech aspon mam sajnu o com sa tu pise.
Chcem si to dat ako dualboot, HDD 250 GB som si rozdelil na C:, D:, tam mam Win XP, potom mam dalsie particie tretiu (spravil som to ako ext3) a stvrtu oznacena je ako acronis, WinXP tie dve vsak normalne nevidi.
Ten acronis tam bol uz predtym, NT som kupil od chlapika, cca pred rokom, asi tam nieco skusal.

Mam stiahnute a napalene ISO image CD Kubuntu 32 bit. Moj hardver: Asus F3Ka,
AMD Turion T60 64.. Asi blba otazka, len si chcem byt naistom, je to tak ze na tento NT mozem instalovat aj 64 bitovy sofver? Teraz mam 32,, aj XP aj to Kubuntu.

Myslim, ze take rozdelenie by malo byt OK na instalaciu dualboot je to tak?
V BIOSe som teda nastavil boot z CD, Kubuntu nacita, a skusal som aj zistenie chyb na CD, vyslo mi ze je to OK. Potom som skusal start Kubuntu, zacalo mi instalovat ale asi cca po 3-4 minutach uz netahalo. Tak som googlil a zistil ze pri problemoch nech si vymazem poslednu cast quiet splash a skusim odfajknut nejake nastavenia cez F6, rozne kombinacie a pod.
Skusal som aj to, a nastali dve moznosti:
Pri odfajknuti len ACPI, spolu s APIC, noapic nolapic, alebo aj samostatne mi instalacia zamrzne ked kontroluje stav baterie.
Ak mam odfajknute vsetky moznosti (cez F6) tak mi pri kontrole baterie vyhodi OK, ale potom sa zobrazi len biela obrazovka a kurzor, da sa s nim pohybovat ale nic viac.
Takze by som potreboval poradit co by som mal este skusit aby som to rozbehal )).

Vdaka JJ
Be free !!! Be happy !!!
    • Re: Problem pri instalacii Kubuntu 29.01.2011 | 00:29
      cistic   Návštevník
      skus inu distribuciu, netreba stracat cas s niecim co nejde
      • Re: Problem pri instalacii Kubuntu 01.02.2011 | 13:15
        Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
        Na 99% jadru vadí šporič energie. Skús v biose pred inštaláciou vypnúť všetko čo súvisí z úsporou energie. Po nainštalovaní to môžeš znovu zapnúť. Myslím že výberom iného distra sa tomuto nevyhneš, jedine že by to mali extra ošetrené. Veľa zdaru.
        Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
    • Re: .... doplním 30.01.2011 | 14:02
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahoj.

      Doplním "čističa", napríklad toto LiveCD: Fedora 14 KDE Spin

      stiahnutie 32-bit LiveCD alebo
      stiahnutie 64-bit LiveCD
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: .... doplním 30.01.2011 | 14:10
        Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
        dik
        a ten "cistic" to znamena co:))
        snad mi nezmaze cely HDD
        ci mi to len nejako upravi nastavenia a potom by som mohol znova skusit Kubuntu?
        Be free !!! Be happy !!!
        • Re: .... doplním 30.01.2011 | 14:12
          Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
          sorry az teraz vidimm ze to je jeho nickk OK
          Be free !!! Be happy !!!
        • Re: .... doplním 30.01.2011 | 14:13
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Nie.

          Ja také veci neradím ...
          Pozri si vyššie, že

          "cistic" je nick pre pisatela nadomnou

          :-)
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: .... doplním 30.01.2011 | 14:25
            Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
            este sa opytam ohladne driverov nemal by byt nejaky velky problem??
            Be free !!! Be happy !!!
            • Re: .... doplním 30.01.2011 | 14:33
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Aký máš NB - presný typ ??

              Akú máš grafiku - presný typ ??

              Zatiaľ všetko, podľa toho ti budeme vedieť povedať, či by všetko bolo bez problémov ..
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: .... doplním 30.01.2011 | 14:56
                Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
                typ: Asus F3KA AP031
                procesor: AMD Turion 64 x2 TL-60
                grafika: ATI Radeon 2600 HD

                snad grafika staci takto neviem najst nic presnejsie.
                viem NT ma uz 3 roky pomaly na svoju dobu to bolo celkom OK.

                mal som predtym ten isty typ len miesto 250 GB som mal 160 GB, len mi ho nejaky dobrakk slohol :)).

                Ozaj pri instalacii resp. potom budem musite byt napojeny na net resp. budem potrebovat rychlejsie pripojenie? momentalne mam net cez O2, co na bezne veci staci. Videl som aj clanok ze by sa to malo dat napojit (Nokia PC Suite) aj na linux a potom aj net cez O2.
                Be free !!! Be happy !!!
                • Re: .... doplním 01.02.2011 | 14:23
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Máš plne 64-bit procesor AMD takže aby si využil naplno jeho silu, inštaluj si 64-bit Linux (napr. ako ti ja radím tak tú LiveCD Fedora 14 KDE.

                  Ahoj.

                  :-)
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                  • Re: .... doplním 01.02.2011 | 20:06
                    Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
                    hmm takk skusil som tu Fedoru len som uz skor napalil 32-bit dal som to bootovat zdalo sa ze to vzalo, a zmrzlo mi to ked sa objavila predpokladam plocha Fedory taky modry obrazok nalavo napis fedora a vedla nejaka ikonka len kurzor vobec nebol funkcny,,
                    dalej som este skusil kvazi testovaciu instalaciu to Kubuntu 10.10 ale priamo vo Win, vidim ze je to instalovane v C:/ len neviem ci to mozem spustit, mozno to ani nepojde nevidel som tam exe subor,, iba iso .
                    dokonca po instalacii mi prepisal linux aj myslimze sa to vola zadavac nakolko pri spustani NT mi vyhodi ponuku ci chcem W XP alebo Kubuntu, len bohuzial ide iba XP zatiall:)),,

                    no skusim este jeden pokus s tou madrivou drzte palcee :)) ale aj tak si myslim ze je v tom len nejaka prkotina ze mi to nenabootoje.
                    tak zatiall dikk za radyy
                    jj
                    Be free !!! Be happy !!!
                    • Re: .... doplním 01.02.2011 | 20:15
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Ahoj.

                      Strieľaš to od boku, jedna z možností je, že si asi fakt laik v Linuxe. V takom prípade nie je ŽIADNA istota, že si dokážeš napáliť ISO obraz fakt naporiadku a v pohode.
                      EŠTE RAZ a už naposledy.

                      Musíš napáliť pre teba 64-bit distribúciu Fedora 14 KDE , kde si ISO súbor stiahneš z linku čo som ti dal. Samozrejme môžeš urobiť hocičo iné, ale ja som za Fedora 14 KDE 64-bitovú (LiveCD).

                      Zatiaľ toľko ...

                      ;-)
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: .... doplním 01.02.2011 | 21:05
                        Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
                        Ahoj
                        hej jasne som laik, ale kazdy nejak zacinal.
                        Takze len pre istotu napisem, z toho linku si stiahnem subor na HDD, potom to napalim ako iso image na CD, briezka mi poradil ashampoo a najmensiu rychlost radsej, predtym som to napalil cez burn4free ale pri kontrole CD mi vypisalo ze vsetko OK. A potom uz len bootovat z CD. Tak skusim co z toho bude.
                        dik ozaj za cas aj rady
                        Be free !!! Be happy !!!
                        • Re: .... doplním 02.02.2011 | 01:01
                          Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                          A kua Linux.
                          Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                • Re: .... doplním 03.02.2011 | 21:05
                  Avatar Ondrej Danko Debian | Fedora  Používateľ
                  Ahoj akú veľkú máš operačnú pamäť? Podľa špecifikácie by si mal mať 2GB, čo môže aj nemusí stačiť. Totiž ide o to, že 64b systém zaberajá o dosť viacej pamäte + keď ešte použiješ náročné grafické prostredie typu KDE v kombinácii s Chrome nad 20 tabov tak ti to bude neustále swapovať z disku.

                  Ale ak použiješ kombináciu GNOME + Firefox tak určite ti 2GB budú stačiť aj na 64b ;-)
              • Re: .... doplním 02.02.2011 | 23:31
                Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
                Zdravim
                tak mam prvu pozitovnu spravu, Fedora 64-bit mi nabehla ako live cd, no len vyskocilo ze chce instalovat na hard disk, zatial som to nedal, myslis ze mozem pokracovat , bude dalej moznost vybrat na ktoru particiu to mam instalovat, nie aby mi zmazalo Win XP co mam na C: a data na D:.
                Alebo to budem musiet nejako rucne cez terminal a prikazy??
                Dik
                Be free !!! Be happy !!!
                • Re: .... doplním 03.02.2011 | 01:24
                  Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                  myslím, že odpoveď je jasná. keby sa tam nedalo naklikať kam to chceš dať, tak by to asi nikto nepoužíval :)
                  • Re: .... doplním 03.02.2011 | 19:41
                    Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
                    Zdravimm
                    takk mas pravdu uz som zistil, ze je to tak, a Fedora uz je nainstalovana, dualboot funguje, data mi ostali:))
                    Zatial to mam v anglictine nejak mi nechcelo zmenit jazyk:) ale az tak to nevadi, takze velka vdaka vsetkym za rady a trpezlivost.
                    Takze teraz troska postudujem jak nainstalovat programy a pripojit sa na net cez mobil, dufam, ze uz to pojde lahsiee.

                    JJ
                    Be free !!! Be happy !!!
                    • Re: .... doplním 03.02.2011 | 20:32
                      Avatar default Debian  Používateľ
                      jazyk zmenis ked sa odhlasis a tam v tom menu ak mas gnome tak GDM, proste v prihlasovacej obrazovke ho prepnes, tam sa to meni, co suvisi aj so softom, v nastaveni je spravca balikov, keby si nemal nainstalovanu slovencinu tak to najdes v polozke languages alebo localization, a odtial cez origo repozitare aj instalujes soft....
                      R.K
                    • Re: .... doplním 03.02.2011 | 20:33
                      Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                      prvy velky krok mas za sebou, takze to je hlavne, tesim sa, ze vdaka mnohym (hlavne dodoedo) sa ti to podarilo rozbehat ;)
                    • Re: .... doplním 03.02.2011 | 20:46
                      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                      Ahoj.

                      Chlapče, už cítiš tú obrovskú silu Linuxu, ako celku ??
                      Tu totiž vôbec nejde o to, že Ti funguje Fedora (14), ale o to že zakúšaš prvé linuxové opojenie z perfektne fungujúcej distribúcie v Tvojom prípade. A nezabudni, chlapče, že vôbec nie je dôležité, či si začínal cez Fedora Linux, lebo nikto teraz nemôže povedať, že neskoršie, keď naberieš svoje krídla, neskúšiš napríklad ľubovoľné *buntu, Debian, SUSE, Slax, alebo iné ....

                      Teraz si slobodný a váž si toho ! ....
                      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                      • Re: sloboda 03.02.2011 | 20:54
                        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                        .. a nezabúdaj, že si slobodný práve vďaka Fedora Linuxu ! .....


                        ;-)
                        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                        • Re: sloboda 03.02.2011 | 21:16
                          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                          už to s tou fedorou nepreháňaj :)
                          • Re: sloboda 03.02.2011 | 21:54
                            Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                            Tak aby tu nevzniklo flame, viete ako sa volá Fedora nainštalovaná na Flash disku?

                            Fedor Flašík :)
                            Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
                          • Re: sloboda 03.02.2011 | 22:28
                            Avatar default Debian  Používateľ
                            kazdy istym sposobom "vznasa do nebo to svoje" ti tu chvalis greenie a newtoos, on fedoru , ja arch :) ,a le vsetko to bezi na rovnakom jadre, tak neni dovod na nezhodny, system ako taky prisposobeny vyrobcami, je taky obal na jadre, dakedy vyhovuje dakedy nie, ale zaklad tam je rovnaky, tak sa zhodnime Linux je sloboda ;)
                            R.K
                            • Re: sloboda 03.02.2011 | 22:49
                              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                              áno, súhlasím :) nič nechcem vyvolať, len mi je trochu zvláštne ako moc spomína Fedoru. Ale nič zlé na tom nie je. Všade dookola Ubuntu a treba niekoho, kto často spomenie aj niečo ďalšie :)
                            • Re: sloboda 04.02.2011 | 08:12
                              Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
                              Každý si tu môže vychvaľovať svoje distro a druhý mu na to samozrejme môže frflať. To je domokracia a kvôli takým banalitám sa tu hádať nebudeme :) Ale distro flame samozrejme nič nerieši. Keď ja budem používať distro X a roky mi spolahlivo funguje, tak ma asi ťažko niekto presvedčí o opaku.
                              Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org
      • Re: .... doplním 30.01.2011 | 14:14
        Avatar Dodi FC 15 / WXP  Používateľ
        jj skusim toto lebo asi znova skusat ine ubuntu by nemalo vyznam...
        Be free !!! Be happy !!!
    • Re: Problem pri instalacii Kubuntu 01.02.2011 | 10:17
      Avatar ferry openSUSE Leap  Používateľ
      Vyskúšaj Mandriva Linux One Live CD. Najnovšie je teraz 2010.2.
      Mám s tým dobré skúsenosti na rôznych typoch PC (notebooky, desktopy).
      CD sa chytilo vždy. Možno náhoda a možno nie.
    • Re: Problem pri instalacii Kubuntu 01.02.2011 | 13:29
      Avatar bedňa LegacyIce-antiX  Administrátor
      Som sa sekol, help som hodil sem. eMDi až môžeš presuň to :-)
      Táto správa neobsahuje vírus, pretože nepoužívam MS Windows. http://kernelultras.org