Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Vývojári Java aplikácií dobre poznajú to čo momentálne všeobecne platí a síce, že akákoľvek nimi napísaná Java aplikácia nebude bežať s rovnakou účinnosťou s ktorou bežia natívne aplikácie písané pre konkrétny operačný systém.
Open source projekt Sumatra sa môže stať tým "Vyvoleným" na to, aby tento rozdiel v účinnosti behu minimalizoval. Veľmi
zaujímavo totiž využíva princíp GPU-akcelerácie (paralelné spracovanie časti kódu aplikácie v GPU a zvyšok v CPU), lebo Sumatra používa knižnice a vlastnosti Java 8 Lambda projektu. Vývojári Java aplikácie potom iba označia príslušné "lambda výrazy" v aplikačnom kóde, ktoré sú vhodné pre paralelné spracovanie v GPU. Vstavaný kompilátor HotSpot JIT (just-in-time) ich potom v bežiacej Java aplikácii preloží do OpenCL a preložené sa spracujú v GPU. Od vývojára sa potom vyžaduje pomerne jednoduchá aktualizácia aplikačného kódu, čo platí aj pre stávajúce Java aplikácie.
Svetoznámy Kim Dotcom (v Nemecku narodený zakladateľ Megaupload, žijúci na Novom Zelande) prehlásil, že je v sledovaný cez smutne známu globálnu výzvednú sieť Echelon. Bližšie podrobnosti o sledovaní pozri
v zdroji správy na serveri rt.com.
Počas zbierania informácií, pri príležitosti vydania jednej z najstarších linuxových distribúcií -
Slackware 14.0 som narazil na 2 aktívne a čerstvo-vydané linuxové distribúcie, obe založené na Slackware Linux:
Draco GNU/Linux ( Draco 0.4.0 vývojová ver. Alpha 1 s Linux 2.6.32 a GCC 4.1.3) a ruské
AgiliaLinux (anglická mutácia AgiliaLinux 8.1.0 s Linux 3.5.5, GCC 4.5.2, Xorg X Server 1.12.4, KDE 4.9.2, GNOME 2.32.1 a Xfce 4.10). Sú úplne vhodné na laborovanie s Linuxom hociktorým z vás.
Konfiguračná chyba v Apple iOS, vedúca k jeho zraniteľnosti, bola
po 3 rokoch od jej objavenia konečne opravená v systéme iOS 6.0. (No a ja už iba dodávam, že to poukazuje na vážne nedostatky v koncepte bezpečnosti Apple a čudný až laxný prístup zodpovedných v Apple k problémom systémových chýb.)
Nová verzia
Blender 2.64 - systém pre trojrozmerné modelovanie a animácie.
Samsung intenzívne rozvíja
nový súborový systém F2FS, špeciálne vytvorený pre úložné zariadenia na hardvérovej báze NAND "flash memory" (SSD-disk, SD-card).
Vyšlo nové patch-set s označením pf-kernel pre jadro Linux 3.6. Patch-set je navrhnuté tak, aby sa zlepšila odozva užívateľského prostredia (prostredníctvom aplikácie plánovača procesov BFS scheduler a IO BFQ), ako aj na poskytovanie niektorých užitočných funkcií, ktoré nie sú vo vanilla-jadre, napríklad, TuxOnIce subsystém pre alternatívne hibernácie a subsystém UKSM pre automatické zlúčenie identických pamäťových stránok.
Video z OSDN 2012 v ruštine.
01.10.2012 | 11:37 |
vojto
Po necelom roku a pol, dňa 28.9.2012, Patrick J. Volkerding oznámil vydanie novej verzie GNU/Linux distribúcie
Slackware 14.0. Slackware je najstaršia distribúcia a Patrick ju riadi a spoluvytvára so svojím tímom už vyše 19 rokov. Riadi jej vývoj z pozície "diktátora", pričom sa striktne drží pravidla KISS (Keep it stupid, simple!). Distribúcia je pomerne konzervatívna a líši sa od odstatných tiež inštalačným systémom, ktorý NERIEŠI závislosti a teda dovolí užívateľovi inštalovať AKÝKOĽVEK inštalačný balík. Hlavným grafickým prostredím zostáva KDE. Zároveň do popredia posúva na výpočtové zdroje nenáročné XFCE. Hlavný zavádzač systému je stále LILO.
Distribúcia obsahuje čisto tak 32 ako aj 64 bitové x86 prostredie, pričom je možné na jednom systéme mať obidve naraz cez tzv. multilib funkcionalitu. Originálne inštalačné médiá sú 6xCD pre 32 bit a 1xdual layer DVD pre 64 bit + 32 bit. Obe inštalačné médiá zároveň obsahujú zdrojové kódy a program (usb-and-pxe-installers) na vytvorenie inštalačného USB kľúča. LIVE CD Slackware distribúcia priamo neobsahuje. Je dostupné pod názvom Slacky. Najsilnejšia internetová komunita užívateľov Slackware distribúcie je pravdepodobne na serveri linuxquestions.org. Geograficky je lokalizovaný asi v Taliansku (slackware.it) :-)
Na stránke typicalprogrammer.com si prečítajte dosť nekonvenčné názory, ktoré poskytol Linus Torvalds programátorovi Greg Jorgensenovi počas ich rozhovoru pri kávičke, ohľadom budúcnosti Linuxu a Git - systému riadenia zdrojového kódu, a o všeličom inom ...