Blogy
Nemo - vytvoriť odkaz, link
LM Cinnamon - správca súborov Nemo - ako vytvoriť odkaz na súbor alebo adresár?
Ovládanie počítača ľavou prednou
Dnešný blog bude o tom, ako som sa vysporiadal s jednou malou nehodou, pri ktorej som si zlomil záprstnú kosť za malíčkom, kvôli čomu som musel určitú dobu ovládať počítač iba ľavou rukou.
Prevod textu na reč a prevod textu na mp3
Read Aloud, gTTS, Audacity - čarujeme s textom
Audio spektrogram pod linuxom
Dnešný zápis bude o softvéri pre generovanie / prehliadanie spektrogramov. Zápis samozrejme skončí ako vždy naprogramovaním vlastného skriptu :)
Oprava nepoužiteľného memcache v Django frameworku
Nedávno ma prekvapila nedostupnosť jedného z mojich serverov pri miernom zvýšení záťaže. Chyba bola prekvapivo v zle implementovanom cachovacom backende. V dnešnom článku ukážem diagnostiku chyby a moju opravu.
Spúšťanie aplikácií - klávesové skratky
V pravej ruke mám myšku, ľavú ruku na klávesnici a chcem si spustiť aplikáciu.
Môžem po (A) myš presunúť na Menu, kliknúť, ... (aj popísať to je na dlho)
alebo po (B) použiť klávesovú skratku
Volím (B)
AntiX 22 - upgrade jadra (μblog)
Antix vo verzii č. 22 umožňuje, pomocou vstavaného správcu inštalácií, povýšiť jadro na v. 5.10.x. Ale čo ak chceme niečo novšie?
GNU Emacs - vždy je čo vylepšiť - #3 - tipy do Sunrise Commander
V staršom zápise o Sunrise Commander-i sme si povedali, čo to je za dvojpanelový súborový manažér a prečo a načo ho používam. Ale s používaním som ho postupne vylepšoval a pár vylepšení by som rád uviedol, v nádeji, že niekomu budú inšpiráciou
Používanie WiFi routra Xiaomi AX3600
Dnešný článok bude obsahovať malú recenziu routra Xiaomi AX3600 (pst je to sračka, ale nikomu to nehovorte) a pár trikov, ktorými sa z neho môže stať celkom civilizované a použiteľné zariadenie na domácej sieti.
Programy na zálohu dát
Asi každý z nás sa učí na vlastných chybách (hovorí sa že tí múdrejší na cudzích) a keď používateľ PC omylom alebo zámerne vymaže súbory, ktoré bude neskôr potrebovať, je to celkom nemilé. Samozrejme že sa to stalo už aj mne a aby som sa tomu vyvaroval, používam dva šikovné programy, ktoré mi neraz zachránili újmu na zdraví. Tak len v skratke zhrniem oba, myslím si že minimálne prvý je dosť známy, ktorý používam najmä pri hrátkach s Linuxom. Nemám to odskúšané ale teoreticky by mal vedieť zachrániť aj zlú aktualizáciu systému, po ktorej napríklad nenabehne desktop - pri nabootovaní z iného Linuxu, spustením softu a obnovením už vytvorenej zálohy. Druhý program využívam pri osobných dátach ako takých, zrkadlím vybrané adresáre dátového disku.
Star/Crowz - skutočný minimalizmus
Star/Crowz je mimoriadne minimalistická distribúcia pre tých, ktorí nevedia, čo chcú a pre tých, ktorí vedia čo chcú.
Rozdiel medzi SMP vs AMP
V minulom blogu som písal o zvýšení výkonu počítača pri zavedení SMP kernelu.
Antix 22 rýchly pohľad
Antix 22 je postavený na Debian 11 Bullseye s dvomi kernelmi 4.9 a s moderným 5.10, rovnako ako MX linux.
QR kódy v PDF
Cez víkendy robievam rôzne mini projekty. Jedným z nich je môj malý generátor QR kódov použiteľný či už v Reportlab dokumentoch, alebo aj samostatne ako nástroj pre príkazový riadok.
Zvýšenie výkonu pri používaní SMP kernelu
Väčšina užívateľov používa generic verziu ale existuje ich viac. Pre prácu z audiom mnohí používajú realtime kernel alebo low-latency kernel.
Ako skontrolovať eMMC pod Linuxom
Čoraz častejšie je v notebookoch, hlavne tých v nižšej cenovej hladine, používanie eMMC rovnako ako v mobilných telefónoch
Prečo nemám rád Ameriku
Môj dnešný blog bude neobvykle politický. Nezvyknem o svojich politických názoroch písať verejne aj keď o politiku sa zaujímam a s ľuďmi bežne hovorím. Dnes teda urobím malú výnimku.
Magnetické USB-C konektory
Od kedy mám notebook s nabíjaním len cez USB-C, znervózňuje ma vysoká pravdepodobnosť zničenia konektoru napríklad v dôsledku zakopnutia o kábel. Problém som sa pokúsil vyriešiť magnetickým konektorom.
Shadertoy - medzi matematikou a umením (2D grafika)
Dnešná časť seriálu o OpenGL shaderoch je venovaná vykresľovaniu 2D grafiky. V tejto časti ukážem ako vykresliť niektoré geometrické tvary, predstavím SDF funkcie, spôsob vyhladzovania (antialiasing) a vykreslenie matematických funkcií.
Slúchadlá k PC za pár drobných
Vždy som mal rád dobrý zvuk a za posledné roky som prešiel pár kombinácií slúchadiel a chcem sa podeliť o skúsenosti. Samozrejme každý preferuje tak nejak iný zvukový profil a toto je čisto môj subjektívny pohľad. Upozorňujem, že môj blog nebude vhodný ako čítanie pre pravých audiofilov, ktorí investujú nemalé prostriedky do svojej hi-fi sústavy a ani o kryštáľovo čistom zvuku a Hi-Res rozlíšení zvuku. Ale skôr názorná ukážka, ako som sa snažil dostať z kompu dobrý zvuk do uší za low budget rozpočet a dosiahnuť level zvuku zábavnosť.