Mirecove dristy
Slnečné kolektory na staršom rodinnom dome
Čoraz viac ľudí si na strechu montuje solárne panely. Väčšina ľudí bude hľadať skôr ekonomické dôvody. Mojim motívom je skôr ekológia, závery sa však väčšinou prekrývajú (čím menej spotrebujem, tým menej zaplatím).
KOReader na čítačke Amazon Kindle - inštalácia, skúsenosti
Dnešný článok bude venovaný open source čítačke KOReader. V článku sa venujem inštalácii, používaniu a porovnaniu so štandardnou čítačkou na Amazon Kindle Paperwhite 2 (drvivá väčšina platí aj pre ostatné čítačky od Amazonu). Ďalej sa venujem optimalizácii spotrebovanej RAM a riešeniu problémov pri spustení bez Kindle Framweorku. Článok uzatváram trochou disassembleru a malým pluginom pre lepšiu podporu Kindle.
Spotreba laptopu s AMD Ryzen 7 PRO 5850U
V dnešnom článku predstavím nástroje, ktoré používam na meranie a nastavenie šetrenia energie. Zároveň porovnám spotrebu svojho notebooku pod Linuxom a Windowsom.
Kindle - od zmeny fontu k tehle
Niekedy jednoducho znejúci nápad vedie k neočakávanej sérii udalostí. Nedávno som sa rozhodol zmeniť font v čítačke amazon kindle paperwhite 2 a skončil som takmer s tehlou. Všetko našťastie dopadlo dobre, ale potrápil som sa pekných pár hodín :)
HiDPI display s ľahkým deskopovým prostredím (awesome)
V dnešnom článku sa pozrieme, na aké problémy je možné naraziť pri používaní HiDPI displaya s ľahkým desktopovým prostredím a ako sa dá väčšina z nich vyriešiť.
Minirecenzia Thinkpad P14s gen 2 (AMD) pod linuxom
Už nejaký ten mesiac mám nový Thinkpad. Rozhodol som sa podeliť o svoje skúsenosti s týmto notebook pod Linuxom. Dopredu upozorňujem, že recenzie sú vždy subjektívne a ja sa nebudem absolútne tváriť objektívne. Jednoducho sú veci, ktoré sú pre mňa u notebooku dôležité a sú naopak veci, ktoré dôležité pre mňa nie sú, preto budem možno prikladať veľkú váhu niečomu, nad čím by iný mávol rukou, alebo naopak zanedbám niečo, čo je pre niekoho iného dôležité.
Hrajeme sa s RAW zábermi z Androidu
V tomto článku sa pozrieme na niektoré nedostatky, ktoré majú fotoaparáty v telefóne a pokúsime sa aplikovať korekcie. Moje metódy merania nie sú úplne bežné, ale snažil som sa využiť zariadenia, ktoré mám doma bez nákupu drahých spektrometrov, či osvetlenia.
Vlastné HTTP status stránky pre nginx
V dnešnom blogu predstavím jednoduchý generátor stránok pre HTTP stavy a spôsob, ako nakonfigurovať nginx s možnosťou používať užívateľom definované chybové stránky.
Kedy pracujem - utilita na záznam štatistík o používaní PC
Variabilná pracovná doba a práca z domu majú okrem svojich výhod aj nevýhody, napríklad rozkúskovanie práce. Ja som bol zvedavý, ako veľmi rozkúskovaný mám pracovný deň, tak som si napísal malý nástroj na zaznamenávanie činnosti pri PC.
Nahrávame desktop
V dnešnom blogu si ukážeme, ako nahrávať desktop s minimálnou záťažou CPU. Využijeme pritom hardvérový enkóder, ffmpeg a priame nahrávanie z GPU bez kopírovania obrazu do RAM.
Pasívne okná v Awesome WM
V dnešnom mini blogu si ukážeme, ako zmeniť ľubovoľné okno na pasívne okno (tj. okno, ktoré nereaguje na myš).
Enigma2 z pohľadu linuxáka
Už je to nejaký rok, čo mám Linuxový Set-top box s DVB GUI Enigma2. V tomto blogu sa budem snažiť podeliť o svoje skúsenosti s dlhodobým používaním, administráciou a komunitou užívateľov okolo STB s Enigmou 2.
Ako publikujem články
Na dnes som si pripravil krátky prehľad „publikačného systému“, ktorý používam.
Inkscape - export vektorových ikon
V dnešnom článku si porozprávame o tom, ako z webového dizajnu v svg exportovať vektorové ikony pomocou inkscape.
Upgrade wifi Thinkpadu T420 na Intel AX200
Takto pred rokom som menil originálnu intel wifi kartu za čínsku hračku. Nuž po roku mením znova, tentoraz hádam definitívne.
Úprava systémových aplikácií v Androide
V dnešnom článku budeme rezať do živého. Rozpitváme si pomocou dekompilátora jednu systémovú aplikáciu, urobíme pár úprav a nahradíme vstavanú systémovú aplikáciu opravenou verziou.
Skrytie statusbaru pre vybrané aplikácie v Androide
Ako jeden z mála ľudí, ktorí si ešte nezvykli na lopaty na odhŕňanie snehu nosené každý deň vo vrecku sa snažím maximalizovať užitočnú plochu aplikácie. V nasledujúcom blogu predstavím jeden trik, pomocou ktorého sa dá skryť statusbar pre ľubovoľnú aplikáciu.
Plural v slovenčine - transiflex vs. gettext
V niektorých projektoch som si všimol chyby v prekladoch spôsobené prechodom správy prekladov do služby transiflex. Pozrel som sa na zúbok dôvodu prečo sú preklady z transiflexu nekompatibilné s niektorými nástrojmi, ktoré som doteraz používal.
Display ST7789 - zopár poznámok
Za 1€ aj nejaké drobné som kúpil mačku vo vreci. Farebný display s rozlíšením 240x240px a kontrolérom ST7789. V nasledujúcom blogu bude pár mojich poznámok k tomuto kúsku hardvéru a nejaké tie ukážky kódu.
FreeRTOS tracing bez komerčného softvéru
Operačný systém FreeRTOS dokáže počas behu zaznamenávať rôzne systémové udalosti ako napr. presné časovanie prepínania úloh. Práve táto časť je pre kooperatívny multitasking kľúčová. V nasledujúcom blogu si ukážeme, ako jednoducho zaznamenávať a zobrazovať prácu správcu úloh pomocou OSS softvéru.