Blogy
Výzva na pomoc s implementáciou FOSS
Verejná výzva na pomoc s implementovaním (na úvod) Jitsi Meet na strednej škole.
BASH, ZSH, FISH. A čo takto Eshell?
V súčasnosti sa používateľ GNU/Linuxu zaobíde aj bez emulátora terminálu. Drvivú väčšinu nastavení, pri zvolení vhodnej distribúcie, spraví cez grafické rozhranie.
Ale kto sa zžil s príkazovým riadkom, na jeho efektivitu, priamočiarosť a rýchlosť nedá dopustiť.
Minirecenzia Thinkpad P14s gen 2 (AMD) pod linuxom
Už nejaký ten mesiac mám nový Thinkpad. Rozhodol som sa podeliť o svoje skúsenosti s týmto notebook pod Linuxom. Dopredu upozorňujem, že recenzie sú vždy subjektívne a ja sa nebudem absolútne tváriť objektívne. Jednoducho sú veci, ktoré sú pre mňa u notebooku dôležité a sú naopak veci, ktoré dôležité pre mňa nie sú, preto budem možno prikladať veľkú váhu niečomu, nad čím by iný mávol rukou, alebo naopak zanedbám niečo, čo je pre niekoho iného dôležité.
Bojujeme s temnou stranou
Dnešný blog bude taký oddychový, vianočný, neveľmi technický. Odprezentujem v ňom, ako bojujem s temnou stranou.
Arduino a Tcl/Tk - časť 1- HMI cez UART
Arduino a jeho deriváty sú s nami dlhú dobu a tešia sa stále veľkej popularite. Akoby aj nie, keď existuje silná a aktívna komunita, ktorá vytvorila a vytvára kvantum šikovných knižníc, návodov…
A tak je jednoduché pripojiť k Arduinu LCD displej, malé dotykové TFT displeje,… ale čo takto vizualizácia na počítači?
Menej známe programy pre GNU/linux
LibreOffice, Firefox či Krusader - to sú príklady programov, ktoré sú pekne usadené v povedomí užívateľov. A pritom existuje množstvo zaujímavých programov, ktoré sa krčia v kúte a nedostáva sa im veľmi pozornosti.
Ktoré programy používam v Ubuntu MATE ako alternatívu k windowsáckym a macovským aplikáciám
Ubuntu MATE je linuxová distribúcia, ktorú spokojne používam dlhé roky. Dokonca mi bez problémov funguje aj na staršom MacBooku Air. Jednoducho, s Ubuntu MATE som spokojný na všetkých frontoch, ale k úplnej spokojnosti predsalen chýba zopár programov. V tomto článku rozoberiem, o ktoré programy ide a ako ich nainštalujete do distribúcií založených na Debiane.
Tieto zdarma dostupné aplikácie s otvoreným zdrojovým kódom používam na mobile s Androidom. A vy?
Skvele použiteľné aplikácie pre Android existujú aj bez reklám a nákupov v aplikácii. Vyvíjajú ich už roky, často vynikajú rýchlosťou a malou spotrebou. Spravuje ich komunita a prispieť k ich zlepšeniu tak môže každý. Rád by som sa ku komunite pripojil vlastným príspevkom v podobe tohto článku...
Hrajeme sa s RAW zábermi z Androidu
V tomto článku sa pozrieme na niektoré nedostatky, ktoré majú fotoaparáty v telefóne a pokúsime sa aplikovať korekcie. Moje metódy merania nie sú úplne bežné, ale snažil som sa využiť zariadenia, ktoré mám doma bez nákupu drahých spektrometrov, či osvetlenia.
Slovenské titulky k anglickým technologickým videám
Tvorba titulkov ku krátkym videám má hneď 2 výhody: Šírim informácie z videa ďalej pre inojazyčné publikum, sám sa učím cudzí jazyk, a vlastne aj tému videa. Rozhodol som sa teda k online anglickým videám vytvárať online slovenské titulky. Takto to dopadlo... :)
Inštalácia Ubuntu MATE 20.04 LTS na MacBook Air 2014 (11-palcový)
Mal som doma dôchodcu, ktorý už toho veľa nezvládal. Trochu som mu teda musel pomôcť, aby sa nakoniec celkom slušne postavil na vlastné nohy. ;)
YouTube kanály o Linuxe a FOSS
Vlogeri, ktorí sa venujú slobodnému softvéru a pravidelne pridávajú zdarma dostupný nový obsah. Budem rád, ak tento môj zoznam doplníte o vašich obľúbencov. Hlavne o slovenských, lebo ja poznám a sledujem iba anglicky hovoriacich. Ďakujem. :)
GNU Emacs - vždy je čo vylepšiť - #2 - Dash
V minulej časti o vylepšeniach Emacsu sme si uviedli pár univerzálnych rozšírení. Dnes sa pozrieme iba na jedno, ktoré uľahčuje život programátorom. Dash.
Multimedia, titulky, prevod textu na reč, prekladač, midi, proste všetko pre prácu aj pobavenie
Tento blog voľne nadväzuje na blog Vytiahnutie nástrojov a hlasu z nahrávky Vytvoril som k tomu aj malý projekt, aby ste sa mohli ľahko zabaviť. Skriptom k dokonalosti chýba veľa, teda zbúchal som ich počas voľného času, bez toho že by som mal konkrétny zámer, proste kto si hraje nezlobí :-)
Digitálna sloboda - Začiatok
Na LOS konfe 2021v4 sme piati odpovedali na pár otázok. Dnes si vyhodnotíme odpovede.
FOSS v školách - je to vôbec reálne?
… alebo dá sa bojovať s Microsoftom a big tech? Má to vôbec zmysel?
GNU Emacs - vždy je čo vylepšiť, #1
Blog pojednáva o tom, ako šikovnými rozšireniami, funkciami, nastaveniami, vytlačiť ešte viac z (nielen) textového editora GNU Emacs.
Vytiahnutie nástrojov a hlasu z nahrávky
Tento zápisok bude o extrakcií hlasu a nástrojov z audia pomocou umelej inteligencie a to úplne jednoducho.
Umelá inteligencia - prevod čísel na obrázky
Po skúsenostiach s umelou inteligenciou, som zistil, že najlepšie funguje na obraz. Texty fungujú dobre až keď máte super počítač.
Apple sucks - vo veľkolepom štýle
… alebo posledné udalosti ukazujúce, že niektoré nepekné veci nepoznajú konca.
V spoločnosti Apple Inc.