Blogy
Upgrade pracovného desktopu v roku 2023 - porovnanie
Tak dúfam že tento rok posledný blog.
Dnes to bude čiste technické porovnanie pôvodného desktopu s AMD A10-5700 s pasívnym Fujitsu Futro S920 a s posledným, momentálnym, desktopom Fujitsu ESPRIMO P420.
Upgrade pracovného desktopu v roku 2023 po druhý krát
Ako som písal v predošlom blogu, prešiel som z ťažkého desktopu s AMD APU Trinity na sockete FM2 na pasívne Fujitsu Futro S920 s AMD APU Kabini.
Momentálne som na tandeme dvoch počítačov od Fujitsu.
PDF - Ako vytvoriť, či upraviť "index" v pdf dokumente
Väčšina pdf dokumentov je bez INDEXU, alebo s úplne rozhádzaným, nepoužiteľným, "čímsi". Dá sa to upravovať napr. v programe PDFmod, ale je to také "kostrbaté" a pri veľkom pdf-ku pomalé. Našiel som ale návod: How to add bookmarks to a PDF document on Linux, ktorý to rieši vcelku prijateľne.
Autorovi návodu týmto ďakujem :)
Úprava klávesovej mapy v X11
Pri programovaní používam paradoxne slovenskú klávesnicu. Pozícia väčšiny špeciálnych kláves mi vyhovuje viac na Slovenskej klávesnici, ale nájdu sa tu výnimky. Preto som sa rozhodol o malú úpravu klávesovej mapy.
Monitorovanie teplôt a odberu hárdvéru pod linuxom
Dnes si predstavíme tri terminálové utility na monitorovanie teploty a vyťaženia hardvéru.
HiFile - 2-panelový komandér od susedov
2-panelové súborové manažéry sú jedny z najpopulárnejších programov. Dnes si povieme čo-to o HiFile, pôvodom z Českej republiky.
Oživenie a využitie android tabletov z roku 2012 v roku 2023
Mám doma dva tablety, ktoré sú oba na SoC Nvidia Tegra. Batérie sú v oboch vo vynikajúcej kondícií, obe cez 89% pôvodnej kapacity s výdržou cez 8 hodín pre browsovanie alebo 6 hodín na filmy či 12 hodín na prehrávanie hudby.
Oba sú updatované na modernejší a využiteľný Android 7.
Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé
V predošlom blogu som upgradoval "víkendový počítač", tentokrát prišiel rad na môj daily komp. Zamenil som Dell 780 za Dell 3020, výhody a nevýhody oboch zhrniem na konci blogu. Tak ako som písal predtým aj tento blog je určený hlavne pre tých, ktorí sa radi rýpu v starých počítačoch ako ja. Využil som slogan Alzy o rýchlom dodaní objednaného tovaru do Alza Boxu, večer som vytvoril objednávku a ráno vo Vivo už vyzdvihol všetko, čo som dodatočne potreboval k upgrade. Jednalo sa hlavne o disk plus nejaké drobnosti, stlačený vzduch a externú zvukovku. Ok a ide sa na to, sobota pred nami.
PS: Tento blog priebežne aktualizujem a zdieľam skúsenosti, najbližšie plánujem zakúpiť repas Lenovo Thinkpad, tento komp toho už dostal viac než dosť :-) Na tieto účely využívam moje pracovné PC a dokupujem len nové komponenty, ak chcete ušetriť odporúčam sledovať na FB skupiny.
Arduino a Tcl/Tk - časť 2 - HMI cez LAN
V staršom zápise sme Arduino ovládali cez grafické rozhranie vytvorené v Tcl/Tk. Dnes si spravíme HMI rozhranie z dotykovej obrazovky, Raspberry Pi a Arduina.
Open media vault NAS
NAS ako sieťové úložisko, dokáže o dosť zlepšiť prístupnosť a zálohu súborov a multimédií.
Bohužiaľ cena a spotreba energie továrenských NAS nebýva zrovna nízka. Riešením je vlastný NAS na embedded doske alebo na doske s integrovaným procesorom ako ASRock N100 a radičom pre SATA disky, alebo s použitím toho čo dala skriňa v domácnosti.
(Ne)povinný socializmus
Takto pred voľbami opäť premýšľam nad politikou. Tentoraz má moje zamyslenie formu myšlienkového experimentu typu čoby-keby. Čo by sa stalo, ak by náš sociálny systém mal parametre komerčného poistenia?
Prečo som si vybral práve MX linux
Alebo inak povedané, čo mi na ňom vyhovuje a čo by som zmenil.
Vedeli ste? Používate to?
Kontextová ponuka a jedno-klávesové skratky
Kompilácia GNU Emacs 29/30 na Debian 12
GNU Emacs dospel do stabilnej verzie 29 (a testovacej číslo 30). "Dospel" ale nemá nič so slovotvorným základom výrazu "dospievanie". Prvá verzia bola už v roku 1984, takže teraz má cca 38 rokov. Čo z neho robí jeden z najstarších, aktívne vyvíjaných a používaných programov.
Trable s klávesnicami
Po fiasku s reklamáciou klávesnice na Thinkpade som sa rozhodol problém vyriešiť vlastným spôsobom. Teda troma spôsobmi. Naraz.
oshi.at uploader (μblog)
Oshi.at, transfer.sh či 0x0.st sú užitočné služby na dočasné uloženie veľkých súborov. V μblogu si ukážeme, ako na oshi.at nahrať súbor z prostredia príkazového riadku a pomocou eLisp-u.
Blbinky k systému
Asi každý pozná utilitku Neofetch, na zobrazenie základných informácií o počítači.
Ale existujú i ďaľšie utility na zobrazenie informácií o procesore, grafickej karte a sieti.
Linux Blog 3
Tento blog bude smerovaný skôr ako otázky na vás, aby sme si urobili malú štatistickú vzorku o Linuxákoch tu na fóre, samozrejme aj s nejakým pokecom k otázkam, ktoré ma celkom zaujímajú. Taký hardvérovo-softvérový mix.
Koľko prehliadačov potrebuje užívateľ Emacsu #2 | Pale Moon
Pokračovanie blogu o prehliadačoch pre Emacsových závislákov.
OK, tak EWW nám občas nevyhovuje… čo s tým?
Skúsenosť s reklamáciou klávesnice na Lenovo Thinkpade
Dnešný blog bude o záručnej oprave klávesnice na notebooku Lenovo Thinkpad, keď klávesa vypadla pri bežnom používaní.