Modem <a =http://www.zadako.sk/Index.php?Category=products&Product=data&CategoryID=1&ID=57'>ZadaCOM</a> využívam niečo vyše roka, chcem pridať pár spôsobov, ako tento modem rozbehať v Linuxe a pár tipov.
1. Skripty
Stiahnite si <a =http://www.zadacom.sk/linux/ppp.tgz'>skripty</a> a rozbaľte ich. V priečinku /etc/ppp/peers editujte súbor edge a zmeňte v prvom riadku umiestnenie zariadenia. Modem som mal na /dev/ttyUSB0 v distrách SuSE 10.0, Debian 3.1, Fedora 6, Ubuntu 6.06. Celý priečinok etc skopírujte ako root do koreňového (/).
Pripájate sa v konzole príkazom sudo pppd call edge a odpájate sa CTRL+C. Rozpísané skripty a pár tipov nájdete na <a =http://www.zadacom.sk/linux/index.html'>tejto adrese</a>.
2. Gnome-PPP
Modem pracuje aj bez prispôsobených skriptov pomocou GUI nadstavby <a =http://www.gnomefiles.org/app.php?soft_id=41'>GNOME PPP</a>. Pripojenie nastavíte cez Setup.
V záložke Modem zadáte cestu k zariadeniu Device/dev/ttyUSB0, Type -> USB Modem, Speed -> 230400 a zrušíte položku Wait for dialtone.
Záložka Options okrem iného ponúka v Desktop Integration možnosti Minimize, Dock in notification area.
V pripájacom dialógu GNOME-PPP zadajte Username, Password napr. internet (nemalo by na tom záležať) a Phone number*99#. Obdobné nastavenia platia aj pre KPPP.
Meranie signálu
Výbava modemu pre Windows obsahuje okrem driveru tiež utilitu Mobile Office Card, ktorá okrem pripájania na internet, merania dát poskytuje informácie o sile GSM signálu. V Linuxe sa dá merať signál pomocou utility <a =http://www.kmobiletools.org/'>KMobileTools</a>, s grafickou nadstavbou Gnokii <a =http://www.gnokii.org/screenshots.shtml'>Gnocky</a> alebo poslaním AT príkazu AT+CSQ na modem (napr. cez wvdial).
Pár tipov
Pred používaním modemu nezabudnite zrušiť ochranu PIN na SIM karte, napr. cez mobil.
Ak máte problém so signálom a chcete mať umiestnené PC/book ďalej od modemu, môžete použiť USB predlžovák, ktorý musí byť čím najlepšie tienený, s klasickým sa nepripojíte.
Upozornenie
Musíte mať nainštalované balíky pppd, chat, ktoré bývajú poväčšine už v základných inštaláciách Linux distier. Najdôležitejšie nastavenia sú rýchlosť portu 230400 a umiestnenie modemu na /dev/ttyUSB0 prípadne iné (/dev/usb/ttyUSB0,...) ktoré záleží na distre.
video sa venuje rozdielom v teplovodivých pastách, ako sa teplovodivá pasta vyrába, dobrým a zlým tepelnoizolačným materiálom a ďalším témam, a to všetko o chladení procesorov a grafických kariet.
Zúčastnite sa open sourcovej konferencie v oblasti správy a riadenia identít (identity governance and administration), kde na vás čakajú zaujímavé workshopy, prednášky a networking s industry expertami v rámci komunity.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.