Blogy
AntiX 22 - upgrade jadra (μblog)
Antix vo verzii č. 22 umožňuje, pomocou vstavaného správcu inštalácií, povýšiť jadro na v. 5.10.x. Ale čo ak chceme niečo novšie?
GNU Emacs - vždy je čo vylepšiť - #3 - tipy do Sunrise Commander
V staršom zápise o Sunrise Commander-i sme si povedali, čo to je za dvojpanelový súborový manažér a prečo a načo ho používam. Ale s používaním som ho postupne vylepšoval a pár vylepšení by som rád uviedol, v nádeji, že niekomu budú inšpiráciou
Používanie WiFi routra Xiaomi AX3600
Dnešný článok bude obsahovať malú recenziu routra Xiaomi AX3600 (pst je to sračka, ale nikomu to nehovorte) a pár trikov, ktorými sa z neho môže stať celkom civilizované a použiteľné zariadenie na domácej sieti.
Programy na zálohu dát
Asi každý z nás sa učí na vlastných chybách (hovorí sa že tí múdrejší na cudzích) a keď používateľ PC omylom alebo zámerne vymaže súbory, ktoré bude neskôr potrebovať, je to celkom nemilé. Samozrejme že sa to stalo už aj mne a aby som sa tomu vyvaroval, používam dva šikovné programy, ktoré mi neraz zachránili újmu na zdraví. Tak len v skratke zhrniem oba, myslím si že minimálne prvý je dosť známy, ktorý používam najmä pri hrátkach s Linuxom. Nemám to odskúšané ale teoreticky by mal vedieť zachrániť aj zlú aktualizáciu systému, po ktorej napríklad nenabehne desktop - pri nabootovaní z iného Linuxu, spustením softu a obnovením už vytvorenej zálohy. Druhý program využívam pri osobných dátach ako takých, zrkadlím vybrané adresáre dátového disku.
Star/Crowz - skutočný minimalizmus
Star/Crowz je mimoriadne minimalistická distribúcia pre tých, ktorí nevedia, čo chcú a pre tých, ktorí vedia čo chcú.
Rozdiel medzi SMP vs AMP
V minulom blogu som písal o zvýšení výkonu počítača pri zavedení SMP kernelu.
Antix 22 rýchly pohľad
Antix 22 je postavený na Debian 11 Bullseye s dvomi kernelmi 4.9 a s moderným 5.10, rovnako ako MX linux.
QR kódy v PDF
Cez víkendy robievam rôzne mini projekty. Jedným z nich je môj malý generátor QR kódov použiteľný či už v Reportlab dokumentoch, alebo aj samostatne ako nástroj pre príkazový riadok.
Zvýšenie výkonu pri používaní SMP kernelu
Väčšina užívateľov používa generic verziu ale existuje ich viac. Pre prácu z audiom mnohí používajú realtime kernel alebo low-latency kernel.
Ako skontrolovať eMMC pod Linuxom
Čoraz častejšie je v notebookoch, hlavne tých v nižšej cenovej hladine, používanie eMMC rovnako ako v mobilných telefónoch
Prečo nemám rád Ameriku
Môj dnešný blog bude neobvykle politický. Nezvyknem o svojich politických názoroch písať verejne aj keď o politiku sa zaujímam a s ľuďmi bežne hovorím. Dnes teda urobím malú výnimku.
Magnetické USB-C konektory
Od kedy mám notebook s nabíjaním len cez USB-C, znervózňuje ma vysoká pravdepodobnosť zničenia konektoru napríklad v dôsledku zakopnutia o kábel. Problém som sa pokúsil vyriešiť magnetickým konektorom.
Shadertoy - medzi matematikou a umením (2D grafika)
Dnešná časť seriálu o OpenGL shaderoch je venovaná vykresľovaniu 2D grafiky. V tejto časti ukážem ako vykresliť niektoré geometrické tvary, predstavím SDF funkcie, spôsob vyhladzovania (antialiasing) a vykreslenie matematických funkcií.
Slúchadlá k PC za pár drobných
Vždy som mal rád dobrý zvuk a za posledné roky som prešiel pár kombinácií slúchadiel a chcem sa podeliť o skúsenosti. Samozrejme každý preferuje tak nejak iný zvukový profil a toto je čisto môj subjektívny pohľad. Upozorňujem, že môj blog nebude vhodný ako čítanie pre pravých audiofilov, ktorí investujú nemalé prostriedky do svojej hi-fi sústavy a ani o kryštáľovo čistom zvuku a Hi-Res rozlíšení zvuku. Ale skôr názorná ukážka, ako som sa snažil dostať z kompu dobrý zvuk do uší za low budget rozpočet a dosiahnuť level zvuku zábavnosť.
MX 21.2
28.augusta 2022 bol vydaný druhý refresh MX 21.
Bol vydaný ako súhrn opráv a updatov programov.
Shadertoy - medzi matematikou a umením (úvod)
Umenie často nie je len o výsledku, ale aj o spôsobe realizácie a obmedzeniach, ktoré sa museli brať do úvahy. Shadertoy je nástroj, ktorý umožňuje vytvárať obraz a zvuk pomocou malých programov bežiacich na GPU s dosť prísnymi obmedzeniami.
Optimálna distribúcia - a je to vôbec možné?
K tomuto postu ma doviedol blog od Pavla a diskusia pod ním.
Druhý mozog so Zettelkasten
Používanie poznámok je o optimalizácii postupu učenia a vytvárania vedomostí. Ako na to v digitálnom svete?
Linux Blog 1
Väčšinou sa sústreďujem v blogoch na riešenie nejakého toho problému, opis Linux distribúcie z livka prípadne na návody, ktoré zdieľam. Snažím sa pridávať screeny aby som potešil aj zrak, lebo podľa môjho skromného názoru je obrazový vnem niekedy dôležitejší, ako kopec textu. Tentokrát ma ale napadla jedna otázka a hodím len text: Naozaj je potrebné mať k dispozícii a vyvíjať toľko Linux distribúcií? Nie je toho už priveľa? Samozrejme je to blog a môj čisto subjektívy pohľad, ku ktorému so prišiel až po rokoch aktívneho používania Linuxu.
Broadcom WIFI v Arch Linuxe
Od jadra 5.x v niektorých distribúciách odvodených od Arch Linuxu, zvyknú WIFI adaptéry od Broadcomu fungovať. Pre tých neštastníkov, ktorých sa to netýka, existuje ďalej popisované riešenie.