Moje blogy
Moja distro turistika - EndeavourOS
V predošlom blogu som sa zameral na ruskú distribúciu ROSA, tentokrát to bude holandský EndeavourOS. Keďže ROSA ako aj Q4OS ktorý používam primárne využívajú KDE desktop, rozhodol som sa na porovnanie vyskúšať z USB kľúča EndeavourOS s KDE desktopom, ktorý je paradoxne prednastavený ako live verzia a zároveň offline inštalačka. Pri online inštalácii si môže používateľ zvoliť desktop, ktorý preferuje ako je Xfce, Plasma, Gnome, Mate, Cinnamon, Budgie, LxQt, LxDe a i3-wm. Keďže som EndeavourOS neinštaloval, neviem sa vyjadriť napríklad k zmene lokalizácie desktopu, pre ktorej správne fungovanie by bol nutný reštart a ani k celkovej odozve systému.
Linux Blog 4
Po takmer štyroch rokoch som dnes oprášil blog o Q4OS a trošku som si s ním pomohol. Dovolenka, vidiek a čas po večeroch som sa rozhodol venovať distro turistike a trochu sa popozerať, či nenarazím na konkurenciu pre môj obľúbený Q4OS. Nakoniec som aj tak nainštaloval najnovšiu verziu (trochu predbieham). Tentokrát som si nedal prácu s linkovaním jednotlivých programov a kopírovaním príkazov, ale bude to skôr obkecávací blog o Linuxe a prečo stále rovnaké distro aj po rokoch. Nosím som sebou výkonný notebook, ale paradoxne si radšej sadnem k starému Dellovi a hrabem sa v programoch tak ako aj teraz.
Moja distro turistika - ROSA
V predošlom blogu som sa zameral na poľskú distribúciu SparkyLinux v najnovšej verzii a dnes vyskúšam ruskú distribúciu ROSA vo verzii 12.5, na ktorú sa už chystám pozrieť dlhšiu dobu. Keďže som si ešte nevyhradil disk a miesto pre dočasné Linux inštalačky, zatiaľ len rýchly pohľad zo systému spusteného z kľúča. ISO stiahnuté zo stránky distribúcie a live som hodil na USB kľúč Etcherom (balenaEtcher). Trošku chcem oprášiť moju distro turistiku a raz za čas sa pozriem na Linux distribúciu a vyberiem si nejakú krajinu. A upozorňujem, že bez nejakého zámeru alebo politického presvedčenia.
Pár tipov na programy 2 (SparkyLinux)
Pôvodne som chcel napísať pár tipov na programy, ktoré používam v Q4OS. Ale ako som v staršom kancelárskom Delle 780 vymenil grafiku za staríka NVIDIA GeForce 6600, KDE desktop prestal spolupracovať. Rozhodol som sa preto, že vyskúšam najnovšiu stable verziu SparkyLinux a pre zmenu LXQt desktop. Takže to bude zároveň pohľad na túto poľskú distribúciu a na to, aké programy ponúka a ktoré programy som pridával dodatočne.
Pár tipov na programy 1
Je upršaná januárová sobota a tak som si našiel zábavku vŕtať sa v jednom z mojich starých Dellov a nahadzoval som na čistý disk Q4OS distro. Som dosť pedant čo sa týka programového výberu a všetko mám nahádzané v texťákoch, takže aj po x-tý krát stále inštalujem rovnaké programy. Ale vždy narazím na niečo zaujímavé, čím sa môj programový výber zväčší. Tentokrát som sa rozhodol zdieľať stručné info ohľadom štyroch programov, ktoré sa venujú najmä monitorovaniu systému. Prvé tri sú všeobecne známe Linux pogramy, ale ten posledný až tak veľa používateľov nepozná. Ešte pre úplnosť dodám, že verzia Q4OS ktorú používam, je postavená na Debiane 11 a všetky programy fungujú zatiaľ správne.
Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé
V predošlom blogu som upgradoval "víkendový počítač", tentokrát prišiel rad na môj daily komp. Zamenil som Dell 780 za Dell 3020, výhody a nevýhody oboch zhrniem na konci blogu. Tak ako som písal predtým aj tento blog je určený hlavne pre tých, ktorí sa radi rýpu v starých počítačoch ako ja. Využil som slogan Alzy o rýchlom dodaní objednaného tovaru do Alza Boxu, večer som vytvoril objednávku a ráno vo Vivo už vyzdvihol všetko, čo som dodatočne potreboval k upgrade. Jednalo sa hlavne o disk plus nejaké drobnosti, stlačený vzduch a externú zvukovku. Ok a ide sa na to, sobota pred nami.
PS: Tento blog priebežne aktualizujem a zdieľam skúsenosti, najbližšie plánujem zakúpiť repas Lenovo Thinkpad, tento komp toho už dostal viac než dosť :-) Na tieto účely využívam moje pracovné PC a dokupujem len nové komponenty, ak chcete ušetriť odporúčam sledovať na FB skupiny.
Linux Blog 3
Tento blog bude smerovaný skôr ako otázky na vás, aby sme si urobili malú štatistickú vzorku o Linuxákoch tu na fóre, samozrejme aj s nejakým pokecom k otázkam, ktoré ma celkom zaujímajú. Taký hardvérovo-softvérový mix.
Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu aneb ako som dal kompu druhú šancu
Hneď na úvod chcem upozorniť, že tento blog nie je určený pre tých, ktorí si kupujú nové výkonné PC ale pre tých, ktorí sa radi rýpu v starých počítačoch ako ja. Čo predpokladám, že sa nás tu pár nájde :-)
Linux Blog 2
Tentokrát to bude kus zamyslenie a určite si nechám v budúcnosti aj priestor na nejaký ten návod zo sveta Linuxu, ale dnes to bude stručné. V predošlom blogu sme trošku rozviedli potrebu prípadne nepotrebu viacerých Linux distribúcií a možno budem dnes za zlého, ale trochu si rypnem do niektorých Linuxákov :-) Samozrejme že ma zaujímajú vaše názory a preto to aj píšem. Pozorujem na sebe, že postupne mením niektoré rokmi zaužívané návyky ako Linux používateľ a asi sa už viac sústreďujem na efektivitu práce, alebo som jednoducho spohodlnel.
Programy na zálohu dát
Asi každý z nás sa učí na vlastných chybách (hovorí sa že tí múdrejší na cudzích) a keď používateľ PC omylom alebo zámerne vymaže súbory, ktoré bude neskôr potrebovať, je to celkom nemilé. Samozrejme že sa to stalo už aj mne a aby som sa tomu vyvaroval, používam dva šikovné programy, ktoré mi neraz zachránili újmu na zdraví. Tak len v skratke zhrniem oba, myslím si že minimálne prvý je dosť známy, ktorý používam najmä pri hrátkach s Linuxom. Nemám to odskúšané ale teoreticky by mal vedieť zachrániť aj zlú aktualizáciu systému, po ktorej napríklad nenabehne desktop - pri nabootovaní z iného Linuxu, spustením softu a obnovením už vytvorenej zálohy. Druhý program využívam pri osobných dátach ako takých, zrkadlím vybrané adresáre dátového disku.
Slúchadlá k PC za pár drobných
Vždy som mal rád dobrý zvuk a za posledné roky som prešiel pár kombinácií slúchadiel a chcem sa podeliť o skúsenosti. Samozrejme každý preferuje tak nejak iný zvukový profil a toto je čisto môj subjektívny pohľad. Upozorňujem, že môj blog nebude vhodný ako čítanie pre pravých audiofilov, ktorí investujú nemalé prostriedky do svojej hi-fi sústavy a ani o kryštáľovo čistom zvuku a Hi-Res rozlíšení zvuku. Ale skôr názorná ukážka, ako som sa snažil dostať z kompu dobrý zvuk do uší za low budget rozpočet a dosiahnuť level zvuku zábavnosť.
Linux Blog 1
Väčšinou sa sústreďujem v blogoch na riešenie nejakého toho problému, opis Linux distribúcie z livka prípadne na návody, ktoré zdieľam. Snažím sa pridávať screeny aby som potešil aj zrak, lebo podľa môjho skromného názoru je obrazový vnem niekedy dôležitejší, ako kopec textu. Tentokrát ma ale napadla jedna otázka a hodím len text: Naozaj je potrebné mať k dispozícii a vyvíjať toľko Linux distribúcií? Nie je toho už priveľa? Samozrejme je to blog a môj čisto subjektívy pohľad, ku ktorému so prišiel až po rokoch aktívneho používania Linuxu.
Myška Logitech G102 Lightsync a Debian Buster
Z dlhej chvíle som sa rozhodol, že nahradím Windows mojim obľúbeným Q4OS, ktorý používam primárne na inom počítači. Pôvodne som chcel overiť vyťaženosť procesora pri aplikácii Horizon TV, lebo mi prestala ísť plynulo. Na disku som našiel inštalačný skript, kde mám príkazy s programovým výberom a repozitármi, takže to bolo jednoduché a celá inštalácia prebehla pomerne rýchlo. V tomto počítači som mal Windows najmä kvôli WoTku a na uľahčenie hrania som v minulosti zakúpil mechanickú klávesnicu Connect IT NEO+ vo verzii TKL a práve myšku Logitech G102 Lightsync. Nemal som chuť pri starom kompe vrážať veľa do periférií a toto kombo sa mi zdá v pomere cena/výkon úplne v pohode.
Q4OS - KDE od základov po single OS
Po pár rokoch s Xfce/MATE desktopom som sa rozhodol, že vyskúšam distribúcie s KDE Plasma desktopom. Čo ma k tomu viedlo? Možno nostalgia, práve Mandrake a SuSE s KDE boli mojou vstupnou bránou do sveta Linuxu (cca 15 rokov dozadu), možno veľké okná s GNOME/GTK aplikáciami, alebo jednoducho som potreboval zmenu. A keďže som plánoval zrušiť dualboot, dal som si za úlohu nájsť stabilnú distribúciu, ktorá by zostala primárne nainštalovaná na disku. Mal som len dve podmienky, stabilný desktop a programový výber, buď taký ktorý mi sadne alebo minimálny ktorý si prispôsobím.
Emmabuntüs, all-in-one Linux distribúcia
Horúce dni a moja občasná chuť distro turistiky zaúradovali a rozhodol som sa vyskúšať nejakú tú novú distribúciu. Takmer každý deň prechádzam portál DistroWatch.com a sledujem, aké aktuálne vydania vyšli prípadne čítam info o novinkách. Po vizuálnej stranke ma okrem iných zaujala aj francúzska distribúcia Emmabuntüs. Tentokrát nebudem nič inštalovať a len narýchlo z kľúča vyskúšam, či autori vsadili len na vizuál alebo sa jedná o plnohodnotnú distribúciu pre každého.
Moja distro turistika
Po čase som sa rozhodol klepnúť pár písmen do blogu z mojej distro turistiky.
Ako som začal s Linuxom, a vy?
K tomuto blogu ma inšpirovala správa od Mária, v ktorej inforuje že Linus oslavuje 50ku. Má teda o 10 viac ako ja (technická poznámka). Začal som loviť v pamäti a aj po susedných blogoch, kedy a ako vlastne som začínal s Linuxom ja, predsalen človek vekom naberá okrem kíl aj nové informácie a všetko si nepamätá až tak detailne. Plus prikladám nejaké screenshoty distribúcií mojej plochy na spestrenie. Bol by som rád keby ste pridali do komentov aj vy svoje začiatky.
Inštalácia DEB balíkov pre začiatočníkov
Často čítam rôzne fóra a diskusie, ktoré vedú začiatočníci pri prechode na Linux. Zhrnul by som to na tieto základné témy, ktoré sa najčastejšie riešia: Voľba distribúcie (http://distrowatch.com/), podpora hardvéru, výber desktopu a ja by som pridal k tomu aj inštaláciu a spúšťanie programov v Linuxe. Každý z nás pozná typickú inštaláciu v OS Windows - stiahnutie balíka s inštalačkou (http://filehippo.com/), dvojklikom spustenie inštalácie, pár klikov na "next" a licenciu a koniec inštalácie.
Xubuntu 16.04 LTS, prvé dojmy
Pred týždňom vyšlo nové vydanie Ubuntu pod číslom 16.04 s LTS podporou. Unity mi nevyhovuje preto som stiahol image s Xfce desktopom Xubuntu. Chcem sa podeliť o moje prvé dojmy a porovnám toto distro s Linux Mint 17.3 a MATE desktopom.