Správy
Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
- Novinky
- Nová verzia
- Zaujímavý článok
- Zaujímavý softvér
- Komunita
- Bezpečnosť
- IT novinky
- Humor
- Zaujímavý projekt
- Hardvér
Shotcut 22.03.30
Dan Dennedy oznámil vydanie verzie 22.03.30 video editoru Shotcut. Medzi novinky patrí tlačidlo nahrávania zvuku v časovej osi, filter pre vylepšenie sterea, tooltipy pre klipy na časovej osi, aktualizáciu na FFmpeg 5.0 a mnoho ďalších noviniek. Podrobný zoznam je v oficiálnom oznámení.
Zdroj: shotcut.org
Chrome 100
Zápis verzie prehliadača Google Chrome sa od dnes nezmestí do 2 znakov. Google Chrome 100 prináša medzi inými novinkami API pre umiestňovanie okien na systémoch s viacerými monitormi, Digital Goods API pre správu digitálneho obsahu, alebo Capability Delegation pre sprístupnenie chráneného API iným rámcom.
Zdroj: chromestatus.com
Sailfish OS 4.4 "Vanha Rauma"
Nová verzia mobilného OS Sailfish 4.4 prináša aktualizáciu prehliadača na renderovacie jadro Gecko Gecko ESR 78, pridáva efekty v kamere, vylepšuje navigáciu v galérii, pridáva možnosť párovania bluetooth pomocou NFC a mnoho ďalších noviniek. Kompletný zoznam noviniek je v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: blog.jolla.com
util-linux 2.38
Bola vydaná verzia 2.38 štandardných linuxových nástrojov util-linux. Medzi novnkami nájdeme napríklad JSON výstup príkazu dmesg
, nový príkaz lsfd
, ktorý je modernou náhradou lsfd
, preložené manuálové stránky a ďalšie zmeny zverejnené v oznámení.
Zdroj: marc.info
Stellarium v0.22.0
Rok od verzie 0.21 vychádza stellarium 0.22 s mnohými zmenami. Medzi inými tu nájdeme napríklad vyhľadávač zatmení, vylepšené nastavenia atmosféry, sezónne zmeny na marse, vylepšené textúry v Scenery3D a mnoho ďalšieho. Zoznam zmien je dostupný v oznámení k vydaniu.
Zdroj: stellarium.org
LLVM 14.0.0
Bola vydaná verzia 14.0.0 infraštruktúry pre kompilátor LLVM. Podrobný zoznam zmien je zverejnený v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: discourse.llvm.org
Clearview používa AI na identifikáciu mŕtvych ruských vojakov
Článok na Guardiane hovorí, že Ukrajina používa známu technológiu Clearview AI na identifikáciu mŕtvych ruských vojakov (porovnávaním obrázkov tvárí s fotkami VKontakte).
Zdroj: The Guardian
Mozilla predstavuje MDN Plus
Spoločnosť Mozilla predstavila predplatnú službu MDN Plus. Predplatitelia budú mať prístup k funkciám, ako sú notifikácie pri zmene stránky, kolekcii relevantných stránok a prístup k offline verzii dokumentácie. Základné predplatné začína na cene $ 5,00 mesačne.
Zdroj: mozilla.org
Vybraný obrázok Inkscape 1.2
Bol vybraný víťazný obrázok pre okno o aplikácii Inkscape. Víťazný návrh New discoveries await... vytvoril Chris Hildenbrand. Ostatné návrhy sú zverejnené v galérii Contest for 1.2.
Zdroj: inkscape.org
LMDE 5
Clement Lefebvre oznámil vydanie novej verzie Linux Mint Debian Edition označenej ako LMDE 5 "Elsie". Je založený priamo na Debian 11, teda nie na Ubuntu LTS ako "klasické LM verzie. ISO je možné stiahnuť z mnohých zrkadiel (na Slovensku Energotel alebo Rainside) alebo cez torrent. Je k dispozícii 64bit ako aj 32bit verzia s desktopom Cinnamon.
Zdroj: DistroWatch, Blog Linux Mint
Qt Creator 7
Bola vydaná verzia 7 vývojového prostredia Qt Creator. Hlavnou novinkou je použitie Clangd ako backend pre spracovanie kódu. Medzi ďalšími novinkami tu nájdeme napríklad lepšiu podporu CMake, opravu detekcie Android NDK, alebo wayland backend pre Linux.
Zdroj: qt.io
GNOME 42
Po pol roku vývoja bolo vydané Gnome 42. Táto verzia prináša tmavý režim, nový nástroj na screenshoty, vylepšenia nastavení, prepis mnohých aplikácií do GTK 4 / libadwaita a mnoho ďalšieho. Viacej informácií je zverejnených v oznámení a na produktovej stránke.
Zdroj: gnome.org
Zverejnené zdrojové kódy ovládača PowerVR Series 1 PCX1/2 a Midas arcade
Firma Imagination Technologies zverejnila pôvodné zdrojové kódy ovládačov PowerVR Series 1. Ide o grafické karty z 90. rokov s 2-4MB VRAM a frekvenciou 60-66MHz.
Zdroj: github.com
Aktivisti majú na muške rusov aj pomocou open-source softvéru
Na článku v MIT Technology Review bol zverejnený krátky prehľad o open-source projektoch, ktoré urobili niektoré zmeny v zdrojových kódoch ako protest proti vojne na Ukrajine. Minimálne 1 projekt (node-ipc) by sa dal klasifikovať ako malware.
Zdroj: technologyreview.com
KeePassXC 2.7.0
Bola vydaná nová verzia správcu hesiel KeePassXC. Táto verzia využíva nový šifrovací backend botan. Medzi ďalšími novinkami nájdeme tagovanie položiek, prepracovanie dopĺňania a lepšiu integráciu so Secret Service. Viac informácií je dostupných v KeePassXC blogu.
Zdroj: keepassxc.org
RSS Guard 4.2.0
Bola vydaná 4.2 RSS čítačky RSS Guard. Vydanie obsahuje množstvo zmien v užívateľskom rozhraní, napr. podporu zoradenia článkov, možnosť zobrazenia celých článkov v zozname, dialógy pre pridanie / úpravu feedu sú prepracované a mnoho ďalších menších zmien. Podrobný zoznam zmien je zverejnený v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: github.com
Java 18 / JDK 18
Bolo vydané vývojové a behové prostredie Javy vo verzii 18. Táto verzia implementuje 9 nových JEP. Medzi najzaujímavejšie zmeny patrí napríklad minimálny webový server.
Zdroj: jdk.java.net
Samba 4.16
Nová verzia open source implementácie protokolu SMB pre zdieľanie súborov a tlačiarní vo verzii 4.16 prináša medzi inými novinkami podporu certifikátov získaných z Active Directory Certificate Services, samba-dcerpd
, podporu nastavenia portu pre DNS forwarding a mnoho ďalších noviniek. Podrobný zoznam zmien je v oficiálnom oznámení.
Zdroj: samba.org
Linux 5.17
Po týždňovom zdržaní bol vydaný stabilný kernel 5.17. Medzi novinkami nájdeme napríklad ID mapovanie pripojených zariadení, nový P-state ovládač pre procesory AMD, prepísanú fscache pre sieťové filesystémy a mnoho ďalšieho. Ucelený prehľad zmien priniesol server kernelnewbies.org.
Zdroj: lore.kernel.org
Libwebsockets s podporou renderingu HTML
Do projektu libwebsockets bol začlenený renderer HTML5/CSS schopný bežať na jednoduchých mikrokontroléroch, ako je ESP32 s 200kB RAM. Podporované sú základné štýly, fonty, obrázky v JPEG / PNG, načítavanie z externých zdrojov a mnoho ďalšieho. Ďalšie informácie sú v README.
Zdroj: libwebsockets.org