Blogy
Umelá inteligencia - nám predpovie budúcnosť
V predchádzajúcich dieloch ste videli:
Umelá inteligencia sa učí počítať
Umelá inteligencia - prvý praktický príklad v rozpoznávaní obrazu
Data augmentation
Vytvorenie datasetu
Prvé kroky k programovaniu
Umelá inteligencia v rozpoznávaní obrazu
Umelá inteligencia nás všetkých zabije
Audio a Linux - ako si zlepšiť zážitok z hudby - pokračovanie (hardwér)
tak na koniec tejto minisérie sa budem chvíľku venovať asi najpodstatnejšej čati celej audio reprodukčnej sústavy - hardwéru (áno to je nespisovná kombinácia slov hardware a hardvér - lebo sa mi to tak páči), prioritne reproduktorom a slúchadlám (lebo o zosilovačoch viem hovno)
Skrytie statusbaru pre vybrané aplikácie v Androide
Ako jeden z mála ľudí, ktorí si ešte nezvykli na lopaty na odhŕňanie snehu nosené každý deň vo vrecku sa snažím maximalizovať užitočnú plochu aplikácie. V nasledujúcom blogu predstavím jeden trik, pomocou ktorého sa dá skryť statusbar pre ľubovoľnú aplikáciu.
Umelá inteligencia sa učí počítať
V minulom zápisku sme zistili, že sa neurónová sieť vie naučiť rozhodovať čo je a čo nie je naša mama. Teraz sa na neurónové siete pozrieme "matematickejšie".
Stav batérie bluetooth slúchadiel
Štvalo ma že v androide vidno stav batérie bluetooth slúchadiel a v Linuxe nie. Zapojil som Google a tu je výsledok.
Umelá inteligencia - prvý praktický príklad v rozpoznávaní obrazu
V tomto zápisku si vyskúšame naprogramovať svoju prvú neurónovú sieť na rozpoznávanie obrazu. Pre nedočkavých je na konci v TL;DR hotový príklad.
Zdroje s grafmi a dátami ku COVID-19
Keďže sledovať grafy a čísla ma ukľudňuje, mám otvorené tieto stránky:
Audio a Linux - ako si zlepšiť zážitok z hudby - pokračovanie (digital audio)
kedže v minulom príspevku nezostal priestor na venovanie sa najrozšírenejšiemu spôsobu prehrávania hudby: z digitálneho zdroja, skúsim všetkých nudiacich sa čitateľov nasmerovať k pár spôsobom ako si zlepšiť zážitok z prehrávania digitálnej hudby
na úvod by som zdôraznil že je takmer jedno či zdrojom digitálnej hudby je CD, komprimovaný alebo nekomprimovaný či hi-res súbor, streamovacia služba alebo digitálne rádio
týmto sa nebudem venovať, nakoľko ohľadom kvality zdroju som čo to popísal v prvom príspevku, dnes by som rád rozšíril vedomosti o časti audio reprodukčnej reťaze, ktorá sa stará o preklad jednodtiek a núl do analógového formátu - DAC (digital to audio converter)
Plural v slovenčine - transiflex vs. gettext
V niektorých projektoch som si všimol chyby v prekladoch spôsobené prechodom správy prekladov do služby transiflex. Pozrel som sa na zúbok dôvodu prečo sú preklady z transiflexu nekompatibilné s niektorými nástrojmi, ktoré som doteraz používal.
Moja distro turistika
Po čase som sa rozhodol klepnúť pár písmen do blogu z mojej distro turistiky.
Umelá inteligencia - data augmentation
Pre dobré výsledky pri vyhodnocovaní obrazu neurónovou sieťou potrebujeme približne tisíc obrázkov pre každú kategóriu ktorú chceme rozpoznávať. Toto množstvo je často nedosiahnuteľné a preto si môžeme vyrobiť ďalšie obrázky z tých čo už máme, tak že na ne aplikujeme rôzne grafické efekty po anglicky sa tomu hovorí data augmentation.
Audio a Linux - ako si zlepšiť zážitok z hudby - pokračovanie (vinyl)
V prvej časti som sa trochu rozpísal o zdrojoch hudby a možností zlepšenia výslednej reprodukcie. Teraz by som sa rád venoval, bežnému človeku asi najmenej známej téme hardvéru, konkrétne "prehrávačom" a ako ovplyvňujú výsledný zvuk a čo spraviť pre maximalizáciu zážitku z našej hudby. A snáď sa dostanem aj k časti týkajúcej sa linuxu.
Audio a Linux - ako si zlepšiť zážitok z hudby
Ako amatérsky audiofil s obmedzeným rozpočtom som vždy špekuloval ako dostať za čo najmenej peňazí čo najviac muziky a kedže koronavírus ma donútil sedieť viac doma rozhodol som sa podeliť o moje skúsenosti a názory.
Kedže v linuxovom svete som len bežný užívateľ (teda nemám sa veľmi o čo podeliť) a v profesnom som právnik (tomu sa zase vo voľnom čase nemám potrebu venovať) rozhodol som sa napísať o niečom čomu rozumiem a myslím že by to mohlo zaujať miestnu komunitu - AUDIO.
Umelá inteligencia - vytvorenie datasetu
V minulom zápisku som napísal pár riadkov o tom ako začať s programovaním našej prvej umelej inteligencie pre rozpoznávanie obrazu, dnes to zas bude pár riadkov o tom kde si pre ňu zaobstarať dáta.
Pre naučenie umelej inteligencie potrebujeme nejaké trénovacie dáta (dataset), v našom prípade obrázky. Buď si ich vytvoríme mobilom, foťákom, kamerou, simuláciou alebo si ich musíme niekde stiahnuť. Pozrieme sa ako sa dajú nejak jednoducho stiahnuť.
Umelá inteligencia - prvé kroky k programovaniu
V minulom zápisku som písal o umelej inteligencií v rozpoznávaní obrazu.
V tomto blogu si konečne užijete malé začiatky programovania, ako to vyzerá a pripravíme si prostredie pre prácu.
Umelá inteligencia v rozpoznávaní obrazu.
Keď som v minulom zápisku písal, že pokiaľ sa Feedforwardová sieť naučí na mamu zprava, tak ju spozná aj zľava, tak to som klamal.
Umelá inteligencia nás všetkých zabije
Takže to nebude koronavírus, ale umelá inteligencia. Teda aspoň podľa toho ako sa občasne vyjadrili Stephen Hawking a Elon Musk.
Ak vás to aj napriek tomu zaujíma, tak vás s tou technológiou pokúsim zoznámiť. Blog nie je nasmerovaný na profíkov, ale skôr by som chcel ukázať nerdom, alebo proste len ľuďom, čo o tom počuli a chceli by sa dozvedieť niečo viac.
Display ST7789 - zopár poznámok
Za 1€ aj nejaké drobné som kúpil mačku vo vreci. Farebný display s rozlíšením 240x240px a kontrolérom ST7789. V nasledujúcom blogu bude pár mojich poznámok k tomuto kúsku hardvéru a nejaké tie ukážky kódu.
Je tento svet dopredu daný? Je vôbec možnosť ovplyvniť to čo sa deje?
Asi každý si pár krát za život položí otázku, či to čo sa okolo nás deje je nejak dané, alebo to svojimi rozhodnutiami dokážeme ovplyvniť. Dá sa vôbec nejak spočítať čo by sa stalo keby som sa rozhodol inak? Začnú vznikať paralelné vesmíry?