Blogy
MX 21.2
28.augusta 2022 bol vydaný druhý refresh MX 21.
Bol vydaný ako súhrn opráv a updatov programov.
Shadertoy - medzi matematikou a umením (úvod)
Umenie často nie je len o výsledku, ale aj o spôsobe realizácie a obmedzeniach, ktoré sa museli brať do úvahy. Shadertoy je nástroj, ktorý umožňuje vytvárať obraz a zvuk pomocou malých programov bežiacich na GPU s dosť prísnymi obmedzeniami.
Optimálna distribúcia - a je to vôbec možné?
K tomuto postu ma doviedol blog od Pavla a diskusia pod ním.
Druhý mozog so Zettelkasten
Používanie poznámok je o optimalizácii postupu učenia a vytvárania vedomostí. Ako na to v digitálnom svete?
Linux Blog 1
Väčšinou sa sústreďujem v blogoch na riešenie nejakého toho problému, opis Linux distribúcie z livka prípadne na návody, ktoré zdieľam. Snažím sa pridávať screeny aby som potešil aj zrak, lebo podľa môjho skromného názoru je obrazový vnem niekedy dôležitejší, ako kopec textu. Tentokrát ma ale napadla jedna otázka a hodím len text: Naozaj je potrebné mať k dispozícii a vyvíjať toľko Linux distribúcií? Nie je toho už priveľa? Samozrejme je to blog a môj čisto subjektívy pohľad, ku ktorému so prišiel až po rokoch aktívneho používania Linuxu.
Broadcom WIFI v Arch Linuxe
Od jadra 5.x v niektorých distribúciách odvodených od Arch Linuxu, zvyknú WIFI adaptéry od Broadcomu fungovať. Pre tých neštastníkov, ktorých sa to netýka, existuje ďalej popisované riešenie.
Regulácia jasu monitoru z Linuxu.
Regulácia jasu na mojom monitore je nepohodlná, preto som napísal script na zmenu jasu priamo z Linuxu. Prostredie: xfce4, Manjaro.
Denník „kernel developera“
Článok bol prvý kárt uverejnený na wisdomtech.sk.
Tento príbeh je o riešení jednej nepríjemnej vlastnosti trackpointu a o zdĺhavej premene jedného obyčajného web developera na kernel developera. V článku sú opísané čiastkové kroky, ale aj slepé uličky, ktorými som sa nakoniec dostal k funkčnému riešeniu.
Slnečné kolektory na staršom rodinnom dome
Čoraz viac ľudí si na strechu montuje solárne panely. Väčšina ľudí bude hľadať skôr ekonomické dôvody. Mojim motívom je skôr ekológia, závery sa však väčšinou prekrývajú (čím menej spotrebujem, tým menej zaplatím).
Myška Logitech G102 Lightsync a Debian Buster
Z dlhej chvíle som sa rozhodol, že nahradím Windows mojim obľúbeným Q4OS, ktorý používam primárne na inom počítači. Pôvodne som chcel overiť vyťaženosť procesora pri aplikácii Horizon TV, lebo mi prestala ísť plynulo. Na disku som našiel inštalačný skript, kde mám príkazy s programovým výberom a repozitármi, takže to bolo jednoduché a celá inštalácia prebehla pomerne rýchlo. V tomto počítači som mal Windows najmä kvôli WoTku a na uľahčenie hrania som v minulosti zakúpil mechanickú klávesnicu Connect IT NEO+ vo verzii TKL a práve myšku Logitech G102 Lightsync. Nemal som chuť pri starom kompe vrážať veľa do periférií a toto kombo sa mi zdá v pomere cena/výkon úplne v pohode.
Inštalácia programov v distribúciách odvodených od Arch Linuxu.
Poslednou dobou získávajú na obľúbenosti viaceré distribúcie vychádzajúce z Arch Linuxu, ako napríklad EndeavourOS alebo Manjaro. Užívatelia však často nevedia, ako tam inštalovať programy. Preto som sa rozhodol urobiť základný prehľad, aby sa v tom urobilo jasno.
Kópia systémového disku (Manjaro,btrfs,UEFI) na druhý disk.
Rozhodol som sa presunúť Manjaro Linux na nový disk. Chcel som sa zoznámiť s btrfs snapshot, send/receive a UEFI. Preto som urobil presun ručne bez nástrojov ako je napríklad clonezilla.
KOReader na čítačke Amazon Kindle - inštalácia, skúsenosti
Dnešný článok bude venovaný open source čítačke KOReader. V článku sa venujem inštalácii, používaniu a porovnaniu so štandardnou čítačkou na Amazon Kindle Paperwhite 2 (drvivá väčšina platí aj pre ostatné čítačky od Amazonu). Ďalej sa venujem optimalizácii spotrebovanej RAM a riešeniu problémov pri spustení bez Kindle Framweorku. Článok uzatváram trochou disassembleru a malým pluginom pre lepšiu podporu Kindle.
Ide GNU Emacs proti filozofii Unixu?
Unixová filozofia, minimalizmus a KISS… vďačný námet na úvahu. Zapadá do toho i GNU Emacs?
Spotreba laptopu s AMD Ryzen 7 PRO 5850U
V dnešnom článku predstavím nástroje, ktoré používam na meranie a nastavenie šetrenia energie. Zároveň porovnám spotrebu svojho notebooku pod Linuxom a Windowsom.
Alpine Mail - last Rendez-vous
Skladba Last Rendez-vous je "majsterštykom" jedného z mojich obľúbených hudobníkov - Jean Michel Jarrea. Clivé tóny saxofónu boli nahrávané na palube raketoplánu Challengera zosnulým Ronom McNairom.
A ja si dávam jedno z posledných stretnutí s poštovým klientom Alpine.
Kindle - od zmeny fontu k tehle
Niekedy jednoducho znejúci nápad vedie k neočakávanej sérii udalostí. Nedávno som sa rozhodol zmeniť font v čítačke amazon kindle paperwhite 2 a skončil som takmer s tehlou. Všetko našťastie dopadlo dobre, ale potrápil som sa pekných pár hodín :)
TwisterOS - let's do the twist!
Poznáte Chubbyho Checkera a jeho Come on baby, Let's do the twist?
Je to pieseň z roku 1959. Tanec zvaný Twist bol vtedy na vrchole, ľudia sa začínali odväzovať na rock-and-rollovú hudbu a ženské sukne sa skracovali. Každá epocha z minulosti má pre nás romantický nádych.
Slovo twist sa dá preložiť ako rotujúci, krútiaci sa, ale aj prekrútený.
(Len na okraj - tento tanec bol sprvu v ZSSR zakázaný, nakoľko sovietska mládež bola uvedomelejšia a krútenie bokmi by ju spomaľovalo pri budovaní socializmu. Teraz sa ukazuje, že mali radšej tými bokmi krútiť.)
No a čo to má s GNU/linuxom?
HiDPI display s ľahkým deskopovým prostredím (awesome)
V dnešnom článku sa pozrieme, na aké problémy je možné naraziť pri používaní HiDPI displaya s ľahkým desktopovým prostredím a ako sa dá väčšina z nich vyriešiť.
Prihlásenie na SSH s občianskym preukazom
Naše občianske preukazy majú uložené RSA kľúče, ktoré pomocou technológie PKCS11 používame na prihlasovanie do portálov verejnej správy a na podpisovanie digitálnych dokumentov. Čo možno každý nevie, tieto sa dajú jednoducho použiť aj na prihlásenie cez SSH.