Blogy
Arduino a Tcl/Tk, časť 3 - HMI | klávesnica
Dizajn a funkcionalitu vzdialenej HMI obrazovky pre arduino máme zvládnutú. Dnes si ukážeme, ako na dotykovej obrazovke zadávať údaje pomocu virtuálnej klávesnice.
Použitie plymouth ako bootovacieho démona
Plymouth je aplikácia, ktorá poskytuje grafický štart Linuxu. Plymouth podporuje animácie pomocou Direct Rendering Manager (DRM) a ovládača KMS.
Upgrade pracovného desktopu v roku 2023 - porovnanie
Tak dúfam že tento rok posledný blog.
Dnes to bude čiste technické porovnanie pôvodného desktopu s AMD A10-5700 s pasívnym Fujitsu Futro S920 a s posledným, momentálnym, desktopom Fujitsu ESPRIMO P420.
Upgrade pracovného desktopu v roku 2023 po druhý krát
Ako som písal v predošlom blogu, prešiel som z ťažkého desktopu s AMD APU Trinity na sockete FM2 na pasívne Fujitsu Futro S920 s AMD APU Kabini.
Momentálne som na tandeme dvoch počítačov od Fujitsu.
PDF - Ako vytvoriť, či upraviť "index" v pdf dokumente
Väčšina pdf dokumentov je bez INDEXU, alebo s úplne rozhádzaným, nepoužiteľným, "čímsi". Dá sa to upravovať napr. v programe PDFmod, ale je to také "kostrbaté" a pri veľkom pdf-ku pomalé. Našiel som ale návod: How to add bookmarks to a PDF document on Linux, ktorý to rieši vcelku prijateľne.
Autorovi návodu týmto ďakujem :)
Úprava klávesovej mapy v X11
Pri programovaní používam paradoxne slovenskú klávesnicu. Pozícia väčšiny špeciálnych kláves mi vyhovuje viac na Slovenskej klávesnici, ale nájdu sa tu výnimky. Preto som sa rozhodol o malú úpravu klávesovej mapy.
Monitorovanie teplôt a odberu hárdvéru pod linuxom
Dnes si predstavíme tri terminálové utility na monitorovanie teploty a vyťaženia hardvéru.
HiFile - 2-panelový komandér od susedov
2-panelové súborové manažéry sú jedny z najpopulárnejších programov. Dnes si povieme čo-to o HiFile, pôvodom z Českej republiky.
Oživenie a využitie android tabletov z roku 2012 v roku 2023
Mám doma dva tablety, ktoré sú oba na SoC Nvidia Tegra. Batérie sú v oboch vo vynikajúcej kondícií, obe cez 89% pôvodnej kapacity s výdržou cez 8 hodín pre browsovanie alebo 6 hodín na filmy či 12 hodín na prehrávanie hudby.
Oba sú updatované na modernejší a využiteľný Android 7.
Upgrade vyradeného kancelárskeho Dellu podruhé
V predošlom blogu som upgradoval "víkendový počítač", tentokrát prišiel rad na môj daily komp. Zamenil som Dell 780 za Dell 3020, výhody a nevýhody oboch zhrniem na konci blogu. Tak ako som písal predtým aj tento blog je určený hlavne pre tých, ktorí sa radi rýpu v starých počítačoch ako ja. Využil som slogan Alzy o rýchlom dodaní objednaného tovaru do Alza Boxu, večer som vytvoril objednávku a ráno vo Vivo už vyzdvihol všetko, čo som dodatočne potreboval k upgrade. Jednalo sa hlavne o disk plus nejaké drobnosti, stlačený vzduch a externú zvukovku. Ok a ide sa na to, sobota pred nami.
PS: Tento blog priebežne aktualizujem a zdieľam skúsenosti, najbližšie plánujem zakúpiť repas Lenovo Thinkpad, tento komp toho už dostal viac než dosť :-) Na tieto účely využívam moje pracovné PC a dokupujem len nové komponenty, ak chcete ušetriť odporúčam sledovať na FB skupiny.
Arduino a Tcl/Tk - časť 2 - HMI cez LAN
V staršom zápise sme Arduino ovládali cez grafické rozhranie vytvorené v Tcl/Tk. Dnes si spravíme HMI rozhranie z dotykovej obrazovky, Raspberry Pi a Arduina.
Open media vault NAS
NAS ako sieťové úložisko, dokáže o dosť zlepšiť prístupnosť a zálohu súborov a multimédií.
Bohužiaľ cena a spotreba energie továrenských NAS nebýva zrovna nízka. Riešením je vlastný NAS na embedded doske alebo na doske s integrovaným procesorom ako ASRock N100 a radičom pre SATA disky, alebo s použitím toho čo dala skriňa v domácnosti.
(Ne)povinný socializmus
Takto pred voľbami opäť premýšľam nad politikou. Tentoraz má moje zamyslenie formu myšlienkového experimentu typu čoby-keby. Čo by sa stalo, ak by náš sociálny systém mal parametre komerčného poistenia?
Prečo som si vybral práve MX linux
Alebo inak povedané, čo mi na ňom vyhovuje a čo by som zmenil.
Vedeli ste? Používate to?
Kontextová ponuka a jedno-klávesové skratky
Kompilácia GNU Emacs 29/30 na Debian 12
GNU Emacs dospel do stabilnej verzie 29 (a testovacej číslo 30). "Dospel" ale nemá nič so slovotvorným základom výrazu "dospievanie". Prvá verzia bola už v roku 1984, takže teraz má cca 38 rokov. Čo z neho robí jeden z najstarších, aktívne vyvíjaných a používaných programov.
Trable s klávesnicami
Po fiasku s reklamáciou klávesnice na Thinkpade som sa rozhodol problém vyriešiť vlastným spôsobom. Teda troma spôsobmi. Naraz.
oshi.at uploader (μblog)
Oshi.at, transfer.sh či 0x0.st sú užitočné služby na dočasné uloženie veľkých súborov. V μblogu si ukážeme, ako na oshi.at nahrať súbor z prostredia príkazového riadku a pomocou eLisp-u.
Blbinky k systému
Asi každý pozná utilitku Neofetch, na zobrazenie základných informácií o počítači.
Ale existujú i ďaľšie utility na zobrazenie informácií o procesore, grafickej karte a sieti.
Linux Blog 3
Tento blog bude smerovaný skôr ako otázky na vás, aby sme si urobili malú štatistickú vzorku o Linuxákoch tu na fóre, samozrejme aj s nejakým pokecom k otázkam, ktoré ma celkom zaujímajú. Taký hardvérovo-softvérový mix.